-5 - MFC w w» «T3 W*n 1J MWk. AV -*5f TB7. Hel kantoor werd liet onderst boven gekeerd, doch de dieven vonden niet veel andere van hunne gading dan wat postzegels en pasmunt tot een bedrag van ongeveer tien gulden. Den tweeden keer hebben zij liet beproefd door uitsnijding van eene ruit iu een lan Uarnvenster. De lieeren schijnen evenwel in hun arbeid te zijn gestoord, ten minste zij hadden geenc gelegenheid iets mede te nemen. Nu in den afgeloopen nacht zijn zij opnieuw teruggekomen en hebben het ditmaal ondernomen in de woning van den meesterknecht, waar zij zich waarschijnlijk hebben laten insluiten. Van braak toch zijn gcene sporen te zien. In deze woning von den zij eene vrij goeden buil. Kleederen, sieraden, gei l, ongeveer alles wat draagbaar en van waarde was, hebben zij medegenomen. {1/61.) De prijs van het gas per M8 bedraagt tegenwoordig Te Utrecht 5 cent; te Leiden en Zutphcu 6 cent; te 's Gravenhage, Enschedé, Breda, Zwolle, Deventer, Arnhem, 's llerlogeiibosch, Rotterdam, Dordrecht, Sueek, Groningen, Tilburg en Leeuwarden 7 cent; te Gouda, Nijmegen, Kampen, Bols ward, Middelburg, Schiedam, Delft, '1 iel, Maastricht en Hil versum 8 cent; te Amsterdam, Haarlem, Vcnloo en Hoorn 9 cent; en te Assen, Roer mond en Meppel 10 cent. Maandag was het te Deventer zooge naamde vKoude markt", eene van de druk ste, die 't jaar door daar gehouden worden, omdat al het vee in deze streken om dezen tijd dc weide moeten verlaten. Klein en groot, rijp en groen onder het hoornvee ziet men dan ook 's morgens vroeg al stadwaarts leiden. Groote grondbezitters en ykueuter- boeren', zelfs boerenknechten, arbeiders, schoenmakers, schilders, jaeen zeer groot deel der mannelijke bevolking tol zelfs achter Apeldoorn, hebben reeds weken van te voren uitgerekend, dat het dan en dan Dcventerscbe koude markt is en met moeder de vrouw afgespioken, hoe dien dag de arbeid en andere zaken geregeld zullen worden, daar het licht gebeuren kan dat ze eerst laat te huis komen. Voor de een is deze markt dan ook eene uitspanning, daar hij zijn hart eens ophalen kan aan prachtig vee voor den ander is het eene geschikte gele genheid om, iu compagnieschap met een buurman, voor niet al te veel geld een ypinksken" te koopen, dat na verloop van eenige weken "gejonast" en in #de kuip gestopt" zal worden. Diegenen, welke 't dien dag goed hebben, vergelen ook vrouw en kinderen thuis niet, doch koopen aan een kraampje op de markt wat f plessies" of een hkriutestoete", om de huisgenooten te trak- teeren. ArnhCl.) De uitvoer van vee, inzonderheid van schapen, was in den lautsten tijd te Harlingeii buitengewoon groot. Men mag aannemen, dat er sedert Augustus jl. 50 000 stuks van dit wollig vee naar Engeland zijn verzonden, dat is gemiddeld voor elke boot, welke der waarts vertrok, ongeveer 1200. Te Onderdendara is in den nacht tusschen Zaterdag en Zondag ten nadeele van een visscher, pl. ra. 200 K. G. paling, ter waarde van f 1 OU ontvreemd. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Bij een breedvoerig gemotiveerd vonnis heeft de arrondissements-rechtbank te Maas tricht gisteren de beide rijksambtenaren R. en K., die iu de vorige week terecht ston den ter zake van als ambtenaren met over schrijding hunner bevoegdheid en zonder inachtneming van de bij de wet bepaalde vormen het kantoor van den brander C. M., te Maastricht, zijns ondanks, te zijn binnen getreden tot het houden van visitatie, ver oordeeld ieder tot eene boete van een gulden en in de kosten. De rechtbank heeft daarbij