k h n mr3 «n «'3 o m J BR*. 'W mogelijk he id te verklaren, daar hij, volgen» zijn beweren, niet de minste pijn gevoeld had. Fad De vcreeniging „Dierentuin" te 's 11 age In eft, naar aanleiding van een besluit in haar jongste vergadering, zich tot liet bestuur van het Kon. Zool, Bot. Genootschap gewend roet het verzoek op den gedenkwaardige» dag van 17 Nov. a. s. op de terreinen van dit genootschap eenige feestelij k heden te doen plaat» hebben. De nieuwe opera van den heer C. van der Linden te Dordrecht, getiteld Ca- thariua en L.inbeit, zal den 10 November n. te Amsterdam door het gezelschap der I Iollaudsche opera worden ten tooneele ge voerd. Gisteren deed de arrond.-rechtbank te Rotterdam uitspraak in de zaak van den lieer H. tegen den uitgever van de Sc/iie- damtche Courant. De vordering strekte daartoe, dat de rechtbank de vroeger mede gedeelde, in gezegde courant geplaatste waarschuwing zoude verklaren te zijn be leedigend en lasterlijk voor den eischer, en den gedaagde veroordeelen om aan den eischer tot vergoeding van geleden schade en betering van eer en goeden naam, te betalen eene som van f 2000 of zooveel minder als de rechtbank zoude arbitreeren, alle» iact last tot publicatie van hel vonnis ten koste van gedaagde. De rechtbank over woog, dat hier was ingesteld de civiele actie tot vergoeding van schade door beleediging toegebracht, en dat de vraag of deze actie ontvunkelijk was gehouden aan de vereischlen, gesteld voor eene strafrechtelijke vervolging; dat echter alleen de aanrander zelf deswege strafbaar is en een uitgever eerst aansprake lijk w oidt, wanneer de schrijver niet bekend is of aanmaning niet bekend wordt gemaakt dat dit ook ten civiele toepasselijk is en de uitgever eerst in die gevallen aansprakelijk wordt; dat echter uit den aanhef van het bew uste artikel duidelijk bleek, dat de waar schuwing uitging, niet van den gedaagde, maar van den commissaris van politie te Schiedam, en dat door den eischer ook niet was weersproken, dat het artikel iuderdaad van dien functionaris afkomstig was. Op deze gronden verklaarde de rechtbank den eischer niet ontvankelijk in zijne actie tegen den gedaagde ten deze, en veroordeelde hem in «le proceskosten. De vereenigiug tot behartiging vau de belangen der Zeevisscherij heeft aan de ge meente Maassluis lia.ir archief ten geschenke aangeboden. De gemeente heeft die belang rijke schenking aanvaard. Haarlem staal nog altijd voor de moeilijkheid, dat het noordelijk deel der stad van de oude stad gescheiden is door bet rangeerterrein van den Hollaudschen spoorweg. De plannen tot veritoogiug der spoorbaan en het maken van wegen daar onder schijnen op uitvoering voorloopig geen kans te hebben. Ken inzender iu Haarlem s Dagblad" geeft der tl oil. Spoorwegmij. in overweging een kortere» weg van Amsterdam naar Leiden aan te leggen over Sloten en Haarlemmermeer, waardoor de rei» der trei nen naar bet Zuiden met tien kilometer zou bekort worden, en de drukte van bet station Haarlem zoo zou vermindereu, dat het on gerief verdween. Achter den Stadsschouwburg te Am sterdam zijn eenige ongemerkte mansklee- dingstukkeu en een paar schoenen in een handkar gevonden. In een der schoenen bevond zich een met potlood geschreven briefje waarop stond: „Heden (Zondag) te half drie verdrouken." Het briefje was niet onderteekend. Tegen bet begin vau December ver wacht men voor het eerst te Amsterdam de aankomst van eene zoogenaamde tank-stoom- boot, gevuld met Russische petroleum, merk Bnito, aangevoerd door de Société Commer- ciale te Parijs, welke reed» eenige ladingen aldaar heeft aangebracht. Ofschoon het lossen vau zulk eene lading van ongeveer 2000 ton geen gemakkelijke taak is, zullen de moeilijkheden worden overwouneu en rekent men er op, dien geheeleu voorraad iu vier of vijf dagen in ougeveer 15,000 vaten over te tappen, aan het petroleum-magazijn van den heer S. C. Olivier Jr. De genoemde Parijsche maatschappij, waarbij de firma De Rothschild een der voornaamste belangln bbeuden is, en die ook te Antwerpen petroleum aanvoert, beeft bet voornemen maandelijks zulk eene lading naar Amsterdam te zenden. (1161.) Ken bewoner der Jucob van Campen- straat te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een pakket, waarin zich eene waarde van f700 aan