jaren de concertgangers hebben geërgerd, vrijwillig weggenomen. De zaak is schijn- bair van weinig belang, doch wie met 't voorwerp in aanraking is geweest, terwijl hij ëoor drie stroomingen werd meêgesltepl, zal 't met ons eens zijn dat 't nu toch tijd wordt dat ding eens we.g te nemen vóór het einde van het concert. OFFICIERLB BERICHTEN. Door Z. M. is A. A. Van Elk, benoemd tot burgemeester der gemeente Hendrik Ido- Ainbacht. Door Z. M. is jhr. mr. A. J. Van Citters benoemd tot gezantscliapsattaché. Door Z. M. is Zr. Ms. besluit, waarbij zijn benoemd A. Feenstra tot huismeester en zijne echtgenoote VV. Van Itijsens tot hu U meeste res in 's rijks krankzinnigengestiebt te Medemblik, ingetrokken, en zijn voor Jen tijd van één jaar benoemd tot huismeester in gemeld gesticht K. Warburg, te Amster dam, en lot huismeesteres zijne tchtgenoole C. A. Bazendijk. Door Z. M. is, tot commissaris des konings in de provincie Utrecht benoemd A. baron Schiinmelpenninck van der Oye van Nijenbeek, lid van de tweede kamer der staten-generaal. Door Z. M. is: aau dr. C. L. Wurf- baiu, hoogleeraar te Amsterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en secr. der commissie, die, te rekenen van 1 Aug. 1888, gedurende één jaar belast is met het afnemen te Amsterdam van de praktische examens van arts en tandmeester; en lot lid en secr. der gemelde commissie benoemd dr. H. A. Zeegers, te Amsterdam. Door Z. M. is de heer mr. W. Tone kens JLz., met den dag, waarop hij het bestuur zal overgeven aan den benoemden gouverneur van Suriname, eervol van de waarneming dier betrekking ontheven, onder dankbetuiging voor de daarin bewezeu dien sten, en is de heer jhr. mr. M. A. De Sa- vornin Lobman, advocaat-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden, benoemd tot gouverneur der kolonie Suriname. Door Z. M. is de luit.-kolonel der artillerie van het leger in Ned.-Indië C. M. Gude, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Door Z. M. is de bij het leger hier te lande gedetacheerde kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indië S. J. Cochiu9, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toeken ning van pensioen. De luits. ter zee 2e kl. H. M. Van Bemmelen, J. Des Auiorie van der Hoeven en F. K. Van der Weyde worden met den 16en dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. torpedo instructieschip Marnix. De minister van marine zal op 5 dezer geen audiëntie verleeneu. BINNEiN LAN DSCH E BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo ran 's rijks schatkist op 29 Sept. jl. bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f26,001,983,53 en bij de betaalmeesters 2,009,794,61 Te zamenf28,011,778,17 De minister van koloniën beeft de heeren Th. Hart de Ruijter te Utrecht en A. Th. L. Salverda te 's Gravenhage, die met gunstig gevolg het eindexamen voorde afd. B. der rijkslandbouwschool te YVage- ningen hebben afgelegd, aangewezen om opgeleid te worden tot technisch ambtenaar bij het boschwezen in Ned.-Indië. De beer mr. C. J. Van Marle, rechter in de arr.rechtbank te 's Slage, beeft, wegens redenen van gezondheid, uit die betrekking eervol ontslag aau Z. Al. den koning ge vraagd. l). vZ. U. en 'e Gr.'} De 17de lijst van de 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f70.043.82 zijnde de opgave van 425 loc. comité's. Een jongen ie 's Hage, die voor een heer van het station komende een koffertje zou dragen, wierp dat, omdat hij het te zwaar vond, bij de VYagenbrug in 't water en zette het daarna op een loopen. Een schipper vischte de koffer op. Niettegenstaande het gure herfstweder was Zondagavond de groote zaal van het Kurliaus te Scheveningon voller dan ooit. Het was dan ook de laatste avond van het seizoen, waarin het Philharmonisch concert nieuwe lauweren heeft gevoegd bij de reeds verworvene eu het publiek vele avonden van onvermengd kunstgenot heeft geschonken. t>m--Uegaafdeu kapelmeester, den heerGustav Kogel, werden twee kransen aangeboden, vóér de pauze een lauwerkrans met gouden w:^é re -- bf re «ns mn re re -- knoppen, na de jubel-ouverture een krans van gouden bladeren. De altisten brachten met het Volkslied aan het ein Ie der jubel- ouverture