XIKUWS- EX ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ê&e/.e Courant verschijnt dadelijks* behalve op Kon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 ('ent.. Maandag 1 October 1888. - Nu. 232. ADVERTENTIE N: Bureel: Sctieepmakerssteeg; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. B INN EN BAN D801IE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 202' Jaari(an|(. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. I.KIIIEV29 September. Den 27sten September jl. had de eerste gewone vergadering in het dienstjaar 1888/9 van de leden van het departement Leiden der maatschappij „Tot Nut van't Algemeen" plaats. Na een woord van welkom door den voorzitter dr. P. Van Geer tot de nieuwe bestuursleden de heeren A. Van Eek en 11. W. P. Bakker, deelde de eerste mede dat hij als voorzitter en de heer dr. C. J. Van Ketwich als vice-voorzilter waren gekozeu terwijl bet secretariaat en het penningmees terschap in dezelfde handen waren gebleven, respectievelijk bij de heeren S. Crommelin en J. H. Van der Burg. Laatstgenoemde bracht als een der leden van de commissie, belast geweest met bet opnemen der boeken en effecten van de spaarbank, rapport uit over hare bevindingen. Daaruit bleek niet alleen, dat de boeken en waarden zich in de beste orde bevinden, maar ook dat de boekhouding met de meest mogelijke nauw keurigheid en netheid plaats had. Zij stemde geheel in met de woorden van be langstelling en waardeering door den heer L. Le Poole, bij de opname tegenwoordig, het bestuur en den boekhouder toegesproken en beval de spaarbank in de voortdurende belangstelling van het departementsbestuur aan. Tot leden van de commissie belast met het opnemen van de rekening en verant woording van den penningmeester des de- partements en der daaraan verbonden inrich tingen werden benoemd de heeren I. Filippo HCz., W. A. Van Lilh, G. Gerliugs en J. J. Masijk Huyser van Reeneu. Na uitnoo- diging door den voorzitter tot inzending van voorstellen voor de punten van beschrijving root de algetneene vergadering der maat schappij, werd tot lid van de commissie voor de volkszaitgscbool benoemd de heer A. J. Binnendijk. In verband met dit punt kwam ter sprake het voornemen van het gemeentebestuur om op de begrooting voor 1889 niet meer uit te trekken de tot weder- opzeggings toe verleende jaarlijksche subsidie san f 300 aan die instelling. Algemeen werd dit voornemen zeer betreurddaar met die subsidie deze' zoo nuttige instelling waarvan 187 kinderen gebruik maken, staat of valt. Aan het departementsbestuur werd daarom opgedragen al het mogelijke te doen omj de subsidie en daardoor de instelling te behouden. Vervolgens werd besloten tot intrekking san het bepaalde sub 8 san het besluit ge nomen ingevolge circulaire van 22 Juni 1867 in zake de vereeniging van uitloting, loodat daaruit thans zijn vervallen de woorden: „vódr den lsten Juni van ieder jaar zal het .aan de aandeelhouders vrijstaan om nog „tot de vereeniging van uitloting toe te „treden; eene schriftelijke kennisgeving aan „den penningmeester zal hiertoe voldoende „zijn". De toetreding tot de vereeniging van oitloting bestaat dus niet meer. Door het bestuur is zorg gedragen dat bet in dit maatschappelijk jaar niet zal onbrekeu aan belangrijke vergaderingen van de leden met hunne dames. Den 15en November a. zal als spreker daarbij optreden de heer dr. J. Ten Brink bij eene volgende vergadering de heer dr. J. Zaaijer Azn. terwijl men in onderhandeling is met andere sprekers van goeden naatn voor de beide overige verga deringen. Volgens de eerste lijst van de candi- daatledeu van het Leidsch studentencorps «ijn ingeschreven 78 novitiï, als volgt over de faculteiten verdeeld45 soor de rechten, 73 voor de medicijnen, 5 voor de philoso phic, 3 voor de letteren en 2 voor de theologie. De plechtige inauguratie van de no vitiï tot ledeu van het Leidsch studenten corps zal plaats hebben op Woensdag 10 October a. s. De lijst van inschrijving wordt gesloten Dinsdag 2 October a. 8. Hedenmiddag werd door eeit politie agent naar het spoorwegstation alhier geieid een matroos die, na schipbreuk te hebbeu geleden, aan een van onze Noordzeeplaatsen is aan land gekomen. Van hier vertrok hij naar Rotterdam om zich bij den Ameri- kaanschen consul aldaar san te melden, om naar zijne woouplaats te worden voortgehol pen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen Z. 23 Sept. 35 volw. en 6 k., totaal 41. 