fiftj 1+.A JCD 4C2 W4. J herstelbaar verlieten, zoodat deze moet worden weggenomen ei» worden vervangen - i i door of een rots of «Joor een meer j^ehaal- vormige fontein. GescLiedt dit nieten wordt op deze plaats een bloemperk ingericht, dan zou de post voor een jaarlijksch onderhoud met ongeveer f 100 moeten worden ver hoogd, aangezien geeuc meerdere bloemper ken voor de beschikbare geldcu kunnen wor den onderhouden. Overigens meenen burg. en welli. dat het publiek wel eenigen prijs stelt op de aanwezigheid van een fontein of ander waterwerk in deze buurt. Volgn. 93. Onderhoud van bruggen. Naar aanleiding van het voorstel tot bet maken van eene nieuwe brug ter vervan ging van de Karnetnelksbrug werd door enkele leden de we.iachelijkbeid besproken om thans de Kamemelksbrug roede geschikt te maken voor de passage met rijtuigen ook in verband met eene eventueele overwulving van het Gangetje, wanneer de nieuwe vaart ter vei binding van Hijn en Schie langs den Ouden Singel zou «ij» opengesteld. Nog werd medegedeeld dat dit artikel met f 4UU moest worden verhoogd voor de herstelling van de draaibrug over de Middelste gracht bij do Vleerensteeg. Hoezeer antwoorden burg. en weth. de vervanging van de. Karnemelksbrug door een rijbrug ongetwijfeld eenig gerief zoude opleveren hebben zij gemeend daarvoor geen voorstel te moeten indienen op grond dat daarmede eene uitgaaf van ongeveer f9000 gepaard gaat. Van eene overwulving vau het Gangetje zal wel nimmer sprake kunnen wezen, omdat ook na de opening van de nieuwe vaart een groot aantal schepen den ouden weg zal blijven volgeu. Van de brug over de Middelstegracht bij de Vleerensleeg, die iu 1879 vernieuwd is, zijn sommige hoofddoelen zóó vergaau dat herstel dringend noodig is. Dit artikel zal derhalve nog met f 400 moeten worden verhoogd. Slot volgt.) Muhciiiii Natuurlijke Historie. We ontvingen heden een uittreksel uit het jaarverslag omtrent den toestand van het rijksmuseum van natuurlijke historie alhier, loopende over het tijdvak van 1° September 1887 tot 1° September 1888, door den heer dr. F. A. Jeutink, directeur van het museum. Uit dat verslag zien we hoe sedert 1 Juli 1888 custos was de heer J. 11. Blom- mendaal, en sedert het zelfde tijdstip le, £e, 3e en 4e bedienden de heeren H. De Koning, J. Koh 1 beck, J. H. Blommeudaal Jr. en J. P. Verhagen. Andere wijzigingen heeft het aan het museum verbonden per soneel niet ondergaan. Enkele verbeteringen zijn in kamers eu werkplaatsen aangebracht, doch de algemeene toestand van het gebouw wordt telkenjare ongunstiger, zooals van een oude en vochtige iuriohting niet anders te wachten is. Het gebouw wordt dus ieder jaar ongeschikter out zulke uitgebreide en precieuse collecties tegen oudergan^ te beschermen. De per manente vochtigheidstoestand en het zeer groote verschil in temperatuur tusschen zomer en winter kun niet anders dan noodlottig voor de voorwerpen zijn; en gestookt kan er nog altijd uiet worden in de galerijen. Overigens laat- de wijze, waarop het gebouw wordt onderhouden niets te wenschen over. Waar 't noodig hleek is aan de ameu blementen een en auder verbeterd. Evenals ten vorigen jare zijn de brandkranen beproefd, evenzoo de bliksemafleiders. Als noodwendig gevolg van den toestand van het gebouw is de toestand van de ver zameling bij lange na niet zooals die be hoorde te wezen. In sommige kasten be schimmelen voorwerpen, weeken etiquetteu los eu beschimmeleu boekeu. Het museum ontving een groot