NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Courant verschijnt dadelijks, behalve op Koii- en Feestdagen. ABOiïNEIWEMT: Woensdag 31 October 1888. N°. 257. AOVERTEfllTIEN: Bureel: SelieepiiiakersstecK 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. w w. s. £23 oura Voor Leiden, per "i maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per .1 maanden l.ttO. Prijs |»er Nummer 10 ('enf. 202e Jaargang. Van 1O regelsf 0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontant, zonder rabatper regel 0.10. I.KIIIFY 30 October. Hedenochtend is het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. Schrender, in leven bode-concicrge van het raadhuis alhier, op de begraafplaats aan de Marepoort ter aarde besteld. Naar den doodeuaklter waren opgekomen de burgemeester, de wethouders en de gemeentesccietaris. Aan de geopende groeve nam de burgemeester het woord om kortelijks te schetsen de getrouwe plichts betrachting van den overledene, als gemeente ambtenaar gedurende tal van jaren en het verlies dat daardoor bij zijn afsterven geleden werd. Namens de famielje werd een woord van dank gebracht door den oudsten zoon van den overledene voor de laatste eer hier aan zijn stoffelijk overschot bewezen. Qislernamiddag kwam een jongetje op de grofsmederij zijn vader de gebruikelijke boterhammen brengen toen hij zoo onvoor zichtig was om met zijn hand in aanraking te komen met een in gang zijnde machine. Het ventje bekwam daarbij zulke verwon dingen aan de haud dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In de afgeloopeu week heeft een man getracht zich van het leven te berooven door in de nabijheid van de Vink te water te spriugen. Hoewel hij gered werd heefl de indompeling toch zeer kwade gevolgen gehad zoodat de man naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Naar we heden vernameu zou de ongelukkige daar gestorven zijn. •mCUSBLK OKHICHTBN. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is voor het tijdvak van 1 Nov. 1888 tot en met 81 Dec. 1889 benoemd tot adsistent voor de chemie aan de rijksuniversiteit te Groningen, S. Schui ling, candidaat in de scheikunde aldaar. De minister van financiën zal op 1 Nov. geen audiëntie verleeneu. De kamerheer ceremoniemeester maakt, bij afwezigheid van den opper-ceremonie- meester, bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof voor den tijd van elf weken, ingaande op den 28sten dezer, den rouw zal aannemen, te weten: twee weken grootendrie weken halven, en zes weken lichten ronw, wegens het overlijden van H. D. H. mevrouw de prinses Helena Wilhelmina Ilenriette Pauline Marianue, vorstin van Waldeck-Pyrmont. {St. Ct.) De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 27 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 22,913,610,36s en bij de betaalmeesters. 1,571,226,86» Te zameiif24,484,867,23 Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip 4e kl. Sommelsdijk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, den 28en dezer te IJmuiden binnengekomen. De benoeming vau jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman tot kantonrechter te Groningeu is geschied buiten de voordracht der rechtbank om. De Pr. Gr. Ct. herin nert, dat op de aanbevelingslijst van de rechtbank waren geplaatst de heereu mrs. Andreae, Outrv van Haeften en Folkersma. De staats commissie voor de militair» wettcn zal deze week te 's Gravenhage eene zitting houden. De volgende belastingontduiking was ten laste gelegd aan een jongmensch uit 's Hage, die op de markt te Leiden tijdelijk eens koopurans uitstalling bewaakte en als koopman fungeerde. Gevraagd naar zijn patent kon bij dit niet toonen. Hij stond als nu gisteren voor dit feit bij de arrond.