NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. A§G8K£f?«EHT: Prijs per Summer 10 On:.. Woensdag 26 September 1888. A228. Ï(l2t JenrKOiiK. ADVERTENTIE*: Bureel: Scheepiiiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. S t a tl s- B e r i c it t1; •- PATENTBLADEN. H1NNENLANDSQHB BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. li e z e (oiiriifit verschijnt dagelijks, behalve o p Zon- esi Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door liet gelieele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden Jiet Zittingsverslag van Donderdag 20 September 1888. Aan de geabomieerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 189 192 der Ingekomen Stukken ver zonden. De BURGEMEESTER, hoofd vau het bestuur der gemeente LEIDEN, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de inge- vulde patentbladen voor de Wijken 5enti, orer het dienstjaar 1888/9, bij het College nu Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aauslagbiljet, verkrijgbaar zijn dagelijks des uamiddags van een tot drie uren, en wel Donderdag 20, Vrijdag 21, Zater dag 22, (Maandag 24, Dinsdag 25, Woensdag 26 en Donderdag 21 Sep tember e. k terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patent- bladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe be lasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de leidscie Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leidbn, 19 September 1888. LEIDEN 25 September. De le luit. der artillerie W. P. C. Fabius is van de 5e compagnie van het 4e reg. vesting- overgeplaatst bij het 2e reg. veld-artillerie. Ter tijdelijke vervanging van mej. Van Eelde als leerares in de Engelsche taal aan de H. B. school voor meisjes alhier is beuoemd mej. G. Goudsmit alhier. Gisteravond is tegen 8 uur ongeveer aan het Rapenburg alhier een jongmensch te water geraakt, doch onmiddellijk door hem vergezellende vrienden gered. Later in den avond had een vrij hevige vechtpartij plaats die een „inrekenen" door de politie ten gevolge had. UNIVERSITEIT. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg het tweede natuurkundig examen af gelegd door den heer E. M. G. Ahn, van 's Gravenhage. OFEICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is aan den heer mr. J. H. Bergsma, lid in den raad van Ned.-Indie, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van commandeur der keizerlijke orde van den Draak van Anaui, hem door den vorst van dat rijk geschonken. Door Z. M. is jhr. P. F. A. J. Von Bönninghausen, te Tubbergeu, benoemd tot burgemeester der gemeente Lisse. Door Z. M. is H. A. Aalfs, te Ga- pelle (Noordbrabant), benoemd tot burge meester der gemeente Oldekerk. Door Z. M. zijn benoemd tot sum. bij het bestuur der dir. belinvoerr. en acc. C. P. Vogelenzang, R. Jackson, jhr. W. C. De Jonge, A. Van llaab van Canstein, G. Van der Zee, H. J. Messer, C. J. Tielenius Kruythoff, E. Hemmes, J. A. V, Barmen 't Loo, J. E. Egberts, H. 11. W. Haan, P. Schoutens, A. M. H. Tonnaer, T. A, Coe- neu, H. J, Tichelman. Door Z. M. is aan jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Januari 1889, eervol ontslag verleend als raadsheer in het ge- rechtshof te Leeuwarden, met dankbetuiging voor de door hem in verschillende rechter- lijke betrekkingen bewezen diensten. Door Z. M. is, met iugang van 1 Nov. a. s., aan K, H. Th. Bussemaker, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zaltbommel. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. 1888, aan den directeur van het rijks- telegraafkantoor te Middelburg, R. L. Jansen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Door de arr.