NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. iïc/.e oil ra »t verschijnt dadelijks, behalve op Koii- en Feestdagen. ABONNEMENT: Donderdag 11 October 1888, N°. 240. AOVERTEHTIEN: Bureel: M'Sieeptiiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. dcficiëkli: bkkiciitkx. BINN8NLAKDSCHE BEBIGHTEN. Onschuldig Veroordeeld. >v. w. s. Voor Leiden, per 3 maandeni 1,2.». Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden l.fit). Prijs per \uinmer 10 tent. 202e Jaargang. Van 1ti regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabatper regel 0.10. I.EIDE\, IO October. Gisteravond waren we in de gelegen heid gesteld een kijkje te nemen in de benedenzaal van de vereeniging van den H. Vincenlius h Paulo op de Hooglandsche Kerkgracht alhier. Daar zijn op de meest handige wijze tentoongesteld de voorwerpen van kunst en smaak, geschonken voor de loterij van de vereeniging bovengenoemd. De geheele collectie was üitmuntend verlicht door twee daartoe aangebrachte Siemensgas- lampen. liet zou werkelijk gemakkelijker vallen te zeggen wat daar niet, dan wat daar wel vertegenwoordigd is en zelden namen we kennis van eene verloting waar zooveel aan wezig was dat als 't ware als hoofdprijs zou kunnen dienen als dat hier het geval is. Het aantal prijzen moet dan ook al bizonder groot zijn als men aan sommige voorwerpen het nummer 500 b. v. ziet hangen. We zullen de prijzen niet een voor een opnoemen, we zullen ook niet, dan bij uit zondering, sorteeren ieder heeft naar ver mogen gegeven hopen we om de tentoon stelling en dus ook de verloting te maken tot wat ze geworden is. Bij onderscheidene prachtige nummers kwam onwillekeurig de hebzuchtige gedachte bij ons op: welke gelukkige zou dóór nu wel mcê gaan slrij ken". Zoo'n notenhouten schrijfbureau b. v. of n°. 1, die prachtige, rijkgeorneerde klok, die speeldoos, al die prachtige voorwerpen in onderscheidene metalen. Onderscheidene wandversieringen, surpri ses, zelfs toezeggingen voor heerlijke taarten en vaatjes eu bussen ingemaakte groenten. Bizonder verdient ook de aandacht de kun stig vervaardigde nabootsing in karton van deu dom te Keulen, over welk knutselwerk 3 jaren is gewerkt. Zooals we reeds zeiden, 't is onmogelijk alles te noemen; daarvoor hebben ook trouwens de gevers 't niet ge schonken. De tentoonstelling is der bezichtiging overwaardig en is opengesteld van 10-21 October, des morgens van 10 tot 4 uur en op 14, 16, 18 en 21 October, des avonds vau 6 tot 9 uur, tegen de geringe entree van 10 cents of op vertoon vau een lot. Die 10 cents komen daü, evenals de op brengst van de geheele verloting, den armen ten goede. Moge ieder nog het zijne bijdragen, óf door bet nemen van lolen, óf door het in zenden nog van prijzen, óf door bezichtiging der tentoonstelling tegen de geringe entree, gedachtig aan wat zoo uitnemend toepasselijk door een der heeren bestuurderen der ver eeniging op een der twee kunstig vervaar digde schilden tegen den wand aangebracht, in gulden letteren is geschreven en wat Constantijn Huygheus heeft gedicht: Daar is een woekering, daar Qod geval [in heeft, Gelukkig, die zijn geld aan hem op rente [geeft 1 Zijt gij bekommerd hoe 't ten hemel in [zal raken, Qeeft het den armen maar, zij zullen 't [overmaken. Tot voorzitter van de juridische facul teit uit de studenten werd bij de gister gehouden verkieziug gekozen de heer F. J. C. Van der Schalk. Bij de op gister gehouden verkiezing van een commissaris uit de studenten voor den schouwburg werd gekozen de heer F. W. A. Hutschler. Na afloop van het groentheater in èe Stads-Gehoorzaal alhier maakten gisteravond studenten en vertooners met muziek een ommegang door de stad. Het 25jarig bestaan van het Leidsch studenten-gezelschap „Delfi Batavoruin'' werd gisteren herdacht door een feestmaaltijd in het restaurant Van der Pijl te 's Hage. Het gezelschap werd den 12 Oct. 1863 opge richt door den heer H. Harlogh Heys van Zou'eveen. DCt.) Sedert Zondagavond is hier een man vermist naar wien bier eu daar in de Sin gels