- rechtbank te 's Hage terecht. Beklaagde verdedigde zijn meening, dat hij geen patent uoodig had, daar hij geen koopmau was en slechts tijdelijk de zaken van een koopman behartigde. Jhr. mr. De Brauw vorderde veroordee ling van bekl. in een boete van niet minder dan f 25 en niet bouger dan f 400. liet O. M. concludeerde in deze tot toewijzing van den eisch. De Kolterdatnsche politie heeft drie personen in handen gekregen die verdacht worden van zich te hebben schuldig ge maakt aan inbraak en diefstal iu de woning van een tapper aan den West-Zeedijk te Botterdam. Eeuige voorwerpen, van dien FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGKLSCH, VAN 113). Zij trachtte te doen wat haar gezegd werd. Kon dit nar ook niet het laatste wezen, dat zij zulk een kunstgenot mocht smakendat zij in zulk voornaam gezelschap doorbracht p #Wat kom ik mij zelve zwak en ver achtelijk voor!'' dacht ze. (Zal Moultrie ■preken of zwijgen p Fin zoo hij dat laatste doet, lal ik dan ook blijven zwijgen en met den reebter huwenzonder hem iets naders te hebben gezegd Zij kon die zelf gestelde vrag- n niet be antwoorden, en om er niet langer door gekweld te worden, wijdde tij al hare aan dacht aan het tooneel. Nog nooit had te Boston zulk een prachtige opvoering van aril Trovatore" plaats gehad, als juist dezen avond. Met schier ingehouden adem volgde de elite der stad tooneel na tooneel en Ellen, wier muzikaal talent zoo schoou ontwikkeld was, genoot bij die heerlijke voordracht. Plotseling overviel haar een vreeselijke gejaagdheidhet was haaralsof een paar oogen, die zij niet zag, met vastheid op haar gericht bleef. Zoo sterk was dit gevoeldat zij zich niet kon weerhouden hare blikken van het tooneel af te wenden. Het eerst viel haar oog op mevrouw Maitland, die haar waaier gelijkmatig be wegend, half scheen ingedompeld; ver volgens zag zij om naar den heer Fortes, die achterover in zijn fauteuil zittendnoch naar het tooneelnoch naar het schitterend publiek keekmaar die met opmerkzaam heid haar eigen golaat gadesloeg, waarop de onrust stoud te lezen. (Wat is er?" fluisterde de man, wien geen enkele schaduw op haar gezicht ontging. Zij gaf geen antwoordmaar wendde hare blikken naar de fauteuils achter het orkest, waarheen zij, als op magnetische wijze, werd getrokken. Waakte of droomde zeP Mocht zij haar oogen vertrouwen? Haar hart klopte, alsof het moest bersten en met geweldige snelheid stroomde hel bloed door de aderen. Daar op de tweede tapper afkomstig moeten in hun bezit zijn gevonden. Uit Sliedrecht wordt aan de D. Ct. gemeld, dat gisteren voormiddag de heeren rechter commissaris, substituut-officier van justitie en substituut-griffier bij de arrond.- rechtbank te Dordrecht daar zijn aangekomen, naar aanleiding van een bericht, dat daar den 17 Oct. jl. piotseliug is overleden zekere vrouw K., vermoedelijk tengevolge van ver giftiging. Het lijk, dat den 20 Oct. was ter aarde besteld, is weder opgegraven, ter wijl eene gerechtelijke schouwing is gelast en een onderzoek ingesteld. Met belang stelling zien wij den uitslag van een en ander tegemoet. Het N. v. d. D. verhaalt nu rde ware reden van dr. Mezger'a vertrek uit Amsterdam". Daaruit blijkt, dal het bekende verhaal over den last dien het Amsterdamsch straat publiek doctors patiënten veroorzaakte in het Ilbl. was medegedeeld, niettegenstaande de heer Mezger zijn ondervrager herhaal delijk had verzocht er niets van in de courant te zetten. Wat de ware reden betreft, zoo was aan dr. Mezger toen bij zijn besluit om in Amsterdam te blijveu publiek had gemaakt, duor eeu aantal Amsterdammers in een couvert tusscheu de f 40 en f 60.000 in bankpapier als gescheuk aangeboden. Dr. M. zond het couvert ungeopend terug met de verzekering, dat bij voor zichzelf niets begeerde en onder {de volkomen be grijpelijke opmerking, dat bij 't zelfs niet aangenaam vond dat hem iels aangeboden werd. Ook een bekende instelling nauw aan de praktijk van dr. Mezger verbonden (het Amstelhotel bood als bijdrage in de kosten van vestiging in een nieuw huis dat dr. M. had betrokken hem in een couvert eeu aan zienlijke som aau. Ook dat couvert met bet bedrag werd ongeopeud teruggezonden. Hij dr. M. begeerde niets voor zich persoonlijk. Daarentegen begeerde hij wel iets iu bet belang van de stat Amsterdam en daardoor in hel belang van ziju patiënten. Van zijn patiënten moest hij vele klachten vernemen. 