NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Bureel: Sctieepmakerssteeg I». Uitgevers: Gebroeders Muré. S t tt tl 8-Berichten Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. üRura N Foniuiil verschijnt dadelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. Voor Leiden, per maandenf 1.25. Franco door liet «eheele rijk, per maanden l.ttO. i'rijs per timmer 10 ('eai, Dinsdag 30 October 1888. N°. 256. 20£e Jaargang. ARVER TENTIEN: Van 16 repels0.90. Elke repel meer 0.15. 'Jroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contant, zonder rabat, per i'Dflel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien arl. 8, Ie alinea der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. D5), tot regeling van liet toezicht bij hel opiichlen van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken; Brengen by deze ter algemeene kennis dal door hen vergunning is verleend aan C VAN EES, en rechtverkrijgenden, tol liet oprichten van eone smederij in hel perceel Haamsleeg 15. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaalsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. EL KIST, Secretaris. Leiden, den 2D October 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art 8, te alinea der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n". 95), lot regeling van liet toezicht hij hel oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken Urengen hij deze Ier algemeene kennis dal door hen vergunning is verleend aan J. P. R1TTEKSHACS, Ie Keulen, en reclitverkrij geilden, tot liet oprichten van een fabriek lol bereiding van albuinine uil wei, op liet perceel tan den Rynshurgersingel kadastraal hekend Sectie A, N". 976. Eu geschiedt hiervan openbaie kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Buigemeester en Wethouders voornoemd, DE KAMER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 29 October 1888. LEIDEN October. Burg. en wetli. dezer gemeente stellen den gemeenteraad voor eeuige posten der begrooting voor dit jaar, die niet toereikend tijn, te verhoogen, cn wel: Volgn. 82. Kosten van de kiezerslijsten, wegens het vermeerderd aantal kiezers, met f609. Volgii. 105. Grond- en personeele lasten wegens huizen en landerijen, alsmede patent rechten van schuiten, uiet f21. Volgu. 113. Kleeding cn wapening der politiedienaars, met f 1100. Volgn. 126. Kosten voortvloeiende uit bet nemeu van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezondheidstoestand, met f 300, (belooning voor twee personen gedurende vier maanden voor het toezicht op de nale ving der politieverordening omtrent het muil korven der houden). Volgn. 179. Aandeel in de kwade posten der grond- eu personeele belasting f 562. Burg. en weth, geven in overweging in de tekorten te voorzien bij suppletoire be grooting in ontvangst volgn. 30 «ontvang- sten resultaat van eeu afzonderlijk beheer" als a. gasfabriek, vermits de winst dier inrichting vermoedelijk meer zal bedragen dan waarop bij het opmaken der gemeente- begrooting is gerekend. Burg. en weth. hebben den gemeenteraad aangeboden een plan voor het maken van een doolhof binnen den ringmuur van den Burg, hetgeen naar 't hun voorkomt, wel aanbeveling verdient en ongetwijfeld het be zoek van den Burg, die voortdurend door tal van vreemdelingen en ingezetenen wordt bezocht, zou veraangenamen. Bovendien is het bekend dat zich vroeger op den Burg een doolhof bevond, die, volgens de beschrij ving van Leiden van Van Mieris, aldaar was aangelegd eeuigen tijd voordat de stad f eiden iu 1651 met het burggraafschap en zijn toebehooien werd beleend. In het middeu van den doolhof bevond zich, volgens die beschrijving, een aange naam prieel onder eenen lindeboom, cn in het rond eeuige nog aanwezige overwulfde schuilhokken boven welke men wandelen en de stad en aangelegen lauden door de ope ningen van den muur beschouwen kon. Het plan bestaat om de afscheidingen te maken van beukenheggen met doornen tusschenvulling, waarvan de kosten zullen bedragen ongeveer f 800, als f 450 voor aankoop van planten, f 300 aan arbeidsloon voor oradelven eu f 50 voor plantloon, ter wijl het rooien der aanwezige bootnen