NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 23 October 1888. 250. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. I>e/.e o ii iii ii verschijnt dadelijks, behalve op Koii- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.2a. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs |»er Summer 10 ('ear. 202» Jaargang. AD VERTE ftSTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Ncheepmakerssteeg 6. S t a <5 s- Berichte n. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 25 Oct. 1888, des namiddags te één uren. Onderwerpen: t, benoeming van een derden onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasse. (210) 2. Idem van ccnc onderwijzeres in de hand werken aan de Herhalingsschool, afdec- ling voor Meisjes. (212) 3. Voorstel tol uitbreiding van liet onder wijzend personeel aan de school 3de klasse, n°. 1, met één derden onder wijzer of derde onderwijzeres. (209) 4. Verzoek van D. Taal, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld (Gymnasium). (213) 5. Bcgrooling 1889 van de Bank van Lee ning. (207) 6. Idem van de Stedelijke Werkinrichting. (208) 7. Rekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis over 1887. (211) 8. Voorstel betrekkelijk de Verordening re gelende den werkkring voor de Com missie van Financiën. (124, 149 en 159 en Zittingsverslag van de Vergaderingen van 28 Juni, 26 Juli en 16 Augustus) 9. Verordening en verdecling der gemeente in Buurten en Wijken en instelling van de betrekking van Buurlcommissaris. (127 en 216) 10. Bcgrooling van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1889, en bijbehoorende stukken. (198) LE1UKA', 22 October. Door Z. M. is aan J. Plu, brieven besteller alhier, een pensioen verleend vau f174. Bij de op heden gehouden opeubare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heel. waren de hoogste prij zen 44.ƒ21.50, /4.40 en ƒ2.15; laagste ƒ42.ƒ21.4.20, en ƒ2.10. OEl'ICIEEL!' ItKRïCHTKV Door Z. M. is mr. D. N. Van lloijtema, te Zierikzee, met ingang van 1 Nov. 1888 benoemd tot schoolopziener in het arroud. Zierikzee. Door Z. M. is goedgekeurd dat de bnrgemeester van Oldekerk, H. A. Aalfs, ia benoemd tot aecr. dier gemeente. Door Z. M. is aan den off. v. gez. 2e kl. dr. J. K. H. Brumund, vau het persoueel van den geoeeskundigen dienst der landmacht, op zijn verzoek, een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend en die off. v. gez. benoemd tot reserve-off. v. gez. 2e kl. bij de landmacht. Door Z. M. ia, aan de telegrafisten 2e kl, bij de rijkstelegraaf P. A. VVolswijk en P. Campbell, op bun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. De luit. ter zee le kl. L. C. Rovers wordt met 1 Nov. a. s. op non-act. gebracht. De minister van oorlog zal op 25 dezer geen audiëntie verleeueu. BINNENLMD8CHK BERICHTEN. Naar aanleiding van loopeude, dikwijls onjuiste berichten omtrent den gezondheids toestand van Z. M. deu koning zullen, naar omstandigheden, van tijd tot tijd berichten dienaangaande ïu de Staatscourant worden gegeven. Volgens verklaring van hoogstdeszelfs ge- neesheereu is Zijue Majesteit thans hersteld van de catarrhale ziekte waardoor Zijne Majesteit in Augustus jl. werd aangetast, zonder dat deze nadeehge gevolgen heeft nagelaten ten aanzien van de chronische kwaal waaraan Zijne Majesteit lijdende is. Zijne Majesteit neemt thans in lichaains- en werkkrachten toe, doch de groote gevoelig heid en de moeilijkheid van beweging vor deren zeer groote voorzichtigheid met be trekking tot het genieten van de buitenlucht. De inrichting van de vergaderzaal van de tweede kamer zal wederom eenige veran deringen ondergaan. Het beschot achter de banken aan de rechterzijde wordt meer naar achteren gebracht om daardoor ruimte te ver: krijgen tot het stellen van een rij van vier banken en aldus het getal zitplaalseu met acht te vermeerderen. De tijdelijk aangebrachte klepbankjes kunnen hierdoor aan weerzijden van de kamer vervallen. Eene bijeenroeping der eerste kamer is, naar wij nader vernemen, niet