BUITENLANDSCHE BERICHTEN Bij ziju vertrek uit Madrid heeft de koning van Portugal 40,000 frs. aan het dienstpersoneel der koningin geschonken. De koningin van Portugal wordt in het einde der maand te Madrid verwacht. mm mn ew fw» wr* tw *n m.j 9**1 "«k. -* "w te Brunei eon café beslaat, geheel ingericht als ecu gevangenis cu tlaaroin „hel Bagno" genoemd. Wannper men het café nadert, staat een n^ent klaar, bij wieu ge u aanmeldt. Deze Unit, en onmiddellijk schieten twee agenten toe, die de gasten arresteeren en l;en voér de poort van de gevangenis brengen. Daar betaalt uien boete alvorens men binnenge liten wordt, en op een kwitantie bekomt inen in de gevangenis wat men verlangt. Er wordt bediend door als geleiboeven gekleedc kellners, die met een kogel aan 'l been rondioopen. Men mag geen woord met ben spreken, zonder boete te beloopen, die in verteering betaald wordt. De inrichting wordt zoodanig beschildeid, dat Int geheel al het sombere van een kerker weergeeft zoodat beweert men dergelijke inrich tingen haar nut hebben als afschrikwekkend voorbeeld. Of dergelijke realistische waarschuwingen nu juist noodig zijn voor een nieuwsgierig publiek, betwijfelen wij. Het idéé intusschen is oorspronkelijk. Wanneer van gemeentewege toestemming verkregen wordt, zal het „Bogno" in liet lokaal i De Vereeniging" Warmoesstraal) worden ingericht. (Amsl. Cl De in 1874 ten onrechte als ernige wettige zoon vrijgestelde persoon, van wirn dezer dagen is gebleken dat bij nog een haiven broeder had, is thans wegens lichaams gebreken van den militairen dienst vrijge steld. De heer 11. C. Stolk uit Zaandam, las in De Tijd van 17 October het bericht, door ons den 13den October medegedeeld, dat een Nederlandse!) kunstenaar, Joris Delfi'ts in het begin der zestiende eeuw de fraaie beschilderde glasramen in de St Georgekerk tc Wiener-Neustndt vervaardigd beeft. Dc heer Stolk oppert do gissing, dat de ge noemde Joris DellFts niemand anders geweest is dan David Jorisz, den bekenden weder- dooper. In de besclirijvinge der stadt Delft door Dirck van Bleiswijck, wordt gezegd dat David Jorisz „een konstig glasschilder", van zijn ambacht is geweest „van wiens handwerek nog sommige overblijfselen zijn te zien", en in de bcschrijvinge der stadt Deift, in 1720 bij Keinier Boitet gedrukt, stHat nog het volgende omtrent de kunst vaardigheid van David Jorisz. „Eenige tec- keningen van hem werden bij sommige lief hebbers bewaard. De kunstlievende Jacob Moelaert, te Dordrecht, bezat er in zijn leven vier stuks en met zijn eigen hand geteekend, te weten De vindinge van Mozes de ^crbeeldiige van 't land van belofte, daar Petrus de sleutel ontvangt, en de ver- beeldinge van den hoofdman over honderd. Deze, met de pen omgetrokken en met het penceel geschaduwt, zwemen naar de han deling van Lucas van Leiden/' De heer Stolk doet opmerken dat de bloeitijd van David Jorisz overeenstemt met den tijd, waarin de glasramen te Wiener- Neustadl ziju vervaardigd. Vrijdagmorgen viel een ijzeren projectiel of een fractie daarvan, tc midden eener te Kijkduin (Helder) excerceerende artillerie-af- deeling; gelukkig zonder iemand te kwetsen. Een streng onderzoek is ingesteld. (Fad.) Als eene bijzonderheid mag worden vermeld, dat zich voor de betrekking van burgemeester vau het eiland Wieringen, welke door het eervol ontslag van den tegenwoordige)) titularis met 1 Januari aan staande openvalt, zoo weinig sollicitanten hebben