an- Het is blijkbaar haar bedoeling een staats- commissie in te stellen en deze bij een wet toe te rullet) met dezelfde bevoegdheden, als aan een parlementaire commissie toe komen. Vad De Staatscourant beval de volgende aanwijzing der garoizoensverauileringen, die op 1 Mei 1889 zullen plaats hebben: le reg. inf2e bat. 2 coinp., van Assen naar Leeuwarden le bat., 4e coinp., van Leeuwar deo naar Assen; 3e. reg. huz. 4e escadr., van Amsterdam naar 's-üravenhage3e efcadr., van 's Gravenhage naar Amsterdam; 4e leg. vest.-art., Je comp., van Gravenliage naar Hellevoetsluis5e comp., van liellevoetsluis naar Gravenhage; 2e comp., van '«Gra venhage naar Den Helder; 3e comp., vau Willemstad naar 's-Gravenhage4e comp., van Den Helder naar Willemstad. Waarschijnlijk wordt, naar men aan het Fad. mededeelt, de heer Van der Borch van Verwolde anti-liberaal candidaat in Schiedam. Van liberale zijde komt zeer in aanmerking jhr. trir. VV. Six. Donderdag werd 's konings lijfarts dr. Viukhuijzen onverwachts bij Z. M. den koning ontboden. (Maasbode.) De 22ste lijst van de 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt wet de nagiften een totaal van f88.961.32 zijnde de opgave van 550 locale comité's, waaronder Hoofddorp f 253.05, Valkenburg f 43, iiazerswoude (dorp) f 1.25. Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Koningin Emma der Nederlauden, onder commando van den kap. t./z. J. H. Commijs, op de terugreis vau Curasao naar Nederland, wordt in het laatst van November te Nieuwc- diep binnen verwacht. Dat stoomschip zal, naar men verneemt, niet buiten dienst gaan, maar alsdan onderzocht worden en na eenige rcparatiëu, als de stoomwerktuigen zich id goeden staat bevinden, weder voor eeue reis worden gereed gemaakt. In eeue vergadering van een 40tal ingezetenen der gemeente Zoetermeer en Zegwaard werd besloten tot eeue feestelijke herdenking van den 7östen gedenkdag ouzer nationale onafhankelijkheid en daartoe in de eerste plaats eene feestgave aan de armen dezer gemeente uit te reiken. De Chinecsche regeeringscotnmissa rissen zulleu zich vermoedelijk Maandag a. s. naar Parijs begeven. Zij keeren echter naar Nederland terug. Op het goedereu-euiplacement aan het Holiandsche spoorwegstation te 's Graven hage zijn eergisterenavond eeuige achterste wagens van een goederentrein van het spoor geraakt. Twee waggons, waarvan één paarden be vatte, vielen om. Niet zonder moeite konden de dieren, die ongedeerd bleken, uit den wagen verwijderd worden. De montagnes russes te Scheveningen zijn geheel opgeruimd en het materieel zal, naar men verneemt, te koop worden aange boden. Bij Monster is gistermiddag een trein van de Westlandsche stoomtram ontspoord, waardoor de machine in eeue sloot terecht kwam. De dienst ondervond dientengevolge eenigc vertraging en moest per omnibus worden voortgezet. De stremming is thans echter weder opgeheven. Persoonlijke onge lukken haddeu niet plaats. Door den heer H. J. Juateina te Rot terdam is eene scheeps-wekkerklok uitgevon den, die zoodra er eene lekkage ontslaat en er ongeveer 2 centimeter water in het schip komt, terstoud waarschuwt, zoodat de op varenden, al lageu zij in de rust, voldoenden tijd hebben om zich le redden en veelal ook bet schip voor ziuken te bewaren. (N. R. Ct.) Een jongmensch uit Rotterdam heeft lich eergisterenmorgen in de plas onder Hille- gersberg door verdrinking van het leven beroofd. Bij den kastelein