NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. (o in-a ut verse li ij ut dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOSMEffiENT: Donderdag 25 October 1888. N9, 252. 202^ jwk«hk. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. E? e i Voor Leidenper "5 maandenf 1.25. Franco door liet gelieele rijk, per maanden i l.liO. ?"rijs per Summer !(l 1'eEif. Van 1H regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Selieepinakerssteeg 0. Aan (Ie geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het ZittinghVeredag van Donderdag II October 1888. Aan de geahoiinecrden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 204 '215 der Ingekomen Stukken ver zonden. I.» IIM 24 October. Onder terugzending van het in hare handen gestelde ontwerp eener verordening op de verdeeling der gemeente Leiden iu buurten en wijken eu instelling vuil de be trekking van buurtcommissaris met bijbe- hoorende stukken, beeft de commissie tot het ontwerpen en herzien der plaatselijke huishoudelijke verordeningen aan burg. en weth. bericht dat bij haar geeuc bedenkingen of bezwaren tegen bovengenoemd ontwerp zijn gerezen. De commissie van financiën heeft den gemeenteraad bericht dat het onderzoek der begrootingen voor 1889 van de volgeDde oiet gesubsidieerde gemeente-instellingen van f weldadigheid tot geene bedenkingen heeft I geleid, waarom ze tot goedkeuring adviseert, en wel v au a. het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis in ontvangst en uitgaaf ad f 87500.45 j b. het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis in ontvangst en uitgaaf ad f 9938; c. het Koomsch-Katholiek Wees- en Oude- liedenhuis in ontvangst en uitgaaf ad f 17681.87. d. het Roomsch Katholiek Armbestuur in ontvangst en uitgaaf ad f 9528.035, en e. Vrouwen-Kraammoeders in ontvangst en uitgaaf ad f 2443.636. Met ingang 1 November a. s. is op verzoek eervol ontslagen de heer H. C. Ten Haaf telegrafist der 2e klasse alhier. Hij wordt vervangen door den heer H. Hemmes, thans in gelijke betrekking te Arnhem. In het Plantsoen alhier deed gister avond een kattenviller de ronde. Juist toen hij zoo'n viervoeter in een daartoe meege- brachten zak wilde stoppen werd hij door een politieagent gesnapt. UKFIC1K1 - ihiKICH I K V. Door Z. M. ia aan den gepens. vice- admiraal jhr. F. De Casembroot, adjudant des kouiugs in builengewonen dienst, ver gunning verleend tot het aannemen eu dra gen van de versierselen en de uniform van Rechts Ridder der orde van St. Johan van Jeruzalem, hem vanwege Z. M. den koning van Pruisen, door Z. K. H. prins Friedrich Wilhelm Albrecht, prins van Pruisen, Groot meester der Hallej Brandenburg der orde vau St, Johan van Jeruzalem geschonken. Door Z. M. is aan den heer H. De Sola, koopman te Panama, verguuuing ver leend tot het aannemen van het ordeteeken der 5e kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Ver- eenigde Staten van Venezuela geschonken. Bij ministerieele beschikking is, met ingang van 1 Januari 1889, aan Th. E. Van Dijk, op ziju verzoek, eervol ontslag verleend als apotheker iu het ziekenhuis aan de rijks universiteit te Groningen. BLNNENLANUSCHE BERICHTEN. De minister van oorlog heeft een ko- niuklijk besluit uitgelokt, waarbij bepaald is dat eenige burgerlijke rijksbetrekkingen voortaan uitsluitend voor militairen ziju be stemd, tenzij er oDder hen geen geschikte sollicitanten gevonden worden, in welk geval andere personen, doch bij voorkeur gewezen ouderollicieren, iu deze betrekkingen kunnen worden geplaatst. Hiertoe behooren: kamer bewaarder, bode vaste knecht en portier bij het departement van oorlog, boekhouder, schrijver, opzichter voor algemeeueu dienst, magazijnsknecht, bediende eu portier bij de artillerie-inrichtingen te Delft, assistent-ma gazijnmeester, boekhouder eu opzichter der modelkamer bij 's rijks centrale magazijnen van militaire kleediug en uitrusting te Am sterdam, Delft eu Woerden. De behandeling der pakketten vuor Eugeland door de Engelsche douane, ondergaat vertraging, indien de bij die pakketten be- hooreude douaueverklaringeu