aantal voorwerpen ten geschenke. Zoo werden schenkingen gedaau o. a. door de heeren H. H. Ter Meer, J. Büttikofer, G. S. Vau der Sprujt, F. A. Verster van Wulverhorst, J. Kohlbeck Sr. en Tb. Van Hoytema, allen te Leiden; door den heer J. Hugo Gevers, te Noordwijk, de heeren Blaauwjen Nicu- weuhuizen, te Lisse, den heer E. Blaauw, te Lisae, den heer J. Van der Burg, te Veeuenburg eu door hit Invaliedenhuis alhier. Wat het gebruik maken van het museum betreft werden evenals ten vorigen jare, wan neer de temperatuur het gedoogde, d«*or den hoogleeraar in de zoölogie eenige colleges in de galerijen van bet museum gegeven. Door een aantal Nederlaudscbe en vreemde geleerden werd bet museum voor hunne studiën bezocht, terwijl door het wetenschap pelijk publiek meer en uieer gebruik wordt gemaakt van de museumbibliotheek, wel een bewijs dat deze zich merkbaar uitbreidt en in wetenschappelijke waarde zeer vooruitgaat. Het museum werd bezocht door 5766 per sonen. Gisteravond is door de brandweer alhier op het terrein van de stadswerf eene proef genomen met verschillende ver lichliugstoestellen voor terreinen bij brand. Zoowel oude als nieuwe toestellen werden beproefd, en vergeleken. Het meest voldeed een toestel voor petroleum gasverlichting waardoor een flink terrein kon worden ver licht bij spaarzame verbranding. Toen dit toestel in de Morschstraat werd geplaatst en ontstoken, werd daardoor de geheele straat verlicht., terwijl bij ontsteking er van op de stadstimmerwerf de overzijde van hel Galge water zelfs zeer voldoende verlicht was. De postconducteur van wien we gister reeds ecu en ander gemeld hebben is op verzoek der Leidschc politie te Graven hage aangehouden en eergisterenavond naar hier overgebracht, om le worden gehoord ter zake van verduistering van gelden uit een postzak dien hij ouder zijne berusting heeft gehad. Toen de brievengaarder, bij aankomst, den zak ontzegelde was de waarde verdwenen. Bij eene vrouw waaruitde conducteur te Amsterdam kennis onderhoudt heeft de inspecteur van politie K. Pronk alhier een gelijk bedrag gevonden, als ont vreemd is. De conducteur is gehuwd en te 'sGravenhage woonachtig. OITtCIEELK UUUICHTEV Door Z. M. is benoemd tot advocaat- generaal bij den hoogen raad der Nederlan den oir. J. G. Pat ij li, gewezen officier van justitie bij de arr.-rechtbank te 's Graveu- hage. Door Z. M. is aan den eervol uit zijn betrekking ontslagen boekhouder bij de di rectie der artillerie-inrichtingen te Delft C. A. J. Van Slrijbos, pensioen verleend ten laste van den staat, ten bedrage van f 468. Door Z. M. is: 1°. de officier vau administratie der le kl. J. P. Vasseur, den len Nov. a. s. ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning: a. van een jaarlijksch pensioen van 1140'J; b. van ecu verhoogiug van dat pensioen van f 1125, voor werkelijk verblijf in militaire dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tuascheu de keerkringen; 2°. met gelijke dagteekening bevorderd tot off. van admin. le kl., de off. vau admin. 