-rechtbank te Leeuwarden i«, ter vervulling van de opengevallen be trekking van kantonrechter te Bergum, op gemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. J. II. Doll; mr. A. Polraa, en mr. F. Van Bredehoff de Vicq van Ooslhuizengriffiers bij de kantonge rechten te Onderdendam, Harlingen en Pur- merend. De luit. ter zee 2e kl. Q. H. Pfeiffer, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, wordt met 1 Oct. a. s. op non-act, gesteld. De minister van financiën zal op 27 dezer geen audiëntie verleenen. De begrooting van binnenlandsche za ken brengt geen verandering in het aantal hoogleeraren. De tractementen der observa- tors le Leiden worden van f1900 en f1450 op f 2000 en f 1800 gebracht. Voor 't academisch ziekenhuis wordt f 4500 meer aangevraagd, waaronder f 1500 voor de ba rakken voor besmettelijke zieken. Voor Groningen wordt f 28.500 uitgetrokken voor den bouw van een nieuw natuurkundig labo ratorium. Voor subsidiëu aan inrichtingen tan land- bouwtakonderwijs is weder f20.000 uilge- trokkeu. Voor subsidiëu ten behoeve van wis- en zeevaartkundige scholen is f 10.000 uitgetrokkenw ettelijke regeling V3ii dit onderwijs acht de regeering onnoodig, maai zij wil op ruimer schaal dan vroeger subsi diëu schenken, en die subsidiëu aan zekere voorwaarden verbinden. Toelagen voor huisvesting en verpleging van kweekelingen bij de rijkskweekscholen worden niet langer verschaft. Dit bespaart f 28.000. De subsidiëu aan de kweekscho len voor onderwijzeressen te Arnhem en te Haarlem zullen slechts tot 1 Sept. a. s. wor den verstrekt. Voor normaallessen, die krachtig zullen worden ingekrompen, is f 50.000 minder uitgetrokken. Op de begrooting van waterstaat voor 1889 wordt op den post gebouwen f75,000 aan gevraagd voor aankoop van gebouwen, wan neer zich de gelegenheid in den loop des jaars daartoe voordoen, teil behoeve van het postkantoor te Amsterdam, alsmede tot het bouwen of vergrooten van bestaande lokalen' die niet meer aan de te stellen eischen be antwoorden. Voorts zullen vermoedelijk bij suppletoire begrooting gelden moeten worden aangevraagd voor den bouw van een nieuw post- en telegraafkantoor te Amsterdam en voor onteigening van panden tot dat einde. De behoefte van den dienst vordert dringend voorziening in het bedoelde opzicht. De commissie, beiast met het onderzoek naar de wenschelijkheid om 's rijks marine werf te Amsterdam over te brengen naar de overzijde van het IJ, heeft rapport uitge bracht. De meerderheid acht met het oog op een mobilisatie de overbrenging wenscbe- lijk, en als de werf moet dieuen tot aan bouw, noodzakelijk. De kosten zijn geraamd op minstens f 4.300.000, als de werf alleen moet dienen voor conservatie en uitrusting, op hoogstens f7.250.000, als zij bestemd is tevens voor reparatie en aaDbouw, waarte genover staat de niet juist berekenbare op brengst van verkoop der tegenwoordige ter reinen. De minister behoudt zich nadere overweging voor, waarbij in de eerste plaats in aanmerking komt de vraag, of 's rijks lijnbaan niet reeds kan worden opgeruimd. De minister van marine acht de vermeer dering der zeemacht, afgescheiden van de geleidelijke vernieuwing, noodig met een ramschip, een monitor, 6 visch torpedoboo ten, 10 spar-torpedobooten en 3 riviervaar tuigen. Hij vraagt aan f 1.481.500 als eerste termijn voor den bouw van een pantserdek- scliip en van een ramschip en geheel bedrag voor den aanmaak van een ijzeren werk- vaartuig. Het pantserdekschip is geraamd op f 2.100.000, het ramschip op f 1.600.000, beide zonder artillerie. De drie grootste scheepsbouwfirma's zijn tot inschrijving uit- genoodigd. De aanbouw voor het verder benoodigde wordt uitgesteld. Voor de drie ontbrekende riviervaartuigen knnnen even tueel geschikte particuliere vaartuigen worden ingehuurd. De minister van marine zal het werfper- soneel voorloopig niet verder inkrimpen, doch geen nieuw vast personeel aanstellen. Bij kon. besluit van 31 Mei jl. is bepaald, dat ontslagen vaste werklieden, die meer dan 20 jaren dienst hebben, in het genot der hun toegekende voordeelen blijven, als FEUILLETON. I VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN 90). „Ik vind het vandaag ijselijk koud," 'prak zij, met klapperende tanden, „ik ben half bevrorenniettegenstaande dien dikken pels. Ik ben bang dat ik ziek word, papa, en ik zou graag dadelijk uaar hois toe willen." Haar smal gezichtje was zoo bleek, dat het scheen of al het bloed uit haar gelaat verdwenen was. „Neen, mijn engel, niet ziek worden, hoorl Hoe komt dit na zoo?" vroeg de heer Fortes met onmiskenbare tee- derheid. „Ik geloof, dat ik verleden nacht een oogenblik in den tocht heb gestaan op de partij," zei Lilia, over al hare leden bevende. „Ik heb zoo'n pijn in den mg, en het is me of al die sleden en gezichten met mij beginnen rond te draaien." Zoo spoedig als dit op den dichtbe- zetten weg mogelijk was, werd de terug tocht volbracht. Toen zij te huis kwamen, had Lilia hard de koorts. Gerald Fortes droeg haar op zijne armen naar hare kamer en zond in allerijl om den ge neesheer. Deze kwam oogenblikkelijken na een zorgvuldig onderzoek verklaarde hij, dat miss Fortes leed aan een gevaarlijke be smettelijke keelziekte. Groote verslagenheid heerschte er in de rijke woning, waarover de schaduw des doods scheen te zweven. Hoe spoedig was de glans van het schitterende feest door drukkende zorgen vervangen! Dadelijk werden bekwame ziekenver pleegsters gehuurd en toen de rechter Fortes een half uur na het bezoek van den doeter de kamer zijner dochter binnentrad, vond hij miss Grey nevens haar ledikant zittend en volkomen rustig met Lilia's hand in de hare. Smart eu schrik waren beiden op zijn gezicht te lezen. Op strengen toon zeide hij: „Ge moogt hier niet blijven, ge zet daardoor uw eigen leven op het spel." Zie eehs, hoe zij me vasthoudt, ik ben er volstrekt niet angstig voor," antwoordde Ellen glimlachend. „Ik sta er op, dat ge dadelijk het ver trek verlaat. De ziekenverpleegster zullen er voor zorgen, dat mijn arm kind met de meeste oplettendheid wordt ver pleegd." „Maar zij verlangt dat ik bij haar blijf eu ik heb het haar beloofd. Hier is mijne plaats en ik mag haar niet verlaten voor het gevaar geweken is." „Miss Grey, ik beveel u, dat gij de zieke verlaat." „Onmogelijk! Mijn eerste plicht is voor Lilia te zorgenluidde het aut- woord. Gerald Fortes was iemand, die zelden tegenspraak duldde. Hij fronsde de wenk- brsnwen en met iets wat deed deuken aan ingehouden drift, vroeg hij: „Gij hecht dan al zeer weinig waarde aan mijn verlangen „Integendeel, ik hecht daaraan zeer veel, maar vergun mij, dat ik deze enkele maal uw wensch weerstreef. Ik kan Lilia niet verlaten." Met een vreemden blik zag de rechter het fiere meisje aati, maar deed verder geen moeite om haar kloek besluit te weerstreven. Dag aan dag werd de toestaud der patiënte gevaarlijker, ten laatste nage noeg hopeloos. De rechter was haast altijd bij haar en Ellen weekom zoo te zeggen niet van hare zijde. De arme zieke wilde baar medicijn van geen andere hand aan nemen van geen anderen arm een steun ontvangen. Met het hoofd schuddende, zei de geneesheer op zekeren dag tegen Ellen: „Ge zijt eindelijk zelf geheel af gemat miss Greyen ik moet u aanraden voor eenigen tijd dit huis te verlaten. Een verzwakt gestel, zooals het uwe thans is, eigent zich juist, om de besmetting op te nemen." „Ik wil gaanals ik hier niet meer noodig ben, eerder niet," antwoordde Ellen. „Lilia wordt onrustig, zoodra ik mij verwijder. Zij drukt mijn hand en zegt het mij op allerlei manieren, dat ze me niet missen kan. Neen, ik moet hier blijven." Moultrie kwam herhaalde maleu per dag, om naar den toestand zijner bruid te in- formeerendoch hij bleef beneden. De vraag werd nu: Zal de rijke erfgename in het leven blijven, ja of neen? Er ontstond een harde kamp tusschen hare zwakke levens krachten eu de macht der ziekte, en wonderlijk genoeg, de eersten triomfeerden. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1