Burg. en weth. antwoorden dat 't hun heeft bevreemd deze opmerking le hooren uiaken, aangezien zij eerder hadden ver wacht flat zou zijn gewezen op het heuchclijk feit dat zoo spoedig reeds na den aanvang «ter exploitatie door de gemeente eene niet onbelangrijke winst wordt genoten. Volgens de raming toch overgelegd bij de voor stellen tot het verleenen van de concessie zoude eerst in het 12e jaar, dus in 1888 eene winst door de gemeente worden genoten van f 250, terwijl thans reeds in 1886 de winst heeft bedragen f 6750 en in 1887 f 9000, welk laatste bedrag volgens die raming eerst zou behaald worden in 1891. {Wordt vervolgd.) Aan de rijksuniversiteit alhier heeft de heer J. Boer Knottnerus met goeden uitslag afgelegd het candida.itsexamen (tweede gedeelte) in de godgeleerdheid. Tot commissaris-thesaurier van de studentensociëteit Minerva alhier is gekozen de heer F. W. A. Hütschler. Tot gemeentegeneesheer te Naarden vacature dr. G. P. J. Mol is benoemd dr. Ij. R. Bunnik. Hedenmorgen is aan den Maresingel in vergevorderden staat van ontbinding op gehaald het lijk van den sedert eeuigen tijd vermisten kuiperskuecht naar wien werd gedregd. Het lijk is naar hit lijkenhuisje vervoerd. Hedenochtend is aan de Groenhazen- gracht alhier een paard ei» rijtuig uit eene stalhouderij aldaar te water gereden. Met behulp van huzaren zijn het dier en het voertuig op den vasten wal gebracht. Morgen te twaalf uur zullen de Leid- sche honden wederom zonder muilkorf zich langs 's heeren straten mogen vertoouen. ILeds hebben er sedert eenige dagen uit blijdschap over dat naderend tijdstip hun hoofddeksel thui«ge)aten. Gisteravond geraakte van een jongen op ile Hoogstraat alhier de pet in 't water. In angst over het verlies van dat voor hero zoo kostbare deksel maakte hij een* schuit los en voer hij naar 't midden van den Kijn waar hij er in slaagde zijn dierbaar kleinood op te pikken. De eigenaar van de schuit vond dat eigenmachtig handelen van den armen jongen z66 onbillijk dat hij hem bij zijne landing een geducht pak slaag gaf. 71UZIEK, LETTKHK\ K% EiUNMT. Men leest in het D. o. ZHen Gr. In het laatste bedrijf van Fedora, waar Mme Sarah Bernhardt moet ineenzinken, stond zeer waarschijnlijk de canapé een weinig verkeerd, zoodat zij neerviel en zich den arm bezeerde; gelukkig niet ernstig. Na afloop werd op de plaats van den schouwburg de stoet gevormd, die aan de groote comédienne eene serenade ging brengen. Voor het hotel den Ouden Doelen was reeds eene groote menigte samengestroomd om de beroemde tooneelspeelster te zien, die weldra in een rijtuig aankwam. Bij liet uitstappen werd zij verrast met een krans met linten, welke haar door den Amerikaanschen gezant vereerd was. Weldra rukte de muziek aan, die eenige stukken uitvoerde, waaronder hel volkslied; de Marseillaise, waarvan de uitvoering op dc openbare straat verboden is, bleef achter wege. Terwijl de muziek speelde en meermalen kleurlicht ontstoken werd, stond mme Sarah Bernhardt voor het open raam en betuigde herhaaldelijk hare groote vreugde over deze verrassing, haar door eenige voorname too- neelbeminnaars aangeboden. Gisterochtend is de Diva reeds vroegtijdig naar Brussel vertrokken, met achterlating van hare twee kameniers, die zich verslapen hadden. Deze vertrokken later, vergezeld van Sarah's neger, die belast is met de ver/oiging barer hondenen tevens de functie van directeur harer menagerie bekleedt, welke luar