L. huurde bij eeu roeiboot, ouder voorgeven van te willen gaan visschen. Bij het van wal steken xeide hij echter tegen den jongen, die hem had ge holpen, dat hij zich ging verdrinkeu. On middellijk werden personen geroepen om hem na te gaan, doch eer men bij hem was, had hij inderdaad zijn noodlottig plan volvoerd. Bij het ophalen kon de geneeskundige slechts den dood constateereu. Men zegt, dat on aangenaamheden met zijn patroon de oor zaak is. Naar aanleiding van den achteruitgang van den Briel, welke stad door het dreigend aanstaand vertrek van alle loodsen opnieuw in z<er groots mate zal worden benadeeld, hebben burgers dier stad eene vergadering belegd, ter bespreking vau de vraag, wat hun te doen stond om de stad weer tot welvaart te brengen. Bealoten werd een adres Ban Z. M. den koning ter teekeuiug neder te leggen, hou dende bet verzoek om meer garnizoeu, of den Briel te begunstigen met de eene of andere instelling of stichting, die eene bron van welvaart kan worden. Deo 13 November a. s. zal hel l" stituut te Amsterdam tot onderwijs van blinden 80 jaar beslaan hebben. Dit feit zal huishoudelijk worden herdacht. De raad der gemeente Alkmaar besloot Woensdag tot het plaatsen van een gedenk steen in den gevel van het huis aan de westzijde der Mient aldaar, waarin Alkmaars eere burgeres mevrouw Bosboom Toussainl op 16 8ept. 1812 werd geboren. Een der gelijke hulde zal worden gebracht aan de nagedachtenis van den heer VV. J. Hofdijk, die aldaar op 27 Juni 1816 in het huis aan de zuidzijde van deu Koningsweg het levenslicht aanschouwde. liet schieten op den trein bij Hoog Karspel, gisteren aan liet Hbl. mede gedeeld, blijkt wel wat overdreven geweest te zijn. Het is ul. gebleken, dat een paar jongens met slcenen naar den trein gewor pen lu bben en daarbij een ruit verbrijzel i is. De baldadige knapen hebben dit zelf mede gedeeld. Ten aanzien van den bouw van een nieuw universiteitsgebouw le Utrecht, werd Donderdag ui den gemeenteraad aldaar door den voorzitter medegedeeld, dat eene ge- dachleuwisseliug mei den minister heeft plaats gehad, waarvan het gevolg zal zijn, dat de bouwmeesters andere plannen zullen uitwerken, waarbij aan de bezwaren der regeering zal worden tegemoet komen en tevens de inzichten van den raad zullen worden gevolgd. Den lsten Nov. a. s. zal de lieer J. M. Kraaijenbrinkthans chef bloemist op 'l Loo, 25 jaar op dat kouiuklijk domein werkzaam zijn geweest. Herhaaldelijk verleende hij ook zijne diensten op Nassau-oord en Soestdijk, en outviug van Z. M. meermalen belangrijke opdrachten in het buitenlaud. Te Qruniugeu zal den 6u November eene vergadering gehouden worden van oud-studenten der hoogeschool aldaar, ter bespreking van eene reünie ter gelegenheid van het 275 jarig bestaan der Groninger universiteit iii 1889. Vanwege de gemeente Tilburg is Donderdag de gedenksteen aangebracht in den gevel van het huis, waarin professor Donders het eerste levenslicht aanschouwde. Uit Val kens waard wordt aan de N. R. Ct. geschreven: Hoort men nu reeds van elders klagen over gebrek aan werk, van hier kan inte gendeel gemeld wordeu, dat er geen armoede geleden wordt. In de zandstreken, zooals hier, is een regenachtig jaar niet ouvoor- deelig. Valt ook de oogst van aardappelen ongunstiger uit dan andere jaren, toch mag meu niet klagen. Ook is er werk in over vloed. Weer komt er eeue nieuwe sigaren fabriek bij. Op de bestaande er is er ééne, waar wel 200 menschen arbeidden wordt voortdurend druk gewerkt. Akkerbouw, linnenweverij, leerlooierij, alles geeft gele genheid om brood te verdienen. Er Leerscht hier dan ook eene zekere mate vau welvaart, en ten gevolge daarvan, rust en tevredenheid. BOITKflUUDSCHK BKfilCHTKfl MAVhK IJ K. Kiliau Vou llohenberg, beschuldigd vau Uuitscb spion le zijn, is gisteren tot vijf jaar tuchtbuisstral veroordeeld. Onder de te Nizza woonachtige Duitschers heer.