wpz v ni» w mrz wrm wb2 mr: wm *rjt spbl /sêl. Op het Oosterhftvenhoofd «Ier Kanaal haven te Hellevoetsluis had gisterenavond een gedeelte der bemanning van Zr. Ms. ramnoonitor Panter seinlichten gewisseld met Zr. Ms. ramschip Buffel, dat ter reede lag. De bemanning van de Panter was nog slechts eenigen tijd aan boord terug, toen vanwege de directie van het kanaal hulp gerequireerd werd, omdat het gebruikte hoofd in brand stond. Onmiddellijk werd aan boord alarm geblazen, en in ongelooflijk korten tijd stond de brandspuit van de Pauter daar, waar hare hulp dringend noodig was. Het moet gezegd worden, dat het aan de beleidvolle maatregelen van den commandant der Panter, den heer Thorbecke, en aan de voortvarend heid der bemanning te danken is, dat het Oosterhoofd niet geheel eene prooi der vlammen werd. Evenwel de schade is niet gering. Hoewel het niet mogelijk is te gissen, hoe de brand kan ontslaan zijn, zijn er toch nog die iu allen ernst beweren Dal komt van dat electrieke lichl bij stormweer.'' Gisteren wapperde de vlag op de overkapping van het centraalstation te Amsterdam, ter eere van het inslaan van den laatsten klinknagel. Woensdag zal de kap voltooid zijn. Amsterdamsche straalmanieren. Een jongen van 13 jaren stak eergisteren in de 2e Spaurndainmerstraat met een brandeude lucifer het haar van een vrouw in brand. Hij werd gearresteerd. Uit Nieuwediep wordt gemeld: Wegens bet aanspoelen van wrakhout aan den Heiderschen Zeedijk bestaat het vermorden dat op onze kust een schip in nood heeft gezeten of hedennacht uit elkar.der is geslagen. Van de opvarenden heeft men niets vernomen. Gelijk zich verwachten liet, wordt de voor het vertrek van dr. Mezger uit Am sterdam opgegeven rede in buitenlandsche bladen met meer of minder verholen leed- vermaak verspreid. De Weener Nene Freie Fretse nam uit het Berlijner Tageblatt de 111 1 et llbl door patiënten van dr. Mezger geuitte klachten over hetgeen zij van de straatjeugd te lijden hadden spoedig over, en de Gaulois verzekert ook, dat de beroemde geneesheer heenging uithoofde van het on beschaamde gedrag van het Amsterdamsch gepeupel, waarvan zijne zieken veel te lijden hadden. Het Parijsche blad liet daarop het ditmaal door een correspondent van de Kölniscke Ztg opgerakelde verhaal volgen, volgens hetwelk eenige jaren geleden der keizerin van Oostenrijk op straat te Am sterdam de waaier uit de hand werd geslagen. Ook de Londensche Times, die gelijk bekend is, in den regel haar nieuws uit Nederland uit Brussel ontvangt, haalt die gebeurtenis nog eens op en klaagt over het gedrag van het gepeupel van Amsterdam. Intusschen blijkt toch, dat straatschende rijen niet alleen te Amsterdam plaats hebben en dat ook elders, zelfs te Wiesbaden, de toestanden niet volmaakt zijn. Zoo verhaalt een tijdelijk bewoner van Wiesbaden dat de stof op straat ondragelijk was en dat een ingezetene der stad hem zeer aanmoe digde om zich daarover te beklagen, omdat aau klachten van een rKurgast" veel meer aandacht werd geschonken dan aan die van inboorlingen. In verband met de veelvuldig voorkomende klachten over het vernielen van plantsoen in Nederlaudsche steden ver dient ook het onderstaande artikeltje van de Brusselsche Indépendance vermelding: De Avenue Louise is, sedert de zon weder schijut, een der schoonste waudel- wegeu vau Brussel. Hoeren en dames te voel en te paard, vulleu de lanen met de levendige kleurenmengeling hunner lichte toiletten. Ongelukkig echter hebben de straatjongens zich genesteld in de vroolijke allee, en zij geneeren zich niet, die jongens, zij loopen tusachen de beenen der wande laars, verdooveu hen met hunne kreten, terwijl uit de boomen voortdurend de stee- nen vallen, waarmee deze straatjeugd de rijpende kastanjes tracht te bemachtigen, lederen morgen worden menschen die onder de schoone boomen eene wandeling voor hunne gezon iheid doen getrofl'en niet door steentjes, maar door groote keisteenen. ff Wat toezicht, als 't u blieft!" (H. Ct.) Gedelegeerden van de verschillende Nederhindsche spoorwegen zullen 17 dezer te Utrecht bijeenkomen om te raadplegen over de beperkte