I BIJVOEGSEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, leze €oiirunt verschijnt dagelijks, behalve op Din- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 15 October 1888. - N". 243. A0VERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Ma S3 0.3» l.5t I.I! 2.W 1.11 6.3! 7.5! 9.12 0. t («taf Voo: Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door liet geheele rijk, per .*3 maanden l.ftO. Prijs per $unmier 10 Cent, 202' Janrgnng. behorende bij de Leidsche Courant van 15 October 1888. .41 1.51 1.55 1.55 1.55 1.55 S! .55 •il IJl DlilTSini.AS I». Volgense de Pol. Nachnchlen is een dfütel voor geheimschrift, indertijd aan hirer Frederik, toen hij nog kroonprins was, In beschikking gc.-teld roor de geheime briefwisseling met de hoogste overheden des ijjks, en bij het overlijden van den vorst nog in de sterfkamer aanwezig, spoorloos mdwenen. Men meent met zekerheid te linnen aannemen, dat hier diefstal gepleegd is. In de telegraphische berichten, uit Bone aan de bladen te Berlijn gericht, loidt niet de geringste beteekenis gehecht uo de Kranschgezinrie betoogingen te Rome. Op het Thermenplein werd wel is waar uit tenen boom een stortregen van roode pa piertjes in hel rijtuig gestrooid, waar Humbert I en Wilhelm If in gezeten waren, Ktdit beide vorsten er mede bedekt werden. Op die papiertjes stond: .Weg met de Inpit-alliantie". Ook vódr het Quirinaal btproefden eenige half opgeschoten knapen, door jleve frankrijk'-' te roepen, stoornis 5ider de menigte te brengen op het oogen- Uik dat de vorsten zich op het balkon tertoonden. Maar het publiek dreigde de mitiersl oorders op eigen hand te straffen, n er wordt uitdrukkelijk verzekerd dat diegenen welke in hechtenis genomen werden, kl geen der staatkundige partijen in be- [irekking staan. (N. B. Cl.) In het October-nummer van Peter ut* i Geografische Mittheilungen leest uien tier Emiu-bassa en Stanley o. a. het mlgende Van Emin-bassa zijn de laatste berichten ni 2 November 1887 gedagteekend, en kt is daarom niet onwaarschijnlijk, dat taoley in dien langen tijd bij Emin-bassa is ingekomen, maar door het verbreken der terbinding met Uganda verhinderd gewor- kn is, van zijne komst bericht naar Zanzibar renden. In ieder geval mag men het er tor houden, dat eene eventueele vernietiging in Stanley en zijne 500 volgers, of eene «uerwerping van Einins heerschappij, hetzij tor de Mahdisten, hetzij door oproerige hamen, bekend geworden zou zijn. (Middelerwijl echter zijn gebeartenisaen uitgekomen, die Emins en Stanley's toe- kid, al hebben zij zich vereenigd, uiterst "asrlijk doen schijnen. Volgens de laatste, 27 Juni '88 riagteekenende berichten f Uganda is de verbinding met Emin- "ins provincie geheel verbroken. Kabnga, 1 koning van Unjoro, heeft Mohammed den Tripolilaanschen koopman, die P sausporen van dr. Junker in 1886 het fhtei tusschen Uganda en Emin geopend f® en sedert door herhaalde reizen alleen phaafde laten vermoordenwaar- Wolijk ook kapitein Casati, Emins ver- tpiwoordiger bij dien koning. Die gru- |t|Hiad zal zeker het gevolg zijn van pitsing door Arabische handelaren; het is j" 'rij waarschijnlijk, dat het bericht van Mey a komst bij Emiu en de daardoor •"fkte vrees voor eene belangrijke ver ging van Emin» macht de zijdeliugsche """k van den moord geweest is." Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Solieepinakerssteej 6. De keizerin van Oostenrijk komt tegen Kerstmis weer naar Bournemouth (Engeland.) De politie te Moskan heeft in een kelder dynamiethommen en een grooten voorraad valsch zilvergeld gevonden. Zij heeft een zekeren Roslounkoff gearresteerd, die tijdens zijn arrestatie getracht heeft zich zich van het leven te berooven. De politie heeft ook zekeren Pélriff in hechtenis geno men, die verdacht wordt van een op het leven van den Czaar. OOST- IN DIE. Batavia, 7 September. Dat de nieuwbenoemde gouverneur- generaal, de heer Pijnacker Hordijk, zich met een traktement van f 11,000 's maands heeft tevreden gesteld, zal minder verwonde ring wekken, als men er bij weet, dat hem een pensioen van f 8000 en aan zijne weduwe een van f 4000 is verzekerd, terwijl het eerste tot nog toe f 6000 bedroeg, en het tweede in het geheel niet aan de betrekkin] van landvoogd was verbonden. Het is nog de vraag of de staten-generaal met die voorwaarden genoegen zullen nemenhet wednwenpensioen vooral is zonderling, daar dit hier alleen wordt toegekend