voor de waarde van het hout kan geschieden. Bovendien zal een bedrag van f 200 noo- dig zijn om aan het eindpunt (de put) het ceil of ander te maken, waardoor die plaats geaccentueerd is, zoodat het geheel der uit gaven zal bedragen f 1000. Wanneer tnt dit werk wordt besloten zal in de uitgave, naar oordeel van burg. en weth., uit de buitengewone ontvangsten moeten worden i oorzien. Wat betreft het loopend contract omtrent de verbouwing van den Burg zij opgemerkt dat daarbij is bepaald dat de huurder be voegd is van eiken beioeker van den eigen lijken Burg fO.10 te vorderen, terwijl ver huurders zich het recht hebben voorbehou den de beschikking over den Burg aan den huurder te ontnemen en de bevoegdheid tot helling van f0.10 per bezoeker in te trekken, in welk geval de huursom met f 50 zal worden verminderd. Het komt burg. en weth. voor dat later eene beslissing kan worden genomen of iu verband met den aanleg van een dodlhof de toegangsprijs zal worden gewijzigd en in hoeverre van de bedoelde bevoegdheid door de verhuurders voorbehouden, gebruik zal worden gemaakt. Burg en weth. geven nu den gemeenteraad in overweging in boven bedoelden zin ten opzichte van de inrichting van een doolhof eu de wijze van de bestrij ding der kosten, eene beslissing te nemen. Eene bijlage is verschenen behoorende bij het ontwerp-raadsbesluit tot heffing eener plaatselijke directe betasting naar het inko men. Uit de recapitulatie blijkt dat de 568y aangeslagene!! over de 9 wijken als volgt zijn verdeeld: 382, 373, 662, 1043, 762, 1 150, 782, 362, 173 eu het bedrag van het zuiver inkomen als volgtf630,550, f 252,875, f 883,175, f 1,71 1,250,f 756,850, f 1,067,575, f 1,009,100, f301,300 en f 156,375, te zaïnen f 6,769,050. De zui vore belastbare som bedraagt f 5,406,329. Burg. en weth. stellen nog voor eene som van f 10.37 beschikbaar te willen stellen, te vinden uit den post van onvoorziene uitgaven der begrooting voor dit jaar, voor het voldoen van een nog ontvangen aanslag biljet over 1887, van den Pestbuizcrpuhier, wegens verschuldigd molengeld van land de gemeente in eigendom toebehooreude en in genoemden polder gelegen. Bij de heden ten Kaadbuize gehouden openbare aanbesteding betredende de levering der biandslotfen ten behoeve dezer gemeente zijn als minste inschrijvers aannemers ge worden: le de heer K. T. Caron, onder Oegstgeest van de grove New castle kolen voor f 1.11 en van de grove Huhrkolen voor f 0,95 per 100 kilo's, ajsmede van het steeu- kolengruis voor f 0,53 per HL. 2e de beer G. Bloinmesteijn alhier, voor de korte turf voor f 0,57 per dubb. HL. 3e de heer J. J. Huy alhier, voor de lange turf voor f 0.48 per 100 stuks en van de houtskolen voor f 0,85 per halve HL. en 4e de heer J. Christiaanse alhier van het keukenhont voor f 9,50 per stère. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen /40.—f20.50, 4.30 en 2.10 laagste ƒ40.f 20.4.20 en ƒ2.10. Benoemd tot onderwijzer aan de school wijk D te Sliedrecht de heer J. A. Does burg Lanuooij alhier. Door de gymnastiek- eu schermver- eeuiging «Sparta" alhier is Katerdagavond in bet lokaal van den directeur, den heer J. J. Groenewoud op den Ouden Singel alhier, eeu onderling concours gehoudeu op sabel en degen. Er werd flink gewerkt. Voor degen werd de le prijs behaald door den heer Boekwijt, voor sabel de le prijs door den beer Vroom, de 2e door den heer Van der Steen. De le prijzen waren zilve- reu, de 2e bronzen medailles. Hedenochtend reed reu groentenventer met paard en wagen over de stijle brug over den Vliet bij de Bakkersteeg, den draai nemende naar den Korten Vliet. Of de draai te kort genomen werd, of 't paard bet voertuig niet meer meester was zooveel is zeker dat een der boomen van het voer tuig in de ruiten van het hoekhuis terecht kwam, terwijl het dier belangrijke verwon dingen bekwam door stukkeu vau het nrêr- stortende glas. Zaterdagavond zakte op de Haarlem merstraat eeu nog zeer jeugdig persoon van dronkenschap ineen. Pogingen om hem staande te krijgen waren vruchteloos, zoodat hij bewusteloos naar zijne woning moest worden vervoerd. IIKFK l I KI.t. BERICHTEN. Door Z. M. ia de met verlof hier te lande aanwezige kapt.