ml* -Mrs m "w» mw «r:: irj- aim. ^m. :w TT» 7. Idem van den kcrkcrand der Christelijke Cierclormccrde gemeente, F. O. De Vries en M. N Lange/aalIer bekoining in eigendom ol' in gebruik van grond van hel gedempte St. Jansgrachtje. Over eenkomstig voorstel van burg. en welh. afwijzend beschikt 8. Staat van af- en overschrijving op de begrooling, dienst 1888. 9. Verzoek van II. J. P. Van Datenburg, om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. It). Idem als voren van (J. IIuier Op voor stel van den heer Versier in stemming gebracht en daarna niet "22 tegen "2 stemmen (die van de heeren Zillesen en Verster), overeenkomstig voorstel van burg. en weth. afwijzend beschikt. II. Idem van de firma W. Iloogenstrnatcn (6 C°., om een duiker te leggen van hare fabriek in de Kerksteeg naar hel Steen- schuur. De heer Alma houdt zich hui len stemming. Daar niets meer aan de orde is wordt de openbare vergadering gesloten en op verzoek van den heer Van der Hoeven veranderd in eene met gesloten deuren. De St. Jozefsgezellenvereeniging alhier gaf gisteravond hare eerste soirée musicale in haar nieuw gebouw. Executanten waren de liedertafel der vereeniging, de heeren C. A. Ponten, J. Coebergh, F. Feil kamp, C, M. Groenendijk, J. A. Gijbeis, II. A. J. Kriiger, B. A. Van Linden, M. J. Markx, J. Van der Meer, P. G. Timp, W. J. an Uoen, II. J. Withake eu eenige heeren, leden van het orkest der d d. schutterij, alles onder directie van deu heer B. J. De Goey. Spoedig reeds was de flinke benedenzaal inet dames en heeren genoodigden gevuld en klonken wederom het vereenigingslied en de feestzang, ter inwijding van het nieuwe gebouw door de zaal. Een uitgebreid pro gramma werd op uitstekende wijze afgewerkt. De heer Withake droeg fFrublingstoaste" en fIn die feme" voor, de heer Gijbeis de bas-solo ySt. Willibrord" uit de Leo-Cantate van Lans en het bekende ylk ken een lied" van De Mol. Vóór de pauze genoten we nog de y Hochzeits-marsch" voor 8 hauden, twee uitmuntend uitgevoerde quartetteu, yJubileumslied" en //Ruhe" en eene lof waardig gespeelde fantaisie over Faust door A. Venderbos voor viool, geaccompagneerd door Van der Lubbe. Na de pauze een orkestnummer en vooral de daarop gevolgde komische scènes, *de baanveger" en ybet ongelukskind" door J. Van der Meer op onbetaalbare wijze voor gedragen. Aan 't schateren scheen geen eind te zullen komen, De heer C. A. Bon ten speelde verdienstelijk Polka Mazurka" van Heiblom en yGalop di bravoura" van SchulhotF, voor piano, gevolgd door eene aria uit Elias, door den heer Van Unen. Daarna de ouverture yDon Juan" voor 8 handen, yDas Kirchlein" eu yAbendlied" voor quartet e i yAan de Starren" door den lieer C. M. Groenendijk. Na de uitvoering van //De Kerk" door de liedertafel met koperbegeleiding en nog een goed uitgevoerd orkestnummer was 't ruim half twaalf ge worden eer de gasten bizonder voldaan het gebouw verlieten. Even voor het einde van de uitvoering nam de heer IJageraats nog bet woord om de medewerkers dank te zeggen. Hij dacht daarbij aan het Muiderslot waar voor twee eeuwen de bewoners de kunst hebben ver staan zich door harp en palet lauweren te verwerven. Daar schaterde tevens de gulle lach bij de komieke voordrachten. Ook hier is harp eu palet gehanteerd, is hel portret van vader Kolpiug door vaardige hand gemaald, is groen langs de wanden van het jeugdige gebouw aangebracht