bankpapier bevond. De eigenaar ver moedde bel iu den Parkschouwburg verloren te hebben. Verleden week vermiste een welge stelde boer uit Nibhixwoud een bloedkoralen ketting nut juweeleu slot «n juweelen zij naalden, en alhoewel men vermoedde dat bet gestolen wa» kon men den dader niet vinden. Kr werd f25 uitgeloofd voor eene aanwijzing en nu is liet drie jongens van 12 14 jaar uit die gemeente gelukt een en ander aan den slootkant te vinden. De justitie heeft echter de zaak in handen om te weten te koinen, hoe die kostbaarheden daar gekomen ziju. Schrikkende voor de stojintraro, liepen gistermiddag de paarden voor een fourage wagen van de artillerie te Utrecht den stellen kant van den Singel aldaar (Keulsche vaart) uf, en kwamen in 'l water terecht. De ar tillerist die op en der paarden zat is ver dronken; van de beide soldaten op den bok sprong er ten bijtijds af, de andere werd uit 't water gered. Voorbijvarende schippers redden de paarden, terwijl militairen en burgers den wagen met veel moeite op droge brachleu. Door den schuttersraad te Nijmegen is vonnis geveld in eene vrij belangrijke schutterij-zaak, nl ontduiking der wet, door overbienging van domicilie nair een andere gemeente. J. J. R. was nl. door B. en W. gebracht op de bijzondere rol der dd. schut terij aldaar en dientengevolge opgeroepen om daarbij ingelijfd Je worden; hij was evenwel niet veischenen, en stond deswege voor den schuttersraad terecht. De raad veroordeelde hem tot eene boete van f 15 op grond dat 11. zich wel in de b volkings registers cier gemeente Kist had doeu inschrijven, doch desniettemin zijn werkelijk v.-rblijf te Nijmegen had behouden. Iu het begin der maand November zullen brigades bereden maréchaussee gede tacheerd worden, gedurende de wintermaanden te Stad-Almeloo, Steenwijk, Nieuw-Amster dam, I3ee8terzwaag, Slee», Odoorn en Emmen. Het detachement, daartoe gecommandeerd, is sterk 2 wachtmeesters, 5 brigadiers en 20 maréebaussées. De divisie maiéchau»sée van Limburg moet daartoe 22 en die van Noord-Brabant 5 man leveren. Er bestaat geen twijfel, of het wapen der marécluussée zal uitgebreid moeten worden, daar deze detachementen niet voort durend in Limburg en Noord-Brabant gemist kunnen worden. Men schrijft aan het Jlbl. uit Ruurloo i. d. 30 Oct.: Als bewijs van ijverige op komst der kiezers bij de stemming vooreen lid der tweede kamer, diene dat van de 161 ingeschreven kiezers 159 zijn opgekomen. Van de twee ontbrekeuden is één ernstig ziek en een ander metterwoon naar Velp vertrokken, Onder de passagiers der gisteren van Queeuboro' te Vlissingen aangekomen mail boot Prins Hendrik bevond zich de heer William Booth, de stichter cu „generaal' van liet Leger des Heil», vergezeld vau eeuen zijner adjudanten. De „generaal"' werd opgewacht door den „majoor" llodder en „adjudant" Scboch, die reeds Zaterdag avond van Amsterdam te Vli8siugen waren aangekomen, en teven» liet aldaar gevestigde korps van bet Leger hadden bezocht. Met den aansluitende!) exprestreiu, te 7 u. 24 m., reisden de vier hecrcn naar Utrecht, waar zij heden middag de oprichting zouden bijwonen van bet nieuwe korps des Legers, in de Weistraat aldaar. Deze week was te Goes een echtpaar aan het stoeien. Beiden trokken aan een sleutel en wilden dien elkander afhandig maken; nog een ruk en de vrouw liet los. Door dien »-cbok kwam het voorwerp in het oog van den man terecht, en kwetste dat zoodanig, dat de stoeierij waarschijnlijk met een operatie te Utrecht zal eindigen. Dezer dagen overleed te Herpen een persoon, naar men vermoedt aan de ge volgen eener mishandeling, die hij op 22 Juli jl. onderging. De justitie uit 's Her- togenbosch was beden ter plaatse aanwezig om een onderzoek in te stellen. Het bracht zulke bezwarende omstandigheden tegen F. M. aan het licht, dat zijne inhechtenisne ming onverwijld door de justitie bevolen werd. Donderdag bad te Vechel een wed denschap plaat» om tien gulden, tusschen den molenaar J. en deu voerman v. d. L. De weddenschap bestond hierin, dat het paard van J. een kar geladen met 35 hektoliter rogge zou trekken over een zandweg tot op een bepaalden afstand. De uitslag was, dat het arme dier de hem opgelegde al te zware taak niet kon volbrengen, zoodat v. d. L. de weddenschap won. De concurrenten hadden niet gedacht