aangemeld, dat er eigenlijk geenc keus is. Toch kan het ambt voor een rentenier, gepensioneerd ambtenaar of officier een aangenaam en ecrvollen werkkring op leveren. De bewoners van het eiland 25U0 in getal, zijn goedgezinde eu nijvere lieden, die wel een degelijken burgemeester waard zijn. Moge de gemeenschap met het vaste land per zeilvaartuig naar de Van Ewijck- sluis, gemeente Anna Panlownn, eenig be zwaar opleveren, na Aankomst maakt de gemeente met haar heuvelachtig terrein en vruchtbare landerijen een aangenamen indruk, terwijl liet aantal ouden van dagen du het blozend gelaat der jeugdigen alle onderzoek naar den gezondheidstoestand overbodig maakt. Mocht iemand het burge meestersambt ruim opvatten en zich moeite wiilen geven tot voorzienniug in dc behoefte aan eene haven en andere nuttige /aken, dan wacht hem eene dankbare taak en, zoo wij vernemen, de steun van het hooger gezag. (Af. v. d. D.) Zekere Veldhuizen, wonende te Utrecht, die een wagen bestuurde, waarop een afge broken kermiskraam was geladen, viel Vrij dag te IJselstein van den wagen, met bet noodlottig gevolg, dat het voorste rad van ucn wagen hem over de borst ging, terwijl het achterrad op dat gedeeite van het lichaam bleef staan. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch inmiddels was de man reed» overleden. - De koninklijke Deventer tapijtfabriek heeft van Z. M. den koning als bewijs van belangstelling in de Nedcrlawlscho nijverheid en in Int bijzonder in deze fabriek, een prachtwerk, I/art A ra be, ontvangen, waarin een groot gelai motieven te inden zijn voor nieuwe tapijt patronen. Naar «le Asser Cl. verneemt, zullen in Drente 12 marechaussées, in drie ge dcellen, vermoedelijk tc Sleen, Nieuw-Am sterdam en Weerdingermarke, binnenkort worden geplaatst. Men meldt uit Ooststellingwerf Achter de nieuwe sluis te Nanninga zitten 7b schepen, die vrachten turf wilden halen, opgesloten. De i odenj van de sluis ge barsten en een wei maakt nu bet schutten onmogelijk. Men stelt pogingen in het werk om dc opgesloten schepen t-1 verlossen, «aam* een nader onderzoek ingesteld zal moeten worden en de scheepvaart tijdelijk gesloten. Bij het bestuur der afdteling Groiiingm van den Volksbond is in overweging een voorste', strekkende om de knechten der rijtuigverhuurders, die des nachts bij de harmonie, liet concert',*.uis of deu schouw burg somtijds uren wachten moeten, eenige warme koppen koffie te doen schenken tegen den uiinsi koslenden prijs. In velband met de groote ramp te Middelburg wordt aldaar een adres-beweging aan den gemeentelaad op louw gezel met verzoek om in geval van brand een klok te doen luiden. In ingezonden stukken in de plaatselijke bladen wordt eveneens gewezen op de noodzakelijkheid om bij dergelijke onheilen meer nicht baarheid te geven. De heer v. A. vertrok deze maand metterwoon van Breda naar Beriicutn. Donderdag opende hij zijne brandkast en kwam tot de treurige ontdekking, dat een pakje effecten ter waarde van ongeveer f 12,000, onlangs door hem gekocht en persoonlijk in de kast gelegd, verdwenen was. Iloe oe verdwijning heeft plaats gehad, is tot nog toe eeu raadsel, daar aan de kast van braak niets te bespeuren is. De zaak is in banden der maréchaussée, die reeds ook te Breda een onderzoek in stelde. (Maasbode.) Vrijdag na afloop eener manoeuvre, had in eene der kazernes te Maastricht het volgende voorval plaats: Een soldaat, op de chambrée komende, legde zijn gewei r op een