NIEUWS- KN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ASQiüföEIKE Itt T Donderdag 18 October 1888. N°. 246. AQVERTEWTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. ie (oiimilt verschijnt du ir e I ij k sbehalve op Zoii- en Fees t (I a j? e n. Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.fiO. S'rijs per Nummer 10 «lont. W 202° Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: scSieepmakerssteeg S t a tl s- It e r i c li t e it PAT llVTHIi AU ILV. De BURGEMEESTER, hoofd van het bestuur der gemeente LEIDEN, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de inge ruide patentbladen voor de Wijken VII, VIII en IX, benevens restanten, over het dienstjaar 1888/9, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn dagelijks des namiddags van een tot drie uren, en wel op Maandag 15, Dinsdag IC, Woensdag 17, Donderdag 18, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 October e. k terwijl na het verstrijken van dien ter mijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischeu tien cents, zonder meer. En geschiedt biervan afkondiging door plaatsing in de LeidscAe Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 18 October 1888. LEIDKV, 17 October. algemeen verslag. Door ons werd beden ontvangen het alge meen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad bij het onder zoek van de ontwerp-hegrootiug der ge meente Leiden, voor 1889, met de beant woording van burgemeester en wethouders. We achten daaruit het volgende voor onze lezers van belang. Inkomsten. Volgnummer !0. Opbrengst der wik-, weeg-, meet- en keurloonen. Vermits uit de toelichting bleek dat aan weegloonen van kaas over 1887 minder is ontvangen dan over 1886 (f 189.35 tegen f235.95) werd de vraag gedaan of yeene maatregelen zou den kunnen worden genomen ten einde de voor eenige jaren alhier opgerichte kaas markt meer te doen bloeien, waarbij werd gewezen op den grooten omvang die deze markt te Bodegrave, mede eerst sedert eenige jaren opgericht, al spoedig had be komen. Burg. en weth. antwoorden dat bij de oprichting van de kaasmarkt zooveel doen lijk alle maatregelen geuomeu zijn die kon den strekken om den bloei dier markt te bevorderen, doch tot dusverre beeft de markt nog niet dien omvang verkregen als ge- wensebt werd. Reeds vroeger zijn pogin gen aangewend om alhier eene bloeiende kaasmarkt te vestigen, met geeu gewenscli- ten uitslag bekroond. Intusscheu willen burg. en weih. gaarne overwegen wat in deze verder vau gemeentewege zoude kun nen worden gedaan. Wellicht zou aanbeve ling verdienen bet uitloven van premiën voor hen die de grootste hoeveelheid kazen iu een afgeloopen jaar hebben aangevoerd. Volgn. 15. Opbrengst van collegegeld van de inrichting tot opleiding van Oost- Indische ambtenaren. Medegedeeld werd dat thans zooveel leerlingen waren ingeschreven dat de opbreDgst kan worden geraamd op f 1140 terwijl zich vermoedelijk nog eenige leerlingen zouden aanmeldenwaar door de collegegelden zouden stijgen tot een bedrag van f 1300. Bij de vaststelling van de begrooting z.1 het juiste aantal leerlingen worden mede gedeeld. Op bet gymnasium bedraagt het getal leerlingen 99 4 f 100 f 9300 22 4 f 75 f 1650 1 toehoorder f 60 1 f 15 te zamen f 11025 zoodat liet artikel met f 525 kan worden verhoogd. Op de hoogere burgerschool voor jongens bedraagt bet aantal leerlingen 128 it f60 f 76S0 26 4 f46 f 1170 1 toehoorder f 10 155 tezamen I 8bJO Aan de meisjesschool 89 leerl. 4 f60 f 5340 32 4 f45 f 1440 121 f6780 te zamen f 15670 zoodat dit artikel met f 1670 kan worden verhoogd. Volgn. 