BUITENLANUSOHE BERICHTEN. Iii de laatste drie maanden werda 2500 vreemde Jaden uit Odessa verdreret Ook vertrekken een aantal Russische Jodu vrijwillig: de meesten dezer laatsten gau naar Amerika of Engeland. worden afgeleid, dat tusschen deze gemeente, Oosterbeek en Opheusilen dit jaar nog meer dan 40 millioen steenen zijn vervaardigd. De dirrcteur der weesiurichting le Neerboscli heeft van iemand, die onbekend wenscht te blijven, eene gift ontvangen, groot f 1000, voor genoemd geslicht. I3ij het instructie-bataljon zijn 57 jongelieden als volontair in dienst gesteld; 6 werden bij geneeskundig onderzoek onge schikt bevonden. Het bataljon leverde eergister aan de 8 regimenten infanterie 27 korporaals titulair. Aangaande den dood van den va.ler en diens kind, van wie de lijken, gelijk wij reeds mededeelden, onder Havelte zijn ge vonden, vernemen wij, dat vermoedelijk de vader eerst zijn zoontje en daarna zich zei ven heeft vergiftigd. De man was reeJs lang aan de grootste armoede ten prooi, en moet daarom uit wanhoop tot die daad zijn overgegaan. Naar men verneemt, zal te Leeuwar den een escadron huzaren in garnizoen worden gelegd. Wegens de hooge prijzen van 't stroo gebruiken de boeren in Friesland tegen woordig touw in plaats van stroobanden voor de boonenschooven. De pikeur A. Siderius van Oldebildt- zijl won bij de jongste harddraverij te Wol- vega zijn 15ln prijs. De heer S. is nog betrekkelijk jong, pas 29 jaren. Onder de legio prijzen waren er 2 van f 400 te Leeu warden en Groningen behaald. In den loop van dezeu zomer is uit den boedel van dr. De Wilde te Dreischor (Zeeland) overleden, een groot aantal effec ten ontvreemd, ter gezamenlijke waarde van omstreeks f 28.000. Van dezen diefstal wordt verdacht, eene vroegere dienstbode bij dr De Wilde. De oflicier van justitie te Zierikzee ver zoekt opsporing en aanhouding van de effec ten en van de verdachte en onmiddellijk bericht. Gisterenmorgen had te 's Bosch een ernstig ongeval plaats. Eene juffrouw ver pleegde in het Oude Mannen- en Vrouwen huis, ging van de Kruisstraat naar de Visch- straat, waar zij in aanraking kwam meteen in volle vaart denzelfden weg ophollenden houd, tengevolge waarvan zij achterover be wusteloos op de straatsteenen viel en binnen weinige oogenblikken overleed. Bij het afbreken van den toren van de St. Servatiuskerk te Maastricht is ge bleken dat zij met een gewicht van 35,000 kilo lood belegd was. Het aantal Nederlanders, die in de voornaamste steden van Furopa verblijf hou den, wordt op 40,000 geschatalleen te Parijs zijn er 16,500. Zeker is dat getal niet overdreven, als men nagaat hoe zij in de zomermaanden hun land ontvlieden. Waarheen men ook reist, overal ontmoet men Hollanders. Een onzer medewerkers zegt de Arnh. Ct. zat de vorige maand met drie zijner huis- genooten in den schouwburg te München, toeu hij voor zich nog twee Arnhemmers herkende en in de pauze zich omwendende, weder een stadgenoot zag. Des middags had hij drie Arnhemmers aan de table d'hóte ontmoet en des avonds, een glas bier drin kende zag hij er weder een voorbij gaan. Op één dag elf uit deze stad alleenIn Iunsbrück zat hij met zestien laudgenooten aan de open tafel van één hotel. In Wies- baden herkende hij er negen op één avond in liet Kurhaus. Dit tot maatstaf nemende, zou men geneigd zijn te gelooven, dat het getal yvaste" bezoekers nog veel grooter dan 40,000 moest zijn. knciki.and. Prinses Chrisliaan, dochter van ko ningin Victoria, is naar Wiesbaden vertrok ken; zij zal daar een oculist raadplegen, daar zij met het verlies van het gezicht wordt bedreigd. Volgens de jongste berichten, bij het comité voor aan Einin te verleenen hulp uit Soeakim ontvangen, zou de blanke Pacha toch Emin zijn. Tien reizigers zijn uit Khartoem te Soeakim aangekomen en be richten, dat de Khalif, d. w. z. de Mahdi, drie treinen tegen eeneu Christen heeft uitgerust, die zich in de Delta van Bahr-el- Qhasal bevindt met eene sterke schaar half naakte negers. De Christen inoet een vroegere Moedir der regeering van Egypte wezen. De expeditiën tegen hem zijn zonder gevolg gebleven, en daarom heerscht een groote gedruktheid te Khartoem. I e reizigers voegen er de opmerking