Zondogsdienstregeling. (Af. R. Ct) De heer G. Van der Vliet, directeur van het postkantoor te 's Hertogenbosch, is voornemens, om gezondheidsredenen, met ingang van 1 Januari eervol ontslag te vragen. Naar de N R Ct verneemt, zijn de stoomschepen f Baltic" en M Republic" vau de ffWThite Star Line", aangekocht door de Nederhindsch- Amerikaansche Stoom vaart- Maatschappij, uiet de bedoeling deze stoomschepen in de vaart op New-York te brengen, terwijl met tenige der andere stoo- mers, de „Edam" en de ,/Zaandam", een stoomvaartlijn vuor passagiers en goederen op Zuid-Amerika (Montevideo en Buenos- Ayres) wordt geopend. BMTEBUXDSÖHB BERICHTEN II K I. I E. l)e zaak van liet duel Thuillier-Le- jeune zal den 22n dezer voor het hof te Luik behandeld worden. E Ir f. Ij Dezer dagen heeft inen te Lunden proeven geiiounn niet een zelfwerkenden toestel van brandblussching. Het kan ill iedere woning geplaatst worden en geraakt zoodra het door de vlammen verhit wordt iu werking. Het stort dan een geweldigen waterregen naar alle richtingen uil en doet tevens een sciiel vèr klinkend alarmsein hoorrn. De proeven gelukten zeer goed. FRANKRIJK. De Soleil spreekt het bericht vaneen huwelijk van prins Grorge van Griekenland met Marguerite van Chartres tegen. I TA LIK. liet volgende programma schijnt thans vastgesteld tijdens het bezoek van den keizer van Duitschland aan Italië: Den li October zal keizer Wilhelm te Koine aankomen en verwelkomd wordeii door den koning en alle prinsen van liet koninklijk huis, de ministers eu de hoogere ambtenaren, aan liet station. De koningin en de prinsessen zullen den keizer in liet Quirinaal ontvangen. Den volgenden dag is er groot feest op het kapitool met algemeene verlichting; den 13e groote wapenschouwing van een leger korps van 82000 utati onder hevel van generaal Pallavicini en 's avoudB concert aan het hof. Zondag, 11 October, zullen op uitdrukkelijk verlangen van den keizer geen feestelijkheden plaats hebben. Maandag daaraanvolgende is er groot volksconcert en fakkeloptocht, Dinsdag ver- lichting. Op den dag van het bezoek op het Vatikaan zal de keizer ontbijten in het paleis van den Duilschen gezant en van daar naar het Vatikaan rijden. Ver volgens zal Wilhelm in hetzelfde paleis den kardinaal vicaris afwachten, die daar uit naam van den Paus, een tegenbezoek brengt. De reis uaar Napels is op 17 October bepaald. Daar zal een groote vloot-revue en des avonds een volksconcert met ver lichting plaats vindeu. Den 18e keert de keizer over Castellamaie naar Home terug en aanvaardt 19 October 's morgens vroeg de terugreis naar Berlijn. Aan de Daily News wordt uit Home gemeld, dat de regeering het bericht van de Timet tegenspreekt, volgens hetwelk de zending van Cecclti bij de regeering van Zanzibar is mislukt. Zij gelooft integendeel dat hij zal slagen. Cecchi moest tijdelijk weggaan wegens onlusten aau de kust. »VIT»€ül. AN D. Van goederhand verneemt de N. R. Ct., dat Duitschland stellig opkomt voor het recht van hertog Adolf van Nassau en diens zoon op Luxemburg. In bet begin van dezen zomer zou Von Bismarck gelegenheid hebben gehad zich met volkomen beslistheid te verklaren voor het erfrecht der Nassau's en voor de zelfstandigheid van een neutraal Luxemburghetgeen van eene andere zijde werd bestreden ten bate van andere verlan gens. Teu gevolge van bet proces tegen Geffckcn, hebben de hoofdredacteuren van de Kreuzzeitung eu van de Post elkander z66 hevig aaugevalleu, dat de eerste met den laatste wilde duelleeren. Kaystler van de Post weigerde, en verklaart heden open lijk, dat hij er niet toe wil bijdragen dat de revolver als politiek aiguinfut in de Duitsche pers wordt ingevoerd. Volg^us gerucht, beeft Geffcken's familie den keizer om genade gevraagd. [N. R. Cl.) Naar men aan de N. R. Ct. bericht, bestaat liet voornemen bij de betrokken spoorwegdirccliën iu Duitschland en itusland, om Petersburg en Moskou in liet roudreis- verkeer op te nemen. De bedoeling is vooreerst, verbitidiugscoupons te maken van Berlijn en westelijk gciegeu stations naar St. Petersburg, resp. Moskou. Wellicht wordt deze combinatie ook voor