wjr A jzk. TP examen, door de Nederlandschc Heidemaat schappij in dienst zullen kunnen worden genomen. Dv. Z-IL. en 's Gr Men meldt aan de Nijrn. Cl. uit Apel doorn dd. 25 September: Op last van Z. M. den koning is de heer J. M. Kraaijenbrinkchef-bloemist op het paleis het Loo, hedenmorgen naar Noord- Brabant vertrokken. Of dit in verband staat met de grootsche plannen die Z. M. heeft met de heideontginuing aldaar, wordt ons niet medegedeeld. De commissaris des konings in Zuid- llolknd, mr. Fock, heeft tot herstel der gezondheid zijner echtgenoote een buitenl. verlof van hoogstens vier weken verkregen en is gisterenmorgen naar Zwitserland ver trokken. Na eene langdurige ziekte is op ruim 75jarigen leeftijd te 's Gravenhage overleden de heer 11. C. Staring, gepensionneerd 1 uit.- kolonel van het Oost Indisch leger, die een hoogst eervolle militaire loopbaan acbter zich had en het ridderkruis der Militaire Willemsorde verwierf. De heer Staring was ook vele jaren werk zaam aan het ministerie van koloniën als chef der afdeeling militaire zaken. Bij het schoonmaken van patroonhul zen in de kazerne van het reg. grenadiers en jagers te 's Gravenhage, had een korpo raal de onvoorzichtigheid een huls, waarvan het slaghoedje nog niet was afgeschoten, uit een geweei af te schieten. De huls, gelukkig van eene losse patroou, bleek nog gevuld, en de korporaal kwetste zich dien tengevolge ernstig aan twee vingers, In het hospitaal werd hem heelkundige hulp ver leend. Het Rijks-Museum te Amsterdam is Zondag buitengewoon druk bezocht, liet aantal bezoekers werd geschat op tien dui zend, en de toeloop was op sommige «ogen blikken zoo groot, dat de directeur van het Nederlaudsch museum de deuren aan die zijde van het gebouw tijdelijk moest doen sluiten. Een Engelschman, die eergisteren mor gen met den spoortrein uit Duitschland naar Nederland de reis maakte, heeft tusschen Emmerik en Zevenaar zich van het leven beroofd. Men vond zijn bebloed lijk in de retirade bij een der coupés eerste klasse, waarvan de deur moest worden opengebro ken. (Arnh. Cl.) Te Deventer is bericht ontvangen dat een paard van een officier der cavalerie, die in Noordbrabant de groote manoeuvres mede- maakte, daar is gestolen en over de gren zen is verkocht. Door Friesche verveeners, die onlangs aan den afgevaardigde van Schoterland inzage in hunne boeken hebben aangeboden, ziju thans openbaar gemaakt de kosten vau uit voering tot het bekomen van turf voor ver koop, alsmede de opbrengst. Volgens deze opgaaf waren de kosten der turf per veenroe in het vori/e jaar f3.8l£, terwijl de ver koopsprijs slechts f 3.35 bedroeg. Door de politie te Groningen werden gepasseerden Zaterdag een paar jeugdige meisjes aangehouden, die een antiek zilveren horloge bij een goudsmid aldaar te koop hadden aangeboden, onder voorgeven dat dit uurwerk het eigendom van baren broeder was. De eerlijke koopman wantrouwde ech ter die opgave en gaf der politie van zijn vermoeden kennis, met aanduiding der rich ting waarin de meisjes waren verdwenen. Alras bleek nu dat hij zich niet had vergist, want weldra werden de meisjes gearresteerd en bij een daarop ingesteld onderzoek kwam aan het licht dat het horloge van diefstal afkomstig was. Het werd door haar te Peize bij een armen wever ontvreemd, tijdens zij daar ter plaatse hare negotie, waarmede zij de omliggende dorpen bereizen, te koop pre