zij binnen twee jaren als tijdelijk worden aangesteld. De formatie van den gene ral en staf woidt uitgebreid met twee kapt. voor bevelvoering in de stellingen van Den Helder en van de Monden der Maas en het Haringvliet. He staf der artillerie is uitgebreid met een ma joor voor aanschaffing en keuring van ma terieel. De uitgaven voor soldijen, brood en toelagen voor kleeding moesten f 46.525 hooger worden geraamd. Pensioenen f40.604 meer. Voor de remonte is f 56.920 meer aangevraagd, terwijl voor buitengewone aan vulling f 81.200 wordt gevraagd voor 140 paarden, met het doel in 3 jaren de gelei delijke aanvulling te doen plaats hebben. Voor vesting- en kustgescbut is f 500.000 uitgetrokken; voor de kustbatterijen te Am sterdam wordt als eerslc termijn (voor 1 kanon en 1 affuit) f 90.000 gevraagd, ter wijl het volgend jaar driemaal zooveel noo- dig zal wezen. Te 's Gravenhage wenscht de minister een derde manege te bouwen. Voor wijziging van ledergoed bij de nieuwe repeteergeweren moest f 300.000 worden aangevraagd. Reeds bij de behandeling der gestichten- wet is aan de kamer medegedeeld dat het voormalige tuchthuis te Leeuwarden, na ont slag van de tot tuchthuisstraf veroordeelden, te groot zou zijn voor bijzondere strafgevan genis voor mannen, veroordeeld tot levens lange en tijdelijke gevangenisstraf van lan ger dan 5 jaar, en dat dientengevolge aan het oostelijk gedeelte van het gesticht, thans dienende tot weefzalen, smederij, blikslagerij en magazijnen, naderhand eene andere be slemming zou kunnen gegeven worden. Het vrijkomend terrein is zeer geschikt voor een nieuw huis van bewaring, waarvau de bouw noodzakelijk wordt door de voor genomen ontruiming van het kanselarij-ge bouw, dat thans tot huis van bewaring dient, maar daartoe ongeschikt is en in overeen stemming met de gesticbtenwel ook niet geschikt is te maken. Het nieuwe hu's van bewaring zal ruimte bevatten voor 72 gevangenen en daarin zul len zoowel een krijgsraadkamer als instructie- en getuigenvertrekken worden aangebracht, liet gesticht wordt geheel afgezonderd van de bijzondere strafgevangenis en verkrijgt daartoe ook een afzonderlijken toegang. Voor dat deze bouw begonnen wordt zijn kleine wijzigingen in de inrichting der bij zondere strafgevangenis noodzakelijk, vooral ook omdat het voornemen bestaat de militaire gevangenen, thans te Leiden gedetineerd, met 1 Januari 1890 naar dit gesticht over te brengen en het gebouw der gevangenis bij Leiden tot rijkswerkinrichting voor vrou wen te bestemmen. De kosten van den bouw van bedoeld huis van bewaring met directeurswoning en van de wijzigingen in de bijzondere strafge vangenis, de kosten van toezicht daaronder begrepen, worden op hoogstens f 112 000 geraamd, te verdeelen, over de dienstjaren 1889, 1890 en 1891. Voor de bestrijding van besmettelijke veeziekten is op de begrooting f 50.000 minder uitgetrokken. Aanleidiug hiertoe gaven de uitkomsten van de strenge hand having van de bepalingen der veeartsenij- kundige politie. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 22 dezer bedroeg: bij de Nederlandscbe bank. f 27,053,642,90 en bij de betaalmeesters 2,079,986,745 Te zaaienf29,133,629,646 Deelden wij de vorige week mede, dat 's konings gezondheidstoestand van dien aard was, dat er hoegenaamd geen reden tot ongerustheid meer bestondthans mag men zeggen, dat Z. M. ten volle hersteld is. Voor eenige weken *iog waren de sporen der ziekte op 's konings gelaat te zien door min of meer ingevallen wangeu, doch het krachtig gestel van Z. M. en het voortdu rende werkzame leven hebben spoedig den ouden gezonden tint weder te voorschijn gebracht. 