-cht groote agitatie. Te Toul beeft uien een Duitsch spion aangehouden, in wieus bezit men zeer be langrijke papieren gevonden heeft, benevens Duilsche brieven. In zijn buis voud men plans van het fort St. Michel, in potlood geteekrnd, met aau- teekeningen die geen twijfel meer laten. a pa ji'. Aan de Daily Newt wordt uit Madrid gemeld dat Py y Margall, de aanvoerder der federale republikeinen, naar Parijs ver trokken is, oin Zorilla te polsen over eeue coalitie der republikeinen, teneinde de pro paganda krachtiger te maken, wanneer het toegezegd algemeen stemrecht ingevoerd, zal zijn. Zorilia moet aansluiting beloofd heb ben, mits behoud zijner vrijheid ten aanzien van de propaganda ouder bet leger. MI'lTMCIiLA* i». liet wordt thans authentiek bevestigd, dat er lusscbeu Üuitschlaud en Eugelaa.1 wordt onderhandeld over een gemeenschap pelijk optreden tegen de Arabieren in Oost- Afrika. Een eskader vau vier korvetten op reis naar Australië heeft reeds bevel ont vangen om terug te keereu en uaar Zanzibar op te stooioeu. Onlangs is gemeld, dat er een cijfer schrift voor geheime i legramrncn tusschen keizer Fredcrik eu zekere oliicieele personen kort na 's keizers dood op raadselachtige wijze verdwenen en niet te vinden was. Thans is er bericht ontvangen, dat dit stuk gevonden is onder de papieren van een vleugel-adjudant, waarhij zij onvoorziens waren neJergelegd. Volgens de Figaro heeft keizerin F're- derik aan dr. Mackenzie een blief van twintig bladzijden geschreven om hem te bedanken voor zijn werk over de ziekte van haren gemaal. liet gouden ainbtsjubilé van den Rus- sisclien minister van builenlandsche zaken Von Giers is ook le lierliju met warme be langstelling herdacht. l)e rijkskanselier en graaf Herbert Von Bismarck deden den jubi laris hunne grlukwenscbeu toekomen. Hierin ligt eene erkenning zegt de Kot*, '/.tg. vau het bekende streveu van den Kussischen staatsman om zoo lang uicgclijk de goede verstandhouding tus.-chen Rusland eu het Duilsche rijk le bewaren. Geen oogcnblik heeft men te Berlijn uit het oog verloren dat de heer Von Giers iu die richting werk zaam is en dal het geheel eu al aan hem te danken is dat Rusland zich van uiterst vijandige stappen jegens Duitsch land heeft onthouden. Tusschen Von Giers en den rijkskanselier bestaat eene persoonlijke vriend schapsbetrekking en men weet ook dat het juist de vriendschappelijk-1'uilsche gezindheid vin den minister i«, waardoor hij in den laat sten tijd te Sint Petersburg op den achtergrond is gedrongen. it U HL AS D. Van oflicieuse zijde wordt het bericht tegengesproken als zou de Czaar bet 25jar:g regeeringsjubilé van zijn schoonvader, den koning vau Denemarken, gaan bijwonen, en daarmede vervallen dus ook de mededeelin- gen omtrent eeu nu reeds voorgenomen tegenbezoek van den Czaar aan keizer Wil helm II. Misschien gaat de keizerin naar Kopenhagen, maar ook dat wordt tot dusver niet waarschijnlijk geacht. Dc heer Vou