en wordt het gevoel door muziek vertolkt, ook hier schatert de gulle lacb waar Thalia aan 't woord is eu is een publiek tegenwoordig dat hoog gedragen mag worden. Dank bracht spreker aan alle medewerkers, aan de acht heeren leden van het muziekcorps der d.d schutterij, die geheel belangeloos hunne medewerking verleenden en aan den heer II. A. J. Krüger, deu aanvoerder van het mannenkoor. Vooral ook dank aan den heer De Goey, die in het zweet zijns aanschijns hier niet zijn brood, maar ouverwelkbare lauweren zich verwerft door de leiding van koor en orkest. De liedertafel wenschte spreker, als het arendsjong door het arend wijfje, opgenomen en gevoerd naar bet blauw azuur door het mannenkoor, om eenmaal die hoogte zelf uit eigen kracht te kunnen bereiken. De beer Hageraats eindigde inet Vondel na te zeggen Ik weusch de trouwe burgerij ln liefde te zien vereend. Geslaagd voor het candidaat-artsexa- inen alhier, de heeren N. J. Cuperus, van Zutfen en A. J. G. Van der Upwich alhier c» voor het tweede natuurkundig examen de heer J. A. G. Sala alhier en voor liet eerste natuurkundig examen de heer JSlot alhier. De le luitenant der inf. van h tü.-l. leger W G. Schreiner, thans gedetacheerd hier te lande wordt op 1 December over geplaatst van het 5e bij het 4o reg. infanterie. Na afloop van de plechtige inauguratie van de nieuwe Corpsleden in de Stadsge hoorzaal alhier werd gister door de oud- eu jongstudenlen een fakkeltocht gehouden uiet muziek. Tegen 10 uur van de gehoorzaal vertrokken was de stoet te ruim half elf op de sociëteit terug, llier en daar op den weg werd beiigaalsch vuur ontstoken en tie ommegang had zonder bizonder stoornis plaats. Alleen viel in de Korenburgslccg een man in een keldergat. Vóór den ingang van de geiioor/.aal op de Breesiraal was met groen en vlaggen eene toepasselijke versiering aan- gebracul. Gedurende de maand Augustus werden door de Rijnland ache stoomtramweg vervoerd 40,701 reizigers. Dc opbrengst was: reizi ger» vei voer f 7,540.5l6, goederen en diversen f 408.27*, totaal f7,957.79. Van af 1 Januari tot uit. Augustus werden vervoerd 200,602 reizigers De opbrengst was: rei zigersvervoer 1 82,980.75 goederen en diver sen f 3,182.38, totaal f36,163.13. Per dag kilometer f 16.47. ticziKK, t:\ ki\st. Wegens te weinig deelneming zal te Utrecht a. s. Vrijdag de voorstelling van la Tosca door mad. 8arab Bernhardt niet door gaan. Naar gemeld wordt is de uitvinder van het Volapük, de bekeude pastoor Sclileyer, te Constanz overleden. OFFICIEKLK IIEIUCIITEV. Door Z. M. is de lieer Jacob Vink er kend en toegelaten als consul der Argen- tijnsche republiek te Amsterdam. Door Z. M. is jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, lid van de tweede kamer der stateii-generaalj benoemd tot lid der commissie belast met liet afnemen der di plomatieke examens. THII landsohk berichten. Z. M. de Koning had Zaterdag op het Loo wederom een langdurig onderhoud met een lid van de firma G. Stout te Tiel. De minister van binnenlandschc zaken heeft bepaald, dat de vacature aan de Leer school der Rijks-Kweekschool te Groningen, ontstaan door het vertrek van een der onderwijzers, niet meer vervuld zal worden, doch dat daarvoor het hoofd der school, die zonder klasse is, wordt aangewezen. Aan deze inrichting zijn 8 onderwijzers verhouden. (Haart. Cl.) De leden van de anti revolutionaire partij in de