bet inter nationaal personen- en bagageverkeer met België, Engeland, Frankrijk en Nederland eenerzijds, eu Rusland anderzijds, aan genomen. De groothertogin van Baden heeft, na de zware slagen die haar iu één jaar troffen, door den dood van haar vader (keizer Wil helm), haar broeder en haar zoon (prins Lutlwig) besloten een gedeukteekm voor de afgestorven n op te richten, in den volui van een gesticht voor vrouwen van den beschaafden stand, die door dergelijke zware beproevingen getroffen, lijden en zorgvuldige verpleging noodig hebben. Het ziekenhuis zal den naam van.Ludwig Wilhelms-gesticht" dragen. Omtrent „Bisruareks plannen" bevat de Parijsche uitgaaf der New-York Herald eenige curieuse mededeelingeu. De ver wezenlijking daarvan wacht, volgens dit blad, slechts op den dood van den koning der Nederlanden. Dan zal Bismarck den Czaar de vrije hand in Azië laten en hem Koustaiitinopi-l laten nemen; Oostenrijk rukt dan voorwaarts in het Balkatigebied en maakt zich meester van Salonika, terwijl Duitsch land Nederland neemt, want zegt het blad Duitschlands gehecle politiek is gericht tegen Engeland, dat door Bi9marck evenzeer gehaat wordt als door keizer il- heltu II. Duitschland neemt dus de Rijn delta, Luxemburg en een gedeelte van België, met Antwerpen tot Luik, eu natuurlijk alle Nederlaudsche koloniën. Frankrijk krijgt het overige gedeelte van België, en de koning van België wordt koning van liet nieuwe Nederlaudsche Rijk, dat in dezelfde betrekking tot Duitschland komt als Wurtem- berg eu Beieten. De Herald ziet in deze, volgens baar door de drie keizers goedgekeurde plannen liet grootste gevaar, waardoor Engeland be dreigd is sedert de dagen der onoverwinne lijke vloot. IL t plan wordt opgehelderd met een kaartje van Europa, waarop Nederland, België eu Turkije ontbreken, benevens een kaartje der Nederlandsche koloniën, her doopt iu ,Nieuw Duitschland O E N E M A K R E NI. De tentoonstelling te Kopenhagen is den 2en dezer gesloten onder de deelneming van nog meer belangstellenden dan bij de opening. De geldelijke uitkomsten van de onderneming zijn zoo gunstig, dat men op een klein overschot rekent, ten minste wan neer de uitgaven de raming niet al te zeer zullen overtreffen. OOSTENKIJ K. Na afloop van liet tweede ontbijt te Schönbrumi nam keizer Wilhelm op de hartelijkste wijze afscheid van de keizerin. De beide keizers vertrokken toen met de koning van Saksen en de prinsen uaar Stiermarken. HIISLAÜ». Een wet is afgekondigd, betreffende de bevordering van den uitvoer van graan en meel uit de havens van de Oostzee, de Zwarte Zee en de Zee van Azof, door ver gunning tot vrijen invoer vau de daartoe benoodigde bnitenlandeche zakken. Een andere wet vergunt aan naamlooze vennootschappen, als zij slechls buiten landsche fabrikaten in Rusland verkoopen, en aan buitenlandsche scheepvaartmaatschap pijen, die verkeer met Russische havens onderhouden, in Rusland huune zaken te drijven zonder bijzondere vergunning des keizers. De Grieksche kolonie te Petersburg zal bij het jnbilé des konings naar Athene een deputatie zeudeu met een massief zilve ren kroon. SERVIE. Een telegram uit Belgrado luidt, dat de bemiddeliug van keizer Franz Jozef tus- schen koning Milan en zijn vrouw tot niets heeft geleid; dat de koning de Synode ver zocht onmiddellijk uitspraak te doen iu de scheidiugsquaestie; dat de Synode dit wei gerde; dat Cristics zich daarop wendde tot bet Consistorie, hetwelk met algemeene stemmen verklaarde, dat de wet moest wor den geëerbiedigd. TVKH1JE. Volgens een telegram nit Konstanti- nopel aau de Timet is de quacstie betreffende den spoor veg in Anatrlie een ernst'g stadi um ingetreden, doordien de Tnrksche regee- riug de voor de Engelsehe belanghebbenden uit het contract voortvloeieude rechten mis kent en met verbeurtklaring dreigt. De Eugelscheii protesteerden eu hebben de hulp hunner regeering ingeroepen. I*EK TELEGRAAF. SIMLA, 6 Oct. Kolonel Crookshank, bevelhebber der vierde kolonne van den veldtocht naar de Zwarte Bergen, is ernstig gewond bij eene verkenning. De derde kolonne bezette den kam vau het gebergte. LEIDEN, 6 