te ver wachten alvorens in de tweede kamer de behandeling der Indische begrooting zal zijn len einde gebracht. (II. Ct.) De volgende onderofficieren van het instr. bat. te Kampen zijn als zoodanig over geplaatst bij de achter hunne namen ver melde reg. inf., doch blijven gedetacheerd bij den hoofdcursus te Kampen; Van Nieuwland, v. d. Bosch en Maas, 2e reg. inf.; Morel, Muijser, Boveus en Timmer, 4e reg. inf.; Berenschot, Wesselink en De Kleine, 7e reg. inf. Naar men verueemt is de transformatie van 40,000 gewereD thans gegund aan de firma Soleii en De Beaumout te Maastricht, voor den prijs van f8.10 per geweer. Te Noordwijk heeft zich eene com missie gevormd om op den 17den November den 75sten gedenkdag van Neerlands her stelling, eene muzikale en declamatoire aoirée te geven, welker opbrengst tot een liefdadig doel zal aaugewend worden. Verschillende dames en heeren hebben zich reeds bereid verklaard, hunne gaven ten beste te geven. Deze feestelijke herdenking is hier te eigen aardiger omdat op het kerkhof alhier een van het bekende driemauscbap, de graaf Van Limburg Stirum hegraven ligt. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat door den jager A. Van Kwijk in de duinen van den heer J. H. Willink onder Noordwijkerhout eeu geheel zwart wild konijn is gescholen. Naar de Avondpost verneemt, zulleu bij de aanstaande opvoering te 's Hage van La Tosca alle volzinnen in de eerste acte, welke aan een deel van het publiek wellicht aanstoot zouden kunnen geven, weggelaten worden. Mevrouw de douairière Van den Sant heuvel te Dordrecht heeft als bewijs van haar belangstelling in de viering van het Novemberfeest aldaar, besloten de kosten van het op dien feestdag af te steken vuur werk geheel voor haar rekening te nemen. In den laatsten lijd werden herhaal delijk van de aan de Merwedeksde te Dor drecht gemeerd liggende stoombooteu blijk baar door middel van eene roeiboot, goederen ontvreemd, zonder dat het tot nu toe mocht gelukken den dader te ontdekken. Vrijdagnacht is echter de dief op lieetcr- daad betrapt en toen hij zich met den buit, bestaande uit eenige pakken katoen en een paar blikkeD kannen petroleum, met eene roeiboot langs de rivier wilde verwijderen aangehouden. In den gearresteerde herkende de politie zekeren J. L. S.57 jaren oud, woonachtig te Rotterdam, die reeds 19 jaren in het tuchthuis heeft doorgebracht. De arr.-rechtbank te Amsterdam ver oordeelde Vrijdag den betaalmeester der Kon. Ned. Stoomvaartm., beschuldigd van: 1°. valschheid in geschrift, 18 malen gepleegd, 2°. opzettelijk gebruikmaking daarvan, 3°. verduistering door dengene, die het goed uithoofde zijner dienstbetrekking en tegen genot van loon ouder zich had, tot een ge vangenisstraf van 1 jaar. Volgens de Amsterdammer bestaat het comité voor de oprichting van het Senatorium van dr. Mezger te Wiesbaden uit de hh. Bernard J. Schitf te Wiesbaden, Hofrat Bauer, jhr. Van Rensselaer Bowier, gep. vice- adiniraal en jhr. Van Berensteijn, lid vau de firma Jas, v. Berensteijn C°. te Amsterdam. Op zeer besliste wjjze spreken die heereu de geruchten tegeu, dat dr. Mezger door de oudernemers zou zijn ygekocbt", dat wil zeggen, dat men zich van zijne goede dien sten had verzekerd, door hem een som in eens of eeu jaarlijksch traktement toe te zeggen. Vrijdag werd te Amsterdam gearres teerd eeu 23jarig man, die in een perceel in de Swainmerdamstraat een raam had op geschoven, naar binnen was geklommen en zich onder de canapé had verborgen. Ont vreemd had bij nog niets. Gisteravond omstreeks 8 uur ontstond brand in het kleerenmagazijn Kalverstraat 35, te Amsterdam. De vlam werd door de brand weer in weinige minuten met behulp van een Vechtkraan bedwongen. De brand was ontstaan op een der bovenlokalen en heeft aan de goederen, bestaande uit gemaakte kleederen en stoffen daarvoor, nog al schade door den sterken rook en door bet water aangericht. De excentriciteit die in den laatsten tijd te Parijs en te Brussel nog al succes bad, zal