NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïez.e (ouraiK verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestil a jj e li. ABQKSJEtöEIBT: Dinsdag 16 October .1088. N°. 244. ADVERTENTIE N: Bureel: Scheeimitikerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stad s- Berichte» PATEXTBIi.VDEX. BMNEMLANDSOHK Bl RICHÏhiN Onschuldig Veroordeeld. Voor Leidenper 3 maandenf i.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.tiO. I'rijs (ter Nummer 10 f'enl. 202» Janruani;. Van 1ti regels 0.90. Elke regel meers 0.15. Groote lettert worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenh contant, zonder rabatper regel 0.10. De BURGEMEESTER, hoofd van het bestuur der gemeente LEIDEN, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de iuge- rulde patentbladen voor de Wijken VII, VIII en IX, benevens restanten, over het dienstjaar 1888/9, bij bet College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis deter gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn dagelijks des namiddags van een tot drie uren, en «el op Maandni; 15, Dinsdag 10, Woensdag 17, Donderdag IS, Vrijdag 1» en Zaterdag 20 October e. k terwijl na het verstrijken van dien ter mijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten wordeD afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eiscben tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de LeuUcke Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leidkh, 18 October 1888. LKIBEX, 15 October. Naar men vernoemt, is gisteren te Berlijn een belangrijke overeenkomst ge sloten tnsschen de tirma Siemens en Halske, aldaar, en de heeren M. G. Van deu Hos, te Leiden, en B. Janse Jehz., te 's ilage. Deze overeenkomst betreft bet vervaardigen en exploiteeren in den meest uitgebreiden zin van een nieuw kompas, waarvan de heeren B. Janse Johz. en M. G. Van den Bos eigenaars zijn, de laatste tevens uit vinder. Gistermiddag is in de Maarsmanssteeg alhier van een klein meisje een beursje met geld ontnomen dat deze eren om nu te tellen in een raamkozijn had gelegd. Een als lieer gekleed mannelijk individue waarvan de maatschappij tegenwoordig over loopt ging er méé aan den haal en was niet meer te achterhalen. Bij de bijeenkomst van gisteravond in de St. Jozefsgezellen-vereeniging was ook tegenwoordig de heer Mr. C. J. A. Hey- denrijck, lid van den raad van staten, die behalve door zijne tegenwoordigheid ook nog door het spreken van een hartelijk woord zijne belangstelling in de vereenigin en baar streven toonde. Bij de op beden gehouden openbare verkoopiug van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzeu f 12.f21.f4.30 en f2.!5, laagste prijzeu f41.—, f20.50, f4.en f2.10. OFl'ICIüKLK BERICHTE!. Door Z. M. is aan jbr. mr. J. M. B. J. Van der Does de Willebois, op verzoek, met 1 Januari e. k., eervol ontslag verleend als president van het gerechtshof te 's Bosch, mrt dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten door hem in rechterlijke be trekkingen bewezen. De audiëntie vau den minister vaD waterstaat, handel en nijverheid zal aaust. Donderdag 18 dezer niet plaats hebben. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter algemeene kennis, dat de bij het kon. besluit van 3 Augustus jl. Staatsblad u". 101) bedoelde postbladen den 15den dezer worden ingevoerd en voor liet publiek verkrijgbaar gesteld. De prijs der formulieren is overeenkom stig artikel B. van bet besluit bepaald op 5( cent per stuk. liet is niet verboden in de postbladen iets in te sluiten; mocht dieuleugevolge het gew icht 15 gram te boven gaan, dan is ook hit hoogere port verschuldigd voor de brie ven van hetzelfde gewicht bepaald weik port door middei van postzegels is te verant woorden Op dezelfde wijze is te verantwoorden het hoogere port voor postbladen naar bet buitenland bestemd. Gewone aanteekening kan alleen geschie den op den voet van t.el kon. besluit van 12 Maart 1888 StaaUblad n°. 