senteerden. Vau de zaak is proces-verbaal opgemaakt. Te Noordbroek is Zondagavond een moordaanslag gepleegd op H. Ten Berge, bakker aldaar. De vermoedelijke dader is bekend; hij is zekere K., boerenknecht aldaar. De aangevallene is op 3 plaatsen in den rug gestoken met een mes of ander scherp voorwerp en verkeert in zorgvollen toestand, daar de long getroffen schijnt. In het noorden des lands neemt de emigratie naar de Transvaal toe. Reeds zijn verschillende, mee9t ongehuwde, lieden der waarts vertrokken, ook een paar personen uit Oostorgoo. Blijkens de van daar ont vangen berichten gaat hel hun daar zeer wel, tengevolge waarvan weer anderen be sloten derwaarts te vertrekken. Maandagmorgen is de heer M. d. R. uit Waspik (N.-B.) te Willemsdorp uit deu trein gestapt en wilde zich door den veer man naar den Moerdijk doen overzetten. Nadat hij in de boot van den veerman, Jan Pieren, had plaats genomen en deze eenige riemslagen gedaan had, sprong de heer M. d. R. eensklaps over boord maar werd on middellijk door den veerman gegrepen. Met. behulp van nog een paar andere personen, die het ongeval zagen, kon men hem be houden op het droge brengen en vervoeren naar het logement van C. E. De Korver, waar hij liefderijk werd opgenomen en ver pleegd. Inmiddels seinde men om zijne familie, die zich naar Willemsdorp spoedde en waarmede hij eenigen tijd later huiswaarts kon keeren. De oorzaak vaü het ongeval schijnt men daaraan te moeten toeschrijven, dal de heer M. De R. aan zenuwtoevallen leed. T)Cl.) Terwijl de bewoners afwezig waren hebben te Wouw een paar landloopers uit de woning van M. Paasen door middel van inbraak al het goud en zilver, de beste kleedingstukken en eenig geld ontvreemd. De politie is de daders nog niet op het spoor. Naar het militaire hospitaal te Ve iloo is een fourier van het le reg. veid-artillerie overgebracht, die bij lui manoeuvreeren van zijn paard viel en een stuk geschut over het lichaam kreeg. Maandag is uit het kanaal Luik- Maastricht, nabij het grenskantoor te St. Pieter, het lijk opgevischt eener onbekende vrouw, die een kind op den rug en een op de borst had bevestigd. BUITENLANDSCHE BERICHT E>'. HEL6IE. Uit Loanda ontving liet ffEinin Relief Committee" liet volgende telegram van Ward: Door den dood van Barttelot ie de expeditie opgebroken. De Mauyemas zijn afgedaukt. Volgens Jameson was 'l'ippoo Tib de eenige man, die bevoegd is de Manyemas aan te voeren. Uit Gent wordt gemeld, dat eergis teren de commies op het bureau vau den gemeente-ontvanger, Engelbeen, is gearres teerd. Zoo men zegt, zouden de verduis teringen aldus gepleegd zijn. Als een be lastingschuldige bad betaald, liet Eugelbeon deu ontvanger voor voldaan teekenen en ontving het geld. Op de belastingrol maakte hij melding van de betaling achter den naam van den belastingschuldige, maar bracht het betaalde bedrag niet over in zijn ontvangstboek. Hij hield daardoor over iu zijne kas en voorkwam dat de belastingschul dige zelf werd aangemaand. Op gelijke wijze handelde hij wat betreft de inningen door de ontvangers uit de omstreken van Uent. Hij bracht van hunne betalings borderellen slechts eenige namen over op zijn boek. Engelbeendie reeds lang in dienst is heeft achtereenvolgens gediend onder deu ontvanger Colson en den ontvanger Delcroix. Toen Colson zijn beheer neerlegde, was er ook reeds een tekort van eenige duizenden francs, dat