bij, dat onder leiding van den blauken Moedir te Babr-el- Ghasal geweven goed wordt gemaakt tot bekleeding der negers. De overste Ruudle m m h» heeft van Soeakim uit den Mahdi om op heldering gevraagd betreli'ende den blanken pacha, waarop de Mahdi hem een grof ant woord gaf. Hij wil van geen enkel Christen eenigerlei inededeeling meer ontvangen. Aan de Times wordt uit Zanzibar ge meld, dat kapitein Cecchi, buitengewoon gezant van Italië bij den suhan, plotseling en heimelijk met zijne twee schepen van Zanzibar vertrokken is, zonder den sultan en de Engelsche en Duitsche consuls vaar wel te zeggen. I)e zending van Cecchi uioet totaal mislukt zijn. Het is onbekend, waarheen de heide schepen vertrokken. FRANKRIJK. Naar aanleiding van eene opmerking in zijne Autorité door een redacteur der XlXe Siècle ondervraagd, heeft de heer De Cassagnac verklaard, dat een jaar geleden zijn medelid der kamer De Kermenguy in de zoogenaamde correspondentiezaal van het paleis der vertcgeuwooidiging, waar alleen de leden toegang hebben, op zeer vreemde wijze een brief met 700 fres is kwijtgeraakt. Hij had zitten schrijven, het geld in bank biljetten in de enveloppe gestoken, voor zich nedergelegd en zich omgekeerd om een brief in de bus te steken, welke twee meter achter hein stond."" Toen hij weêr plaats nam was de enveloppe met het geld weg. In de hoeken der zaal plegen twee bedienden te zitten om postzegels te verkoopen. Deze hadden zich in die weinige oogenblikken niet verroerd. De 700 fres zijn nooit terug gevonden. Alle toelichting, zeide de heer De Cassaguac, is bij deze feiten overbodig. Een nieuw incident aan de grenzen. Drie Erausche soldaten, behooreude tot het bataljon van het fort Essayon, bij Modena, keerden naar het fort terug toeu zij 12 Italianen ontmoetten, die hen beleedigdeu en een Fransch soldaat verwondden. Daarop nauien de Italianen de vlucht. Een onder zoek is ingesteld. Te Lyon is men een georganiseerde dievenbende op het spoor gtkomen. Ouder de in hechtenis genomenen is de aanvoerder, Mare Beliu, zoon van een gepensioneerd en gedecoreerd kapitein, uitstekend opgevoed en naar het uiterlijk eeu man van de we reld ook ging hij met aanzienlijke jouge- lieden om. Hij heeft bekend reeds op veertienjarigen leeftijd te Marseille een som van 12.000 frs. gestolen te hebben, hetgeen nooit was uitgekomen. Behalve juweelen is ten zijnent allerlei inbrekers-gereedschap gevonden. Een vreeselijke verwarring heeft Woens dag plaats gehad in de plaine du Treuil, welke tot de concessie der mijnen van St. Etienne behoort. De 2500 mijnwerkers dezer maatschappij hekben den arbeid gestaakt. Slechts eeu 30 tal daalden af om reparaties te verrichten. Gisterochtend hadden ongeveer 60 werk stakers besloten de arbeiders te beletten den arbeid te hervatten. Gewapend met knup pels trokken zij naar de put vau Treuil. Zij, die het werk voortgezet hadden, wer den voor verraders gescholden, maar zij stoorden zich niet daaraan en lieten zich geeu vrees aanjagen. Toen een hunner, zijn houweel boven het hoofd van eeu werkstaker zwaaiende, riep f Laat mij begaan of ik dood er eenik moet voor mijn vrouw en kinderen werken" en tegelijkertijd het houweel op den schouder van een werkstaker neerkwam, geraakte men handgemeen. De werkstakers antwoordden met messteken. Al de vechtenden werden meer of min mishandeld, maar de zwaarste wonden werden door de werkstakers toege bracht. Zes werkstakers werdeu gevangen genomen. Toen deze door geudarmen weg gebracht werden, ontstonden nieuwe op- loopen. De geudarmen moesten de sabel trekken om de menigte in bedwang te houden. PORTVGAL De koning en de koningin vau Por tugal zijn naar Venetië vertrokken. ITALIË. De Ri/orma spreekt het bericht om trent de ziekte van koning Humbert tegen. De hertogin vau Aosta heeft, diep getroffen door het geschenk, haar bij baar huwelijk door de vrouwen van Frankrijk aangeboden, eene schriftelijke dankbetuiging gericht tot de hertogin De Moucliy, presidente van het comité der Fransche dames. Zekere Dante is met twee anderen te Padua door de karabiniers overvallen, ter wijl zij bezig waren valsch geld te maken. OllTttCHLAK 1». Op het gisteren te Stuttgart gehouden galadiner, dronk