overwogen, dat op grond van de algemeenheid der be woording, waarin art. 158 der grondwet is vervat, het woord woning iu den uit^ebreid- steii zin moet genomen worden, en derhalve het kantoor van den heer M waariu hij zijne zaken bestuurt, personen ontvangt, die met hem handel drijven, betalingen doet en ontVaiigt, als zijne wotting is te beschouwen. BUITENLANDSCUE BERICHTEN BELUIK. Maandag is voer het Hof te Luik de behaudeling begonnen van het strafproces tegen den advocaat Lejeune, die vóór een paar maanden de heer Thuillier in een pi- stolen-ducl bij Yisé aan de Limburgsche grenzen gedood heeft, en tegen de getuigen der beide partijen. De weduwe van den heer Thuillier beeft zich, in eigen naam en als voogdes van haar minderjarig kind, civiele partij gesteld, en eischt van de beklaagden Lejeune en de Heusch, den lsteu getuige vin Lejeune, eene schadeloosstelling van 60,000 fr. In strij l inel sommigcr verwach ting wordt de zuak niet met gesloten deuren behandeld. De aanleiding tot het duel is geweest, dat Thuillier zijn aaugehuwden neef Lejeune in het openbaar e-'ii jsa'igot heeft genoemd. k t: L i Het aantal werkloozen te Londen be draagt op het oogcnblik 92,284, dat is 166 meer dan verleden jaar. Aan de Daily News wordt uit Berlijn ge-eind, dat vertrouwelijke onderhandelingen tusschen Engeland en Duitschland plaats vinden met liet doel van een gemeenschap pelijk optreden in Oost-Afiika. Naar de Daily News uit St Petersburg verneemt, zou eene Rusisch Turksch schik king ophanden zijn, volgens welke Turkije desnoods gewapenderhand in Bulgarije zou intervenieeron. De Daily News vencemt uit Guyaquil dat de regeerilig van Ecuador de benoeming van Caamanos als gezant voor Europa beeft ingetrokken. De staatspiesident heeft partij gekozen voor de kerkelijke», hetgeen in ette hjkc provinciën tot gewapende opstanden der liberalen hteft geleid. De mislukte cacao oog-t vermindert de ontvangsten der schat kist, en het geldgebrek dwingt dc regeering woeker leeningen aan te gaan bij de plaat- stlijke banken. Officieus wordt geschreven, dat, volgens de jongste berichten uit Oost-Afrika, de gansche, tot het sultanaat Zanzibar behoorende kust in opstand verkeert. Vooral in den omtrek van Bagamoyo heerschen moord en plundering, hoewel deze plaats zelve, dank der tegenwoordigheid van de Duitscbe oor logsschepen, rustig gebleven is. De handel met liet binnenland moet geheel zijn afge broken, tot groote schade van de Duitsciie kooplieden te Zanzibar niet alleen, maar ook van de Indische handelaars in de havens aan de kust. De toestand is van dien aaid, dal noch de Sultan van Zanzibar noch de Oost Afrikaaosche compagnie in staat is de bepalingen van het in het voorjaar gesloten Iractaat na (e leven. Een telegram uit Calcutta meldt, dat de emir van Afghanisten zelf naar Turke sta» oprukt om daar zijn gezag te herstellen. Het blijkt dat bij den strijd tusschen zijn troepen en het leger van Ishak Khan te Tashkurgau de eerste bijna- het onderspit hadden gedolven. Dat de troepen van den emir ten slotte toch den slag wonnen, was bijna enkel aan de goede Martini-geweren te danken. De troepen van den emir, onder aan voering van generaal Gholarn Haidar, be stonden uit vier regimenten ruiterij en 18 regimenten voetvolk, uiet 26 kanonnen. Ishak's macht was veel grooter, doch dit verhinderde niet dat zij geheel verslagen werd, niet verlies van 1600 dooden terwijl hun geschut en al wat ze verder bij zich hadden vermeeslerd werd. Daarna viel Gholarn Haidar Ishak's generaal