hun afscheidsgroet aan den Neder landschot grond. Het Kurhaus heeft, trotsch den ougun stigeu zouier, een uitstekend seizoen gemaakt. De koetsier die Zondagnacht op de buitenplaats te Monster jacht maakte op een otter en, gevuurd hebbende, een man, die in bet struikgewas sliep, bleek doodge schoten te hebben, was niet alleen. De veldwachter was bij hem, eveneens gewapend met schietgeweer Het lijk is naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht en daai geschouwd. Drie hagelkorrels van verschil lende nummers wsren in hel lichaam ge drongen, een daarvan in de hartstreek. Hel is nog niet uilgeumakt uit welk geweer hel schot kwam, dat als (ie voornaamste oorzaak van den dood is te beschouwen. De sneltrein uit Gouda, die te onge veer 12 ure te 's Hage aankomt, heeft Zon dagavond nabij Voorburg twee koeien ovei reden en gedood. Jl. Zaterdagavond tusscheu 10 en lOj ure is in de gemeente Zwijmlrecbt een bru tale diefstal gepleegd. Bij ile wed. B. nl. vervoegde zich een persoon, gekleed met langen jas en flambard en een rooden zak doek om den hals die de wouilig binnen drong, de bewoonster de sleutels eener kast afnam en, nadat de vrouw verschrikt het huis uitgcloopen was, zich meester maakte van eerie som van circa f 300, waarmede hij zich ijlings verwijderde. De justitie doel onderzoek. De Amsterdainsche correspondent der Prov. (iron. Ct. dr Mezgers heengaan be sprekeude, herinnert ondeugend aan de photographie, waarop de dokter staat afge beeld hand in hand met de vorstin Von Wied, en het onderschrift: In dagen van strijd ter blijvende herinnering aan het te Neuwied genomen besluit, om te Am sterdam te blijven, en maakt vervolgens deze even ondeugende opmerking. En de geschenken? Als eeu engagement afbreekt, geven de ex-gelieven elkander de gewisselde betuigingen van eeuwige liefde, in den vorm van voorwerpen van waarde, terug. Mag de dokter de fraaie huldeblijken behouden, hem verleden jaar vereerd dcor ingezetenen, die, verheugd dat de verper soonlijkte vereeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer (de aardige uit drukking is niet van mij) in Amsterdam bleef, zich uitsloofden om hem, met inach- neming zijner bekende bescheidenheid, te huldigen p" De Amsterdammer, Weekblad voor Neder land, gaf bij zijn jongste nummer een plaat, voorstellende op den voorgrond een reiziger, op weg naar het station van den Rijnspoor weg, dat op den achtergrond te zien is en waarheen verscheiden vrachtwagens met zak ken vol goud en zilver, gemerkt Wiesbaden, den vertrekkende vergezellen- Boven de plaat staat: De laatste woorden van een Patriot" benedenhet bekende gezegde van den grootsten v rijdenker ter wereld Voltaire„adieu cauaux, canards, canaille." Wie die reiziger ie, zal men wel kunnen rarleu. Na diens vertrek geven wij De Amster dammer in overweging, om de aankomst van den voor ous kleine Nederland tegroo- ten man te Wiesbaden in beeld te vereeuwi gen, en, als pendant, bij voorbaat hem en ons een voorstelling te geven van het groot- sche schouwspel, dat de begrafenis van den alvermogende» duim daar eenmaal bieden zal, bijgewoond door de geheele Deutsche Wissenschaft. Als onderschrift zou dan dienst kunnen doen: Zelfs mijn gebeente zuil gij niet hebben, ondankbaar Vaderland!" In verband met dr. Mezgers voorweudsel waarom bij vertrekt, namelijk de straatschen derijen vandeu Amsterdamsclien straatjongen, maakt men ons de opmerking, dat de booge patiënten van deu dokter te Wiesbaden nog ernstiger gevaar dreigt. De aldaar vertoe vende zangeres Sigrid Arnoldsen is het slacht offer gewordeu van een brutalen roof. Ter wijl zij een wandeling maakte, stal men al haar kostbaarheden, waaronder vorstelijke geschenken, een grooten schat vertegeuwoor digende. Zoo de dokter dus voor zijn hooge lijders, hun kwalen daargelaten, werkelijk zoo groote belangstelling koestert, dat hij hen bier op aarde een soort van Eden als herstellingsoord wil binnenleiden, beeft hij nu alle redenen om Wiesbaden nog meer tc schuwen dan de Amstelslad. Wij meenen toch gerust te mogen aan nemen, dat zelf prins L. Demidoff die in het llandelsblad weerspreekt, als zou hij tegenover een ouzer landgenooteu in een tram