Giers, minister vau builenlandsche zaken, heeft eergisteren zijn 5l)jarig drensl-jubilé gevierd. De rij der gclukwenschen werd 's morgeus vroeg ge opend met een telegram vau deu Czaar. Van buitenlandsche Monarchen die den mi nister hunne gelukweiiscben zouden worden keizer Wilhelm eu de koning van Italië genoemd. Prins Von Bismarck, die altijd zeer bevriend is geweest met den beer Vou Giers, bleef natuurlijk niet achterwege eu de Duilsche ambassadeur te St. Petersburg gaf gisteren ter eere van den jubilaris een schit terend leestmaal. Al de ambassadeurs en gezanten te St. Petersburg vereenigden zich om den minister een gouden inktkoker als bewijs hunner waardeeriug aan te bieden. De ambtenaren van zijn departement boden hem eeu album aan met teekeuingeu, die de belangrijkste gebeurtenissen uit zijne di plomatieke loopbaan weergeven. De beer Von Giers ontving gisteren naar aauleidiug van zijn jubileum het vol gende telegram van den keizer: ,ik wensch u van harte geluk met bet vijftigjarige feest vau uwen eervollen eu moeielijken staats dienst. Ik b. treur het zeer, dat ik u niet persoonlijk mijne gelukweiiscben kau aan bieden. Moge God u nog voor lange jaren kracht en gezondheid verleeueu om uw diensten aan het heil en den roem van Rusland te wijden." Een keizerlijke bode bracht den heer Vou Giers een besluit, waarbij hem de Wladimir- orde eerste klasse verleend werd. OOIT* IM »I K. Baiavia, 21 September. Uil Tjilegou schrijft meu dat den lfldeu September voor het eeist na de ko- lonne Veenliuijzen weer eens eene pa'rouille uitrukte, bestaande uit 10 cavaleristen ouder den laten luitenant Porno en 15 infante risten, onder den 2den luitenant Ferguson begeleid door den patih. Men had nl be richt ontvangen, dat in deu kampong Koc- bong Lesong-wetau zich twee muitelingen bevonden. Een hunner was eeu neef van hadji Wasid en moordenaar van den heer Grondbout. Aaugezien deze persoon vee! invloed en familieleden had, werd het raad zaam geacht oeue patrouille mede tc geven, met het oog op mogelijk verzet. Hier was echter geen quacstie van; beide muitelingen kwamen zich onder liet maken van een sembah zelf overgeven. De djaro van de knmpoug, welke bij het naderen der patrouille was weggeloopen, werd door een cavalerist buiten de kampong opgepakt. De mau was half lam van schrik en angst. Hierop gingen de troepen en gevangenen naar Tjilegou terug. Hoewel bel te Tjilegou tot nog toe volkomen rustig is, acht de resident van Bantam het uiet onmogelijk dat de aan hangers van hadji Wasid zullen trachten diens dood te wreken, waarom dan ook liet legerbestuur is aangeschrev n zich vo ir elke gebeurlijkheid gereed te fou.len. iIo-zeer overigens eene kleinigheid in staal is op eene plaat» van zoo treurige ondervinding als Tjilegou schrik tc verspreiden, bleek op den laten September, toen een der aevange» moordenaars van deu lieer Grondbout bij gelegenheid van zijn verhoor in de woning van den patih wist te ontvluchten, en door de politieoppassers met getrokken sabels werd nagezet Juffrouw Bachel, die dat zag, liep angstig naar de woning van den adsistent. resident, roepende dat dc hadjis weêr be gonnen, de daar aanwezige hceren wapenden zich, eu dc soldaten van bet garnizoen gin gen alien den vluchteling achterna, die spoedig werd opgepakt, Naar uit Tjeriinai gemeld wordt is de dislriclshoofdp uats Kadoc Gedé, Koeniagu voor eenige dagen bijna geheel eene prooi der vlammen