men niet kon ophelderen en bij het overlijden van den heer Delcroix be stond er een deficit van 175,000 frs., door de familie betaald, doch waarvan men ook de oorzaak niet kon vinden De tegenwoor dige ontvanger Guequier schijnt echter lont te hebben geroken. De instructie tegen Engelbeen moet ook nog de oneerlijkheid van een minderen beambte bij de gemeentekas aan het licht hebben gebracht, welke persoon reeds bekend heeft. E N U E I. 4 N 1». Uit Simla wordt gemeldKolonel Graham heeft de Thibetauen in den pas van Jellalabad volkomen verslagen. De Thibe- tanen leden een verlies vau 400 man aan dooden en gekwetsten. Kolonel Graham zet zijn tocht in het land voort. Uit Zanzibar meldt de Times, dat de Britsche diplomatieke agent een algemeenen oorlog van de negers tegen de Duitschers vreest. Hij roept alle Engelsche zendelingen terug, waarschuwt de Engelschen tegen tochten in het binnenland, en houdt alle vertrekkende karavanen terug. VA A i\ HK1J H. De begrootingscoimnissie heeft beslo ten, ondanks het jongste besluit van den minister van marine (die zich later bereid verklaarde 1.160.000 francs op zijne begroo ting te bezuinigen), de uitgaven voor de vloot met 5.000.000 francs te verminderen. De rapporteur der commissie, de heer GervilleKeache, nam daarom zijn ontslag (vermoedelijk omdat hij de aanvankelijk aangenomen vermindering met 6.000.000 francs noodig achtle). In zijne plaats werd de heer Ribot tot rapporteur beuoemd, maar deze verklaarde de benoeming niet te kan nen aanvaarden. De schoolbataljons zullen waarschijn- scbijnlijk worden ontbonden. Het rapport luidt dat de ervaring h l nuttelooze der schepping heeft aangetoond. De oudste bataljons scholieren hebben thans den dienstplichtigen leeftijd bereikt. Hunne chefs verklaren eenparig, dat zij de slechtste soldaten zijn. Zij verbeelden zich alles te weten, uiuar inderdaad weten zij bijna niels en het weinige, wat zij welen, weten zij slecht. Hunne eigen wijsheid ver hindert hun te leereu en zoo blijven zij terug bij de recrulen, die geheel onvoorbe reid bij het regiment kwamen. Met het oog op de in de Parijsche kazernes vaak voorkomende epidemieën, heeft de minister Ereycinet een overeenkomst gesloten met de stadten gevolge waarvan die kazernes voortaan van bronwater zullen worden voorzien. Een jeugdig Eransch schrijver, Abel Hermant, was anderhalf jaar geleden uitge daagd door den gepensioneerden kapitein Deiisle, die zich meende te herkennen in llermants roman ffLe Cavalier Miserey". De zaak werd geschikt, maar nu ontving Hermant wederom een uitdaging en wel juist, toen hij zijn verloving vierde met de dochter van den bekende uitgever Cliarpen- tier. Hermant koos deze en Zola tot ge tuigen beiden gaven aan de getuigen van Deiisle te kennen, dal er van een duel geen sprake kon zijn en dat Hermant elke ver goeding weigerde. Of Deiisle het hierbij zal laten is de vraag. LI. Zondag is, op het kerkhof te Amiens een gedenkteeken onthuld voor kapitein Vogel, die zich in 1870 als com mandant der citadel van Amiens onder scheiden heeft, en aldaar het leven liet. Op deuzelfden dag bad te Arcis-sur-Aube de onthulling plaats van een standbeeld voor Danton. Figaro merkt naar aanleiding van deze en andere in den laatsten lijd onthulde standbeelden, op, dat, nu Frankrijk iu meuschenbevolking achteruitgaat, men bet tegenwoordig met standbeelden bevolkt. Naar men uit Lyon meldt