30), name lijk indien bel poslblad, volgens eenc ver klaring vau den afzender op den omslag, geen waarde aan toonder bevat. St-Ct Het afdeelings-onderzoek vau de sup pletoire Mariue begrooting voor 1887 leidde o. a. tot de herbaalde opmerking omtrent de belangrijke sommen, in Indië aan her stellingskosten van onze ramtorenschepen en schroefstooinschepeu, in de eerste plaats van de Koning der Nederlanden en de Prins Hendrik der Nederlanden, besteed. Men vroeg of bedoelde belangrijke herstellingen eindelijk zijn afgeloopen. Ook bevreemdde het, dat de gevraagde inlichtingen omtrent het verschil van de raming die uit Indië was ontvangen en de werkelijke uitgaaf bij de indieuiug vau dit wetsontwerp nog niet was ontvangen. Mocht dit vódr de openbare behandeling nog niet geschied zijn, dan zou men er de voorkeur aan geven, die behan deling vooralsnog niet te doen plaats hebben Naan men verneemt, is de minister Keucheuius reeds druk bezig met het samenstellen zijner koffiecommissie, die iu Nederland haar werkzaamheden zal ver richten. Als leden worden o. a. genoemd de heeren H. D. Caone, G. Kramer, P. C. Huyser, L Wessels eu als secretaris mr. O. J. U. graaf Van Limburg Slirnm. De kosteu van bet staleu tweeling- schroefschip, dat voor rekening van bel departement van koloniën zal worden aan gebouwd door de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam bedragen f 798,000. De hoofdingenieur der marine voor algemeeoe diensten, J. C. Jansen, is van rijkswege belast met het toezicht op den bouw vau liet schip. Volgens een Reulerteh-gram, gisteren uit Weltevreden (Batavia) verzonden, is in de residentie Mndioen (grenzende aan Kediri), een samenzwering tegen het Nederlaudsch gezag ontd Vt. Twee-en-veertig belhamels zijn in he' htenis genomen. Elf anderen, die weigerden z:cb over te geven, zijn dood geschoten. De A'.jeh-correspiondenl van de Soe- raba'.a Courant schrijft dat men daar met ongeduld J> u uitslag te gemoet ziet vaude zending des heeren Van Assen, die naar bet gerucht wil, adviseeren zou om den sultan te herstellen, en terug te trekken naar Oleb- lelien dat bijna allen op Aljeh de nood zakelijkheid inzien van verandering, daar de tegenwoordige toestand al te ongezond is dan dat hij nog zou mogen blijven voort duren. Zoo men tot een juiste beoordeeling der gebeurtenissen in de zaak der beri-beri commissie de notulen mocht willen afwach ten, zal men, nasr uit Den Haag aan de Arnh. Ct. medegedeeld wordt, nog wel een poos geduld moeten oefenen. De voorzitter toch moet geweigerd hebben de notulen goed te keuren, op grond, dat op verscheidene punten de inhoud niet strookt met hetgeen voorviel. Zoo wordt er, om een enkel voor beeld te noemen, melding gemaakt van de ver werping van een voorstel den secretaris betreffende terwijl de voorzitter geweigerd had het in stemming te brengen. Van een der leden wordt gezegd, dat bij verklaarde zijn ontslag te nemen, terwijl geenerlei ver klaring van dien aard door hem is afgelegd enz. Als vermeldenswaardig feit deelt de lnd. Mere, mede, dat sedert 9 Mei jl. voor niet minder dan f 6,300,000 aan zilveren muntspecie, voor rekening van particulieren, naar Ned. Oost-Indië is gezonden. De booge wisselst&nd, thans 103 pCt., is hiervan de oorzaak. Het is nl. voordeeliger de stoom- bootvraebt eu de aasurantie van de specie te betalen, dan tegen den tegenwoordigen koers wissels te koopen. Men schrijft uit 's i I age aan het Ilbl. Dezer dagen werd in brieven uit de resi dentie aan dagbladen gemeld, dat een hoofd officier der schutterij, een van wiens otider- bebbende kapiteins met een student geduel leerd heeft, dezen officier tot het tweegevecht indirect zou hebben aangezet. Bedoelde hoofdofficier, die van het ge- beurde, hetwelk tot liet kruisen der degens de naaste aanleiding was, kennis moet heb ben gedragen, vond 't sl'een raadzaam, dat de kapitein niet zou verschijnen op den schietwedstrijd van de officieren-scbietveree- niging der schutterij, blij haar van oordeel, dat zijne aanraking met en bet zich in ge zelschap bevinden van zijn wapenkameraden onder deze omstandigheden, hangende de onderhandelingen, minder raadzaam waren. Niettemin vatten velen dien stap aldus op, als zou daarin eeue bedoeling doorstralen van den