zijner kameraden aan, hem dreigende te zullen dood schieten. Het geweer bleek geladen te zijn met een losse patroon, zoodat bij het aftrekken laatstbedoelde persoon op korten aistaud de lading in het gezicht kreeg en vreeselijk vermiukt naar het hos pitaal moest vervoerd worden. Men hoopt op het behoud zijner oogen. De dader zit iu arrest; uit het ingestelde onderzoek zal moeten blijken of hier aan een ongeluk dan wel aan voorbedachten rade moet gedacht worden. B B I. 1 B. Bij de behandeling van de duel-zaak Thuillier-Lejeune (uabij Eisden afgehandeld,) zullen niet minder dan twintig binnen- en buitenlandsche dagbladen vertegenwoordigd zijn. De minister van oorlog heeft den majoor Denis afgevaardigd, om de debatten bij te wonen, ten einde liern zoodra mogelijk hiervan verslag te zenden. Vóór eenige dagen werd te Luik een kleine jongen als landluoper door de politie opgenomen, maar alle pogingen om eenige uitleggingen over zijue afkomst te bekomen bleven vruchteloos. Hij sprak eene onbe kende taal. Door tusscbenkouist van twee ingenieurs uit de fabriek Cockeriil, van Seraing, is men er in geslaagd te weten te koinciif dat de jongcu uit Hongarije kwam, waar zijn vader, houtbakker, in een boscil den dood vond en zijne moeder van armoede stierf. Het arme kind dwaalde Europa door en kwam te Luik aan, aalmoezen vragende, en ouder den blooteu hemel slapende. Zijn laud, zegt hij, is zoo arm, dat hij er uiet meer wil terugkecren, daar het zells geen eten voor de inwoners oplevert. K t& I, A .V V. Het bericht als zou de expeditie t»gen de wilde stammen van Jen Zwarten l'erg ten noordwesten van Brileclr-Indlé reeds 100 goed als afgeloopcn zijn en de stammen het boofd in den schoot gelegd hebben, blijkt voorbarig geweest te zijn. De stam uien hebben bij de onderhandelingen ten slotte toch geweigerd de hun wegens move- rijen opgelegde bnetcn te betalen eu de expeditie wordt met nieuwe kracht voortgezet. FitiXKKiJ tl. Het voorste! van een der leden in de kamer vau nfgevaardigdeu strekkende om eene belasting van de beursspeculaltëu te hetfen, en waarvoor de niinis'er van finan ciën, de lieer Pejlral, zich guns ig gezind verklaarde, is naar de begr.i liiigscoinmissie verzonden. - Telkens als er een persoon in hecht, nis genomen wordt, worden zijne ledematen iu het depó'. van het prefectuur van politic te Parijs met de grootste nauwkeurigheid ge meten en als hij later ouder een valechen naam verschijnt, valt het niet moei,'lijk hem door de eenvoudige vergelijking ,an zijn mait iu de war te brengen. Het bureel, waar deze opmetingen plaats hebben, beet bureau atliropomótrique en is eenige jaren geleden georganiseerd door dokter Berlillou. He geetle werking van dit bureel is deze week op nieuw gebleken en wel tot twee malen toe. Voor de rechtbank van correctioneels po litie verscheen in ,1e eerste plaats een zakke- roller, die beweerde Mussel te liceten en te Algiers geboren te zijn en iu de tweede een persoon, die een tegen hem uitgevaardigd verbod van in Frankrijk terug te kc ren overtreden had en zich uitgaf voor Italiaan eu verklaarde Zanone te heeleu. De president noodig,le den valsclien Mus- se! uit hein ziiue linkerhand te laten zien. De maat werd genomen en de indentiteit bewezen. Numero twee werd niet alleen door de vroeger genomen afmeting, maar bovendien door eene photographic herkend. De zoogenaamde Italiaan bleek een E rail sell- man te zijn, Maire. Collas gekeeteu, die reeds