hebben 300 fluweelwerkers vau Abresle en Tarare en te Annecy een aantal katoenwerkers den arbeid gestaakt. Ook de werkstaking onder de mijnwerkers der Loire houdt aan. De Débats dringt er op aan, dat de arbeids beurs te St. Etienne, het hoofdkwartier der opruiers worde gesloten, dan zal het met de werkstaking spoedig uit zijn, meent het blad, evenals te Parijs met die der aard- werkers het geval was toen déér de arbeids beurs gesloten werd. Volgens officieele opgaven wonen te genwoordig meer dan 37000 Nederlanders en Luxemburgers in Frankrijk, waarvan meer dan 19000 in het departement der Seine. Hun aantal is in de laatste 25 jaar verdub beld. ITALIË. Volgens een Belgisch blad lijdt ko ning Humbert aan een leverkwaal eu aan een hartkwaal; van daar herhaalde flauw ten, o. a. bij het bezoek aau de Romagna. ZWITHEItLAAU. Sedert 10 Augustus ontbrak ieder spoor van een reiziger in de Zwitsersche en Tyrolsche Alpen, den geneesheer Schink, uit Döbeln, in Saksen. Hoeveel moeite zijne familie zich ook gaf, men kou niet verder kotneu dan de zekerheid, dat hij van 10 op 11 Augustus te Mals overuacht had en den volgenden ochtend van daar ver trokken was. In alle nieuwsbladen van die streek wer den advertentiëu geplaatst met beschrijving van den vermiste, zijne kleederen euz. Ein delijk hebben die teugevolge gehad, dat een horgemaker te Meran aau de justitie mede deelde, dat hem ter reparatie een gouden horloge was gebracht, naar het heete be- hoorende aau eeu vreemdeling te Mals, dat volkomen beantwoordde aan de beschrijving van dr. Schinks horloge. De Oosteurijksche gendarmerie volgde die aanwijzing en heeft thans twee herders iu hechtenis genomen, die uiet alleeu dat horloge ter reparatie gegeven hadden, maar bij wie nog andere zaken gevonden werden die deu vermiste toebehoorden. Uitgemaakt is nog niet of dr. S. door hen vermoord is dan wel door een ongeluk is omgekomen; in het laatste geval zou hun alleeu te last gelegd kuuuen worden, dat zij het lijk van den veronge lukte hebbeu uitgeplunderd. ÜIHTHCIILAA O. Keizer Wilhelm is gisterenavond le 8 uur te Detmold aangekomen en zoowel door de autoriteiten als door het publiek met geestdrift outvaugeii. De stad is in feestdos gebuid en schitterend verlicht. Op het den keizer aangeboden feestmaal, dronk de vorst van Lippe-Detmold op de ge zondheid des keizers, die door alle Duit schers bemind wordt. De keizer betuigde zijn dauk voor de schitterende ontvangst. Hij herinnerde ast den tijd, toen hij als knaap voor het (In tijds nog onvoltooide Hermann gedenkteekei had gestaan, toen Duitsclisland's eenheil nog moest bevochten worden, en gaf zijw overtuiging te kennen, dat zij die oude aanvoering van den vorst voor die eenheid hun bloed hadden gestort, in die edele gt. voelens zouden volharden. Hij dronk op het welzijn des vorsten en op de welvaart van het vorstelijke huis. Prins Von Bismarck had gisteren eei langdurig onderhoud met keizer Wilhelm. Niet alleen de reis naar Rome, maar ooi de opeubaarmaking van keizer Frederiq dagboek was het onderwerp der besprekingen Als zeker kan ik mededeelen, dat keizeria Frederik, evenmin als keizer Wilhelm, jeu van de openbaarmaking van het dagbod heeft geweten. Het handschrift werd tei beschikking gesteld door eeu der vertrouw!» vrienden, aan wien keizer Frederik voor jarea een afdruk van zijne aanteekeniugen tel geschenke gaf, evenwel zonder het