superieur om een ondergeschikt officier onder het oog te brengen, dat hij niet onder zijn kameraden mocht verkeeren FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT 11 Ei ENGELSCH, W. W. S. 101). «Natuurlijk, anders zou zij immers niet met hem willen trouwen?" «Kindlief, je weel nog zoo bitter weinig van 't geen er in de wereld gebeurt, je hebt nog heel veel te leeren." Danton's gezicht was somber en op heftigen toon ging bij voort: «Ja, ja, haar beeft bij lief, daaromtrent k ;i geen twijfel bestaan. Hoe kon bet ook anders? Dag aan dag beeft bij haar onder rijn oogen gehad, dag aan dag heeft zij hem weten te betoovereu. Dus binnen twee maanden? Waarlijk! de rechter is een ongeduldig minnaar. Voor zich zelf wil bij van geen uitstellen weten, en andereu legt hij een jarenlang uitstel op 't Is magnifiquel" Moultrie liet zich op een stoel neer vallen. Wrok, bitterheid stouden op ziju gezicht te lezen, terwijl Lilia hem angstig en verwonderd bleef aanzien. «Wil ik een glas wijn voor o laten biengen?" vroeg zij. «Neen, 'tis niets, een kramp in't hart; 't zal wel dadelijk voorbij zijn. Ik geloof, ik beb redenen om te deukendat die miss Grey mij niet genegen is. Heeft zij niet beproefd uw hart van mij af te trek ken, Lilia?" «Ellen? Nooit. Hoe komt ge op die gedachte? Ge beoordeelt haar ver keerd." «Dat denkt ge, omdat gij, als alle vrouwen, uwe syinpathiën eu autipatbiëu hebt. Ik heb een voorgevoel, liefste, dat die verbintenis nws vader nieiz dan onheil zal aanbrengen. Ik deel niet uw blind ver troiiwep op die miss Grey," uing Moultrie voort, terwijl hij zijn bleeke bruid scherp in de oogen zag. «Lilia, wat er ook moge gebeuren, zweer mij alleen liat geen uen- scbeiijk wezen, niemandzelfs uw vader, ons niet van elkander zal scheiden." Liefdevol zag zij liern aan en antwoordde Zelfs vader zal ons niet kunnen scheiden, al is bet tegen mijn kinderlijken plicht, dat ik zoo iets durf te zeggen. Maar wees daaromtrent gerust, Danton. Papa houdt veel te veel van u, om ons te willen scheiden. Op mij kunt gij altijdaltijd rekenen." «Niets zou dus iu staat zijn uwe liefde te ontnemen?" «Neenniets." Hij wist dat zij de waarheid sprak. Haar kinderlijk, dwaas, klein hart be hoorde hem geheel en onverdeeld toe. Wat ook uit die onverwachte verbintenis mocht voorkomen, van haar was bij zeker. Het wa9 Zondag. De rechter Fortes was dien dag uit de "tad en tante Maitland had zich met den joiigsten mode roman op haar kamer opgerlotru. Hoe gemakzuchtig ook, zocht zij toch op haBr manier veel verstrooiing en deu Zondag werd door gaans uiet aangename lectuur doorgebracht. Lilia en Ellen waieu naar de kerk gegaan. Zij zaten slechts mrt haar beiden iu de grnote kerkbank der familie Fortes. Lilia volgde de godsdienstoefening met innige aandacht. Reeds onder het rijden naar de kerk had ze tol hare vriendin gezegd: «Ik moet vrooui ziju. Ellen, vroomer dan andere ineuscben, want ik gevoel, dat ik uug zal sterven." «Kindlief, gelooft ge dan niet, dat er misschien meer vroomheid wordt vereiacht om te levendan om te sterven Toen Ellen naast Lilia Fortes in de kerk gezeten was, gevoelde zij zich onrustig en bedrukt; zij wist, dat veler oogen zich vestigden op de jonge bruid van Gerald Fortes en zij waagde bet daarbij te be- denkeuwat er om moest gaan in de harten dier menscben. Eindelijk was de kerk uit en de menigte stroomde naar buiten. Lilia en Ellen be hoorden tot de laatsten die het kerkgebouw verlieten. Reeds had Lilia in het rijtuig plaats genomen, toen zij uitriep: «Mijn mof, mijn zakdoek Zij liggen beide zeker nog in de kerkbank." «Ik zal ze wel even balenzeide Ellen, die nog niet in het rijtuig gestegen was. Zij ging weer in de kerk. Slechts enkele menscben waren aanwezig; vreemdelingen, die bet gebouw en de versierselen wilden bezichtigen. Ellen bad spoedig de mof en de fijn geborduurde zakdoek gevonden. Juist wilde zij haastig naar buiten gaan, toen iemaud vlak achttr baar, haar naam noemde: «Miss Grey!" Zij zag om en staarde in het ernstige gelaat van Robert Leitb. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1