slechts gedeeltelijk op reis ver gezelt. Zoo zitten twee leeuwtjes niet smart de terugkomst van de hun dierbare mees teres te Parijs af te wachten. Fr zal echter heel wat water door de bruggen der Seine loopen, voor de verlau- gende diertjes hun weiisch vervuld zullen zien. Bij het afscheid nemen betuigde de groote tooneelspeelster aan den heer Van 8unt< u dank voor de in alle opzichten goede ont vangst, in bet hotel den Ouden Doelen genoten. De Badensche bladen spreken het bericht legen van het overlijden van dr. Schleyer, den uitvinder van het Volapiik. OFFK IKKI.K BKKICHTKX. Door Z. M. is aan den gegageerden ser geant titulair van de landmacht in West- ML-v 1PJ W fMK **3 Indie J. W. A. Faulborn, op Curasao, ver gunning verleend tot liet aannemen van het orleteeken der 4e kl. va:» het Borstbeeld van den Bevrijder, hem d den president der Verenigde Staten van Venezuela ge schonken. Door Z. M. is, aan den ott'. v. ge/.. 2e kl. E. Van Dieren, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, op zijn verzoek, eervol ontslag uit deu militairen dienst verleend en die ott". v. ge/, benoem 1 tot reserve otf. v. gez. 2e kl bij dc landmacht. Door Z. M. is de heer rar. A. Blussé, wiens diensttijd als directeur uit den handel bij het vrij entrepot te Dordrecht met 31 Dec. 1888 eindigt, opnieuw als zoodanig benoemd. ÜlNiN lil\LANIksOHfci UüKlCliTJi.Y Bij koninklijk besluit van 14 dezer is aan eene staatscommissie opgedragen een onderzoek in te stellen naar de middelen, welke kunnen strekken om den achteruit gang der gouverncuientskofliecultuur op Java en Sumatra te verhoeden, de daaraan kle vende bezwaren zooveel mogelijk op te hellen, en met inachtneming dut die cultuur behoort tot de middelen ter bestlijding van 's lands uitgaven, daaraan eene met de belangen der bevolkiug overeenkomende uitbreiding te geven, zoodanig dat ook zij dcele in de voordeelen van die cultuur, en dat de belooning van den daaraan besteden arbeid in overeenstemming gebracht worde met het voorschrift van art. 56 nu. 4 van liet regeerings-reglemciit. In die commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter, de lieer II. D. Canne gepen sioneerd Oost-Indisch hoofdambtenaar; tot leden, de lieeren dr. K. W. Van Gorkom, F. Beijerinck, L. V\ essels, dr. I. G. F. Riedel, inr. W. B Berg?ma, allen gepensi oneerd Oost-Indisch hoofdambtenaar. G. Birnie, G. Kramer, G. A. 'De Lange en P. C. Huyser, en tot secretaris, de heer mr. O. 1. 11. graaf Van Limburg Stirum. {Si. Cl.) Een wetsontwerp tot vaststelling van algemeene regelen voor provinciale belastin gen, door art. 136 der nieuwe grondwet gevorderd, is in voorbereiding. (Zad.) In een Haagschen brief aan de Soer Ct. leest men het volgende, dat wellicht in ver- baud kan staan met een dezer dagen veel besproken instelling Hoe onze koningin Emma hare tegenwoor- dige stelling opvat, moge het volgende leeren Onlangs meldden zich eenige Duitsche heeren op Het Loo aan met een lijst van inschrijving op eene leening, die dienen moet tot het oprichten van eene groote instelling in een der Duitsche badplaatsen. Dc heeren meen den op het nationaliteitsgevoel der geboren prinses van Waldeck te mogen werken, door er haar opmerkzaam op te maken, dat ver scheidene Duitsche vorstinnen zich reeds voor belangrijke bijdragen verbonden hadden. De hooge vrouwe liet zich hierop uit, dat dit geen punt van overweging voor baar kon uitmaken, daar zij immers eene Neder- laudsche