waarschijnlijk naar Amsterdam wor den overgebracht. Men zal zich herinneren, dat le Parijs en FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VA» w. w. s. 107). »Spreek toch niet vau dat ziekelijk klein, ellendig kind!'' riep Moultrie heftig. »Ge weet, dat ik haar niet liefheb, dat ik haar nooit kan liefheobeu." Maar zij is uw verloofde zij ver trouwt op u haar gebeele hart be hoort aan u." #0, stil toch! bpreek niet van haar, spreek van u zelf. Waarachtig, op dit oogeublik gevoel ik, dat ik dat arme kind ser haat dan bemin." ,Arme Lilia, alleen dus om haar geld hebt gij haar gevraagd P" vWaarom zou ik het loochenen?" riep hij zoo hartstochtelijk uit, dat er geen sprake meer kon zijn van zelfbedwang of voor lichtigheid. ,Voor ik u terug zag, Ellen, onder bet dak van den rechter, was ik alleen bedacht op rijkdom. Na kan rijk dom, kan rang, kan alles voor mij verloren gaau, als ik u maar bezitten mag, u alleen. Lilia is nog een kind, een kiuderhart zal niet breken door een vergane liefde. Ik wil mij niet verkoopen aan de dochter en ik wil niet dat gij u zult offeren aan den vader. Ellen! Ellen! God weet, dat ik niet meer zal vragen wie ge zijl! Al waart gij de dochter van een Koniug, ik kon o niet meer liefhebben dan nu, en de smaad eu de schandedie anderen over u hebben gebracht, kunnen mijne liefde niet vermin deren. Z"g dun toch dat ge niet met hem met den rechter Fortes wilt trou wen, zeg dan toch dat er nog een vonk van uw eersten liefdegloed ie bestaan ge- bleven, zeg dau toch dat ge mijn vrouw wilt worden, dat ge mij vergeving schenkt, uu :k die knielend vau u afsm.'ek, nu ik u nederig beken, dat ;k mijn vioegere hoog hart -iheid vervloek, nu ik u be'.en, dat ik spijt alles nooit heb opgehouden u te beminnen." Ellen deed een schrede achterwaarts en trok haar kleed uit zijne handen. Zoo als hij verraad had gepleegd tegenover Con stance North en Ellen Dufart, zoo pleegde hij nu weder verraad tegenover Lilia Fortes. ,Ge vraagt te veel, Dauton Moultrie," was het ijskoude antwoord, ren uw berouw komt te laat." In vertwijfeling zag hij naar haar op en smeekte: fO, zeg dat niet. Heb toch medelijden! Spreek: Hebt ge mij lief?" Met een beweging vol afschuw gaf zij ten antwoord: fDen uian, dien ik niet meer acht, kan ik ook niet beminnen. De liefde, die ik ooit voor u heb gevoeld, is dood en begraven en kan nooit terug- keeren. Waag het nooit weder mij te uadereu en op zulk eene wijze tot mij te spreken. Van dit oogenbiik af sau ziju wij elkander vreemd. Uw schandelijk gedrag tegenover mi-s Fortes zal zeker wel ziju loon vinden. De hemel verhoede, dat dit arme kind eu haar fortuin iu uwe handen vallen." Een geru sch achter den palmboom deed Ellen's woorden eiudigen. Een kleine ge stalte, in wit alias eu tule gekleed, kwain van achter de groene hinderlaag met wan kelende schreden te voorschijn eu bleef voor de beide anderen staan. Het gezichtje was akelig bleek en uit de groote oogen sprak een namelooze smart en ontzetting. Eeu der kleine handjes was krampachtig tegen de borst gedrukt. Moultrie sprong uit zyne knielende hou ding op en het was, als klouk er een vreeselijke vloek uit zijn mond. ,Gij hebt mij geheel vernietigd I" Met dien kreet verliet hij Ellen en stoof uit de serre. Ellen ijlde op Lilia toe en haar met teederheid in de armen sluitendfluisterde zij met liefdevolle «tem haar in het oor: ,Miju arm, lief kind, zoo als hij thans uw hart breekt, heeft hij, jaren geleden, ook het mijne gedaan. Hij is altijd valsch ontrouw en gewetenloos. Ik kon het niet aanziendat gij aan hem werd opgeofferd. Het was alleen uw geid, waarnaar hij dorstte, niet uw persoon. Gij hebt bet zelf kuuneu hooren, uit zijn eigen mond. Mijn lieve, lieve vriendin." Lilia kon niet denken, kon niet spreken. Met een hartverscheurenden gil deed zij een paar passen vooruit en stortte bewusteloos ter aardezonder dat Eilen in de gelegen heid was geweest haar in hare armen op te vangen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1