Amsterdam hebben geprezen en dr. Mezgers klachten over straatschenderijen bevestigt zoo hij voor de keuze gesteld werd, liever met eeu steentje door eeu Am- re 3 «re re j rere m -rezr -re- streduinschen gamin zou worden gegooid, dan zich bloot te stellen aan hel gevaar, dat hem te Wiesbaden eenige duizende roebels ontstolen worden. Tijd Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zijn door de AmstcrJamscbe Omnibus- maatschappij vervoerd 2,678,430 passagiers, tegen 2,882,990 in hetzelfde tijdvak van 1887. Totaal van 1 Januari af 7,284,868 pas sagiers, tegen 7,631,878 in het vorige jaar. De Utrechtsche rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak tegen VV. G. B., ge- boreu te Zoclmond, wonende te Wijk bij Duurstede, beklaagd van 20 Maart jl., bij de herstemming tusscheu de heeren Schaep- man en Van Qoltstein, den kiezer J. v. d. L. gewelddadig te hebben verhinderd zijn kies recht uit te oefenen. De rechtbank achtte het aan bekl. ten laste gelegde wettig eu overtuigend bewezen en veroordeelde hem tot 1 dag gevangenisstraf. Eergisteren is te Utrecht een vergade ring gehouden van bakkersknechts, waarin besloten is, de oprichting van een pensioen fonds voor te bereiden. De tram, die om 11.25 ure uit YVa- geningen vertrekt, heeft Zaterdag in de Nude tusscheu VVageningeu en de Grebbe, eeu daar in den omtrek wonend man overreden, die zich aau deu kunt van den weg in bet gras te slapen had gelegd. Door het ge- schel wakker gewordeu, poogde hij nog, doch te laat, over de rails te kruipen, met het gevolg, dat de ongelukkige dadelijk ge dood is. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen bedraagt de ge vallen regen over de maand September 30 mM., tegen 74 mM. over dezelfde maand van 1887. Men seint ons uit Apeldoorn, dat ter vervanging van den heer A. baron Schim- melpenninck van der Oye van Nijenbeek tot administrateur van het kroondomein in Den Haag benoemd is, jhr. Sandberg tot Essen- burg, te Apeldoorn. (P. Ov. Ct.) Eergisteren viel te Nieuw-Leuzen, tijdeus eene korte afwezigheid der moeder, het ruim éénjarige kind van den schipper J. de V. in eene pan met kokende melk, en ontving zulke hevige brandwonden, dat het nog denzelfden avond overleed. Uit Harlingen schrijft men aan de N. B. Ct.: Zondagnamiddag kwam met stormweder, ten aanschouwe van honderden menscheu, de stoomboot Leeuwarden II biuneu, met verlies van zeil en gebroken want. Geluk kig was de deklast dezen keer niet zoo buitengewoon groot, gelijk anders meestal het geval is; wellicht waren er anders groote rampen gebeurd. Een treurig ongeluk heeft zekeren K. Kramer te Bolsward getroffen. Hij had op zich genomen een boozen stier in een tram wagen te bezorgen. Het beest was, gelijk het eigenaardig wordt uitgedrukt „mankun- dig", d. i. hij dulde alleen ziju vasten ver zorger in zijne nabijheid. Toen nu de vreemde zich waagde iu den stal, om hem os te maken, drukte het dier dezen met zooveel kracht tegen den muur, dat hij twee ribben brak, de hand bij de pols gebroken en het hoofd erg verwond werd. Daar nie mand zich wagen durfde tusscheu het woe dende beest eu zijn slachtoffer, beeft men deu deerlijk verwonde boven over de krib er uit moeten halen. Zijn leven is niet buiten gevaar. Door de arr.-rechtbank te Groningen is, ter vervulling van de opengevallen be trekking van kantonrechter, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeve ling: mr. S. L. Andreae, kantonrechter te Zuidhorn; mr. J. Dutry van Hatften, laat stelijk raadsheer in het hof van appel te Kaïro; en mr. A. C. C. Eolkersma, kanton rechter te Hoogeveen. Vrijdagmorgen is bij J. Gorissen, wegwerker te PriDsenhage, ingebroken. De dader heeft gebruik gemaakt van eene bijl, waarmede hij de voordeur en vervolgens eene kast heeft verbroken, uit welke laatste bij alles heeft gestolen wat eenige waarde had. Hiervan ongeveer te elf uren bij de rijkspolitie aangifte gedaan zijnde, heeft deze onmiddellijk een ijverig onderzoek in het werk gesteld. Al spoedig bleek haar, dat de ontvreemde gouden voorwerpen waren verkocht bij den goudsmid J. te Breda, en bij haar voortgezet onderzoek was zij ook weldra den inbreker op het spoor. Juist kon zij op dezen nog de baud leggen, toen hij reeds in den trein zat, die te 2 u 38 m van hier naar Rozendaa! vertrekt, om zich naar Antwerpen te begeven. Behalve van eene tamelijke hoeveelheid geld, was deze ook in het bezit van eene revolver. Het is zekere F. C. M. oud 35 tb 40 jaar, die al sedert 1880 wegeus onder scheidene misdaden staat gesignaleerd es it België reeds eene gevangenisstraf van twuj jaren achter den rug heeft. Men deni: dezen gevaarlijken deugniet ook schuldig m deu diefstal, welke in het begin dezer man- te Terheijden plaats had, waarom hij ts confrontatie daarheen is gebracht. P. 