wanneer aan het fonds is bijgedragen, hetgeen indertijd den gouverneur-generaal Mijer werd gewei gerd, en het in Holland niet bestaat. (Jarabode.) Waugsa, de moordenaar van den heer Wigman, is door de rechtbank van omgang den 6 September ter dood veroordeeld. De rechtbank overwoog iu hoofdzaak, dat de bekentenis vau den beki voor den comman dant, adjudant en schoot geheel vrijwillig afgelegd, niet wordt ontzenuwd door zijne geheel ongemotiveerde ontkenteniB op de terechtzitting, daar mevrouw Wigman hem als den dader herkent en het bewezen is, dat de gevonden hoolddoek de zijne was, terwijl zijne aanwezigheid in het huis vol doende is bewezen; dat hij met voorbedachten rade handelde, blijkt daaruit dat hij binnen kwam met een groot scherp wapen, dat hij om 1 uur nog in huis was en er bleef, terwijl hij gelegenheid had om te ontkomen en dat hij blijkbaar heeft gewacht tot de heer Wiginau zou opstaan; dat niet aan zelfverdediging kan worden gedacht, omdat er van diefstal geen sporen zijn. en omdat de wouden zoo zwaar waren; dat derhalve doodslag is gepleegd met voorbedachten rade die ais moord met den dood wordt gestraft. De beklaagde lachte, toen hem zijn dood vonnis werd bekend gemaakt. OOST EM BIJ K. Naar de Petter L/oyd mededeelt, M> keizer Wilhelm jongstleden Donderdag fc< keizer Frans Jozef iu diens werkkamer onderhond gehad dat ruim een uur porde. Na die samenkomst werd graaf piooky ontvangen. PEH TE LEG HAAF. ROME, 12 Oct. De Tribuna deelt mede, dat koning Humbert aan keizer Wilhelm het gtootkruis der Militaire Orde van Savoie heeft verleend. De Oiseroatore Bomano (liet orgaau van den Pbub) meldt, dat keizer Wilhelm kar dinaal Rampoüa een prachtig, met diaman ten versierd kruit heeft overhaudigd, be stemd om op de borst gedragen te worden. De demonstraties, welke gisteren wer den gehouden, zijn gisteren niet herhaald. Overal werd de keizer met geestdrift toe gejuicht. Naar men zegt, zijn 17 personen in hechtenis geuomen. Graaf Herbert Von Bismarck bad om twee uur een onderhoud met den heer Crispi, nadat de keizer liet VaticaBn had bezocht. Te Castellamare is een eskader van 22 echepeu aangekomen, ten einde deel te nemen aau de revue der vloot. De beer Crispi zond prins Von Bismarck een telegram van den volgenden inbond: (Te midden van de geestdrift, welke in Italië's hoofdstad heerscht ter eere van het bezoek van uwen doorlachten vorst, den vriend van onzen koning en keizer van het groote, met ous land verbonden, Dnitsehe volk, richten mijne gedachten zich naar u. Ik zou wel wenschen, dat de echo der toe juichingen, waarmede uw keizer hier begroet wordt, tot u kon doordringen, ten einde u te melden, hoe groote sympathie het Itali- aansche volk voor Duitschlaud gevoelt en hoezeer het de vriendschap op prijs stelt van Duitschland, het land, dat door uwen raad zoo u achtig is geworden. Moge ons verbond steeds even hecht en hartelijk blij ven tot roem der beide vorstenhuizen, tot heil der beide volken en tot behoud van den Europeescheu vrede". Prins Von Bismark antwoordde: fIk dank u van ganscher halte, dat gij aan mij hebt gedacht op het oogenhlik, wnarop gij tegenwoordig waart bij de ontmoeting der beide vorsten, welke getuigt van de harte lijke vriendschap tusschen twee groote volken. Het bewustzijn, dat wij samen medegewerkt hebben tot bevestigiug der wederzijdsche vriendschap tusschen onze vorsten en bun volkeren en onze vaste wil deze vriendschap te handhaven en steeds hechter te maken, vormt voor mij een baud tusschen de schit terende feesten te Rome en het kalme vriend- schapsbezoek, dat gij mij voor twee maan den bebt gebracht." Voor hel gala-diner overhandigde keizer Wilhelm den heer Crispi de ridderorde van den Zwarten Adelaar. By den maaltijd, die door 120 personen werd bijgewoond, had keizer Wilhelm aan zijn rechterhand de koningin van Italië en prins Hendrik, en aan de linker de hertogin van Aosta en den prins van Napels, koning Humbert stelde den volgenden dronk in. rMel innige blijdschap en dankbaarheid begroet ik hier in mijn paleis in Italië's hoofdstad keizer Wilhelm. De tegenwoor digheid te Rome van den beheerscher van een machtig volk en het hoofd eener roem rijke dynastie, met welke ik door oude en hechte vriendschapsbanden verbondeu ben, is een nieuwe bevestiging van het verbond, door ons tot handhaving van den Europeescheu vrede en tot welzyn onzer volken gesloten. Ik drink op de gezondheid