NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 12 October 1888, 241. Bureel: Scheep mak erssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. EEU1 LLKTON. Onschuldig Veroordeeld. W. >V. s. H 45 40 II S3 33 km U* 6.41 1 U 3.1 9. ioi njd i .J 3 5.1l[ 6,!;| io.il 'r* eL vï.^ Sleze Co lira ut verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ASOi'JHEMEKT: Voor Leiden, per 3 maanden J i.'lA. franco door het gelieele rijk, per ,"i maanden I.AO. 5'rijs per \utnmer us Oast. iO'Zt Jaargang. AGVERTENTIEN: Van 1ti repels0.90. Kike regel meers 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. L«i4« 7.59 8.45 10.- 10.54 11.45 12.55 1.55 3.10 4.05 5.- 6.45 8.15 iO.Si Ü4 I -I j 4 LEIDEN, 11 October «EMEGNTËHAAD. Zitting van den raad der gemeente Leiden op Donderdag 11 October 1888, des na middags te 2 urenten raadbnize der ge meente. De voorzitter opent de vergadering. Aanwezig zijn de heercn Le Poole, Van ilasyk Huyser van Reeueu, Fockema An- dreae, Schneither, Van Hamel, Alma, Du Sieu, Zillesen, Van Buttingba Wichers, Knappert, Bool, Was, Kaiser, De Goeje, Haiselbach, Zaalberg, Koetser, Tieleman, De Slurler, Versier van Wulverhorst, Cock, Juta, Van der Hoeven, en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heeren Zaaijer to Driessen. De notulen van de vorige vergadering torden gelezen en goedgekeurd, waarna de foonitter kennis geeft o. a. van de volgende Ingekomen stukken. Missive van den heer Hartcvelt, dd. 9 October jl. waarbij deze onder overlegging on hel plan, der gemeente aanbiedt een tonstzaal, te maken in hel aangekocht pcr- H-l aan den Ouden Singel n°. 30, naast bet stedelijk museum in de Lakenhal. De secretaris doet voorlezing van hel schrijven van den heer llartevelt waarin deie verklaart de gemeente aan te bieden eeDe kunstzaal te doen bonwen voor eeue vaarde van niet hooger dan f 10.000, en wel om ook nog op deze wijze in eere te houden de nagedachtenis van zijuen overleden broe der den heer H. C. llartevelt, in leven o. a. wethouder dezer gemeente. Onder luid applaus wordt de schenking door den raad voor de gemeente aanvaard. Verzoek van de wed. Van der Westen, om vergunning tot liet leggen van een loo- xiug naar hel sladsriool in de Gorlestraal. idem van M. Laken, om ecne sloep tv leggen voor perceel Garenmarkt 1. Verzoek van de Naumlooze cnnoolscliap de Lcidsche dekvnfabrickoin liet gebruik van een gedeelte van hel Kaamland gelegen onder de gemeente Leiderdorp voor het plaatsen van droogramen. Verzoek van Mej. M. Blanken, om eervol ontslag als 3c onderwijzeres aan de school 2c klasse voor jongens en meisjes (Leerschool I bjj de Kweekschool). Verzoek van D. Taal te Katwijk, om af schrijving van schoolgeld (hooger ouderwjjs) voor zyn pupil Simon Ouwehand. Dat aan den eervol ontslagen brugwachter S Ouwei kerk een pensioen is toegekend tot een bedrag van f 102.69, ingaande 1 October (888 berekend naar een jaarwedde van f463 en 13 jaren en drie maanden dienst tijd en zulks wegens ziekelijke gesteldheid Aan de orde is nu le. de benoeming van eeue onderwijzeres in de handwerken aan de scffoleu van de 3e en 4e klasse n°. 2, ten gevolge van het verleend eervol ontslag aan mej. C. C. Niemeyer. Benoemd wordt mej. E. Hofkes, kweekelinge bij bet onderwijs in de handwerken aan de scholen n°. 2 van de 3e eu 4e klasse, met 22 stemmen (twee briefjes bleven blanco), met wie waren aan bevolen mej. C'. Fortanier en mej. S. Lem. Ten 2e. is aan de orde het voorstel be trekkelijk de helling van schoolgeld op de kweekschool van onderwijzers en onderwij zeressen. De lieer Was heeft met een gemengd ge voel van dankbaarheid en teleurstelling ken nis geuomen van de voorstellen van burg. en weth. omtrent bet heffen van schoolgeld op de kweekschool. Eindelijk wordt dau nu die zaak in behandeling genomen. Vroe ger was het dagelijksch bestuur tegen de heffiug, nu het anders is samengesteld is het er vóór, doch van eene warme overtuiging is in de voorstellen weinig te bemerken. Het zijn slechts vragen die gedaan worden, die heter aan de schoolcommissie dan aan den gemeenteraad konden worden voorge legd. Van een bepaald concept-besluit is geen sprake en nu zag spreker gaarne den raad besluiten dut de stukken aan burg. en weth. zullen worden gcreuvoyeerd om nader te worden geformuleerd en dat nu in prin cipe wordt besloten dat schoolgeld zul wor den geheven met ingang van 1 Januari 1889. De voorzitter doet opmerken dat in het college van dagelijksch bestuur verschil van uueuing beslaat omtrent de wijze waarop de helling zal plaats hebben. De meerder Iteid kan zich niet vereenigen met het principe om aiie leerlingen evenveel te laten betalen, terwijl anderen wtér het stelsel van heloouing willen behouden voor minder gefortnueerde kweekelingen. 