2e kl. J. C. Van Reyu. Door Z. M. zijn verleend de volgeude pensioenen, als aan: M. J. v. Dicmen, commies le kl. bij 's rijks belastingen f 382 F. A. Torneur, zich ook schrijvende J. F. A. Torneur, hoofdcommies 2e categorie bij 's rijks belastingen f518; J. 1. kerkhof!', wed. G. P. Valkeuhotf, verificateur le cate gorie bij 's rijks belastingen f 420J. Meijer, ontv. der dir. bel. en acc., f 1063; W. Schadd, idem, f 1267 D. Postma, zich ook schrijvende D. D. Po»tma, commies 2e kl. bij 's rijks belastingen, f296; F. 11. Kant, outv. der dir. bel. enz., f 1867. De luit. ter zee le kl. D. A. Kraijen- hoff van de Leur, gedetacheerd bij de afd. Hydrographie aan het dep. van marine, wordt met den len Nov. a. s. op non-act. gesteld en vervangen door deu luit. ter zee 2e kl. J. 11. Van Hoogstraten. BINiN ENLANDSCiiE BERICHTEN. Het koninklijk gezin blijft dezen winter vermoedelijk op het Loo, daar de reis naar Den Haag onraadzaam zoo zijn mei het oog op 's koniugs toestand, indien dit vermoeden waar blijkt te zijn, zou bet de eerste maal zijn, dat Z. M. den winter uiet in de re sidentie doorbracht. De heer Domela Nieuwenhuis heeft zijn antwoord ingezonden op het voorloopig verslag van zijn ontwerp betreffende den wiukeldwang. De centrale liberale kiesvereeniging te Lochein beeft voor de tweede kamer tot candidaat gesteld jlir. inr. J. G. ridder Van Rappard te Laren. De heer J. T. Cremer, lid der tweede kamer voor Amsterdam, heeft zich een veertien dagen geleden het been geblesseerd, en ofschoou naar het zich laat aunz.en over eenige dagen volkomen beterschap te vei- vrachteu is, heeft die blessure hem toch tot ziju leedwezen belet de sectiën-verguderiugen bij te wonen, waarin o. a. de luuiscbe be grooting behandeld werd. Dit is te meer le betreuren omdat aan de adviezen van den heer Cremer met het oog op zijne receute terugkomst vau eene reis naar iudië dub bele waarde mocht worden gehecht. Ci.) De 21ste lijst van de 10de jaarcollectr voor de scholen inet deu Bijbel bedraagt een tolaal van f 34.642.40' zijnde de opgave vau 525 loc. comité's. De maatschappij Zeebad Loosduinen heeft wederom eene vrij groote oppervlakte gronds verkocht, waarop men reeds bezig is villa's te bouwen. Tot leeraar iu dc wiskunde aan de Hoogere Burgerschool te Delft is benoem I de heer G. Van de Well, ingenieur aldaar. De gemeenteraad van Gouda heeft, overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. besloten tot oprichting van een gym nasium, onder voorwaarde, dal het rijk daar voor eene jaarlijksche subsidie verlecne tot een bedrag gelijkstaande met de helft der koeten na aftrek der inkomsten. Hel viermast stoomschip Vecudam (ex Baltic) dezer dagen door de N. A.S. M. aangekocht, is van Liverpool te Botterdam aangekomen. Van hetzelfde type als de Rotterdam en Amsterdam onderscheidt dit stoomschip zich van deze, behalve door grootere afmetingen door een belangrijk meerder stoomvermogen, zoomede door eene aanmerkelijk grootere inrichting voor passagiers. Ongeveer 17 jaar geleden bleef een schoenmaker te Botterdam aan zijn leveran cier f 170 schuldig, zonder ooit dit bedrag te kunnen voldoen. Thans was de man een der gelukkigen, die 1/20 van de 1 130000 trok, en zijn eerste werk was om die oude schuld te betalen. lu deu nacht van Zondag op Maandag jl vervoegde zich aan het politiebureau in de Groote Pauweustccg te Botterdam een man, die te kennen gaf, in eene der zijstraten vau de Zandstraat door eene vrouw, die hem op hare kamer had gelikt aldaar bij de keel te zijn gegrepeu en na eene wor steling te ziju beroofd van een beursje, dat hij aan eeu touwtje gebonden om zijn middel bij zicb droeg. Het was een groen gelisakt beursje met stalen koraaltjes en twee dtio ringen, inhoudende drie bankbiljetten van f25, eeu muntbiljet van f 10 en eenig zilvergeld, te zamen f 91.40 benevens eeu gouden horlogeketting met platte schakels, aan het eene einde waarvun eeu gouden musqueton is eu aan