wordt gedregd. We verwijzen onze lezers naar achter staande advertentie van du Kotterdamsche zoutraflinaderij Aurora" van de firma Bru- tel de la llivière en Comp. Die firma heeft het het publiek bizonder gemakkelijk gemaakt van haar fabricaat gebruik te maken of er ten minste de proef mee te nemen, door het in onze gemeente op onderscheidene plaatsen verkrijgbaar te stellen, terwijl in lichtingen daaromtrent te bekomen zijn bij de vertegenwoordigers voor Leiden en om streken, de firma wed Van Haansbergen en Dutilh. Men neme er eens de proef mede. Door Z. M. is aan jhr. J. M. W. E. De la Court, lid van gedeputeerde stateu van Noordbrabaut, verlof verleend tot het aan nemen der versierselen van ridder der orde van Pius, waartoe hij door Z. H. den Paus benoemd is. Door Z. M. is J. Vy. H. Vossen be noemd tot burgemeester der gein. Noorbeek. Door Z. M. is A. L. Wichere, te Doorn, benoemd tot burgemeester der gem. Woubrugge. Door Z. M. is, met ingang van 1 Nov. 1888, benoemd tot directeur van het post- eu telegraafkantoor te Koevorden P. Zwart, thans telegrafist 2e kl. bij de rijks telegraaf. Door Z. M. is aan mr. C. E. Har bord, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleeud als rechler-plaatsvervanger in de arr.-recblbank te Amsterdam. Door Z. M. is, met ingang van 1 Nov. 1888, aan den commies der posterijen van de 4e kl. A. Th. Buiige, op zijn ver zoek, een eervol ontslag verleend uit die betrekking. De luit. ter zee le kl. F. W. C. Le- deboer wordt, onder eervolle ontheffing van de waarneming der betrekking van adjudant bij den minister van marine, met deu 21en dezer op non-act. gesteld en in genoemde betrekking vervangen door den luit. ter zee le kl. J. li. Hordijk, die met dien datum eervol wordt ontheven van het door hem gevoerde bevel over Zr. Ms. stoomkanon- neerboot Brak. De loit. ter zee 2e kl. A. E. Zimmer man, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip to Amsterdam, en gedetacheerd aan boord van bovengemelde stoomkanon- neerboot, wordt met genoemden datum op non-act. gesteld. Zondagmiddag heeft de heer jhr. H. F. M. L. Sandberg tot Essenburg in handen van Z. M. den koning, ten paleize Het Loo, den eed afgelegd als administrateur van het kroondomein. De gezondheidstoestand van Z. M. blijft uitstekend. Wegens de invoering van machinaal be werkt schoeisel, zal de vervaardiging van de schoenen voor bet Indische leger, die voor heen ook gedeeltelijk in Indië zelf plaats vond, voorloopig in haar geheel in Neder land geschieden. Blijkens het opnieuw verschenen „Maandblzd tegen de kwaKzalverij", zal het nieuwe bestuur met het begin van het vol gende vereenigingsjaar, 1 Januari a. s. in functie treden en eveneens de nieuwe redactie. Maandagavond is eene vrouw, wonende in de Bilderdijkstraat te 'a Qravenbage, door haar man dood gevonden. Misbruik van sterken drank zou aan dit plotselinge sterf geval niet vreemd lijn. Er heeft zich eene combinatie gevormd voor den aanleg van een nieuw park te Scheveuingen aan den Ouden Schevening- schen weg, tusschen het hotel Promenade en het dorp. Daartoe is benoodigd het terrein van de Banchory-Villa, grenzende aan het zoogenaamde Frankeuslag en de daarachter gelegen duingronden. Aan het hoofd vau de onderneming staan de heeren Metzelaar te Scheveuingen eu Zocher te Haarlem. De N. R. Ct. verneemt uit Woerden, dat aldaar ia den nfgeloopcu Maandagnacht aan de achterzijde van liet rijksmagazijn moet zijn ingebroken, doch daarbij niet meer dan f 30 vermist is. Eergisteren zijn door de politie te Rotterdam twee jongelieden aangehouden, die zich te Leeuwarden aan diefstal van duizend gulden ten nadeele van de moeder van óón hunner, en deu medeplichtigheid daaraan zouden hebben schuldig gemaakt en in het bezit van het grootste gedeelte van dit geld gevonden zijn. Volgens hunne opgave waren zij voorne mens naar de Tiansvaal te reizen. Zij zijn gis teren door de politie uit Leeuwarden afge haald en derwaarts overgebracht. Ook is gisteren door de politie aldaar naar het buis van bewaring