vorstin was. llet B. libl. schrijft: Wij kunnen de, zoo in Indië als in Ne derland, voor Oost-Indisch ambtenaar stu- deerende jougelui tot ons genoegen inede- deelen, dat hunne vooruitzichten, die de laatste jareu al bijzonder treurig waren, eenigszins beter beloven te worden. Uit goede bronnen toch is ons ter oore gekomen dat den volgenden keer voor Ne derland 18, voor Indië 9 plaatsen zullen worden opengesteld. Nopeus het bericht in de Javabode over hooger pensioen, den heer Pijuacker Hordijk toegezegd, alsmede een pensioen voor zijn echtgeuoote zegt de Tyd: Wij mecneu de juistheid hiervan ton sterkste in twijfel te mogen trekken. Naar wij vernemen, hebben de post kantoren geen bepaalde voorschriften ontvan gen betredende de luruiiing van, véér de verzending, onbruikbaar geworden postblauen. (N. R. Ct.) Uit Den Haag wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De invoer van aardappeleu uil Duilsch- land hier te lande is iu den laatsten lijd aanzienlijk toegenomen en bereikte der; (uaaud een boog cijler. Dc vorige week ziju wagen- ladingen van dit product, vooral uit Saksen, langs den Rijnspoorweg bier ter et. de aan gevoerd, zoodat het lossen aan het elaiiou buitengewone bedrijvigheid teweeg brengt. Somwijlen komen treinen vol met aardappe len aan. Daar dikwijls elke wagen uiet pl. m. 150 hectoliter losse aardappelen gevuld is, kan men zich gemakkelijk een denkbeeld maken van den ontzaglijken aanvoer van deze veldvrucht. Met karrevrachten ziet «31 tr» mj men dr gevulde zakken naar den koopman iransporteeren. Het gebeurt nut zelden, dat een voorraad, daags te voren aangevoerd, reeds 'en volgenden dag is uitverkocht of verhandeld, zoodat nieuwe bezeudingen vaaK dagelijks noodig zijn, H. t drukke aardap- pelenvi-rvo r vordert extra-diensten op de spoorwcglijn. Tot gemeentearts in de afdeeiing Rijp- wetering te Alkemade is benoemd de heer W. I. C. Van Boud ijk Bastiaanse te üss. Men schrijft aan de Haart. Cl.: Zondag jl. was een feestdag voor den heer Rrc, leeraar in het Engeisch aan het bokendi instituut Schreuders, din cteur dr. G. J. Dozy, te Noordwijk. De jongelui die daar hunne opleiding ontvangen boden hunnen leeraar ui. eene prachtige lamp aan bij gelegenheid van zijn voorgenouun huwelijk. Met e«m passende toespraak in het Engeisch werd dit blijk van waardecring en toegenegenheid door een der leerlingen overhandigd. Wel kan dit tot bewijs strekken, hoe goed de verhouding tusschen leeraren en leerlingen op genoemde inrichting is. Een dozer uacliten vervoegde zich een gepens. militair uit Utrecht aan een der politiebureelen, te 's 11 age, aangifte doende van een brutale straatroof. IIij gaf daarbij de volgende bijzonderheden op: Zijn pensi oen-acte had hij bij geldschieters te gelde gemaakt voor twee bankbiljetten van f25, die bij in een portefeuille in den binnenzak van zijn jas borg. Hij had met zilvergeld ongeveer t' 80 bij zich en begaf zich naar een bierhuis aan de Kalvermarkt, bleef daar tot het sluitingsuur en vroeg toen, daar hij hier vreemd was, den weg naar het Spui. Twee personen boden zich aan hem te vergezelleu en kuierden met hemnaar den Scheveningscbcu weg, waar zij, volgens den gewezen militair, dezen van al zijn geld beroofden. Zij schenen geweten te hebben, dat in de portefeuille geld was, want toen de tnau, bemerkende, dat men hem een strik gespan nen had, aanbood al zijn zilvergeld over tc gev.n, rukten zij den binnenzak van