's Konings lijfarts is deze week slechts eenmaal op het Loo geweest en zal in den loop der volgende week ook nog slechts eens komen. Z. M. behandelt, behalve de regeeringszaken, weder met de bekende nauw gezetheid al zijne particuliere aangelegenhe den en stelt vooral zeer veel belang in de opvoeding van het prinsesje. Deze neemt dagelijks in bloei toe, niet alleen dat zij uitstekend te paard rijdt, maar men ziet ook nu en dan H. M. de koningin door Apeldoorn toeren, vergezeld van het prinsesje; die de teugels dan flink in de handen houdt en de paarden met ze kerheid bestuurt. (N. v. d. D.) Het stoomschip Sumatra, waarmede de benoemde gouverneur generaal mr. C. Pijuacker Hordijk naar Ned.-lndië is ver trokken, is 24 Sept. te Padang aangekomen. (St.-CL) *R3 H *1* £55 mn WM" WFZ De raad-adviseur bij het dep. van waterstaat, handel en nijverheid, de heer J. G. W. Fijnje, is wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd voornemens in den loop van dit jaar zijn eervol ontslag aan te vragen. Naar de N. Ii. Ct. verneemt heeft de heer jbr. mr. J. M. B. J. Van der Does de VVilleoois, wegens zijne hooge jaren, tegen 1 Januari aanstaande, eervol ontslag als president van het gerechtshof te 's Bosch gevraagd. De referendaris van kunsten en weten schappen aan Binnenl. Zaken, Jhr. Mr. Vic tor de Stuers, die eene kunstreis door Zuid- Duitschland inaakt, is sinds eenige dagen de gast van den groothertog van Saksen Weimar, op den Wartburg, bij Eiscuach. Tot chef der afd. materieel bij marine zal een hoofdingenieur der marine worden benoemd. In het ingenieurscorps zal een aspirant-ingenieur worden benoemd. De 15de lijst van de 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 62.457 zijnde de opgave van 375 locale comités. Naar wij vernemen zal aanstaanden Maandag voor de rechtbank te 's Hage te recht staan de vrouw uit het Koningshofje aldaar, omtrent wie het gerucht gaat dat zij haar stiefkind zoodanig zou hebben mis handeld, dat het stierf. {N. R. CL) De Midd. Ct. ontvangt uit de hofstad een schrijven, waarin o. m. het volgende voorkomi. een duel, dat dezer dagen wer kelijk tus8cben twee jongelieden uit de re sidentie heeft plaats gehad. De aanleiding daartoe was van zóó kinderachtigen aard, dat het al te dwaas is daaruit een twee gevecht te doen voorkomen. Kleiue plage rijen en flauwe hatelijkheden, als het spottend toevoegen aan een der lieeren van den naam „muizenvanger" enz., 's nachts onge veer te 3 uren op de Witte Sociëteit voor gevallen, lokten een kaakslag uit. De be- leedigde was wijs genoeg niet tot eene uit daging over te gaan, maar ongelukkig is hij officier van de schutterij, en nu meende een der hoofd-otficieren vau dat korps het jonge- mensch te moeten wijzen op zijn plicht, die de uniform hem oplegt, om die beleediging niet op zich te laten zitten, maar voldoening te vorderen. Toen volgde de uitdaging. Maar nu was de andere partij zoo ver standig te kennen te geven, dat het gebeurde niet een duel wettigen kon. In plaats van zich bij die weigering neer te leggen, dwong onze schutter-officier, geprikkeld door zijn meerdere, door den in het aangezicht ont vangen slag aan de tegenpartij terug te geven, dezen tot een uitdaging, waarvan toen een tweegevecht met de sabel het ge volg was. De zaak schijnt in handen der justitie te zijn, en de beide jongelui zullen