twintig veroordeelingen ondergaan had. Zon der de tegenwoordigheid van den inspecteur, die aan het hoofd van bovengenoemd bureel staat en den voorzitter waarschuwde, zou Maire Collas eenvoudig op nieuw over de grenzen gebracht zijn, na eenige dagen ge vangenisstraf. De bejaarde generaal Salomon, de verdreven president van Haïti, die te Parijs gevaarlijk ziek lag en onlangs eeue operatie onderging, is overleden. De grootvorst Alexis, broeder van den Czaar en groot-admiraal der Russische vloot, die zich sedert eenigen tijd te Parijs bevindt, zal zich eerstdaags naar Cherbourg begeven, tot het in oogeiischouw nemen van een Russisch eskader, hetwelk daar thans ver- eenigd is en bestemd is naar de Chiueesche wateren. Het gemeentebestuur eu de be- volkiug vau Cherbourg maken buitengewone toebereidselen tot het ontvangen van deu grootvorst. O. a. zal op liet stadbuis een groot bal plaats hebben en de gauschc reede zal worden geïllumineerd. SPASJK De beer Canovas del Castillo, de lei der der conservatieve partij, is bij zijne aankomst te Saragossa met vijandige mani festation out v an genDe gendarmerie joeg de menigte uit eeu en nam eenige personeu in hechtenis. De orde werd daarna hersteld. De heer Canovas del Castillo heeft gisteren aan ecu feestmaal te Saragossa, hem door de conservatieven aangeboden, eene uitvoerige rede gebonden, waariu hij bet algemeen stemrecht bestreed en' het beginsel van het koningschap verdedigde. Hij drong verder aan op begunstiging van de vol ka li !J verln-ul en den landbouw. Naar men uit Madrid meldt zal keizer Wilhelm ook Spanje eo Portugal bezoeken en heeft de minister van buitenlandsche zaken aan de koningin liet voornemen kenbaar gemaakt oui der Duiteche regeering te ver zoeken aan de Spaanscbe bet reisplan mede te deelen. olgens den berichtgever der Indépendanee le Madrid ziet men in politieke kringen in het verwachte bezoek louter eene beleefdheid aan de koningin-regentes, zonder eenige politieke bijbedoeling. De republi keinen ziju cr intusschen fel tegen. De censuur houdt op de telegrammen over deze aangelegenheid een wakend oog. Blijkens eene dépêche, door de Herald uit Santiago de Cubs i. d. IS October ont- vangeu, nebben dc bevulkiug van nourdclijk en die van zuidelijk Haïti zich volkomen van elkander afgesc eiden. Verder wordt iu die dépêche gemeld, dat de inwoners van Porl-fiaix, iu het noordelijk deel van liet eiland, naar Port au-Prince optrekken om wraak te nemen over den dood van generaal Télémaquc. UI i tttf tlt.At Keizer Wilhelm is gisterenmorgen te 8 uren in alle stilte eu eenvoud in zijne residentie te Potsdam teruggekeerd. Graaf Herbert von Bismarck heeft zich gisteren naar Eriedrichsruh begeven. De Köln. Zeil. doet hedeu uitkomen, dat de tuelage die Z. M. de keizer jaarlijks outvangt, verre van voldoende is, om de talrijke reizen te betalen, die Z. M. in het belang des rijks moet maken en tevens de vele verplichtingen na te komen, die den keizer als 1 oofd zijner familie enz. zijn opgelegd. liet totaal van 's keizers toelage ali koning van Pruisen bedraagt 12,219,296 mark, waarbij weliswaar nog gevoegd worden 122,260 mark voor het geheim civiel—kabinet en 1,500,000 mark voor 't verleenen van giften, doch waarvan Z. M. tevens een ge- deelle moet afstaan voor de keizerin-groot moeder, de keizerin—moeder, zijn broeder en zusters. Ais keizer van het Duitsche rijk ontvangt Z. M. geen toelage, doch slechts 3,000,000 mark voor 't