het andere eeu dito haakje. Hij verkeerde in eeuigzins beschonken toestand en kon daardoor de plaats waar hij bestolen was, niet Dauukeurig aanwijzen Toch mocht het de politie bij onderzoek spoedig gelukken, die plaals te ontdekken. Het was de woning van eene vrouw in eene gang aan de Hofstraat. Zij was echter bij de komst der politie daar niet aanwezig, Eenige uren daarna werd zij gearresteerd en overgebracht naar het politie bureau. Zij bleef echter ontkennen, met den be stolene iu aanraking te zijn geweest Tbans ziju er evenwel zulke bezwarende getuige nissen tegen haar verzameld, dat zij ter beschikking van de justitie is gesteld. Het gestolene is tot nog toe niet ontdekt ge worden. (A'. R. Ct.) Te Dordrecht weid maandag jl. in Kunstmin eeu nieuwe opera Nelly, muziek van den heer C. L. Bouwman aldaar, met veel succes opgevoerd. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat bij deze uitvoering 9 heeren Bouwman deel uitmaakten van het orkest, ul. de hee ren: Card L. Bonman, muziek direct, te Dordrecht; 1. viool L. C. Bouwman, muziek- direct. te 's Uertogeubosch en N. A. Bouw man, kapelmeester te Bergen-op-Zoom2. viool M. Boumau, uiuziek-direct. te Gouda en F. Boumau Jr., muziek ouderwijzer te 's Hertogenbosch; alt-viool H. P. Boumau, uiuziek-directeur te Zalt-Bommel; violoncel Auton Boumau te Utrecht; paukeu Caret Boumau Jr., te 's Hertogenboscbkleine trom, triangel, enz. P. Bouinan Sr., te 's Her togenbosch. In de omstreken vau Haarlem is het meeste vee reeds uit de weide. Dit kan dau ook uiet anders, want het meeste weiiaud staat alweder onder water, en de molens schijnen niet in staat, het weg te krijgen. Alleen voor de schapen schijnt het nog goed genoeg te ziju, althans daar van ziet men er nog veel. Met November a. s. kunnen op zon en feestdagen de telegrambestellers te Am sterdam voor net bczorgeu van depêches gebruik maken van de tramwagens. Deze overeenkomst is tusscheu de adrniuislratie van de rijkstelegraaf en do directie der A. O. M. gesloten, om te kunnen komen tot uitbreiding van de zondagsrust voor de be stellers. Dezen zullen uu om de drie weken eeu vrijen zoudag hebben en bovendien 'zal voor de oudste Bestellers zoudags de dienst steeds te 6 uur eindigen. De koninklijke paketvaart maatschappij beeft den bouw van drie der voor haren dienst benoodigde stoomschepen opgedrageu aan de koninklijke fabriek van sloom en andere werktuigen te Amsterdam, eu vier aan de koninklijke fabriek de «Schelde"' te Vlissingeu. Dezer dogen werd in eene gemeente in Noord Holland ontdekt, dat een loteiing der militie zich 14 jaren geleden als eenigen wettigen zoon van deu dienst had doen vrij stellen, terwijl hij op die vrijstelling geen recht had, omdat hij nog een halven broeder in leven bad. Hij zal zich thans nog ovet deze ontduiking te verantwoorden hebben. De ischlogger, die op zee verongelukt en te Tessel aan het strand gedreven is, moet de Secunda n° 43, van Maassluis ziju. Het vaartuig, dat eaue bemanning aan boord had van 14 personen, ligt onderstboven, inet de kiel omhoog, tegen het strand achter de Koog. Reeder was de lieer Leversteen te Maassluis. Het vaartuig werd gevoerd door schipper Johannes De Bom. Twee lijken ziju aangespoeld. Iu een er van heeft men de visscher M. Schouwenaar berkend. Men schrijft aan het Hbl van Ter schelling dd 14 Oct; Heden morgen, na 't opgaan der zon, bemerkte dc kustwacht in de nabijheid der buitengronden een schoener, die weldra op de bank geraakte en er