geworden; een vierhonderdtai inlandeche woningen en paddischuren werden door hel vuur verteerd, terwijl eeti inlander die zich niet bij tijds heeft kunnen redden, het leven hierbij moet hebben ingeschoten, Eene niet onbelangrijke soui werd door de Cliin eezen alhier bijeengebracht om de onge. lukkigeii voor het geleden verlies zooveel mogelijk schadeloos te stellen. PER TELEGRAAF. KAlRO, 27 Oct. De raad voor de openbare schuld deelt mede, dat het saldo 496,000 pd. st. bedraagl, derhalve 30,000 meer dan 1887. LONDEN, 27 Oct. De heer Pritchard Morgan, een liberale unionist, is in een dei kiesdistricten van Wales tot lid van hel lagerhuis gekozen. De heer Griffith, de candidaat van Gladstones partij, bleef in de minderheid. De Timet verklaart zich tegen het ge- meenschappeiijk optreden der Duilsche en Engelsche vloten op Afrika's oostkust. Wel is het blad voor een samenwerking tusschen beide staten bij ondernemingen van andere aard, gelijk bij de expeditie tot bevrijding van Emin Pacba. leidfa' 2 7 October. De regeering beeft een wetsontwerp ingediend waarbij, in navolging van der gelijke regelingen in andere landen, strsf wordt gesteld op het inbreuk maken op de rechten van de Nederlandsche onder danen tot de internationale wateren. Maat regelen worden daarin genomen opdat zonde gevaar voor moeielijkheden met eene vreemdt regeering, aan vreemde visschers de uitoefe ning van hun bedrijf aldaar wordt belet, Overtreding van dit verbod wordt gestraft met een boete, met of zonder verbeurdver klaring van bet visebtuig. De nieuwe schoolwet, of beter gezegd, de herziening der schoolwet, is volgens dee residentie-briefschrijver van het Z. D., bijna gereed. Bij de openbare behandeling der be- grooting zal de inhoud van het wetsontwerp bekend wezen. Indien deze corr. wel geïn formeerd is, dan zal de wijzigingswet aller minst een uittartend karakter dragen maai een compromis bevatten, waaraan zelfs libe ralen hun steun zullen kunuen schenken. Sinds een paar dagen is de toestand van Z. M. den kouing weder minder gunstig eu ziet Z. M. zich genoodzaakt een groot gedeelte van deu dag rust te uemeu. Dat echter de toestand voor 't oogenblik niets bedenkelijks heeft, meenen we daaruit te mogen afleiden, dat van eene vervroegd! komst van 's konings lijfarts, dr. Vinkhuysen, aanvankelijk op 6 November bepaald, nog niets bekend is, en ook de Slaaltef. nieti heeft gemeld. De moeder vau 11. M. de koningin Helena, Wihelmina, Henriette, vorstin van Waldeck-Pyrmonl, is hedenmorgen le Pjr- mont overleden. De vorstin is de dochter van deu hertog Wilhelm van Nassau ei werd den 12den Augustus 1831 geboren. Ze trad op den 26en September 1853 in den echt met den tegenwoordigen regeeren den vorst vau Waldeck-Pyrinont. Naar het Hbl. verneemt is bet des minister van waterstaat gel ikt ter voortzet ting der werken van het ilerwedekanaal, dl medewerking te verkrijgen ook van dil watersc. apsbesturcu bij wie tot dusver be zwaar bestond tegen de dot-snijding van hu gebied. De beer Van Nunen, lid van dr tweede kamer te Zevenbergen, is gedurenik de afge'ioopeu week langzaam in beterschi) toegenomen. De patient zit reeds eenigf uren van den dag op. Aan het bijwonei der kamerzitliugen kan echter vooreerst nog uiet worden gedacht. Het korps officieren der dd. schuttel! te Alkmaar heeft gezamenlijk eervol ontslag gevraagd. (D. v. N.) j

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2