verleenen van giften enz. en 88,500 mark voor adjudaii- ten enz. De Köln. haalt hierbij aan dat ,1e vorsten der andere grootere natiën veel meer ont vangen. Zoo krijgt de keizer van Oostenrijk- flougarije 15,531,000 m irk, keizer Napo leon III ontving destijds 21,200,000 mark; de Czaar van Rusla.id 33,000,000 mark -u de kon.ug van Italië 15,350,000 franc9. Daarboven is het particulier vermogen van vele Europeesche vorsten veel grootei dan dat van keizer Wilhelm II. De Köln. Zeil. komt dan ook tot de conclusie dat er niets onbillijks in gelegen zou zijn, als Z. M. van het Duitsche rijk eene vermeerdering van inkomen weuschte. Gisteren had te Bremen de plechtige overdracht van het gebied der vrij haven plaats. De burgemeester Buii hield bij deze gelegenheid eene rede, waarin hij o. a. zeide: Onze keizer handhaaft de macht des rijks, om het den vrede te ver- zekeren. God schenke hem bij voortduring de kracht om op deze wijze den vrede te blijven bandhaven. KViLAXD. Door het ministerie der openbare middelen van vervoer in Rusland zijn alle soorten van kaartspel aan de reizigers in dl spoorwegwagens verboden. Zij die dat verbod overtreden, zullen worden gestraft overeen komstig de bepalingen der op dit onderwerp betrekking hebbende wet. 9ERVIE, Men verzekert thans, dat vorst Mille van Servië er met veel moeite toch in ge slaagd is te Weenen een leening van 200,000 florijnen te sluiten. De minister van financiën heeft zijl ontslag ingediend, dat door den koning ii aangenomen. De heer Miatovitch is voorloo- pig met de portefeuille belast. PER TE LEG IIA A F. LONDEN, 22 Oct. De Timet ont- vangt bericht uit Zanzibar, dat de orde tt Mombaza hersteld is. De Britscbe Oost- Afrikaanscbe maatschappij heeft haar goed, betrekkingen met de inboorlingen gehand haafd. LONDEN, 22 Oct. (Pari. lel. H.) Ann lie Financial Hemt wordt uit New-York hel volgende geseind Men gelooft, dat de Union Pacific Spmij. bet volgende jaar de dividend-betaling til hervatten. De Gould-partij ontkent nadrukkelijk dit de Missouri Kansas Texas Spmij. zulk een enorm tekort heeft, als vermeld wordt in d: openbaar gemaakte cijfers. Menschen van ondervinding beweren, dat de vooruitzichten voor de spoorwegen zee, gunstig zijn. Reeds nu hebben vele lijnen mueite al de aangeboden goederen te ver voeren. LYON, 22 Oct. In eene voordracht, welke de heer De Lesseps hier hield, heeft hij verklaard, dat het Panamakanaal in 1890 zal worden geopend. MADRID, 22 Oct. De ministerraad be raadslaagde gisteren over de hervorming rin het leger, welke door den minister vu oorlog wordt voorgesteld. De ministers be sloten de Cortez tegen 5 December bijeen te roepen en dan de urgentie voor de her vorming te vragen. De ministers hebben een schikking gt- trolfen, zoodat alle vrees voor een miuiste- rieele crisis is weggeuomen. BERLIJN, 22 Oct. (Part. tel. 11.) Gelijk ik uit goede bron verneem, worden reed, sedert eenigen tijd onderhandelingen gevoerd tusschen de Duitsche en Engel9clie regeeric- gen betreffende een gemeenschappelijk op treden op Afrika's Oostkust. Vermoedelijk zullen deze onderhandelingen spoedig tot des gewenschten uitslag leiden. LONDEN, 22 Oct. De parlemeoUin rechtere-commissie, welke i9 benoemd ten einde de beschuldiging te onderzoeken door de Times tegen Psruell en de andere Ierschi nationalistische afgevaardigden ingebracht, heelt heden ochtend baar onderzoek begonnen-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2