waarschijnlijk een kleine afkoeling van den strafrechter ontvangen in den vorm van een verblijf in de gevangenis gedurende eenige dagen of weken." Aan de Midd. Ct. wordt uit Den Haag gemeld „Een derde officieren-zaak, die druk be sproken wordt en bijna iedereen, zelfs offi cieren van hoogeren en lageren rang, met verontwaardiging vervult is, die van een huzaren-luitenant, die werd gestraft door zijn chef, omdat hij zich vermeten had aan zijne familie zijn hart te luchten over de schandelijke behandeling, die hij aan eenige studenten op het Kurhaus van de zijde van het „uitsmijters-personeel" zag aandoen. De bedoelde luitenant noemde dat slaan en over den grond sleepen van de wat op gewonden jougelui, zonder dat tot dergelijke maatregelen noodzakelijkheid bestond, een voudig schandelijk. Dat hadden de ooren van den directeur van het Kurhaus gehoord, en deze eischte schriftelijk van den comman dant van het regiment dat de zoo misdra gende officier zou worden gestraft. En al zoo geschiedde, zonder dat verdere getuigen vooraf werden gehoord. De gestrafte be klaagde zich daarover, en wacht nu sedert het begin van Juli de uitspraak van den hoogsten militairen rechter af, al dien tijd verplicht zijnde kamerarrest te houden." „Inmiddels is de luit. reeds nu, vóór de beslissing zijner zaak, uit Den Haag, waar hij eerst sedert kort in garnizoen was, over geplaatst naar Leiden. Dat heet in het militaire justitia. Een te 's Gravenhage woonachtig heer deed jl. Vrijdag bij de politie aangifte, dat in den kelder zijner woning aan het Huy- genspark inbraak gepleegd zou zijn, waarbij eet- en drinkwaren waren ontvreemd. De rechercheur Van der Drift, met het onderzoek in deze belast, kreeg, nadat hij geen sporen van inbraak had gevonden, vermoeden op de dienstbode, die reeds lang was uitgebleven van eene boodschap. Hel vermoeden schijnt juist te zijn. De dienst mrz «b w_t /m rw tp bode is tot dusver niet teruggekeerd en in hare kast vond de rechercücur 6 llesschen wijn. Men vermoedt dat zij zich verdronken heeft. liet huwelijk van prof Donders met mej. Hubrecht is bepaald op Donderdag 4 October en zal voltrokken worden te's Gra venhage. Te 's Gravenhage is Zondag het lijk van een ongeveer zesjarig knaapje, dat Za terdagavond jl. nabij den asctistaal was gaan spelen, uit het ververscbingskanaal opge haald. Een treurig ongeval had gisteravond plaats op de stoomtramweg Kijkduin 's Gravenhage. Een conducteur op die stoom tram is van het rijtuig gevallen en gerankte er onder met hel noodlottige gevolg, dat hem het linkerbovenbeen verbrijzeld en het rechterbeen zwaar gekneusd werd. De man is onmiddellijk na aankomst te's Gravenhage naar het ziekenhuis gebracht. Door 't uitgelezenste zomerweder be gunstigd, was 't Zondag een buitengewoon drukke Septemberdag. De Ilhijnspoor ver voerde 12.000, de llaagsche Tramway circa 9000 passagiers, terwijl de Holl. IJz Spoorw. Maalij evenzeer een zeer aanzienlijk getal reizigers tot bij hotel Zeerust vervoerde. Langs het &trand was het den ganschen dag levendig als op een Pinksterdag. Vóór 't Kurhaus was schier geen zonnestoel te bekomen van de raim 400 welke ter be schikking zijn. liet terras van Seinpost was mede druk bezocht, terwijl 't bij de avond voorstelling propvol was. Aan bet Kurhaus weiden, buiten het abonnement, 1813 toegangskaarten afgeven. Aan de table d'hote namen 200 personen deel. In den nacht van Zondag heeft te Rotterdam een hevige brand gewoed in de Kruisstraat waardoor een bovenhuis