't Is dus zeer moeilijk voor het dagelijksch bestuur om met bepaalde voorstellen te komen waarom spreker gaarne het oordeel van den raad in deze zou hooren. Bovendien zon 't moeilijk zijn om met 1 Januari klaar te zijn met bepaalde voorstellen omdat daarvoor noodig zijn adviez-ii van schoolcommissie, enz. spreker moet dus leu raad in overweging geven het voorstel van den lieer Was niet aan te nemen. De heer Was is nu overtuigd goed gezien te hebben dat bij het college van dagelijksch bestuur geen warme overtuiging voor de zaak bestaat. 'Waarom niet met een concept verordening aangekomen? Het heeft immers in den raad nimmer aan vrijmoedigheid ont broken om op concept-verordeningen van het dagelijksch bestuur de aanmerkingen te maken die zij meeneu dat er op te maken zijn. Hij acht de voorstellen niet vol doende toegelicht en persisteert dus bij zijn voorstel. De voorzitter meent dat door het dagelijksch bestuur aan de opdracht van den raad is voldaan, om n. I. een concept verordening in de vergadering te brengen. Spreker blijft bij zijn gevoelen dat reeds na de beginselen waarnaar gehandeld zal moeten worden door den raad dienen te worden vastgesteld. De heer Juta gaat met den heer Was meê, vooral omdat er een belangrijke missive van de schoolcommissie omtrent de te ver leeueu toelagen niet in de gedrukte stukken is opgenomen, eu meerdere kennis van dat stuk bij de raadsleden eerst tot het nemen van een gemotiveerd besluit kunnen voeren. De heer Bool meent dat het stuk, door de heeren Was en Juta bedoeld, met de aanhangige zaak niet te uiaken heeft. Hij blijft uiceuen dat het bespreken van de zaak in deze zitting werkelijk aan te bevelen is, ook al is bedoeld stuk nog niet gedrukt. De heer De Goeje is 't met den heer Bool eens dat met de bespreking niet op het drukken van dat stuk behoeft te worden gewacht, vooral omdat 't van veel nut is reeds nu te bepalen of de toelagen zullen worden gegeven. Geschiedt dit laatste niet dan zal hooger bezoldiging dienen te worden gegeven aau bepaalde onderwijzers en onder wijzeressen, terwijl nu de hulp wordt ge noten van de adspiraulonderwijzers of -onder wijzeressen die eene toelage genieten. De heer Van der Hoeven wenscht zijne adbaesie te betuigen met het voorstel van den heer Was. De exceptioneele gedrags lijn van het dagelijksch bestnur in deze zaak acht spreker een gevaarlijk antecedent, 't Gaat niet aan wanneer de leden van eene commissie 't onderling niet eens kunnen worden, de zaak eerst bij den raad te brengen om advies, 't Zou zeer mogelijk zijn dat deze gedragslijn zou worden over- g -nomen door andere commissiën. De voorzitter blijft er bij dat het college van dagelijksch bestuur aan de opdracht van een concept-verordening te maken heeft voldaan en dat 't wenschelijk is dat met de discussie een aanvang worde gemaakt. De heer Kaiser verklaart zich voor het bespreken van de beginselen alleen en voor de beslissing daarover in deze zitting. Het voorstel van den heer Was, nu in stemming gebracht, wordt nn aangenomen met 15 legen 9 stemmen, Tegen stemden de heeren Bool, Knappert, Van Buttingha Wichers, Van ReenenLe Poole, Alma Zaalberg, Koetser en de voorsitter. Met algemecue stemmen wordt nu besloten dat zal worden gediscussieerd over de heffing van schoolgeld. De voorzitter zegt tot de minderheid in het College van dagelijksch bestuur te be- hooren, die geen heffing van schoolgeld wenscht, omdat hij io 't algemeen is tegen de wijze waarop tot nu toe de zaak gedre ven wordt. Met algemeeue stemmen, op die van den voorzitter na, wordt nu in principe besloten dat zal worden geheven een schoolgeld op de kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. Achtereenvolgens worden nu goedgekeurd of toegestaan de volgende voorstellen, reke- uiugen of verzoeken: 3. Rekening van Vrouwen Kraammoeders over 1887. 