verlo! opeubaar te maken. Zeker is het echter, dat geen lid der liberale partij het dagboei openbaar maakte. Naar te Berlijn beweerd wordt, zal ces strafrechterlijke vervolging worden ingesteld, daar door de mededeeliug van keizer F» deriks aanteekeningen staatsgeheimen te openbare kennis zijn gebracht. (Hbl.) Prins Von Bismarck is gisterenna- middag naar Friedrichsruhe teruggekeerd, Hij werd tot aan het station Rottenburg door graaf Rantzow vergezeld. De prins Von Wied is naar Romi- nië vertrokken waar hij eenige weken bij zijne zuster, koningin Elisabeth, denkt door te brengen. De Italiaansche gezant bij het Duit- sche hof vertoeft met zijn echtgenoote nog te Harzburg, doch zal een der eerste di- gen van October naar Berlijn terugkeert] om zich den 4en naar Rome te begem. Graaf De Launay voldoet hiermede aaneti bijzondere uitnoodiging van zijn Souvereiq die wenscht dat deze verdienstelijke diplo maat bij de samenkomst van keizer Wilhela ei koning Humbert zal tegenwoordig zijn. De koning van Griekenland is onr Weenen weder naar Athene vertrokken. B; bracht heden een langdurig bezoek aan keizerlijke familie op het marmer-paleis te Pot» dam. De kroonprins, die zijn vader to Berlijn uitgeleide deed, zal zich naar Ko penhagen begeven en na eenige dagen 1«- vens aldaar naar Potsdam terugkeeren. In de jongste gemeenteraadszitting It Berlijn is het denkbeeld geopperd om ik aandenken aan keizer Frederik uit de stado- middelen een stichting, te vestigen. Een voorstel is aanhangig om voor dat doei 500.000 mark beschikbaar te stellen. Te Berlijn is het plan gevormd, la gedachtenis aan den onlangs overleden prol B. You Langenbeck een gebouw op te rich ten, waarin de geneeskundige wetenschappe lijke vereenigiDgen haar vergaderingen «ulleo kunnen houden en haar bibliotheek zullen kunnen opstellen. Het daartoe gevormds comité heeft prof. Donders, prof. J. W. E. Tilanus en prof. S. S. Rosenstein uitgenoo- digd een locaal comité voor Nederland samen te stellen, en gaarne hebben deze zich ra- bonden, dat plan te ondersteunen. Met dl prof. J. E. Van Iterson, G. L. Wurfbain J. A. Korteweg, dr. J. Van der Hoeven en dr. G. B. Tilanus hebben zij per circu laire hun geneeskundige landgenooten uiige- noodigd, met hen een bijdrage tot stijviug van het fonds ter oprichting vau het »Lat- genbeck-Haus" te schenken. Te Keulen is bij de autoriteiten be richt ontvangen dat de keizer op zijn reu naar Italië die stad niet zal aandoen en dal hij derhalve bedankte voor de hem aange boden feestelijke ontvangst. O O STEN KIJK. Het stoffelijk overschot van Fraoi Schubert is Zaterdag jl. op het oude kerk hof te Weenen opgegraven en Zondag moe- gen met groote plechtigheid naar de nieuwe begraafplaats overgebracht, waar het md ver van Beethoveus laatste rustplaats is bij gezet. Schubert overleed op 31jarigeu leef tijd in 1828; in 1863 was zijn gebeenU evenals dat ten opzichte van Beethoven geschiedde, in eene nieuwe kist overgebracht; deze is nu in een ijzeren omhulsel geplaatst Een halve broeder van Schubert woonde ot opgraving bij. De nieuwe opera te Pest, die voo: vier jaren voor 3,600,000 florijnen, door keizer F'rans Jozef uit eigeu middelen ter beschikking gesteld, werd gebouwd, is dooi brand geheel vernield. Gelukkig was e geen voorstelling, zoodat geen verlies v»i menschenlevens te betreuren i9.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2