zijn jas los, namen de bankbiljetten uit de por tefeuille en wierpen daarna het leege voor werp deu beroofde voor de voelen. De man was genoodzaakt, wegens volsla gen geldsgebrek, den nacht op het pohtie- boreel door te breugen. Eergisterenmorgeu heeft de brigade maréchaussée tt Scheveningen officieel aan schrijving ontvangen van haar overplaatsing tegen 1 November a. s. naar Drente, in hoever hieruit valt af te leiden dat de bri gade te Scheveningen voor het vervolg zal worden opgeheven, is niet gebleken. {D. v. Z'H. en Gr.) Op de voordracht van leeraar iu de reken-, stel- en meetkunde aan de 11. B. S. te Delft, zijn door burg. en weth. geplaatst de navolgende personenS. G. Everts te Groningen, M. G. Hoekstra te Leiden, J. B. Kam, civ- en bouwkundig ingenieur, administrateur der vennootschap Gemeente lijk Eigendom te Hof van Delft, F. 11. Van Kooien tc 's Hage, J. F. Quant, civiel- ïngenieur te Oosterhout, A. Van Raalte, werktuigkundig-ingenieur te Vlissingen, A. J. M. Stolfels, civiel-ingeuieur te Roermond, W. A. Voormolen, civiel-ingenieur te Deu- ticliem, G. J. Van de Well, werkt.-ingeu. te Delft. Daar echter geen der voorgedragenen aan eene II. B. 8. is werkzaam geweest, zoo wordt tevens in overweging gegeven de be noeming slechts te doen voor het tijdvak van in functie treding tol op 31 Aug. 1889. Bij gebleken geschiktheid kan dan later eene definitieve benoeming geschieden. Voor de rechtbank te Haarlem stond dezer dagen terecht een arbeider te Velzen, omdat hij een paar maanden geleden eene voor den lieer l). J. Van 8tockuui, notaris te Lisse, beleedigeude advertentie had doen plaatsen in Recht voor Allen. De rechtbank heeft den beklaagde, als schuldig aan opzettelijke bHeediging iemand iu het openbaar bij geschrifte aangedaan, en gepleegd tegeu een ambtenaar ter zake van de rechtmatige uitoefening zijner be diening veroordeeld. De veroordeeling ge- ^hiedde tot eene geldboete van f 20 of 5 dagen hechtenis. De rechtbank nam ais verzachtende oai- standighedeu aan, dat beki. door verkeerde raadgevingen (van een zaakwaarnemer) was misleid. Ier terechtzitting ontving üe uitgever van genoemd biad eene scherpe berisping van hoi president wegens het opnemen der advertentie. Gistermorgen waren de werkeloozen te Amsterdam wederom in het Volkspark vereenigd ten einde hun belangeu te bespre ken. De voorzitter Admiraal deed eenige ine- dedeelingen omtrent het ingediende adres aan deu gemeenteraad. Toen zij vrijdags na de zitting van woensdag jl. zich bij den burgenx ster om antwoord aanmeldden, kon <1 ze hun niet tc woord staan. Maandag jjj a het comité echter «len wethouder Driessen gesproken, die hen verwezen had naar de kerkgenootschappen. De voorzitter had tot-u geantwoord, dat b: delen, en steunen op de publieke liefdadigheid niet lag op den vreg der werklieden, (lie willen arbeiden. De lieer Driessen raadde hen toen aan om vrijdag te trachten den burgemeester te. spreken, die van 1 tot 3 uur zitting had voor iedereen. J Daarna deelde de voorz. nog eenige bijzo», derheden mede over een conferentie, woeui- dig j.l. vóér de raadszitting bij den heer Gerritsen gehouden. Verschil!' nde voorstellen werden vervol- g us gedaan, sommige van zeer krassen aard. Ecu arbeider raadde aan, om, als er geen brood meer w.i«, vrouwen en kinderen va» honger omkwamen, de rijk voorziene maga zijnen te L'aan plunderen. Een ander wilde weer optochten gaan houden, terwijl een derde hij