geheel is uitgebrand. De vrouw des huizes is met hare kinderen over de daken moeten vluchten. Gelukkig werden allen gered. In de buitengewone terechtzitting van de arrondissementsrechtbank te Haarlem, welke gistermiddag werd gehouden en die van half twee tot half vijf duurde, werden in zake C. B. van Laudsmeer nog 3 getuigen gehoord, waarvan twee die de vo rige week waren weggebleven, nl. zekere V. uit Amsterdam en diens vrouw, die hem behulpzaam zijn geweest om goederen te ontvangen en die ook wel het een en ander van hem hebben gekocht. B. betaalde hen voor hunne diensten. Verder nog een kleedermaker uit Amsterdam, die misleid door de soliditeit van Bs. vader voor wieu hij vroeger kleederen maakte, ook aan dezen het een en ander toezond, evenwel zonder betaling te ontvangen. Het goed kwam terstond nadat het geleverd was in de Bank van Leening. Deze getuige, zelf slachtoffer, heeft nog dezen en genen ge waarschuwd. Beklaagde heeft bij zijn verhoor volhard bij zijne bewering, dat hij al het goed zelf gebruikt heeft of ten geschenke gaf, en wel degelijk als kassier en commissionair gepa- teuteerd was. Dat niemand hem effecten of dergelijke zaken opdroeg, was niet zijne schuld. Het O. M., bij monde van mr. E. M. Von Baumhauer betoogde in een uitvoerig requisitoir, dat het bewijs was geleverd van 9 voltooide oplichtingen en 2 pogingen, en requireerde eene gevangenisstraf van 5 jaar en 4 maanden, met bevel tevens tot open baarmaking van het vonuis, ten koste van B., in de llaarl. Ct. B. weiischte zelf zijne verdediging voor te dragen, en betoogde dat hetgeen hij had gedaan geen strafbaar feit opleverde de dagvaarding was daarbij ook niet in orde, en het bewijs was niet geleverd dat hij geene fondsen had om te betalen. Hij meende dus met vertrouweu op vrijspraak te mogen aandringen. De hem toegevoegde verdediger, mr. Wil- lekes Macdonald, verklaarde, nu B. zelf zijne verdediging voordroeg, eenvoudig dat hij zich bij dit pleidooi zou aansluiten en zag daarmede van het woord af. De uitspraak van het vonnis is bepaald op 4 October. HCt.) Dr. Mezger zal zich nu toch metter woon te Wiesbaden vestigen. Het contract is reeds voor veertien dagen geteekend. Als reden voor zijn vertrek deelde dr. Mezger aan het Hbl. mede, dat zijne pa- tienten voordurend last hadden en zich beklaagden over de straatschenderijen, welke in Amsterdam ergerlijk zijn, en waarvan zij meermalen het mikpunt waren. Hij had reeds het vorige jaar er op gewezen hoe wenschelijk het voor den roep van Amsterdam als groote stad zou zijn, indien daarop een scherper toezicht werd gehouden; hoe noodig sommige verbeteringen in het openbaar ver keer warendat alles niet in zijn belang, maar alléén en hoofdzakelijk in het belang van Amsterdam zelf. Te vergeefs. Zijne wenken waren in den wind geslagen, en op dit oogenblik waren de A msterdamsche toe standen, waarover hij toen klaagde, erger dan ooit. In Wiesbaden had men daarop wel degelijk gelet, déór had men gadege slagen hoe weinig gastvrij Amsterdam tegen over zijne vreemde gasten was en bleef, eii daar men wist, dat dit de voornaamste grief was van den doctor jegens die stad, had men de eenmaal afgewezen voorstellen her nieuwd en ditmaal verfterkt door argumenten aan welke de heer Mezger geen weerstand had kunnen bieden. Te Groningen is overleden dr. H. Beins, die o. a. uitvond om door verhitting vloeibaar koolzuur te maken, een ontdekking die b. v. haar toepassing vond bij het maken van spuitwater, systeem