overgebracht een Duitscher, die zich in zijn geboorteland FEUILLETON. VRIJ VERTAALD LIT HET ENGELSCH, 98). „Miss Grey heeft mij tot de gelukkigste der menschen gemaakt. Ik ben overtuigd, dat gij u althans over mijn geluk verheogen zult met mij." Dit nieuws had de uitwerking van een kanonschot. Mevrouw Maitland ten minste stond als versteend. Lilia was de eerste die sprak. Zij sprong op van de sofazoo twak als ze was, zij zag Ellen in het bleeke geiaat en de armen om haar hals slaande, riep zij uit: „O ja, ik ben erg, heel erg in mijn f hik. Van harte geluk gewenscht, papa. L weet dat ik altijd veel van Elleu gr houden heb en nu zal ik haar waar.ijk niet minder lief hebben." Men is wel verplicht zich te schikken iu het onvermijdelijke, hiervan leverde ook tante Maitland weder het bewijs. Zij had jaren lang een aangenaam tehuis gehad in des rechters woning, wat nu gebeurde had ze reeds lang zien aankomen en zij begreep dat het zeker wel het verstandigst zou wezen, de zaak geduldig te verdragen. Van het begin af had zij die miss Grey gevreesd en gehaat. Maar den moed nog Diet verliezen I Eene verloving is nog geen huwelijk en zooveel kon er nog gebeuren, waardoor het huwelijk werd belet. „Waarlijk, Gerald, ge beueemt mij de stem, om ons op die manier te verrassen," zei ze tot baren zwager. „Miss Grey is niet langer dan vier weken hier in huis nu, ik moet zeggen gij hebt uw tijd goed besteed. Ik hoop," ging ze voort, op miss Grey toetredende en haar een paar vingertoppen aanbiedend, „ik hoop dat ge zoo gelukkig zult worden, ah mijne arme zuster dat is geweest." Gerald Fortes trok de wenkbrauwen te earncu, er bliksemde vuur uit zijn vaiken- oogen. Hij scheen te zullen uitbarsten, doch deed liet niet. Hij klemde zijne lippen vast op óón en draaide zijue schoonzuster den rug toe. Ellen gevoelde zich hoogst onaangenaam gestemd. Zij boog even voor mevroow Maitland en gaf Lilia een kus, terwijl het zieke meisje haar toefluisterde: „Ik hoop dat ge duizendmaal gelukkiger zult zijndan mijne arme moeder geweest is." Lilia was niet jaloersch op het lieve meisje, dal haars vaders hart gewonnen had eu dat nu als meesteresse ouder het vaderlijke dak over iedereen mocht gebieden. Lilia's liefde voor hare schoone vriendin was even grootmoedig als oprecht. Nu was aan alle weifeling een einde. Het besluit was genomenEllen zou de gade worden van Gerald Fortes en nog weigerden hare lippen hem hare geschie denis mede te deelen. „Later," zei Elleu tot zich zelve, „over een paar dagen misschienzal ik den moed hebben om het hem te zeggen." Uitstel is altijd de toevlucht van wan kelmoedigen en hoe strijdig dit ook was met El en's karakter, thans was zij wan kelmoedig. Bij liet goeden nacht zeggen bracht haar bruidegom haar voor een oogen- blik iu zijn studeerkamer. „Wanneer, liefste, wilt ge mijne vrouw wordeu?" vroeg hij met liefdevolle stem. Zij zag hem iD de glinsterende oogen, en zij geveelde den wenech bij zich op komen thaus tot hem te zeggen: „Ik ben het kind van een misdadigerik durf zijn naam niet te dragen. Onder een vreemden naain heb ik mij ingedrongen in uw huis. Zoudt gij, gij met uw rijkdom, met uw trots, met uwe positie u ver nederen, om mij tot echtgenoote (e nemen? O, zeker niet!" Maar een geweldig angstgevoel bield die woorden terug en zij stamelde alleen: „Alles is zoo haastig te werk gegaan, gun mij den tijd." „Ik geef o twee maanden tijd," luidde het op zachten eu toch bevelenden toon gegeven antwoord. „Acht lange weken 1" Hij wilde haar in zijne armen sluiten, maar zij week doodsbleek terug. „Zoo spoedig?" riep zij bevend. „Neen, niet zoo spoedigen zij strekte hare armen uit, als wilde zij daarmede elke toenadering beletten. „Goedik zal u niet lastig vallen met liefkozingen. Ik had vergeten, dat ge mij nog niet lief hebt, maar toch zult gij mij lief krijgen. Ge moet wel. Liefde wekt liefde. Ik wil geduldig zijn, omdat ik overtuigd ben, dat eene liefde als de mijne moet beantwoord worden." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1