's H. Ct.) Men meldt uit Alem, dat aldaar reeii den 26en Sept. een bonte kraai is gezien, volgens weêrkeuners een voorteeken vanee vroeginvallendcn winter. De justitie uit Maastricht heeft Zondi[ te Roosleren een onderzoek ingesteld, nu aaideiding van het ongeluk aldaar Vrijda». middag deu wildstrooper H. overkomen, II. is doodelijk getroffen, het schot mts hij iu den rug gekregen hebben. Zijn metgezel S. houdt vol, dat H. rit; •/.elven, bij ongsluk, gedood heeft. PKK TELEGRAAF. LON EN, 2 Oct. De Times verneee uit Suakim, dat de Soedaneezen zich ha»:- haten iu hun stellingen en de aankgas der versterkingen afwachten, ten einde eet algemeens» aanval te ondersteunen. Uit Massowah wordt aan de Times n meld, dat daar het gerucht wordt versprei) dat de Mahdi is overleden. TORONTO, 2 Oct. Een telegrm heden hier ontvangen, hetwelk de blads beloofden niet openbaar te maken, meld; dat de commissie voor buitenlandsche ai; gelegenheden uit den Amerikaanscheu uaat het besluit beeft genomen de Ameri- kaansche regeering uit te noodigen au Canada het voorstel te doen tot het ski- ten eener politieke unie tusscheu beid: staten. De Vereenigde Staten zulleD ds: de geheele schuld van CaDada voor hu: rekening nemen. LEIDEN, 2 October. De herziening van het reglement te orde is heden door de tweede kamer la einde gebracht. Op voorstel van den hes Schaepman is de eind-stemming verdaap tot een naderen dag, om den voorstel!:.: gelegenheid te geven, zoo noodig, onregii- matigheden er in te verbeteren. Uiteilj! 1 Nov. zal het reglement echter in werkis treden. De tweede kamer heeft heden u den heer Huber verlof verleend tot i houden eener interpellatie tot den miniele van koloniën omtrent de oneenigheid, ii in den boezem der beri-beri-commissie i ontstaan en de mogelijke gevolgen daami De dag der interpellatie zal nader bepaal: tVorden. Aangezien het ambt van commissar: des konings onvereenigbaar is met het lid maatschap der staten-generaal, zal in la kiesdistrict Lochem waarvoor de heer Schia- melpeuninck in de tweede kamer zitlia had, een nieuwe verkiezing moeten plsw hebben. Iu een komenijswinkel aan de Bloen gracht te Amsterdam heeft gisteravond 4 eigenaar een man met vier messteken danig gewond, dat deze terstond naar ba gasthuis moest worden vervoerd en in ke- denkelijken toestand verkeert. Een suds bericht spreekt reeds van zijn dood. Ongeveer gelijktijdig geraakten in de Law Leidschedwarsstraat no. 9 twee broers, war- van de jongste het bij huiselijken twist vos den vader opnam, met elkander slaags, re- dat de jongste den ouderen broeder met K messteek bedenkelijk wondde. Zondagvoormiddag schoot te Kamp: bij de schietoefening een schutter zich ti ongeluk door eeu zijner voeten. Een de andere schutters, dit zieude, viel flauw. Zondagmorgen kwamen met de mailbon Prins Hendrik van de maatschappij Zeela* te Vlissingen aan de hertog en de herlop van Saksen-Meiningen die naar Keulen in trokken. Door eenige burgemeesters en gemeen* secretarissen in Limburg is eeu bond tu burgemeesters en secretarissen in Limbus opgericht. Reeds hebben een dertig* burgemeesters en secretarissen zich bei# verklaard, tot den bond toe te treden. In de algemeene vergadering van Nederl. Peusioenvereeniging voor werklied' werd verslag uitgebracht. De beerG. werd herkozen als lid van hel hoofdbestm en mr. H. B. Greven als commissaris m het fonds. GEMENGDE BERICHTEN In Galicië hoort men telkens weet# branden. Vrijdag werd het dorp Glinu? grootendeels in de asch gelegd en 300 m* schen werden daardoor van dak en

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2