4. Verzoek van mej. J. A. Prins, om ontslag als derde onderwijzeres aan de Jongens school Isle klasse. Met ingang van 15 November a. s. 5. Voorstel aangaande de overdracht van de Naakte Sluis aan dc provincie Zuid- Holland. fl. Verzoek van W. Kanteyn, om een stoep tc leggen aan den llaagwcg. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGKLSCH, VAN «Zoo waar als gij leeft, gij zult mij lief hebbeu zoo als ik liet u doe." «Misschien." Gerald Fortes had een ijzeren wil en stelde dien tegenover den hare. «Twee maanden, dat is zoo verschrik kelijk kort," fluisterde Ellen, en zij was in den toestand van een vliegje, dat al meer en meer wordt ingesloten door de draden san een spinneweb. «Kort? het is een eeuwigheid!" ant woordde de rechter. «Qe blijft hier onder hoede van mevrouw Maitlaud. Ik vraag u mets omtrent uw verledenwant daarop heb ik geen recht, nn ik weet dat gij met net levenmet de armoede een barden kamp he6t gestreden. Dat is nu voor goed achter den rug. Over twee maanden wordt ge mijne vrouwde mijne voor altijdin leven en dood. Over twee maan den eisch ik u op, zal ik u bereid vinden?" Hij was tegenover haar altijd de heer en meester, wiens wil te wederstreven hare krachten te boven ging. Gaarne had zij, de oogen nederslaande voor zijn vlam- mendeu blik, een uitstel willen vorderen, maar zij durfde niet, het faalde baar aau kracht tot wederstand. «Ik zal bereid zijn," sprak ze zacht en vloog de trappen op naar hare slaapkamer. Nauwelijks was zij binnen, of de deur werd geopend en mevrouw Maitlaud stond op den drempel. Zij had hare valschc krullen afgelegd en een shawl omgeworpen. Zij zag er uit alsof iets gewichtigs dereden van dit late bezoek was. «Miss Qrey," ving zij aan, «ik ben hier gekomen cm eens een paar woorden met u te spreken. Zeven jaren lang heb ik het beheer van dit huishouden gehad, de gasten van mijn zwager ontvangen, zijn be dienden bun werk gegeven, voor zijne dochter als moeder gezorgd Ellen gaf met een klein knikje te kennen dat zij dit begreep. Mevrouw Maitlaud vervolgde: «lk moet erkennen, dat het niet aangenaam kan zijn die positie le moeten afstaan aan iemand als u. Ge zijl zoo jong, dat gij de dochter van Gerald kondet zijn. Door dit huwelijk zal bij veel in aanzien verliezen en de haast, die bij in deze zaak aau den dag legt, is, om het op zijn zachtBt uit te drukken, zeer onpassend. Ieder inenschdie zijn oogen geopend heeft, zal uwe beweegredenen he grijpen. Gij trouwt alleen om het geld om de maatschappelijke positie en onder zulke omstandigheden hebt gijvolgens mijne heilige overtuiging, nog minder kans op geluk, dan mijne arme zuster dat in dertijd heeft gehad." «Een vreemde manier van spreken, me vrouw Maitland, ik vrees dat ik u niet goed begrijp," viel Ellen de oude dame met trotschheid in de reden. Na hel fiere meisje een oogenblik niet minder uit de hoogte tc hebben aangezien, ging de dame voort: «Mijne zuBter, uwe voorgangster, was eene zeer ongelukkige vrouw. Zij had de zwakheid haar man le bemiunen eu hij bekommerde zich in het minst niet om haar. Ik heb nooit be grepen waarom hij met haar getrouwd was. Mijn nicht weet niets van het ver schrikkelijk lijden barer jonge moeder. Zijne nalatigheid heeft haar het hart ge broken. Ze had een zwak gestel en stierf bij de geboorte 'van Lilia. Misschien was dit maar het beste, want als gade van Gerald Fortes zou zij toch altijd zeer on gelukkig zijn geweest." Dit verhaal maakte op Ellen een diepen indruktoch wist ze dien te verbergen en antwoordde eenvoudig: «Het lot van mijne voorgangster jaagt mij geen vrees aan." «Niet?" spotte mevrouw Maitland. «Gij denkt, omdat de rechter mij lief heeft, zal ik gelukkiger worden dan zijn eerste vrouw dit geweest is? Dat is echter zoo zeker nog niet. Een vuur, dat zoo snel opvlamt, is spoedig uitgebrand. Er ligt iets geheimzinnigs in de liefde van Fortes, want sedert den dood van mijne zuster scheen hij blind te zijn voor alle vrouwelijk schoon eu schonk niemand eenige opmerk zaamheid. Geloof me, Gerald Fortes is de man nietaan wiens zijde een meisje van uw leeftijd geluk en vrede kan vinden, en wel te minder als de liefde geheel alleen van zijne zijde komt. Hij heeft iets over zichwat ons beangstigt en ik zelf kan niet ontkeunendat ik dikwijls bang voor hem ben. Hij beheerscht iedereen en zal ook zijn vrouw beheerschen met ijzeren wil." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1