de koning de gezondheid des keizers, over wiens bezoek hij zich ten zeerste verheugde. De kouing uitte den weusch dat God den keizer eeu langdurige eu gelukkige regeering mocht scheuken, tot vreugde van zijn huis eu lot heil van het vaderlaud. De keizer betuigde zijn hartgrondige!) dank voor de woorden door den kouing gesproken en niet minder voor de vriende lijke uitnoodiging, welke hem in de gele genheid had gesteldeen bezoek te brengen aan dit schoone land, dat de bakermat zijner voorvaderen was en reeds in de mid- dele.uwen uitstekende regenten had voort gebracht. „Ook iu mijne aderen", zeide de keizer, „vloeit Zuidduitsch bloed". Hij be sloot zijne rede met een dronk op het welzijn des kouiugs. De keizer is gisterenavond te 10 J uur te Coustauz aangekomen en aan het spoor wegstation door den groothertog en den erfgroothertog ontvangen. In een open rij tuig reed hij over het prachtig verlichte stationsplein naar de haven, tusschen de rijen der militaire vereenigingen, welke zich hadden opgesteld. De menigte toonde uit bundige geestdrift. Tegen 11 uur vertrok de keizer, aan boord der gereed liggende stoomboot, over liet prachtvol verlichte meer vau Constauz en onder het afsteken van vuurwerk, naar M&iuau. Gedurende het verblijf van keizer Wilhelm op het slot Mainau iu Baden, zal zich daar ook hertog Adolf van Nassau be vinden. Tot dusver vermeed de hertog sedert de inlijving van zijn land bij Pruisen elke aanraking met het Pruisische hof, maar nu is het den groot hertog vau Baden gelukt den hertog tot andere gedachten te bren gen. Daar hertog Adolf troonopvolger in het. groot hertogdom is, is deze verzoening tusschen de beide vorsten niet zonder ge wicht. Prins Von Bismarck's aankondiging van eene strafrechterlijke vervolging tegen den persoon, die keizer Frederik's dagboek openbaar maakte, wordt slechts door de conservatieve pers zonder voorbehoud gepre zen. Vele andere dagbladen laken die aau- kondiging, teil deele scherp, en zelfs in de nationaal-liberale kringen heerscht geen geestdrift over dit inroepen van den straf rechter. De algeoieeue indruk is, dat tfoor het proces verdere mededeeliugen zullen worden afgeschrikt. De uitgevers van de Rundschau lieten uit eigen beweging 30,000 exemplaren vernietigen, welke opnieuw ge drukt waren wegens de reusachtige bestel lingen. Bovendien hebben zij den naam van den persoon, die het dagboek openbaar maakte, aan de ambtenaren medegedeeld, en hebben zij het handschrift dadelijk tot hunne beschikking gesteld, om hiermede hunne onschuld te bewijzen. Naar men zegt heeft een algemeen bekend geleerde uit Zuid-Duitschland die onbescheidenheid be gaan. (N. R. Cl.) Door het „Landgericht" te Berlijn is een aanvang gemaakt met het onderzoek tegen den uitgever van de Deutsche Rund schau en den persoon die het dagboek van wijlen keizer Frederik aan dien uitgever heeft geleverd. Graaf Herbert Von Bismarck heeft zich naar den keizer te Stnttgart begeven. Het seminarie voor Oostersche talen te Berlijn heeft na in twee semesters het eerste jaar van zijn bestaan achter zich. Het groote aantal toehoorders, dat zich bij de opening van het seminarie aanmeldde, is spoedig verminderd. Toch bleef een vol doend en geregeld aantal hoorders voor ieder der vier cursussen iu het Arabisch, het Turksch, het Cbineesch en het Japansch aanwezig. De cursus voor het Perzisch was minder geregeld bezocht. Het volgend jaar worden de eerste examens afgenomen in het Arabisch, het Turksch, het Perzisch en het Hindostansch, voor welke talen de cursus vier semesters omvat. Berlijn is tegenwoordig een der voor naamste plaatsen van den doorvoerhandel iu turf en turfstrooisel uit Nederland. Hon derdduizenden ceutenaars worden daarvan aan de Duitsche markt geleverd. Een enkele Nederlandsche firma zet jaarlijks 10 millioen gulden om in de levering vau dit artikel aan Duitschland, eu ruim een derde daarvan gaat naar Berlijn. De Frankjurler Zeil. zegt: Het Sana torium te Wiesbaden, dat 1 Jan. 1889 onder leiding vau dr. Mezger zal komen, zal wor den opgericht met een kapitaal van 2,200, 00 mark. De aaudcelen zulleu worden over- geuomen door een consortium van Neder landsche en Duitsche bankiers. De firma