24 65 10 ¥f 75. 25 69 13 ¥t 82. 26 u 71 10 ¥i y 81. 27 71 10 ¥i 81. 28 71 13 84. 29 68 13 ¥t 81. Deze week werden op Rhijnzigt ge nomen 131 zwembaden door heeren en 5 door dames. Temperatuur van het "'ater 14° Celsius. Gedurende het geheele seizoen werden door heeren 8577 en door dames 663 zwem baden genomen. UNIVERSITEIT. Aan de rijksuniversiteit alhier zijn nog de volgende examina met goed gevolg afge- legd. Propaedeutisch examen godgeleerdheid door den heer II. J. Couvée. Tweede natuurkundig examen door de heeren E. M. G. Abt), Ch. Briiggeman, P. W. Striening, J. A. Van Grasstek. Candidaats-exameti rechtswetenschap door de heeren A. Paets tot Qansoyen, F. F. Beukema, J. S. Enthoven, A. W.DePauly, W. Birnie en J. H. Valckenier Kips. Candidaats-examen geneeskunde door de heeren S. F. VV. Van Hasselt en J. E. Janzen. Candidaats-examen wis- en natuurkunde door de heeren J. H. Meerburg en W. Van Bemtnelen. Candidaats examen godgeleerdheid, le ge deelte, door den heer B. D. Eerdmans. 9I /.IEK, LETTERE* E* KUXST. Sterfdag (1885) van mevr. Kleine Gartman. Z. M. de koning heeft, naar aanlei ding van een door het bestuur van het Aardrijkskundig Genootschap gedaan ver zoek, ann dat Genootschap vergund voort aan den titel te voeren van „Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap." UEEICIEELE HEKICHTE.V. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat F. Eckert, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de heriuneringsmedaille voor het deelnemen aan de Fransehe expe ditie iu Tonkin, China en Anuam. Door Z. M. wordtde kapt. ter zee E. L. barou Van Heeckeren van Waliëu met 6 Oct. a. s. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. stoomschip Van Galeu en dit bevel opgedragen aan den kapt. ter zee G. J. Buyskes; en de kapt. ter zee A. baron Collot d'Escury met 1 Nov. a. s. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en dit bevel op gedragen aan den kapt. ter zee P. Le Comte. Naar men verneemt, zou thans de raad van state gehoord zijn over de benoe ming der voogden, door Z. M. aan te wij zen, over H. K. H. priuses Wilhelmina, voor het geval van hare minderjarigheid bij hare komst op den troon. Er is hierbij als voogden sprake van de heeren baron Van Nagell van Ampsen, lid van de eerste kamer; Werner baron Van Pallaudt, opper-jagermeester des konings baron Van Brienen tot de Groote Lindt, buitengewoon kamerheer, en mr. W. baron Van Goltstein, oud-minister. Van eene andere zijde deelt men aan de JV. R. Ct. mede, dat de genoemde heeren reeds door Z. M. benoemd zijn. Op verzoek van de staatscommissie voor de voorbereiding der regeling van den militairen dienstplicht zijn de commissarissen des konings door den minister van biuneii- landscbe zaken uitgenoodigd hem voor die commissie te doen toekomen eeue numerieke opgaaf van de beroepen of bedrijven, zoowel van heu, die iu 1886 en 1887 hunnen mi litairen dienst hebben doen vervullen door een plaatsvervanger of een uummerverwisse- laar, als van hunne ouders. De 16de lijst van de 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 64.675.075 ztjndfi de opgave van 400 loc. comité's, waaronder Warmond (Herv. kerk) f 66.20. Tot deskundigen bij de onderwijzers examens in Zuid-Holland zijn benoemd: de heeren Gouda uit Gouda, Van Hemert uit Gorinchem, Labberton uit 's Hage eu Op de Laak uit Noordwijk, vo'or rekenen; Van Riet uit Katendrecht en Muiders uit Zwijn- drecht, voor opvoedkunde; Van Term uit Rotterdam, Overeem uit Briel, Teebaal uit 's Hage en Uilenbroek uit Leiden, voor Nederlandsche taal; Wassen uit Delft en Schreek uit Gouda voor aardrijkskunde; Hofman en Eerdbeek uit 's Hage voor ge schiedenis; Cocheret uit Rotterdam euA.J, De Lange uit. Leiden voor natuurkennis. De regeering der Transvaalsche repu bliek heeft dezer dagen opnieuw eene oproe- piug van Nederlandsche telegraaf ambtenaren gedaan, van welken zij nog een tiental wenscht te engageeren. De bezoldiging bedraagt thans 250 pond sterling, of ongeveer f 3000. Bij de oproeping is de mededetling gevoegd dat de meeste der tot no toe uitgezonden ambtenaren voor de hoofdlijnen onbruikbaar waren wegens mindere bedrevenheid in den toesteldienst en de kennis der Eugelsclie taal. De