NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. <ourunt verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A B O fil U E I» H T Zaterdag 6 October 1888, N'. 236. ADV F. RTEKTIEN: Bureel: Seiieepmakerssteejr 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. S t a d s- B e r i c li t e n. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. •ms ff** <K, Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden MM). Prijs per timmer 10 ('ent. 202e Jaarxaiiit, Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien hel adres van CHR. VAN EES, alhier, houdende verzoek om vergunning lol oprichting van een smederij in hel perceel in lie Itaainsleeg n°. 15. Gelei op de arlt. 6 en 7 der Wel van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95); Geven hij deze kennis aan hel publiek dal genoemd verzoekmei de bijlagenop de Secretarie dezer gemeente Ier visie gelegd is; alsmede dal op Vrijdag den 19 Ocl. a.s., 's voormiddags le elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dal verzoek in le brengen. burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester, E. KIST, Secrelaris. Ibiden, 5 October 1888. LEIDEN, October. Het ouderzoek der rekening over 1887 vau het college van vrouwenkraammoeders beeft bij de commissie van financiën tot geeue bedenkingen geieid, weshalve die com- nissie den gemeenteraad voorstelt die reke ning goed te keuren, het bedrag der ont vangsten op f 2338.28' en dat der uitgaveu op f 1986.39 zoodat bet dienstjaar 1887 oplevert een batig slot van f351.896 onder bepaling dat in de eerstvolgende rekening verantwoording van dit saldo zal behoo- ren te worden gedaan. Bij burg. en weth. bestaan geene beden kingen tegen de inwilliging van het verzoek vod mejufvrouw J. A. Prins, om ontslag uit hare betrekking van derde onderwijzeres aan de jongensschool le kinase, en wel tegen 1 Januari a. s. Ter vervulling der vacature, ontstaan ten gevolge van het aan mej. C. C. Niemeyer verleend eervol ontslag uit de betrekking van onderwijzeres in de handwerken aan de acholen der 3e en 4e klasse no. 2, bieden burg. en weth. den gemeenteraad eene voor dracht aan bestaande uit le. Mej. E. Hofkes, kweekelinge aan de acholen no. 2, 3e en 4e klasse. 2e. Mej. C. ïortanier, idem aan de scho len no. 1, 3e en 4e klasse. 8e. Mej. S. Lem, eveneens werkzaam aan de laatstgenoemde scholen. Onder mededeeling dat aan de bedoelde betrekking eene bezoldiging is verbonden van f 200. Na overleg met den voorzitter der fabri cage geven burg. en weth. den raad in over weging aan W. Kapteyn tot wederopzeggens vergunning te verleenen, om een stoep te leggen vóór zijn huis aan den tlaagweg no. 15b, mits de stoep niet meer dan 80 centimeters buiten den gevel uitspringe en gelegen worde 2.5 centimeters beneden den dorpel van den hoofdingang, een en ander overeenkomstig aanwijzing van rooimeesters. Burg. en wetb. zijn, met de commissie van fabricage, van oordeel dat de grond van het gedempte St. Jansgrachtje, gelegen tus- schen de Haarlemmerstraat en den Ouden Rijn, voor de gemeeute beschikbaar moet Wijven, zoodat zij den gemeeuteraad in over weging geven afwijzend te beschikken op de verzoeken van den kerkeraad der Chiiste- ijke Gereformeerde gemeente afdeeling Hooi gracht, F. O. De Vries en M. N. Langezaal, om van dien grond gedeelten van de ge meente in gebruik te mogen ontvangen. Het bestuur der vereeniging fde Practi- »che Ambachtsschool" alhier verzoekt den raad dezer gemeente de gemeentelijke toe lage van f 2500 in het jaar in den vervolge te verhoogen met f4000. Het verzoek ge schiedt, zegt de commissie, op grond van de volstrekte onmogelijkheid om de school op den thans bestaanden voet voort te zetten, indien het in 1888 genotene in den ver volge met f 1000 wordt verminderd. Eene dergelijke school kan op geen minderen voet worden ingericht. Vier vakken slechts, bet timmeren, smeden, meubelmaken en schilde ren, worden aan een tal van 70-80 jongens onderwezen, waaruit de liooge beteekenis blijkt die de werkman zelf hecht aan eene meer methodische beoefeuing van die prac- tische werkzaamheden, dan zonder school onderricht mogelijk is. Vermindert de toelage met f 1000 dan is noodwendig het gevolg daarvan het afschaf fen van een der leervakken en geen der vakken kan worden gemist, zal de school aanspraak kunnen maken op den naam van een deugdelijke inrichting. Bij akte