troepen bij de werkgevers wilde gaan aankloppen. Een voorstel om aan den gemeenteraad te verzoeken de groote koopmansbeurs op som- uiige tijden van den dag aan de werkeloozen af te staan tot het houden van bijeenkom sten, werd bij acclamatie aangenomen. Ten slotte werd een voorstel van dej voorzitter met algemeene stemmen aaugeno- men om vrijdag a. s. een groote meeting te beleggen, ten einde opnieuw een comité te benoemen, dat naar den burgemeester zal gaan en met hem zal spreken. Men zoo dan zaterdag wederom bijeenkomen om het antwoord te vernemendaarvan zou den afhangen, welke besluiten de werkeloozen verder zouden nemen. Eergisteren is te Amsterdam in arrest genomen een postconducteur, dienstdoende op de nachtkar van Amsterdam naar 's Hage, verdacht van verduisteringen van waarden uit de pakketten. Axel Paulsen treedt zaterdagavond e. k. en volgende avouden met een café chan- tant-gezelschap in het Volkspaleis te Am sterdam op als kunslschaatsenrijder. Hij heeft daartoe rolschaaten van eigen vinding met drie wieltjes op eene rij, in plaats van twee voor en twee achter, en een kartonnen vloer. Het ongeluk, dat bij de werkzaam- bede i aan Heineken's bierbrouwerij te Am sterdam is voorgevallen, schijnt minder ernstig te zijn geweest, dan bericht werd. Gelukkig is geen der werklieden gedood en een der gekwetsten hervat heden weer zijne werkzaamheden. Een vrouw te Amsterdam heeft eer gisteren bij de politie aangifte gedaan dat haar man op de Handelskade door een on bekend gebleven persoon, die hem om een kwartje vroeg, dat door hem geweigerd werd, met een scherp voorwerp in den buik is gestoken. De verwonde is per vigelaiite naar het binnen gasthuis vervoerd en na geneeskundig behandeld te zijn, huiswaarts gekeerd. Volgens bericht is het stoomschip Bantam, van Java naar Amsterdam en 7 Oct. van Genua vertrokken, ten gevolge van het slechte weder lek gesprongen en met uitgedoofde vuren en 8 voet water iu het ruim te Port Mahon (eiland Minorca) bin nengesleept. In het vorige jaar werd er bij den heer P. B. te Apeldoorn ruim f 600 ge stolen, en hoewei de verdenking viel op diens buurman M. B., kon het bewijs voor diens schuld niet worden geleverd. Gisteren nu ging de heer P. B. ter jaarmarkt, en te huis komende, vond hij de deur zijner woning outgreudeld en Al. B. druk bezig met zich het een en ander toe te eigenen. Met behulp van een buurman werd de dief, ua eene worsteling, aan de politie overgeleverd, die hem dadelijk ter beschik king van de justitie stelde. De heer De Rauitz stelde in den Arn- hemschen gemeenteraad voor, den gasprijs net c. te verlageu en te brengen op 6 c. per stère. IIij grondde zijn voorstel op de groote batige saldo's van de laatste jaren en op bet voorbeeld van andere gemeenten, o. a. Utrecht, waar de gasprijs 4} cent is- Op voorstel der gascommissie werd het voor stel vooralsnog niet aangenomen, maar wel een verlaging in uitzicht gesteld. Eene firma te Arnhem, welke haar zaken voor het meerendeel in Duitschland drijft, heeft sedert enkele dagen een bediende in haar dienst genomen, welke belast was met het overbrengen der correspondentie tusschen Arnhem en Emmerik en voor dat doel dagelijks op een gezet tijdstip uit Emmerik naar Arnhem vertrok. Op grond dat de firma zich aan verboden brievenver voer zou schuldig gemaakt hebben, werd de bediende Maandagmiddag aangehouden en in arrest gesteld.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2