Tweede Kamer hebben gisteren den heer A. S himmelpenniuck v. d. Oye van Nijenbeek, nieuw benoemd Commissaris des Kouings in de provincie Utrecnt, een vriendschappelijken afscheidsmaaltijd aange boden. De 19de lijst van de 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal vau f 77.009.31 zijnde de opgave van 475 loc. comité's, waaronder Leiderdorp met f 189.10. Dinsdagmiddag werd de burgemeester van Voorburg, baron Van Tuyll vau 8e- rooskerken, van zijn reis door ludië terug komende, in zijn gemeente door een eere- waclit te paard feestelijk ingehaald en in een plechtige raadszitting welkom geheeten. Het dorp was met vlaggen en groen ver sierd. Een vuurwerk besloot het feest. Twintig der grootste haudelshuizen van Rotterdam hebben aan den mi uister vau Koloniën geschreven, dat zij, allen belang hebbenden bij den suikerhandel, met iuge- nomeuheid keunis hebben genomen van liet adres, door den heer Borel c. s. aan hem gericht, waaruit blijkt, dal de Javasche plau;« rs niets liever wenschen dan in staat gesteld te worden om huu product naar liet uioe derlaud te zenden. Zij achten het derhalve uit een oogpunt van billijkheid dringend noodzakelijk, die maatregelen te nemen, waardoor liet onzen rafliuadeurs mogelijk zal worden Javasche suiker te verwerken, cu verzoeken den mi nister in overleg met zijn amblgeuo <t vau Financiën, zoo spoedig mogelijk aan de billijke wenschen van den heer Borel c. s. te voldoen. In de Hofstraat te Rotterdam had eeue hevige woordenwisseling tusschen een echtpaar plaats, lu drift liep de man het huis uit, van welke gelegenheid de vrouw gebruik maakte om deu geheeleu inboedel te verkoopen voor eene som van vijf en zeventig cent. Wegens den z«vakken toestand van liet verwonde meisje zal de zaak van 11)0 gcrbcets te Haarlem, beschuldigd van poging tot moord, waarschijnlijk eer*L in de maand November voor de rechtbank te Haarlem, behandeld worden. Het meisje bevindt zich nog altijd in een verplegingsgesticht. Te Haarlem heeft zich dezer dagen het geval voorgedaan, dat een bejaarde man aan zijn Ziekbed een lijkbezorger deed ontbieden, en /elf met dezen zijne be grafe ii is regelde, en de kosten vooruit be taalde. Drie dagen daarna overleed hij. Vrij stellig werd gisteren ter Amster- damsche beurze verzekerd, dat binnen enkele dagen het prospectus zal verschijnen der nieuwe Russische leening, uit te geven door Rothschild. Naar aan de N. R. Cl. uit Amsterdam bericht wordt is er gisteren wederom een belangrijk bedrag goud uit de Nederlandschc Bank gegaan. Onder de paarden van het ie reg. huzaren te Deventer heerscht thans dezelfde ziekte als dezen zomer onder die van het 3e reg. in den Haag in garnizoen, in sterke mate is voorgekomen. Tijdens de cavalerie- manoeuvres reeds ontstaan, heeft zij na terugkomst in het garnizoen plotseling eene groote uitbreiding verkregen, zoodat nu ieeds ruim een lOÜtal paarden zijn aangetast. Evenals do influenza, moet ook deze ziekte als zeer besmettelijk worden beschouwd. Sterfgevallen zijn tot heden bij deze ziekte weinig waargenomen, alléén wanneer de ziekte ontstaan zijnde, de paarden daarmede toch nog gebruikt worden, schijnt zij gevaar lijker te worden en zijn sterfgevallen voo% gekomen. Dinsdag avond is de heer W. v. d. W., cominissionnair te Leeuwarden, met de laatsten tram van Dokkufu vertrekkende, tusschen Valom en Veenwoudeu, van den eene wagen, terwijl deze in volle beweging was, naar den anderen willende overstappen, onder deu trein geraakt, ten gevolge waarvan de achterste wagen over een zijner beenen is gereden en dit totaal heeft verbrijzeld. Voorloopig uit uood, door den stationschef te Veeuwouden, ten einde meerder bloed verlies te voorkomen, verbonden, is hij ver der per trein naar Leeuwarden vervoerd. Naar men verneemt is het heen onmiddellijk geamputeerd. Sedert Maandagavond is het onrustig te Zuidbroek. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat de heer W. A. Schollen te Groningen, alle arbeiders aan zijn aardappelmeelfabriek alhier heeft be dankt, omdat na herhaalde waarschuwing, proces-verbaal tegen hem is opgemaakt, we gens het zonder toestemming in werking stellen van eeue inrichting tot het wasschen der aardappelen eu van een Jacobsladder tot het brengen der aardappelen uit de schepen in de wasscherij. Maandagavond eu Dinsdagmorgeu begaveu zich een 120 tal arbeiders uaar den burgemeester, die verklaarde, voorl-opig Diets te kunnen doen. Dinsdagmiddag kwam de commissaris des koning* te Zuid^roek aan. Eene deputatie der arbeiders werd tot den commissaris toe gelaten die in het gemeentehuis met de raadsleden bijeen was. Naar wij veruemeu, werd hun medegedeeld, dat aan hun ver zoek (om deu heer Schuiten vergunning te verleeueu de fabriek weder te openen) uiet kon worden voldaan, doen dat Vrijdag a. s. hierover beslist zou worden. Een 8 lal agenten is uaar Zuidbroek gezonden om de orde te bewaren. Mr. N. C. H. Van Daalen Wetters te Goes heeft zijn benoeming tot archivaris dier gemeente niet aangenomen, aaugezien door den Min. van Justitie afwijzend is be schikt op ziju verzoek om genoemde be trekking tegelijk te beklecden met bet grif fierschap bij het kantongerecht aldaar. Be doelde afwijzeude beschikking is gegrond op de omstandigheid, dat aan de betrekking van archivaris een jaarwedde is verbonden. (G. Crt.) Naar do Bred. Ct. verneemt, zal er uit de burgerij te Breda eene commissie tot stand komen ter herdenking van het 60-jarig bestaan der Kon. Milit. Academie. Gistermorgen, omstreeks 5 uur, is te Üudenbosch (N.-B.) een vreeaeiijke brand uitgebarsten, waardoor in betrekkelijk korten lijd vijf huiscu in de ascii werden gelegd. Van den inboedel is weinig gered. Al de panden waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Eenige personen waren als aangeklaag den en getuigen, wegens eene vechtpartij, dinsdagochtend van Sittard gekomen om te Maastricht voor liet gerecht te verschijnen. Twee hunner, een Duitscher en een Italiaan, kregen des avonds in eeue herberg in eene der achterbuurten opnieuw twist, en daagden eikander uit, het onmiddellijk buitenshuis uit te maken. De Duitscher wondde den Italiaan aan de knie, eir de Italiaan bracht den Duitscher vijf wonden met een klein dolk mes tor. Beiden werden naar het hospitaal overgebracht. (N. R. Ct.) BUÏTRNLA.NÜSGHE ERICHTEN BKLCIK. Volgens een telegram door de Rh. Weil/. Zhj. uit Brussel ontvangen, zou majoor Uordister, lioofd van den Bangala- post in liet Congogebiedden geheelen ondergang der Stanleyespeditie en den waarschijnlijkeu dood van Stanley hebben gemeld. Het bericht wordt echter alsnog niet be vestigd. De justitie uit Luik verzoekt opspo ring en aanhouding van zekeren J. B. C., die Maandagochtend zijne 57-jarige vrouw door messteken te Grivegnóe, bij Luik ge