-kwartierm. E. G. Le Rutte, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Nov. 1888, eervol uit Zr. Ma. mi litairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De minister van oorlog zal op 1 Nov. geen audiëntie verleeuen. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, 112), «Ge moet mij bij papa maar veront schuldigen antwoordde Lilia zelfs met eeoigeu trots in haar stem«ik heb boofd pijn, ik ben niet wel, en ik wil niet naar de opera gaan." Het arme schepseltje zag er inderdaad slecht genoeg uit. Het scheen, alsof de scherpe trek om deu mond nog iets vaster vss iugegrift en baar gelaatskleur ver- snderde telkens me! koortsachtige snelheid. Hare ruimschoots van ringen voorziene handjes vouwendsloeg zij op eens ten anderen toon tegenover hare schooue vriendin aan. fEllen, wilt ge papa vrien delijk verzoeken, mij vrij te laten? Hij doet toch alles wat gij hem vraagt. Zeg hem, dat ik bet besterven zou als ik daar "i de opera-loge moest zitten. Gij zijt een rrouw gij zult weten, dat ik daar nog niet komen kan om het aan te zien hoe aller oogen zich tot mij wenden en aller tongen in beweging komen om van mijn verbroken engagement te spreken." Dezo beweegreden was niet zonder grond. Ellen zeide na eeuige aarzeling: «Dan zal ik bij u blijven, ge moet uiet den ge heelen avond met uw treurige gedachten alleen blijveu." «O neen, neen!" kwam Lilia tegen dit voorstel op. Dat mag ik niet toestaan. Al bet genoegen van papa zou weg wezen, als gij niet bij hem waart. Ga toch Ellen lieve Ellen en neem tante Maitland tot uw gezelschap mede. Ik ga een weinig op de si>f« liggen en Celeste zal natte omslagen om mijn hoofd doen. Rust is het aller beste voor mij. Mijne zeuuwen zijn geheel in de war en daar helpt niets aan dan rust, hoe meer rust, hoe beter. Jammer tochdat men niet zonder zenuwen op de wereld komt." «Maar kindlief!" «Als ge maar een weinigje van mij houdt, Ellen," viel Lilia haar in de rede, «kwel me dan niet om uit te gaan en laat mij maar bedaard aan mijn lot ov*IÉg Met-" ten gevoel van beiorgdlieid, waar over zij zich zelve geen rekenschap kon geven, begaf Ellen zich naar beneden en in de kamer, waar de rechter eu mevrouw Maitland gekleed eu gereed stonden. Zij deelde Lilia's verzoek aan den heer Fortes mede. «Ik vrees," merkte tante Maitland op, «dat het ongelukkig kind dien harden slag nooit te boven komt. Ik zal bij Lilia blijveu, Gerald; ik heb ook geen pleizier om uit te gaan, als ik weet, dat mijn nichtje thuis ziek ligt. Miss Grey, aan wie we dit ongeluk hébben te danken, is, geloof ik, van eeu sterkere natuur." «Ge zijt al zeer ongelukkig in de keuze van uwe uitdrukkingeuzeide de rechter op scherpen toon. «De redding vau uw nicht uit de hauden van een schaamte- loozen fortuinzoeker durft ge als een on geluk te bestempelen. Lilia mag te huis blijven, maar ik verbied u bij baar te gaan eu ik zag gaarne, dat gij eu Ellen mij thans vergezeldet." Met eene beweging, die geen verzet gedoogde, lei de rechter Ellens prachtige sortie op de gevulde schouders en zwijgend reed het drietal naar het opera gebouw. Zij namen plaats in een loge aan de rechterzijde. Het gebouw was vol toe schouwers eu bet verblindende licht van ontelbare gasvlammen deed de schoonheid der vrouwen en den glans der toiletten nog meer uitkomen. Het was reeds tamelijk laat, toen de familie Fortes hare loge binnenkwam en tal van tooneelkijkers werdeD op Ellen gericht. Hare kouiuklijke schoon heid moest ook wel elks bewondering af- dwingeo. «Laat nu de gedachten aan Lilia niet al uwe vreugde bederven," fluisterde Gerald Fortes haar toe, terwijl zijne oogen vol liefde op haar aanminnig, bloeiend gelaat bleven rusten, «Hebt gij ook iets van Danton Moultrie gehoord?" vroeg Ellen met eenigen angst. «Weet gij ook hoe hij Lilia's schrijven heeft opgenomen?" «Beide vragen moet ik u ontkennend beantwoorden. Gij kunt er wel van over tuigd zijn, dat hij mij zooveel mogelijk vermijden zal. Maar gij houdt veel vau muziek, geniet dan vau avond zooveel als gij kunt en verban alle sombere ge dachten." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1