18. Opbreugst van schoolgeld (lager onderwijs). Evenals bij vorige be grootingen werd wederom met nadruk de aandacht gevestigd op het betreurenswaar dige feit dat vele ouders, die volkomen in staat zijn het voor de scholen 1ste klasse vastgestelde schoolgeld ad f 60 per jaar te betalenhunne kinderen zenden naar de scholen 2de klasse, waarvoor het school geld is bepaald op f 16 en f24 voor de hoogste afdecling der jongensschool 2e klasse waardoor de gemeentekas niet onbelangrijk wordt benadeeld. Hoezeer thans geen afdoend middel kan worden aan de hand gedaan om aan dit misbruik een einde te maken, werd evenwel deze aangelegenheid aan de ernstige over weging van burgemeester en wethouders aanbevolen. Ook meende men dat bet verschil van bet schoolgeld tusschen de scholen 1ste en 2de klasse te groot is en dat een schoolgeld van b. r. f 30 voor de scholen 2e klasse een billijk bedrag kan worden geacht. Burg. en weth. antwoorden daarop dat 't hun bezwaarlijk voorkomt maatregelen te nemen om te voorkomen dat tot de scholen 2e klasse kindereu worden toegelaten van ouders die voldoende gegoed moeien worden geacht het schoolgeld voor de scholen 1ste klasse vastgesteld te voldoen. Daargelaten toch de financiëele quaestie kunnen redenen van paedagogischen aard sommigen de voor keur doen geven aan het bezoek van de scholen 2de klasse. Eene verhooging der schoolgelden voor de scholen 2de klasse met oprichting vau eene nieuwe schooi met een lager schoolgeld van b. v. f 12 is reeds meermalen ter sprake gebracht vermoedelijk echter zouden daaraan geene financiëele voordeden voor de gemeente verbonden zijn; het zou toch te vreezen zijn dat alsdan een groot aantal leerlingen vair de echoien 2de klasse die nieuwe goedkoo- pere school zoude gaan bezoeken, terwijl niet is te voorzien dat vele leerlingen van de scholen 3de klasse tot dc nieuwe school zouden overgaan, iutusschen wordt een nader onderzoek ingesteld. Eene vcruooging van het schoolgeld voor de hoogste afdeeling van de meisjesschool 2e klasse op dezelfde wijze als zulks voor de jongensschool 2de klasse is bepaald, komt aan het college van dagelij ksch bestuur wenschelijk en billijk voor, omdat ook aldaar in meerdere vakken dan op de lagere klassen wordt onderwijs gegeven. Volgn. 21. Belasting op de honden. Evenals vroeger werd door enkele leden de vraag besproken of het niet wenschelijk ware het losloopen van honden zonder muilkorf bij politie-verordening te verbieden. Bij de aanstaande herziening van de alge- meene politie-verordening kan in overweging worden genomen of zoodanige bepaling al of niet in de verordening zal worden opge nomen. Volgn. 22. IJkloon op de botervaten. Op eene vraag of weldra een voorstel kan worden tegemoet gezien tot wijziging van de bepalingen omtrent de botervaten en de botermarkt, naar aanleiding van het verzoek van de afdeeling Leiden en Omstreken der Maatschappij voor Landbouw, werd geant woord dat die aangelegenheid zoude worden behandeld bij de aanstaande herziening van de algemeene politieverordening. Volgn. 32. Ontvangsten bij de commissie van fabricage. In overweging werd gegeven op onderscheidene wegen en straten de onderste takken der hoornen te snoeien ter bekoming van meer licht en lucht, waarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen de boomen aan de Morsch- en Wittesingels, de Hooigracht en het Rapenburg. Aan den wensch om op de bedoelde plaatsen dc hoornen wat hooger op te snoeien zal zooveel zulks doenlijk is zonder de boo men te schaden, gevolg worden gegeven. Volgn. 47. Bijdrage van het rijk in de kosten van bet gymnasium. Ten gevolge van de verhooging van de opbrengst van schoolgelden volgn. 16 met f 525, zal dit artikel met f 262 moeten worden verminderd aangezien voor de berekening van de bijdrage de opbrengst der schoolgelden vau de uit gaven wordt afgetrokken. Volgn. 50. Aandeel van de gemeente in de winst der Leidsche duinwatermaatschappij. Een lid achtte het bedrag der winst betrek kelijk laag, wanneer men lette op de groote hoeveelheid afgeleverd duinwater en op den hoogen prijs gevorderd zoowel voor de abon nementen als voor de watercontracten. De vraag was daarom gerezeu of de exploitatie- koaten wellicht te hoog waren. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, w. w. s. 108). «Wat gaat u mijn beslnit aan, het zij dan wijs of dwaas.'' Haar gelaat stond elfentoen zij die woorden sprak, muar in hare oogen was toorn te lezen. (Uw besluit gaat mij in 't minst niet aan en ik heb geen recht mij te bemoeien met uwe aangelegenhedenjk zie nu in, dat ik beter had ,edaan met te zwijgen. Ongevraagde raadgevingen zijn dikwijls on aangenaam, zelfs vau een vriend. Den heer Fortes hebt gij niet lief en wilt maar niet begrijpen, dat ge, door hem te trou veu, alleen om zijn vermogen, alle hoop op toekomstig geluk vernietigt, alle ach ting van (Van den heer Roberth Leith I" klonk het spottend uit Ellen's mond. (Neen, alle achting van Ellen Grey, wat oneindig meer beteekeut," antwoordde hij kortaf. Ellen was getroffen, maar niet tot inkeer gebracht. Het was Robert's laatste woord geweest. Hij had een stijve buiging ge maakt en Ellen was hem voorbij geloopen, zonder hem met een enkelen blik verwaar digd te hebben. ,Waar zijt ge zoo lang gebleven? Ik dacht heuschdat gij heelemaal zoudt weg blijven!'' zeide Lilia half lachend. Ellen's lippen beefden en hare oogen zwierven onrustig heen en weder, terwijl zij zich trachtte te verontschuldigen met te zeggendat zij lang naar het verlorene had moeten zoeken. Zij stapte in het rijtuig, juist toen Lei h de kerk verliet en snel de straat ovcstak. Bedrukt en dee.noedig zonk Ell'ii in de kussens terug, toen de vurige paarden des rechters Robert Leith voor- bijstoven. De volgende dagen gingen vrij rustig voorbij in het huis van den heer Fortes. Mevrouw Maitland bleef nog altijd de gastvrouw bij bezoekendinérs en feesten. Geen jonge vorstin echter had zich met meer waardigheid kunnen bewegen, dan miss Grey dit deed. Hare vele vijauden in de groote wereld, die maar niet konden verdragen, dat een gewezen naaijuffertje zulk eene glansrijke partij zou doen moesten tegen wil en dank toch getuigendat dat zelfde juffertje als geboren scheen om die plaats te bekleedeu. Dantou Moultrie kwam eu ging, maar wisselde geen enkel woord met de bruid vau zijn aanstaanden schoou- vader. De een vermeed de andere op schier in het oogloopende wijze. Qerald Fortes scheeu dezelfde krachtige, ernstige man te zijn, die hij altijd geweest was. Ellen werd ook niet lastig gevallen met liefkozingen of tecderc woordjes, en toch volgde zijn begeerig oog al hare bewegingen. Spijt ziju n:'erhjne gelijkmoedigheidscheen hij toch alleen voor haar oogen te hebben voor haar alleen te leven. Wat raeviouw Maitland betreft, deze had plotseling een anderen toon tegen Ellen aangenomen. Op zekeren dag zei ze: (Uwe positie is natuurlijk geheel en al gewijzigdeu brengt van zelve andere behoeften mede. Vergun mij uw bankier te mogen wezen." Van dit oogenblik af werd Ellen met kostbare geschenken als overladen en me vrouw Maitland was de toovergodin uit dc kindersprookjes, die al dat moois moest aanbrengen. De weldoende fee zorgde daarbij echter, dat, waarschijnlijk op last van den toovenaar zelf, diens naam nooit werd ge noemd. Zij reed, tante Maitland namelijk, met Ellen ook naar het Fransche mode magazijn om een uitzet te hestellen, die een jonge hertogin geen oneer zou hebbeD aangedaan. (Wel, mijn lief kind," riep madame, de handen ineen slaande van vreugde, over het geluk van hare vroegere werkster. (Uw schoonheid heeft een wonderwerk verricht. Nog nooit heb ik van zulk een lotsvcrwisseling gehoord. Het is waarlijk een heele roman en ik b?n dol van romans. Als bruid, met een zwaar zijden kleed, met goud gestikt eu gegirneerd met Brus- selsche kant co diamantenzult gij hemelsch schoon zijn. Ik zal alles z66 maken, dat gij het mooiste bruidje zijtdat men in jaren lang te Boston heeft gezien." En nog altijd had Ellen hare geschie denis niet aan den rechter verteld eu nog altijd bleef zij aarzelen, ofschoon de tijd meer en meer drong. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1