aanmelding moet plaats vinden door het hoofdbestuur te 's Hage. Bij sententie van het hoog milit. ge rechtshof is een jager van het reg. gren. eo jagers veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf, ter zake van mishandeling van een ambtenaar in functie en van weerspannig heid, gepaard met feitelijkheden, die eemg lichamelijk beletsel hebben veroorzaakt. Door de bestuursleden der „Dctflsche Haudelsvereeniging" en van „Helpt elkander" te Arnhem wordt in eene circulaire de aan dacht vau bandelaars en winkeliers geves tigd op de thans gevolgde, naar hunne mee rling verkeerde toepassing van het coöpera tieve stelsel door „Eigen Hulp", eu de winkel- eu verbruiksvereenigingcu. Deze toch zeggen de onderteekenaars der circulaire hebbeD zich niet bepaald tot hen voor wie ze zijn opgericht en voor wien ze wellicht een materieel en zedelijk voordeel zouden kunnen zijn"den werk man" maar vinden nu bijna uitsluitend hare ledeu ouder de hoogere, meer gefortuneerde standen, ja zelfs onder de hoogste staats ambtenaren; treden openlijk als concurren ten op, daar ze ook aau niet leden leveren, vinden steun iu protectie, bedienen zich van machtspreuken welke van dien kant ge predikt onvoorwaardelijk als geloofwaar dig worden opgenomen, en werken boven dien met een bedrijfskapitaal door de leden onderling gestort en onder 't beding van contante betaling. Wijl deze wijze vau concurreeren afmat tend werkt voor handelaar en winkelier, dien stand met geheelen ondergang bedreigt, er op ingericht is een schakel te lichten uit den maatscbappelijken keten en bij eene con sequente toepassing onvermijdelijk daartoe leiden moet, wenscben de onderteekenaars een bond op te richten die zich in hoofd zaak ten doel moet stellende belangen van handel en industrie iuhet algemeen en van den winkelstand in het bijzonder le bevorderen en de verkeerde toepassing van het coöpe ratieve stelsel te bestrijden, door alle gepaste en doeltreffende middelen. Daartoe wordt de steun van alle hande laars gevraagd. Op de Elandsgracht te Amsterdam bracht een bakkersknecht een brood bij een zijner klanten op een bovenhuis en liet zijne kar voor een oogenblik onbeheerd staan. Een sluwe snaak, die dat had opgemerkt wenkte een agent van politic en verzocht dezen op vriendelijken toon even op zijn wagen te willen toezien, terwijl hij in een zijstraat brood moest brengen. Hij nam toen, zonder blikken of blozen, vijf brooden uit den wagen en ging er mee weg. Een oogenblik daarna kwam de bakkersknecht en wilde met zijn wagen wegrijden, hetwelk de agent, meenende met een oplichter te doen te hebbeD, krachtig belette, en de man had heel wat te doen eer hij zijne indenti- teit, met behulp der gebureD, had aange toond. Den 15n, 16n en I7n dezer had te Hanover de internationale tentoonstelling van pluimgedierte plaats. Onder de met eereprijzen bekroonde inzen dingen komt voor die van den heer Polvliet, te Den Helder, en wel met drie eereprijzen voor drie paar jonge duiven. Behalve twee sierlijke vazen, met zilver gemonteerd, werd hem ook toegekend de hoogste ouderschei ding, btetaande in de groote Duitsche staals- medaille. Er waren ingezonden 923 paar duiven. Tijdens het volksfeest te Loosdrecht op jl. Donderdag, heeft een der bekende kaartspelers beproefd zijn slag te slaan. Aanvankelijk liep het zaakje best, daar hij 12 A 13 gulden uit de zakken van on- noozele lieden had geklopt; maar niet zoo dra begon het publiek gewaar te worden met welk soort spelers uieu te doen had, of binnen weinige rniuuten was het gewon nen geld uit 's mans zakkeu geklopt. Geklopt iu den letterlijken zin vau het woord 1 Hij werd zóó geranseld, dat hij er geen oogenblik over dacht zijne winst te behou den. Bovendien heeft de politic goede nota genomen van naam, voornamen, beroep en woonplaats van den man. Uit Renkum meldt men aan bet D. v. Z.-U. en 's Gr.'lhans is niet alleen alhier, maar ook op meest alle plaatsen langs Rijn en Waal bet tichelen van steenen op de steenbakkerijen geëindigd. De aanmaak is belangrijk minder geweest dan verleden jaar, zoodal de prijzen in deD laatsten tijd niet alleen zijn gestegen, maar ook op vele fabrieken belangrijke partijen op nadere le vering verkocht. Hoe deze tak van nijver heid iu deze omstrekeu bloeit, kan hierui

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1