Mahomed Hoeain aan en voerde hem gevankelijk Mazari Sherif binnen. Isliak vluchtte naar Kerki n Bokhara, waar hij met toestemming van de Russi sche overheid een stuk land kocht. Zijne drie broeders, die vroeger te Kabul waren gevangen genome.), zijn door den emir naar Peshawur gezonden. fr al A li II IJ K. De senaat behandelde gisteren het voorstel van een der leden, tot benoeming eener commissie, aan welke het indienen van een ontwerp tot grondwetsherziening wordt opgedragen. De commissie, naar welke dit voorstel was verzondeo, verklaarde er zich tegen, en de senaat vereeuigde zich met deze uitspraak. In de kamer vau afgevaardigde» heeft de lieer Roche rapport uitgebracht over de begrooting van oorlog. Hij trachtte het hooge cijfer van het budget te recht vaardigen, door te wijzeu op de buiten- laudsche coalitie, welke de vrijheid van Frankrijk bedreigt. Niemand, zeide hij, zal terugdeinzen voor de uitgaven, welke hel leger eischt. (Toejuiching). Met het oog op den vooruitgang der wetenschap zijn do nieuwe uitgaven noodzakelijk. Het eindcijfer van het budget van oorlog is fr. 1,065,000,000. Tot hiertoe kon de militaire medaille in Frankrijk slechts worden verleend aan hoofdofficieren, die als korpscommaudanten tegenover den vijand hebben gestaan. Al leen de maarschalken Canrobert en Mac- Mahon en de generaals De Failly, De Lad- mirault, Faidherbe, Lallemaud, Saussier en Gresley waren gerechtigd de medaille te dragen. Thans heeft de minister Freycinet bepaald, dat alle officieren de militaire me daille zulleu kunnen verwerven. Het is tliaus uitgemaakt, dat de Bo- napartisten en Boulangistcu geinceue zaak maken. In crue vergadering van 100 personen is het verbond gesloten. Di heer Lucas, secretaris van dc Ligue des patriot??, en dus ecu Boulangist, heeft het voorstel hiertoe gedaan. De heer Robert Mitchell verborg niet, dat de populariteit van den generaal hem groote vreugde ver oorzaakte, wijl hij daarin de herleving van tiet plebisciet zag. v Wij moeten ons,' voegde de oud-afge vaardigde er bij, aansluiten bij den man, die ons in de liefde voor de moeder, Frank rijk, wil vereenigen.'* Ten slotte drukte spreker de hoop uit, den generaal spoedig president te zien. liet afrukken van het schild aan het Duitsche consulaat te Havre schijnt volgens het Journal du Ilavre het werk van een drietal bescbonkenen te zijn geweest. De Figaro spreekt dc hoop uit dat de drie zotten opgespoord en naar verdienste gestraft .zullen worden. Dat zal hun leereu zegt zij, dat vaderlandsliefde zicll op edeler wijze behoort te uiten. De Patrie zegt onmogelijk te kunnen aannemen, dat de wereldvrede door het bedrijf van een heethoofd of een dronkaard kan worden gestoord. liet Journal du Havre zegt, zeker te weten dat. twee kisten met 599 kilogram chromolithographische portretten van generaal Üoulanger u.t Hamburg over Havre naar Parijs zijn verzonden. Een anarchistisch lid vau den gemeen teraad van Auxerre heeft in eene raadszitting den inaire willen dwingen het portret van den president der republiek uit de zaal tc verwijderen. Dit lid zeide het bestaan van een president der republiek niet aan te nemen en hij verkoos niet in eene zaal te zitten, waar het portret hing van een heer, dien hij niet kende. Hij protesteerde tegeu de fiucamatiën". Dit wonderlijk raadslid verliet woedend de zaal, begroet door het publiek uiet fleve Carnot!" Drie personen trokken partij voor den anarchist; maar de aanwezigen wilden uun te lijf en riepen werpt ze in ket water!" Eindelijk keerde de kalmte