aan de wet van 6 Juni 1875, iu verband met art. 455 wetboek van strafrecht. De com- mandaut der brigade maréchaussee alhier declareerde deu dierenkwellers proces-verbaal wegens mishaudeliug van dieren. Op het verzoek van bet hoofdbestnur der Maatschappij var. Landbouw in Limburg, om eene som vau tien it vijftien duizend gulden te zijner beschikking te. stellen, ten einde te worden aangewend tot tegemoet koming en opbeuring van den kwijnenden landbouw in die provincie, beeft de minister van waterstaat enz. eene afwijzende beschik king genomen. (Iet hoofdbestnur zal nu aan de tweede kamer een adres zenden, om een daartoe strekkendeu post alsnog 04) de begrooting te breugen. De soldaat te Maastricht, die een schot met eene losse patroon in de oogen heeft bekomen, is weder in zoover hersteld, dat li ij zien kan. Daarentegen heelt een ander soldaat, die bij de gehouden manoeuvres door leem in 't oog werd getroffen, het licht daaruit verloren. BUITEN LA N DSC1IE BERICHTEN' k 1. o 1 K. Volgen» het onderzoek der gerechte lijke experts bedroegen de te Gent gepleegde diefstallen aan schuldbrieven en coupons uit de gemeentekas gedurende de laatste tien jaren, ongeveer 250,01)0 francs. De be klaagde Engelbeen kocht eens in één jaar voor 50,000 fres. aan effecten en onroerend goed en, zonderling toeval, in dat zelfde jaar werd eene obligatie met eene premie van 50,000 fres. uitgekomen, tweemaal uit betaald. Hoe het mogelijk is dat zulk eene sou) is kunnen ontvreemd worden, zonder dat de ontvanger het bemerkte, begrijpt men niet. KHOCLIV II. De aftredende lord-mayor van Londen, de heer De Keyser is door koningin Victoria wegens de verdienstelijke wijze, waarop hij zijn ambt heeft uitgeoefend, in den adel stand verheven. F it A H K 1.3 K. De zaak der ongeregeldheden, welke in de salie Wagram hebben plaats gehad, is in handen van deu rechter van instructie. In de voering van de jas van Charles Lullier zou een revolverkogel gevonden zijn en zijne portefeuille zou niet door boord zijn door een messteek, maar door een kogel. Sedert geruimen tijd reeds werden er te Parijs en in de departementen eene on noemelijke hoeveelheid chromo lithographi- sche portretten van Boulanger rondgevent. 'Lij stellen den generaal voor met tal vau decoratiën op de borst, en rondom zijn portret, in teekening, de belangrijkste episo den uit zijne militaire loopbaan. De prefect van politie wilde de herkomst dezer chromo- lithographiën weten, die in strijd met de wet van 29 Julij 1881, den naam van den drukker niet vermelden en die gezegd werden uit bet buitenland te komen. Dientengevolge werd zekere Borrel, die aan bet hoofd staat van den handel in deze portretten, onder vraagd eu deze heeft thans verklaard, dat hij kisten vol met exemplaren dezer afbeel dingen uit Hamburg ontving. Er is proces verbaal tegen hem opgemaakt. Maandag had het burgerlijk huwelijk plaats van de dochter vau generaal Boulanger met den kapitein Driaut. Boulanger en de bruifotsgasten werden op weg naar de mairie onthaald op vivats, zoowel als op gesis en gefluit, maar de politie trad krachtdadig op en nam een 20ta! personen in arrest. Bij den terugkeer naar huis nam de bruilofts partij, op last der politie, een anderen weg dan dien welken men zich eerst voorgesteld had. Het spotblad „La Charge" te Parijs, zal op last van den Franschen minister van oorlog worden vervolgd, wegens beleediging van t leger, door verheerlijking vau Bou langer. Dezer dagen is de abbé Crozes, ge wezen aalmoezenier der Koquette-gevangenis overleden. Hij had tusscheu 1860 en 1882 200 ter dood veroordeelden bezocht en 51 hunner op het schavot bijgeleid, o. a. Tropp- uiaun en Billuir. tlij werd tijdens de com mune zelf in de Buquetle gevangen gezet eu zonder de gehechtheid der bewaarder zou hij waarschijnlijk zijn omgebracht. Ilij was algemeen om zijue voortreffelijke hoedanig- heden vermaard en bemind en is gestorven op den leeftijd van 82 jaar. Zondag was de dag der vergaderingen bij uitnemendheid. Ook op die van het 3e cougres der werklieden van Frankrijk, te Bordeaux gehouden, is bet bar toegegaan. De atellaadje, waarop het bestuur zat, werd reeds dadelijk bestormd; een der sprekers kreeg een slag ouder het rechter oog en eindelijk heeft de politie de zaai outruimd, ondanks het geschreeuw: .Weg met de politieI Weg met den hoofdcommissaris!" Eenige oproermakers werden in hechtenis genomen. Zondag is te Tours een monarchisti- sciio meeting gehouden, waaraan circa 2000 pi rsunen deelnamen. Lambert St. Croiz verklaarde, dat alle royalisten in Frankrijk het thans eens zijn. Hij wees op 't merk waardig verschijnsel, dat de republikeinen zeiven hun constitutie waardeloos noemen. Er volgde een banket van 500 couverts waarbij generaal Charette een toast sloeg op de Monarchie, als de eenige hoop voor het Frankrijk der toekomst, als de zekerste bron voor welvaart en stabiliteit. Te Marseille is een gevaarlijke dief en oplichter, zekere Alfred Qoetz, gearre steerd, die tot de beruchte bende van Catusse behoorde. In de laatste dagen zijn 14 me- deplichtingen van Catusse aangehouden en op 't oogenblik zijn reeds 60 leden van de bende achter slot. Z W1TSE K I. A II. Te Qenève heeft I et internationaal comité van het Roodc Kruis het 25-jarig bestaan dier vcreeniging met een feestmaal gevierd. ITALIË. Welke groote kosten het bezoek van keizer Wilhelm aan de Italiaansche regee- ring heeft veroorzaakt, blijkt uit eene mede- deeling in de Nazione vau Florence. Volgeni dat bericht werden 3 millioen lire door den staat voor het keizerbezoek uitgegeven, on gerekend de 950.000 lire die koning Humbert van zijn privaatiijst daarvoor be stemde. Hetzelfde blad w il weten dat keizer Wilhelm voor zijne reis naar Italië 550,000 lire uitgaf. Het gemeentebestuur van Castellamar maakte 250.000, dat van Napels 200.000 en dat van Rome 680.000 lire onkosten voor de schitterende begroeting van den Duitschen keizer. IIlIlT(stCHI,A)V D. De keizer is gistereunamiddag te 3 uur van Friedrichsruhe naar Berlijn terug, gekeerd. Bij het verlaten van het paleis gaf hij den arm aan prinses Von Bismarck en kuste haar bij het afscheid nemen de hand. Van den rijkskanselier nam de keizer hartelijk afscheid door hem herhaaldelijk de hand te drukken. Het publiek juichte met geestdrift. Keizerin Frederik heeft het plan zich tegen half November naar Engeland te be geven om daar tot einde Februari aan het hof van hare moeder te vertoeven. Voor zoover de uitslag van de verkiezing der Wahlmënner, die de leden van het huis van afgevaardigden moeten kiezen, hier reeds bekend is, zal de samenstelling der volks vertegenwoordiging niet aanmerkelijk worden gewijzigd. Evenals Berlijn, hebben ook de andere groote steden leden der Duitsch-vrijzinnige partij gekozen. Ook is de verkiezing van Eugen Richter, de leider dier partij in het district Hagen, verzekerd. De Kölnitche Zei'uiig zegt het verhaal te kunnen tegenspreken, als zou Hertog Adolf vau Nassau vau zijne eventneele rech ten op den troou van Luxemburg ten gnnste van zijn zoon afstand willen doen. Men verwacht, dat de rijksdag tegen 20 November zal worden bijeengeroepen. De quaestie der verzekering van oude en gebrekkig geworden werklieden is allereerst aan de orde. Uit Ludwigshaven meldt men dat naar aanleiding van de onthullingen in het proces-Geffcken eeue huiszoeking heeft plaats gehad bij baron Von Roggeubach op diens landgoed bij Fahnan. Het onderzoek heeft tot geen resultaat geleid. De le luitenant Wissmann heeft te Berlijn, uit naam van het Emin Pacha-coinilé een voordracht gehouden over de beteekenis van den opstand in Oost-Afrika. Hij be toogde dat nog de mogelijkheid bestond, door afsoijding vau deu toevoer van wapenen eu ammunitie den opstand te dempen en met vereende macht het geweid der Arabieren te beteugelen. Het Duitscbe en Engelsche Emiu comité, kardinaal Lavigerie, Duitsch- land, Engeland, Portugal en de Congo Staat moeten vercenigd optreden, audera blijft Afrika aan de macht der Arabieren en aan deu slavenhandel overgeleverd. In deu ministerraad te Stuttgart, onder voorzitterschap van prins WTilhelm, is besloten, bij de rechterlijke autoriteit eene aanklacht op grond van majesteitschennis in te dienen tegen den aldaar woonachtigen verspreider van het bericht der Muncbener Keurtten Nachrichten, waarin melding is gemaakt van aanstoot gevende diugne bij het koninklijk hof van Wurtemberg. K I M I. A II. Het Journal de St. PUerebourg be spreekt de reis van den Czaar uaar den Kan- kasus. Het blad noemt deze reis een begin

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2