overheen sloeg. De noodvlag was in top en er werd nog wat zeil bijgezet, liet vaartuig kwam over die zandbanken been in 't Oostgat, een betrekkelijk diep maar nauw zeegat. Nau welijks was het evenwel daar of de voor steven zakte weg en binnen enkele minuten stak nog slechts een klein gedeelte van den achtersteven en het topje vau den grooteu mast boven water uit. Verschilleude lieden, die 's morgens vroeg reeds op den Noordsvaarder liepen, om te zien of er ook hout aandreef, verklaren, dat ze twee man van het scheepsvolk hebben gezieu, waarvan één nog den top van den uiaet bereikte en ben toewuifde. Ze waren dasr evenwel zonder eenig reddingsmiddel en kouden dus niets doeu, dau de autoriteiten waarschuwen, die echter reeds door de kust wacht kennis gekregen haddeu van het on geluk. De zee sloeg zoo heftig over 't schip, dat de man in deu mast het er on mogelijk kou houden. Dc sleepboot IJ mui- den was als gewoonlijk spoedig gereed, om naar de straudingsplaats te gaan, doch in het Oostgat gekomen, bemerkte de beman- uiug er van Loch iets vau het schip, nocl iets van de opvarenden. Ondertusschen werd ook de reddingboot in zee gebracht. Het kostte beel wat inspanning de boot door de branding te krijgen en er werd dan ook olie gestort, doch nabij de plaats des onheils gekomen bemerkte men geen enkelen schipbreukeling. Meu had aau boord zeker geen zwemgordels, anders zouden waarschijnlijk eeuige of alle opvarenden gered zijn, te meer daar het vrij zeker wss, dat de stroom de drenkelingen naar den Noordsvaarder zou voeren. Terwijl onze zeelieden nog aan 't strand waren spoelde een vlet aan, waarop stond ,4519 Rob Crawford, Baadbijcceri, Grim- stad", en dreef ook een scheepsnaambord aan, waarop stond «Christiaansand", maar 't is niet zeker, dat die afkomstig zijn van het verongelukte schip, te meer wijl teveni batting» vau vuren hout werden opgevischt, welke blijkbaar reeds eenige dagen in zee gedreven hadden. Gisteren had in het geboHw van de Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij te Utrecht eene vergadering plaats van gedelegeerden van verschillende spoorweg-maatschappijen, ten einde te handelen over eene nieuwe zondagsdienst-regeling, iu verband met de zondagsrust. Aan de bijeenkomt werd deelgenomen door afgevaardigden van de vijf Nederlandse!» spoorwegen, nl. de Nederl. Rijuspoorweg- Maatschappij, de Nederl. Centraalspoorweg- Maatschappij, Holl. IJzereu Spoorweg-Maat schappij en de Noord-Brabantscb-Duitscbe Spoorweg-Maatschappij. Onze ondernemende landgenoot de bear A. D. Hamburger te Utrecht heeft besloten daar een zink-erts-smelterij op te richten, eeu ouderneming, die hier te lande nog niet bestaat. Te Zetten zal bij de Heldring-gestichten iu het begin der volgende maand het uieu» gebouwde kinderhuis, ter opneming van zeer jeugdige kinderen, geopend en iu gebruik genomen wordeD. Voor den bouw van deze nieuwe stichting zijn vei', waaronder zeel belangrijke, giften ontvang m. Vrijdag is bij den Lodbouwer H., bij Gendringeu, in een pot met kokend var kensvoer een kind van :uim 17 maanden gevallen. Het is aan de verwondingen den volgenden dag overleden. Te Sueek is overleden de heer II- Edzard Grefe, hoofd der stedelijke muziek- eu zaugschool, officier-kapelmeester der dd- schutterij aldaar. Meu meldt uit Heerenveen Sedert eeu paar dagen zijn wederom f Appelscha eeu achttal rijksveldwachters gr detacheerd, ten einde er voor te waken, dat

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2