van 27 April 1887 is met het jaagpad laogs den Vliet door de gemeente aan de provincie Zuid-Holland overgedragen de Naakte Sluis bezuiden de brag in den Leidscheu Singel, d. i. bezuiden de grens tnsschen Leiden en Zoeterwoude. Terwijl dientengevolge de schutkolk be zuiden die brug en hare zuidelijke deuren in onderhoud en beheer bij de provincie zijn gekomen zijn die brug en de daaraan verheelde noordelijke deuren der schutsluis, op welke al de keerdeuren de artt. 10 tot en met 13 der Rijnlandsche verordening van 21 Februari 1879 betrekking hebben, in onderhoud en beheer bij deze gemeente gebleven. Alle de deeleu der schutsluis en daaron der bepaaldelijk de deuren, zoowel die welke bij de provincie in onderhoud ziju gekomen als die welke bij de gemeente in onderhoud zijn gebleven vorderden herstelling, terwijl voor het brengen in duurzamen toestand tijdelijke afdammiug van het vaarwater zou worden gevorderd. liet komt burg. en weth. voor dat bet weuschelijk is dat de gibeele zorg van het joagpad langs den Vliet met alles wat daarbij behoort, de schutsluis daaronder begrepen; aan de provincie worde overgedragen met ontlasting van de gemeente van eenig ouder- boud daarvau in het vervolg. Burg. en wetb. stellen nu den gemeente raad voor het volgende concept-besluit vast te stellen. De raad der gemeente Leiden heeft be sloten 1°. aan de provincie Zuidbolland in onder- boud eu beheer over te dragen de noorde lijke sluishoofden, sluisdeuren en remmings- werken van de Naakte- of Neksluis, gelegen aan de uitmonding van de Leidsche Vliet in de singelgracbt van Leiden, tot beden bij de gemeente in onderhoud, met ontlas ting van de gemeente van gezegd onderhoud eu beheer eu ouder bepaling dat alleen de bovenbouw der brug, de leuuingen aan weerszijden en de vleugels langs de singel zijde, benevens de bestrating aan de oostzijde der brug tot in de richtiug der huizen langs den Witten singel als overbroggingswerken bij de gemeente in onderhoud en beheer blijven en dat door de gemeente aan de provincie worde uitgekeerd een bedrag van f2905, waarop die ontlasting vsn onder houd en beheer door de wederzijdsche des kundigen werd gewaardeerd. 2". dat bovenbedoeld bedrag zal worden gebracht op de begroo.ing voor 1889 en dat daarvan f 1625 zal worden gevonden uit de buitengewone ontvangsten. 3°. dit besluit vervalt in geval de pro vinciale staten niet tot de voorgestelde over neming mochten besluiten. In de stadsgehoorzaal alhier gat gis teravond de beer Frits Van Haarlem eene eerste voorstelling in dit seizoen met ziju variété en specialiteitengezelschap, tbans op tredende in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eu bestaande nit specialiteiten van den len rang, waaronder den heer Chretiennie, met nieuwe coupletteu. We zeggen de eerste in dit seizoen, omdat 't waarlijk te hopen is dat we gedurende dezen winter nu en dan geregeld den beer Van Haarlem in de gehoorzaal zullen kunnen be zoeken om daar een onderhoudende voorstelling bij te wonen. Dat zulke voorstellingen gewaardeerd worden bewees het publiek door zijne op komst. Wie had gedacht dat na een wel geslaagd feest als een dag te voren werd gevierd eu bij het ongunstige weder van den avond van gister onze stadgenooten lust zouden gevoelen een tocht naar de gehoor zaal te doen. Wanneer echter het gezelschap van den heer Frits Vau Haarlem hier op treedt schijnt zoo iets mogelijk; de zaal en de gaanderij waren dan ook uitmuntend bezet. Behalve de heer Chretienniedie wéér uitmuntend was, werkte een flink aantal damea en heeren artisten een zeer goed en nieuw programma af, onder begeleiding van een zeer degelijk orkest onder directie van den heer Pusch. Wij, en velen met ons zullen den heer Frits Van Haarlem gaarne weêr spoedig terugzien. In den stadsschouwburg aan de Oude Vest alhier is wederom gezorgd voor ver mindering van brandgevaar. Door eene 3 duimsbuis wordt van uit de hoofdleiding langs de Oude Vest duinwater gevoerd naar de linkerzijde van het toonecl vanwaar bet wederom wordt opgevoerd naar boven om van daaruit door eene 2. duimsbuis langs de diepte van het tooneel te worden gevoerd in zes loodrecht op die buis ge plaatste IJ duimsbuizen over de geheele lengte van openingen voorzien. Wordt nu de kraan geopend dan stort zich een zee van water over 't tooneel uit. Dezenmiddag is de nieuwe inrichting, evenals de