in de Holland- sche taal zijn gesteld. Het i9 dus wenschelijk de bedoelde dou ane verklaringen in de Fransche of Eugelsche taal in te vullen. (SM.) Postbladen, die door welke oorzaak ook, voor het gebruik ongeschikt zijn ge worden, mits zij niet reeds vroeger gediend hebben, kannen tegen bijbetaling van de formulierkosten van J cent tegen nieuwe worden ingeruild. Het is uiet overbodig hierbij te herin- tieren, dat deze bepaling reeds lang van kracht is ten opzichte van onbruikbaar geworden briefkaarten en gezegelde om slagen. Door den kerkeraad der Ned. Ger. kerk (doleerende) te Leiderdorp worden hand- teekeningen verzameld op adressen aan den minister, om te verkrijgen, dat des Zondags geen brieven of couranten meer worden be zorgd. De Chineesche regeeringscoramissaris- sen, die thans iu de residentie vertoeven, hebben eergisteren hunne opwachting gemaakt bij den minister van buitenlandsche zaken. Z. D. H. de prins Von Wied wordt a. s. Zondag in de residentie verwacht, ten einde in de daarop volgende dagen deel te nemen aan de jaarlijksche jachtpartijen op zijne goederen onder Wassenaar. Den 21 en October is de heer L'lloste te Delft opgestegen met den ballon L'Hirou- delle, beladen met 80 kilo ballast. Bij deze gelegenheid werden proeven genomen met betrekking tot den verschillenden graad van tegenstand, door de lucht uitgeoefend up eeueu ballon, die snel naar beneden valt. De tegenstand werd aangeduid door een toestel, dat aangebracht was op het touw waaraan de ballon hing. Deze proeven staan in ver band met de samenstelling vau een Helicop- tére, welke de heer L'Hoste, in vereeniging met den heer H. Rodenhof, van Amsterdam, bezig is uit te vinden. De ballon, die te 4 u. 15 was opgestegen, daalde te 5 u. 30 hij Maasland neder. De grootste hoogte die bereikt werd, bedroeg 800 meter. Op de groote paardenmarkt te Woerden wareu gisteren ongeveer 1300 paarden aan gevoerd. De handel was flauw. Gisteren is door de politie te Rotter dam aangehouden en ter beschikking der justitie naar de cellulaire gevangenis over gebracht een persoon, verdacht van mede plichtig te zijn aan (1e in den laatsten tijd aldaar gepleegde diefstallen. Als een bijzonderheid verdient voorze ker vermelding, dat Zondagnamiddag eene slang, ongeveer meter lang, is gevangen aan den Schiekant, in het gras, onder de gemeente Overschie. Naar door visschers verzekerd wordt, zou de Maassluizer vischsloep Secunda No. 43 welk vaartuig omgekeerd eu wrak tegen het Tesselsche strand ligt, reeds den 4den Octo ber 11, nabij Doggersbank zijn omgeslagen. De noordwestelijke stormvlageu hebben het wrak later tegen de Tesselsche kust geworpen. Veertien opvarenden, onder welke 7 gehuwden, kwamen in de golven om. Drie lijken heeft de zee aan 't Tesselsche strand geworpen. Voorts is veel provisie, vaten haring en scbeepsmaterieel aan land gespoeld. De schip per laat eene vrouw met ïcs kindereu achter. Ook de meeaten der andere gehuwden laten vrouw en kinderen na. Voor vele familiën te Maassluis is het onheil een ware ramp. Een aantal jongens tus9chen deu leeftijd van 11 en 15 jaar leggen er zich te Rotterdam op toe uit de langs de open bare wegen uitgestalde manden met vruchten, pereu, appelen, enz. te stelen. Dat geschiedt met een stokje, aau het ondereind waarvan een scherp voorwerp is aangebracht. J. 1. zaterdag werd op de Leuvehaven een jongen op zulk een diefstal op heeterdaad betrapt door den koopman, die den bengel bij den kraag pakte doch verzet vond bij de om standers, zoodat hij den jongen weer moest loslaten. Door een landbouwer te Ouddorp is een prachtige arend geschoten, die eene vlucht vau p m 2J meter had. Voor de vier betrekkingen van adjunct inspecteur van politie te Haarlem welke met 1 Januari e. k. zullen worden vervuld, heb ben zich ongeveer zestig sollicitanten aan gemeld. In den betrekkelijk korten tijd van ééne maand is te Amsterdam in de hout- kooperij van den heer Frans Ronte, Spaaru- dammerstraat, driemaal ingebroken. Den eersten keer zijn de dieven 'a nachts binnengeslopen door verbreking van een loket, dat in eene timmeiloods uitkwam. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGKL3CH, VAN W. W. 8. 109). zullen dadelijk rGoed, mijn kind, wegrijden." Hij verzocht Ellen om zijne dochter naar de garderobe te geleiden en zocht zelf mevrouw MaitlanJ op om baar te zeggen dat haar nicht ongesteld was ge worden. Tien minuten later rolde het rijtuig van Gerald Fortes huiswaarts. Te huis gekomen, wendde Lilia, die reeds berouw gevoelde over hare bardheid zich tol Ellen: ,Ge zult wel zeggen," zprak zij, dat ik erg onvrietidelijk en erg duin ben; dat is misschien wel waar, maar gij hebt mij van daag ook zoo'n onuit sprekelijk verdriet aangedaan." Daarop ging zij naar hare slaapkamer, gevolgd door tante Maitland, die begon te Begrijpen dat er op het bal van mevrouw Rijders een zeer bizonder geval moest bebbeu plaats gehad. Zij wist zeker, dat zij het voorgevallene zou weten, nog voor dat baar nicht was ingeslapen. Met Ellen alleen gebleven, trad de rechter op haar toe. Zij was op den donkerrooden armstoel neergezonken en haar witte mantel was gedeeltelijk van hare prachtige schouders gegleden. Het jong gezicht had nu eene uitdrukking van groote droefenis. rVertel mij nu alles!" riep de rechter op dien eigenaardig zachteu en toch be velenden toon. Ellen gevoelde dat zijn oogen op haar rustten en een lichte blo9 kleurde hare verbleekte wangen. Zij zeide: »Het arme kind hoorde hem bekenuen, dat hij haar niet liefhad en nooil zuu kunnen lief hebben en dat hij alleen ter wille van haar rijkdom had gedongen naar baar bezit. Lilia is hoos op mijomdat ik zijn onwaarde aan het licht heb gebracht." Ellen, bestaat er hij u eenig spoor van genegenheid voor Danton Moultrie?' en de ijverzucht was in zijn oogen te lezentoen hij die vraag deed. ^Onderzoek uw eigen hart en wanneer de vrede, de rust van mijn hart, van het uwe zelfs, nog eenige waarde bezitten, misleid dan mij, misleid u zelve niet." Moedig en met onmiskenbare minachting antwoordde Ellen: ,Het eenig gevoel wat nog voor Danton Moultrie bij mij bestaat is een gevoel van verachting. Eens, in ecu ander oord, toen ik woonde bij een oud vriend mijns vaders, ecu vriend, die thans niet meer voor mij beslaat, was hij een korten tijd mijn bruidegom. Ik was toen jong en dwaas eu had hem lief, maar hij heeft mij verlaten. Van toen af heb ik hem veracht. Wij hebben in dit huis elkander als vreemden bejegend en het is mijn wenechdat wij vreemden voor elkaar zijn, nu en altijd." liet sombere gelaat van Gerald Fortes helderde na deze verklaring in het geheel niet op. Zij zag, dat hein een pijnlijke wonde wus toegebracht. Onvriendelijk was zelfs de toon, waarop hij zeide: ,Hij was eens uw bruidegom? Gij hebt hem dus gekend, voor gij dit huis betrad! Waar lijk, gij doet mij verbaasd staan, miss Grejr." ,Jaantwoordde zij, eindelijk vast be sloten hem alles te zeggen. rHet is een lange geschiedeuisdie ik u ook moet mededeelen. Zij zag hem aanen als altijd deed ook nu een blik uit die wonder- schoone oogen, zijn hart met verdubbelde snelheid kloppen. Hij had haar lief en voelde geen kracht genoeg in zich, om de mogelijkheid te veronderstellen, dat zij niet de zijne zou worden. Met geweld onder drukte hij elk gevoel van trots, van bitter heid en van toorn, en zelfs zijn stem had hij gedwongen tot bedaardheid, toen hij haar in de reden viel met de woorden: Liefste, ik geloof eu ik vertrouw volkomen op u; ik wil niet de minste verklaring van uwe lippen booren! Maar vergun een enkele vraag en als ge mij die naar waar- beid, wet de band op het hart kunt be antwoorden, verlang ik niets aDders te weten. Die vraag is even als vroeger: fKunt ge mij de verzekering geven, dat aw hart vrij is?" filet is geheel vrij, maar ik bad u iets anders te zeggen, iets van het hoogste gewicht." Wederom viel hij haar in de rede. Hij wilde haar het bewijs leveren, dat zij zijn vertrouwen geheel en al bezat en sprak daarom: (Stil, stil, van daag niet. Het ia laat en gij ziet er bleek en vermoeid uit. Op een anderen keer." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1