terug. Hel laatste nummer van de Grelol, een spotblad, is in beslag genomen wegens eene beleedigende prent naar aanleiding van keizer Wilhelms reis naar Italië. PA IV JK. De beslissing door den ministerraad met algemeene stemmen genomen, veroor looft aan generaal O'Ryan zijn portefeuille te behouden en vermijdt de benoeming van maarschalk Jovellar tot minister van oorlog, dien de tegenstanders der militaire hervor mingen en maarschalk Campos den heer Sagasta wilden opdringen. Als de oppositie in de Cortes haar stelsel van obstructie her nieuwt, zal de regeering de besluiten bij dekreet toepassen. Het algemeen stemrecht zal ook aan het oordeel der Cortes onder worpen worden in de aanstaande zitting. Het kabinet zal bovendien volharden bij zijue finaucieele en economische politiek. De beslissing van den ministerraad wordt op verschillende wijzen uitgelegd. In hoofdzaak voldoet zij niemand, noch de voorstauders van de hervormingen, die de parlementaire obstructie vreezen, noch de tegenstanders, die rekenden op eene breuk tusschen de liberalen en de democraten. De algemeene opinie is, dat deze transactie eene eenvoudige verdaging der ministerieele crisis is tot na de opening van de kamers. De beer Castelar, het hoofd der re publikeinen, heeft te Barcelona eene rede voering gehouden, waarin hij een beroep deed op de eendracht der geheele natie. Hij verklaarde zich tegen alle revolutionaire mid delen, en gaf als zijn gevoelen te kennen, dat dc koningin regentes bet tijdvak der parlementaire monarchie zou moeten inwijdeu. Hij drong aan op de invoering van het algemeen stemrecht en besloot met de verklaring dat de hervormingen op mi litair gebied geen democratisch karakter dragen. Zijne rede werd uitbundig toegejuicht. ITA LIK Van M&ssowah wordt geuield dat een kruiser, die op dc kusten der Roode Zee de voorpost inneemt, een bergplaats van eenige honderden Remmiugton-geweren ontdekt heef t in de nabijheid van een dorp dat gelegen is op de Afrikaanscbe kust, bij Obock. Daar de plaats onder de bescherming van de Fran- scbe vlag staat, heeft niemand de wapenen in beslag durven nemen. Aan de rechtheb benden zijn ophelderingen gevraagd. DI IT*CUK A\ U. Keizerin Augusta Victoria vierde maan dag voor de eerste maal iu die hooge waar digheid haren verjaardag. Het zoete familie geluk, waarvan deze Doorluchtige Vrouw uiiddeupunt uitmaakt, spreidt zijne warme stralen over bet geheele land. Voortdurend zag en ziet de keizerin kouingiu de liefde des volks, die zij als Prinses wist te winnes eerst als kroonprinses en daarna al« keizerin in omvang toenemen. Uit alle oorden van het rijk, ook uit het buitenland, ontving de keizerin brieveu en telegrammen van gelukwenscning, bloemrui kers, corbeillcs enz. De muziekkapel van het le garde-regiment bracht H. M. eene aubade. Te 11 uren werd ten paleize receptie gehouden. I ater kwamen de leden der ko ninklijke familie der keizerin geluk wenschen. Bij het funiliediner in het marmerpaleis deed de kapel van het lijfgarde regiment zich hooren. Uit alle staats-, stedelijke en uit talrijke particuliere woningen was de natio. nale vlag uitgestoken. Uit Berlijn wordt aan de N. R. gemeld. In Zuiddaitsche bladen wordt een treurig tafereel opgehangen van den staat van zaken aan het Wüitemburgsche hof' Koning Karei, die, zooals men weet, een borstlijder is, moet zich meer en meer in eenzaamheid terugtrekken eo zich van zijn volk er. «zijne hoofdstad vervreemden. De aauieiiling daartoe moet minder nog in zijnen ongunstigen gezondheidstoestand