overige brandkranen, beproefd in tegenwoordigheid van heeren commissarissen van den schouwburg, van den beer W. F. Van der Heyden, architect en van den heer C. Van Spall, controleur van de Leidsche duinwater-maatschappij, waarbij de onder vinding is opgedaan dat de nieuwe inrich ting in geval van brand uitmuntend aan het doel zou beantwoorden. De gelegenheid tot inschrijving van candidaatleden van het Leidsch studenten corps is nu gesloten. Hun aantal bedraagt uu 92. De studenten-roeivereeniging #Njord", zal a. s. Maandag eeneu ouderlingen wed strijd houden. Van Woensdag op Donderdagnacht jl. heeft men nog getracht in te breken in een pakhuis op bet Levendaal alhier. Hoewel het slot was stuk gedraaid en de sluitboom verbogeu was is meu in het slechte voorne men niet kunnen slagen. 1IUZIEK, LETTEREN EN Rl.YMT. Geboortedag (1340) van Geert Groote. DEFICIEELK UEKICHTEN. Door Z. M, is aan A. baron Schimmel- peuninck van der Oye van Nijenbeek, tot andere functiën benoemd, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van administra teur van het kroondomein, met dankzegging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Door Z. M. is benoemd tot admini strateur van het kroondomein, jbr. H. F. M. E. Sandberg tot Essenburg, Zr. Ms. kamer heer in buitengewonen dienat. Door Z. M. zijn, met ingang van 16 Oct. 1888, benoemd tot commieien der posterijen 4e kl. H. Vogel en 8. De Witte Szn., en, met ingang van 15 Nov. 1888, J. Brouwer, allen tbans surnumerairs der posterijen. Ingevolge machtiging des konings, worden Zr. Ms. ramschip Buffel en Zr. Ma. rammonitors 2e kl. Luipaard, Panter eu Wesp met den 24en dezer uit dienst gesteld en de commandeerende officieren dier bodems, respectievelijk de kapt. ter zee C. J. Bogaert, de kapt.-lnit. ter zee L. Backer Overbeek en de luits. ter zee Ie kl. H. R. J. J. Thorbecke en A. J. Krabbe, eervol van het door hen gevoerde bevel ontheven. De verzendingen van brievenmalen naar Curapao lang den weg van New-York, in aansluiting op het vertrek der stoom schepen van de maatschappij ,Red D line" naar Curapao, na die van 6 dezer, zullen plaats vindeu den 20en Oct. den 7en en 24en Nov. en den 8en Dec. aanslaande. De iStaatscourant bevat een staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere manschappen der landmacht in Nederlandsch-Indië, onder het bebeer der weeskamers daar te lande ge komen, en die zuiver, na aftrek van kosten en loonen, bedragen f 250 en minder, en opgevraagd en ontvangen kuDnen worden bij het ministerie van koloniën in Nederland. Naar de Avondpost verneemt, heeft de koning zich niet kunnen vereenigen met de straf, in Juli 11. aan den luitenant der huzaren S. v. d. C. door den waarnemenden regiments-commandant te 's Hage opgelegd, ter zake van bet bekende voorval in bet Kurbaus, en heeft Z. M. bevolen, dat die straf zal worden gerooieerd. Bedoelde officier is reeds uit zijn arrest ontslagen. Bij de verschillende wapens van bet leger waren op 1 Juli van dit jaar te zameu 1436 plaatsvervangers, als 819 bij de infanterie, 103 bij de cavalerie en 514 bij de artillerie. Naar aanleiding van de in den loop van dit jaar genomen proef om de opleiding van de miliciens der infanterie in de reernten- school door den compagniea-kommandant te doen geschieden, heeft de minister van oorlog bepaald, dat deze opleiding voortaan evenals vroeger blijft opgedragen aan den bataljons adjudant. Daarentegen zal het eerste onder richt in de oefeningen in verspreide orde (werktuigelijk tirailleereu) voortaan bij de compagnieën worden gegeven. (D. v. Z.-B. e» 's Or.) Op voorstel van den gemeente-badarts, dr. L. V. Hoog, besloot het gemeentebestuur van Katwijk het badseizoen op heden te doen eindigen. Onze beroemde landgenoot de hoog leeraar Donders uit Utrecht ia gisteren to 'sQravenbage in het huwelijk getreden met mej. Brabmine Hubrecht dochter van den secretaris generaal van bet ministerie van binnenlandsche zaken. Bij de voltrekking van de eebtverbiuteuia voor den wethouder van den Burgerlijken Stand ten raadbuize waren o. a. getuigen de beer Van Tienboven lid van de eerste kamer der «tat;n-generaal en burgemeetter van Amsterdam, benevens twee hoogleeraren aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. Naar men aan bet Ulr Dagbl meldt, komen de beeren dr. A. J. Swaving, adsis-

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1