van mijn door- luchtigen gast. Moge God bem een lange en roemrijke regeering schenken! Ik drink ook op de gezondheid der keizerin, en ik wijd een dronk aan bet Duitsche leger, Duitschlands bolwerk en roem." Keizer Wilhelm antwoordde: fIk dank uwe Majesteit van ganscher harte voor de warme woorden, tot mij gesproken. De vermelding van ous verbond, dat een er fenis is onzer voorvadereu, vindt leveudi- gen weerklank in mijn hart. Twee volken, geleid door bnn groote vorsteu, hebben met het zwaard hun eenheid veroverd dit is de overeenkomst, welke tusschen onze geschiedenis bestaat en een duur- zauieu waarborg geeft tot handhaving van ous verbond, hetwelk bet zekerste onder pand uitmaakt voor liet behoud des vredes. Onze vriendschap vindt haar volkomen uitdrukking in de schitterende ontvangst, welke uwe hoofdstad mij bereidt. Ik drink op de gezondneid van Uwe Majesteit en de koningin en wijd een dronk aan bet dappere Italiaausche leger." De keizer sprak iu bet Duitsch, maar zeide de laatste woorden, waarop bijzondere nadruk werd gelegd, in bet ltaliaansch. tijd het grootkruis der Leopoldsorde, terwijl hij tot lid van het Heerenhuis voor zijn leven werd benoemd. In zijne plaats werd de stadhouder van Galicië, Zaleski, tot mi nister benoemd. Voorts werd baron de Prazah ontslagen als minister van justitie, eveneens onder verleening van het grootkruis der Leopolds orde. Tot minister van justitie werd be noemd graaf Von Schoenborn, stadhouder van Moravië. Stukken buiten verantwoor delijkheid der redactie. Aan den Redactenr v/d. Leidtche Courant. We kunnen het ons niet ontveinzen, dat het ous eene ware behoefte is op deze wijze een welgemeend woord van dank te betui gen aan den Weleerwaarden Heer Hageraats, President der St. Jozef-Gezellen-Vcreeniging. Werden we op den avond vau Woensdag door den Eerw. President in den geest te midden van den Muiderkring verplaatst, waar meo den tijd onder letterkundige oefe ningen, in vroolijke scherts, bij zang en muziek op de aangenaamste wijze doorbracht, wij dachten onwillekeurig aau den uitste kenden gastheer, den edelen Drossaard, die er tevens de vleiendste hulde van zijne gasten ontving. Wij vragen bier met Mr. T. Van Lennep: Speelt U de Drossaard niet voor oogen? Die Hooft, wiens uitgebreid verstand, Wiens fijne pen, wiens dichtvermogen Nog paerlen zijn vau Nederland? Waar de Weleerwaarde President ons toeriep Ik wensch de trouwe burgerij In liefde te zien vereend. Daar voegen wij bij de beste wenschen voor zijn jeugdige vereeniging, die in den korten tijd van haar bestaan reeds zoo veie lauweren heeft ingeongst. Ous zal het steeds eene groote vreugde zijn de vereeniging, zoo mogelijk, nog meer in bloei te zien toenemen en zullen wij er steeds fier op zijn, ons te mogen scharen om de banier der St. Jozef-Gezellen-Vereeniging met haren wak keren en gevierden President, den Weleer waarden Heer Hageraats aan het hoofd. EKNIO* Donatiurs. WEEN EN, 13 Oct. Keizer I'rans Jozef heeft den raadsheer Ziemikalkowskie (minis ter zonder portefeuille) op zijn aanvraag ontalag verleend en verleentle hem tegelijker I.KIDKV, 13 October. Hel schrijven waarbij de beer D. Hartevelt de kunstzaal aan de gemeente aanbiedt, ter eere van de nagedachtenis van zijnen broeder, wijlen den heer H. C. Har tevelt, in leven wethouder van Leiden, van welke schenking wc reeda in ons raadsver- slag van jl. Donderdag melding maakten, doen we hieronder volgen. Aan den Gemeenteraad te Leiden. Ter toelichting van liet verzoek dat ondcr- gclcckcndc aan Uwen Baad wcnscht te doen, veroorloof ik mij in eenigc regelen te herin neren aan het leven te Leiden van w(jlcn mijn zeer beminden broeder Herman Cornelis. Toen h(j zich in liet begin van 1857 met zijn gezin (vrouw en twee kinderen) te Leiden kon vestigen, was dit voor de beide echtgcnooten een gelukkige terugkeer naar de bakermat van beider familie. Ter voor bereiding dier vestiging kocht h(j in December van 1856 liet woonhuis thans n°. 29 aan de llooglandsclic Kcrkgracht voor /"5000. Op merkenswaard is liet dat uil de eigendoms bewijzen van vrocgercn tijd, die mijn broeder na den koop werden ter hand gesteld, bleek dat ditzelfde woonhuis ccn eeuw te voren (den 28c Januari 1757) gekocht werd door onzen overgrootvader Abraham Hartevelt voor 4550. Onze grootvader Adrianus Hartevelt Az. verkocht het in Januari 1794 voor 3000.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1