legen, heeft vermoord. Hij is sedert voort vluchtig en men vermoedt, dat bij de Ne- derland-che grenzen overschreden heeft. K *14; El,Al*' Thans is het geschenk van de officieren dor Engelschc marine aai? Koningin Victoria ter gelegeuheid van haar jubiló in teekening aangeboden, gereed. Het zijn de zilveren modellen van Hr. Ms schepen Brittannia" en .Victoria." tMtVkll I.» H. Bij zijn bezoek te Croix Rouss op Maandag 11. zijn president Carnot zoovele ruikers aangeboden, dat vier of vijf rijtuigen en letterlijk mede overdekt waren. Voorts heeft hij te Lyou o. a de ont hulling bijgewoond vau een standbeeld voor den wiskundige Ampere eu den eersten steen gelegd van een door de stad op te richten gedenkteeken ter eere van de repu bliek. Er was veel volk op de been eu de opgewondenheid groot. Bij het vertrek van den president werden aan het station alle slagboomen doorgebroken en moest men ter voorkoming van ongelukken den trein uiterst laugzaam doen gaan. Iemand ging voor de locomotief uit om de nieuwsgierigen ruim baan te doen maken. In een artikel over de reis van president Caruot doet de Tempi opmerken, dat op geene der door hem bezochte plaatsen de wensch naar Constitutie-herziening is uit gesproken. Na voorts gezegd te hebben, dat het land enkel vrede en rust behoeft om onbelemmerd zijne belangen te behartigen en de bedoeling herziening in derdaad niet begeert, veroordeeld het blad in krachtige bewoordingen de plannen des heeren Floquet in dezen. Daar het gewoon verlof van drie maanden, verleend aan den heer Mouy, den Franschen gezant bij bet italiaauscbe hof, niet vóór het einde van October afloopt, zal genoemde gezant zien eerst op dat tijdstip naar zijn post terugbegeven. »PA«JK De Correipondencia spreekt nadrukke lijk alle geruchten tegen, welke omtrent de sluiting eener nieuwe leening iu omloop zijn gebracht. ITALIË. Op liet Vaticaau worden grootscbe toebereidselen gemaakt voor de ontvangst dee keizers. Alle kardinalen en aanwezige bis schoppen zullen bij de ontvaugst rondom den Paus geschaard staan. Ter gelegenheid van het keizerlijk bezoek zullen door de stedelijke bank van leening alle panden, tot een bedrag van hoogsten 3 lire beleend, kostelooB teruggegeven worden. Door de pers wordt vau den minister van justitie kwijtschcldiug van straf verlangd van veroordeelden wegens zekere vergrijpen. Voor de groote revue bij Ceutocelle zijn 6 regimenten bersagliere aangekomen. De keizer zal eerst alle zoninklijke hoog- waardigheidsbekleders ontvangen, en daarni zijn bezoek aan bet Vatic* n brengen. Er zijn vertegenwoordigers uit de Itali aauscbe koloniën aangekomen, ten einde uit naam der aldaar gevestigd. Duitschers den keizer een adres met album aan te bicden. Ook de Duilsche kunstenaars, te Rome ver- blijfhou.lende, zullen den keizer een adres aanbieden. De jourualisteii-verecniging zal aan de buileula.idsche journalisten een feestmaal aanbieden. Op last der regeering wordt er bij de groote maritieme revue te Napels eene stoomboot bescbikbaa: gesteld, uitslui tend voor vertegenwoordigers der pers. De Koningin zal aan liet uitstapje naar Napels geen deel nemen. Dat de Frausche gezant tijdens de aanwezigheid des Keizers wegblijft, daarover hoort meu zeer scherpe oordeelvellingen. De bladen begroeten in ar tikelen vol sympathie de komst van den keizerlijken gast.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2