liggen, dan in den invloed van eenige Amerikanen. Sinds jareu genoot een jong, knap en in telligent Amerikaan, die vroeger tot het Amerikaansche gezantschap behoorde, 's ko- nings gunst zóózeer, dat hij de oudste en meest beproefde vrienden van den vorst verdrong. Hij ontving wel is waar rijke geschenken, doch moet overigens geenen verkeerden invloed geoefend hebben, daar hij eene verstandige discretie wist in acht te nemen. Erger werd het, toen twee zijner landsliedeu zich mede in de gunst des ko- nings wisten in te dringen. Dezen toch misbruiken hunnen invloed om zicb gelden eereteekenen te verschaffen. Het gelukte hun, ridderorden te verkrijgen van alle landen en hoven, waarmede de koniug persoonlijk in betrekking staat; alleen bij het Pruisische hof zijn zij daarin niet kunnen slagen. Een dezer avonturiers werd onlangs in den adel stand verheven, evenwel zonder dat het Würtemberger officieele blad een der andere Stuttgarter bladen (eene democratische coil- rant uitgezonderd) daarvan notitie genomen heeft. Verbazende dingen worden er voorli verteld van de geldelijken voordeelen, met welke deze individuen zijn gaan strijken. De koning moet voor deze gunstelingen eet prachtig huis hebben laten inrichten, waar voor hij het geld bij eene uitgeversfirma U Stuttgart heeft moeten leenen. In dit huil hebben nu de spiritiscbe vertooningeu plaats op welke de invloed der Amerikanen groo- tendeels schijnt te berusten. De koning inmiddels moet zich zoodoende in geldelijke moeielijkbeden gestoken hebbeD, die hem dwingen zich zeer te bekrimpen, en die het land met lastige verwikkelingen van finan- cieelen aard bedreigen. Onder het volk laat het een en ander zich te bedenkelijker aan zien, omdat ook de vermoedelijke opvolger des konings (die geen directen erfgenaam van den troon achterlaat) al meer en meer eene neiging tot eenzaamheid en terugge trokkenheid aan den dag legt. Daar boven dien het tweede huwelijk van dien prins tot dusver zonder mannelijken spruit ge bleven is, zoo vreest men in Würtemberg (welks bevolking voor verreweg de meerder heid protestantsch is) dat de uaastreebt- hebbende katholieke zijlinie nog op den troon zal geraken. 00»TE\KIJ H. Prins Hendrik van Pruisen, zijn terugweg uit Rome over Weenen nemende om keizer Frans Jozef dank te zeggen voor den hem verleenden raug bij de Oostenrijk* scbe marine, beeft daar Zondag eene deputatie van zeeofficieren ontvangen en verder den dag bij de keizerlijke familie doorgebracht Maandag bezichtigde de prins verscheidene merkwaardigheden der Oostenrijksche hoofd stad, waaronder het oude en het nieuwe Burgtheater; hij was des namiddags de gast van Aartshertog Albrecht en vertrok des avonds naar Darmstadt. Aan de mededeeling van het Weener Fremdenblalt, dat de verplaatsingen vai Russische troepen weer zijn uegonnen, wordt te Berlijn in bevoegde politieke kringen geen waarde gehecht. Juist die officieuw bladen, welke in het vorige jaar bijzondere beteekeni8 aan deze verplaatsingen in Rusland hechtten, wijzen er nu op, dat tegeuwoordig de politieke toestand geen reden tot ongerust* beid geeft. DEXKHAKKEN. Onder de vorstelijke gasten, die ttf gelegenheid van het zilveren regeeriDgsjubili van kouing Christian» IX dat den 15i November plaats vindt te Kopenhagd verwacht worden, noemt men ook den kei# van Rusland. In officieuse kringen wordt verzekerd dat ook keizer Wilhelm of is elk geval prins Hendrik van Pruisen op dit feest zal tegeuwoordig zijn.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2