Van Beresteyn Co te Amsterdam heelt reeds een gedeelte dezer aandeelen geplaatst, naar men zegt tegen 120 pCt. De aan deelen zullen evenals te Amsterdam, ook te Brussel en Berlijn aan de beurs worden gebracht. „Deze haast,zegt het blad om den naam van eeu beroemd geneesheer aanstonds te exploiteeren, teneinde aandeelen tegen hooge koersen uit te geven, in plaats van oji feitelijke uitkomsten te wachten, ii j| elk geval een reden te meer, dat het publié voor alles grondige inlichtingen inwinna over den werkelijke» staat van zaken. Bij het inwinnen van inlichtingen is au het Hhl. gebleken, dat de bedoelde Amstei- damsclie firma niet die der lieeren Beresleji Co is, maar de firma Jas Van Beresteyi RlIILANn. De Czaar zal ua zijne jachtpartij iu. Polen onmiddellijk per spoor naar VlaJi. kaukas begeven, waar eene wapenschouw» van de Koeban Kozakken zal plaats hebbei Daarna begeeft de keizer zich over dti onlangs geopenden spoorweg naar Novor» sück, waar hij zich aan boord van Moskow zal inschepen. Door een deel der Zwarte zee vloot h. geleid, zi t de keizer van daar koers uit Batoem, en zet de reis per spoor voer naar Tiflis en Bakoe. De Czaar zal eet bezoek brengen aan zijn nieuw landgoed de provincie Kachetse en te Borgeom au den grootvorst Michael. In October wordt de keizer te Petersbai terug verwacht. RVMENIE. Uit Bucharest wordt aan het dagbia! Paris geseind, dat aan den linkeroever m den Donau eene anti-dynastieke bewegiq heerscht, welke der regeering onrust baai Eene afdeeling soldaten heeft voor den aai val der bevolking moeten wijken. Verste king is gezonden. IER VIE. De meerderheid van de Servische node is op de hand der koningin. Debi- schop Nikanor van Cacak kreeg den raai zijn ontslag te nemen, wegens een berickt in de Russische bladen, dat hij had betó de Synode ten gunste der koningin testen- men. Ct KI EKEN LAND. De Grieksche bladen ontkennen het Is richt, als zou koning George vau plan zijl, dadelijk na het huwelijk van den kroonpiis van den troon afstand te doen, om doork: zoon te worden opgevolgd. AMERIKA. De oudste spoorweg-beambte in Am rika, en waarschijnlijk in de geheele were; is kolonel George L. Perkins, die den 15da Augustus II. zijn lOOsten verjaardag vied eu nog immer zijne betrekking van bestir der van de Norwich-Worcester-spooriij maatschappij waarneemt. Hij is tot in militairen dienst geweest en zijne g< heid is van dien aard, dat hij misschis nog iu geene jaren aan het neerleggen zijie betrekking behoeft te denken. Gustav Lindenthal te Pittsburg, Pens sylvanië, een bekend brug-ontwerper, heil plan een kolossale brug voor spoorweg n auder verkeer te bouweu over den Hudsz tusschen New-York en den Noordelijks Newjersy oever. De ontwerpen zijn doit hem bereids aan de regeering der Vereenigi Staten ingezonden. De brug zal een spo iling hebben van 2860 voet. Op beidt oevers van den Hudson zullen torens re- rijzen, die een hoogte van 500 voet bereiks en op rotsfuudamenten rusten, welke ij hoog water nog 25 voet boven de zee uit komen. Lindenthal raamt de bouwkoetï op 16 millioeu dollars; maar andere inge nieurs die van zijn plannen kennis name, schatten de kosten veel hooger. De gele koorts io de Zuidelijke Te- eenigde Staten neemt af doordat koek weder is ingetreden. De quarantaine mut regelen worden niet meer zoo streog p handhaafd en het spoorwegverkeer is verscheidene plaatsen hersteld. Te Jacksonville zijn Woensdag sleclu vier sterfgevallen voorgekomen. Iu 1* geheel werdeu 2,134 personen aaiigetm waarvan er 221 stierven. Het huis der afgevaardigden beeft es krediet van 106,060 dollars voor de nooi- lijdenden der gele koorts toegestaan. Volgens de luatste berichten iu D Grande City, in Texas, iu de macht vanes duizendtal gewapende Mcxikanen. De tuk graafdraden waren doorgesneden en het up* wegverkeer met de stad was gestremd. PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 29 Sept. Volgens dejongsu berichten over den opstand op de 0«* Afrikaansche kust, zijn de ambtenaren fc Duitsche Oost-Afrikaaneche maatschspjt die werden gedwongen de stations van k havens Lindi en Aliki tani te ontruim'1 behouden te Zanzibar aangekomen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2