Beins. Met don gewonen exprestrein ran Keulen, waarin haar eigen fraaie salonwag. gon, kwamen te 9 uren gisterenavond te Vlissingen aan de prinses van Wales ea hare drie dochters, de prinsessen Louise, Victoria en Maud, met de hofdames lady Harding en miss Knollis en verder gevolg, De liooge reizigers werden aan den trein opgewacht door den commandant der Osborne en den vice-consul, den heer De Bruijne, en begaven zichonder geleide van dezen, onmiddellijk naar het aan de ponton onder stoom liggende jacht. De met tapijtloopen bedekte pontonbrug werd door middel van eene van de Osborne aangelegde geleiding evenals het jacht zelf electrisch verlicht. Een vrij talrijk publiek was bij de aankomst der prinsessen tegenwoordig. De Osborne vertrok spoedig nadat de reizigers aan boord waren en de bagage ingescheept was, naar Port Victoria. NR. Ct) PER TELEGRAAF. BERT IJN, 25 Sept. Prins Bismarck is gisteravond hier teruggekeerd. De Pruisische gezant bij het Vaticaan, de heer Von Schlözer, is weer naar Rome vertrokken. SUAKIM, 25 Sept. Gisternacht hebbts de Soedaneezen een levendig vuur onder houden. Vijf granaten vielen binnen ds Engelse'ne versterkingen, zonder echter te ontploffen. Met gemeenschappelijk vuur van de forten en het pantserschip Gannet bracht eindelijk de kanonnen des vijands tot zwijgen, Hedenochtend deden de verbonden stam men eene verkenning. Een moorddadig vuur is toen uit de forten en van de Gan net op den vijand geopend, zoodat zijnt cavalerie genoodzaakt werd terug te trekken, De Soedaneezen bevinden zich in een zeei sterke stelling. Men is op een aanval ii de stad voorbereid. LEIUE1V, 3d September. In de zitting van heden van de tweedt kamer is de beraadslaging aangevangen onr het voorstel Schaepman-Lohman tot wijzi ging van het reglement van orde. De heer Roëll bestreed nitvoerig het voor- stel, dat geen rekening houdt met de nieuwe grondwetsbepalingen, en den wensch mat meerderen invloed van de commissiën vau rapporteurs op de verslagen. Vooral de instelling van de speciale be grotingscommissie keurde hij namens de meerderheid der commissie van rapporteur! sterk af, als verkeerd in grondslag, praktijk, doel en gevolgen. De heer Vermeulen bestreed ook eei speciale begrotingscommissie. De heer Veegens bestreed evenzeer bel voorstel, als bevorderende het afwezig ziju in de afdeelingen, dat juist door de amen dementen der commissie van rapporteur! wordt tegengegaan. Volgens la Flandre Liberale, zijn ver moedelijk twee postpakketten gestolen uil den trein van Amsterdam, die Donderdag avond te 9 u. 14 te Brussel aankwam- Het eene pakket, uit Amsterdam, bestemd voor den Nederlandschen consul te Brussel, bevatte 5000 francs in obligatiën van dei Warschau-Weenerspoorweg. In het tweede waren geen voorwerpen van waarde. Door spoorwegbesturen en gerecht is een onderzoek ingesteld. Naar het Utr. Bil. verneemt, zoudi Pruisische regeering willen overgaan tot dei aankoop van het Duitsche gedeelte der lij' Bokstel-Wezel. Bij een Donderdag in een der gas'- huizen te Arnhem overleden kostkooper, t\ bij het opmaken van den boedel, een bedrag van eenige duizenden gulden aan effecten en contanten gevonden. Men mist eebtet nog een aanzienlijk bedrag aan effecten, dit bekend waren als zijn eigendom te hebbes uitgemaakt. De overledene kende men om der den naam van »Jan met de blokjes, omdat hij, die onnoozel scheen, nooit zon der klompen of holeblokken is gezien. (Arnk. Cl)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2