8ouis betroffen ze onaangenaamheden op straat. Der keizerin van Oostenrijk werd een waaier nit de hand geslageneen dochter van dr. Schliemann werd in een rijtuig door een steen zoodanig getroffen, dat ze haast een oog verloor; wijlen prinses Hendrik ontving op het Kembrandtsplein van achter een klap, waardoor ze bijna in onmacht viel, enz. enz. Andere klachten betroffen het plaveisel, den stank van sommige grachten, het gebrek van wandelingen en meer op merkingen van dien aard. Dit alles had bij hem een wensch leven dig gemaakt, welken hij in dezer voege uitte. Hij noodigde eenige Amsterdammers van naam en positie saam en stelde ban voor, een zoogenaamde u Verschöneruugs- Verein" voor Amsterdam te vormen. Die vereenigiug zon bier een fontein kunnen oprichten, daar een parkje aanleggen, een stinkend gedeelte kunnen laten dichten, de boorden van den Amstel in aangename wandeldreven kunnen herscheppen, enz. Deze denkbeelden aangevende, voegde hij er even wel uitdrukkelijk bij, dat hij niet tot de commissie wenschte te behooren, doch verder gaf hij als zijn wensch te keunen, dal men nu de som bijeenbracht, welke me» hem eerst had aangeboden, opdat hij die zou kunnen bestemmen als eerste gift voor de nieawe vereenigiug. Ziedaar in welken vorm dr. Mezger gaarne de ingenomenheid met zijn blijven wenschte uitgedrukt te zien. De heeren zijn aan het werk getogen, maar, zooals iedereen weet, bestaat er op het huidige oogenblik nog geen verfraaiiogs- vereenigiug, en de som, welke eerst voor dr. Mezger bijeengebracht werd, scheen toen in de verste verte niet bijeen te brengen te zijn. Dit feit, dit gebrek aan warmte voor de eigeu stad heeft dr. Mezger verbitterd en hem doen besluiteQ naar Wiesbaden te gaan. Sinds eenige dagen loopt te Amster dam bet gerucht, dat de White-Chapel- moordenaar van Londen, Jack-the-Ripper, in die stad zoo zijn. Men weet er zelfs bij te voegen, dat hij daar reeds verscheidene moorden zou hebben gepleegd, o. a. in de Nes een bloedbad aangericht van twaalf vrouwelijke slachtoffers. Deze overdrijving geeft een maatstaf aan ter beoordeeling van rij fauteuils zag zij, met den blik naar haar loge gericht, het bleeke gelaat van den kolonel Dufart. Met de hevigste ont steltenis, ja met ontzetting zag de oude man haar aan. Een oogenblik was zij als betooverd. Eindelijk, eindelijk was hij dan toch terug gekeerd! Neen, zij droomde niet, daar zat werkelijk haar oude vriend, haar wel doener, haar oompje! Naast hem evenwel ontdekte Ellen het koude, statige beeld van Constance in prachtvol toilet. Des rechters blik had dien van Ellen gevolgd en was gelijktijdig met den bare op Dnfart gevallen. Hem ging een rilling door de leden. Dezelfde verschijning, die Ellen's wangen had doen verbleeken, deed iedere zenuw vau zijn gelaat trillen. Kleurloos, ademloos viel hij een oogenblik tegen de leuning van zijn stoel terug. Ook bij htd een bekend gelaat gezien en niet alleen dat, maar ook hij zelf was herkend geworden. Kulonel Dufart zag eerst naar de verblindende schoonheid vau bet kind dat door hein was opgevoed en vervolgens naar den donkergekleurde!) man, die zich over haar heenboog. Gehoor gevende aan eeu plotseling opkomend gevoel van woede eu drift, sprong de oude man onwillekeurig op. Zijn blik zeide bet even duidelijk als woorden het hadden knnnen doen: (Heb ik c dan eindelijk gevonden, u, mijn vijand!" De blonde vrouw aan zijne zijde legde hare hand op zijn arm en scheen hem een paar woorden toe te fluisteren, die hem tot bczinniog brachten, ten minste in zooverre, dat hij weder zich bewust was van de plaats, waar bij zich thans bevond. Hij ging weer zitten. (Willen we heengaau?" fluisterde de rechter. Nu eerst bemerkte Ellen dat hij doods bleek was en dat groote druppels zweet op zijn voorhoofd parelden. Hij nam zijn zak doek en wisebte zicb het gelaat af. (Waarheen?'' vroeg Eden, bijna zonder te weten, wat ze zelf zeide. (Naar huis, ik heb genoeg gehoord en gezien. Het is hier onuitslaaubaar benauwd." Ellen stond op en mevrouw Maitlaud volgde baar voorbeeld. Terwijl de laatste zich iu baar shawl hulde, kon Ellen, on bemerkt door haar en den rechter, een oogenblik over den balconraud leunen. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1