October. Bij gelegenheid van de feestelijke opening vau het nu geheel gereed gekomen gebouw van de St. Jozefs-gezellenvereeniging alhier, op Maandagavond a. s. zal dr. Schacp- rnan de openingsrede houden. De zeereervr. heer Jhr. Van Nispen tot Sevenaer, rector te Amsterdam, is echter verhinderd hierheen te komen. Des namiddags te halfzes zal het gebouw kerkelijk worden ingewijd terwijl op den openingsavond een koor en orkest van die vereeniging zich zal doen hooren. De Deloenaar kan liet bericht tegen spreken, als zou eerlang door een anti revolutionair lid der tweede kamer een voorstel gedaan worden tot het afschaffen van den vaccinedwang. Wel schijnt dit plan bestaan te hebben, doelt het is op gegeven, zoodra bekend werd, dat de regecring voornemens is zelve eene wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten aan hangig te maken. Een aantal onderofficieren der zeemacht hadden zich in Aug. per adres tot den minister van marine gewend met het ver zoek, zoo mogelijk hnn voorrechten en fiuancieeie positie te verbeteren en in over eenstemming te brengen met die der onder officieren van deu mn ine-torpedodieuBt, van het corps mariniers en van de landmacht. Op dat adres ontvingen adressanten ten antwoord, dat liet niet voor inwilliging vat baar was. Thans hebben zij zich met gelijk verzoek per adres tot de kamers gewend. De Nederlandsche Vereeniging tol bevordering van Zondagsrust heeft zich opnieuw tot de maatschappijen van vervoer in Nederland gewend met het verzoek om bij het vaststellen van zomer- en winter- dienstregelingen deze zoodanig in te richten, dat het personeel althans twee Zondagen in de maand vrij van dienst zal zijn. Naar de N. P. D. Ct. verneemt, zal de nieuwbenoemde gouverneur van Suriname, jhr. mr. De Savornin Lobman, niet vóór December derwaarts vertrekken. Mme. Sarah Bernhardt kwam gister middag te half vijf ure, te Amsterdam aan, vergezeld van haar echtgenoot en een ge deelte van bet gezelschap uit Luik, aau het Centraal station. De heer Isouard Van Lier verwelkomde haar en bood haar een fraaien bloemruiker, versierd met linten in de nationale kleuren aan. Een talrijk publiek was aan het station aanwezig om de beroemde tooneelspeelster te zien aan komen, die hedenavond iu La Tosca zal optreden. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. Ie Woubrugge (cl. Leiden) ds, H. J. Bispe- rink te Moerkapelle. GEMENGDE BERICHTEN. Ogaki in Japan is grootendeels over stroomd. De bewoners moesten op de daken vluchten. 2500 menschen werden van alles beroofd, 200 kwamen om en 200 huizen werden geheel vernield. Rondom Ogaki leek het district op een woelige zee; alle verkeer is afgebroken. Een Poolsche vronw heeft, vergezeld van twee kinderen, te voet de reis gemaakt van Warschau naar Brussel. Zij gaat van daar uaar Parijs, waar zij baar man hoopt te vinden. Te Duinkerken zijn 10 personen door het eten vau oesters vergeven. Door de spoedige bulp heeft men hen echter nog kunnen redden, maar men vreest nog steeds voor het leven van een kind van 12 jaar. Een rijk kapitalist van Athene, die reeds 4 millioeu gd. aan openbare werken eu liefdadige instellingen aldaar besteedde, beeft een schouwburg laten bouwen, die 750.000 gd. heeft gekost, Jen naam zal dragen vau schouwburg der Koningin en bij het jubilé des Konings zal worden inge wijd. Een Franscb Opera- en tooneelgewi- schap is daarvoor geëngageerd. Adelina Patti is tot officier d'acsdé mi e benoemd. Over de vele regens in verschillende streken van Frankrijk meldt men het volgetide. Sedert gisterochtend regent het aanhoudend te Bonneville. Hevige onweders hebben in deu nacht gewoed. De bergstroomen traden uit hun oevers. De weg van Genève uaar Chamounil staat 60 centimeter hoog onder water. Boven Tenay brak te 3 uren een vree- selijk onweder los. In weinige uren trad de Albarine uit hare bedding; bet water, s'.eenen medevoerende, overstroomde de stra ten. Het was onmogelijk het gas aan te steken. Het schouwspel was verschrikkelijk. Te middernacht waren de inwoners ge noodzaakt te verhuizen. De schade is aan-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2