paar pjeesen, waarvan men de aankomst niet kan waarnemen. Maar om een incident. Ken deel van Zr Ms leger was nl. ge commandeerd om bij de harddraverij de orde te bewaren, en arriveerde in goeden welstand op het terrein, onder bevel van een luitenant. Toen nu echter de autoriteiten ter draaf baan van den commandant verlangden, dat deze zijn manschappen langs het terrein zou opstellen, om politie en afsluitingsdienst te verrichten, moet de luitenant categorich ge weigerd hebben, //Mijn manschappen staan hier zou hij hebben gezegd en in geval van nood kunt ge erover beschikken, maar ah politie agent of balustrade zijn zij niet beschikbaar. Of het verhaal historisch is, kan ik niet beslissen. Maar dat het antwoo d, indien het gegeven is, volkomen correct zou zijn, dat weet ik wel. liet wordt, dunkt mij, meer dan tijd om een einde te maken aan dijn hulp politiedienst van het leger voor allerlei feestelijke gelegenheden. In ernstige gevallen moet het gereed staan, om de rust en de wet te handhaven, maar de manschap pen te commandeeren, ten einde bij een harddraverij of een optocht goedkoop toe zicht te leveren, dat is een misbruik, waar voor niets anders te zeggen valt dan alleen dat liet reeds lang bestaat en nooit de aan dacht heeft getrokken. Eu dit laatste argument is nu ook ver vallen. Van 1 Januarie 1889 af zullen ook de garnizoenen van Delft, Leiden en Gouda hun vleesch fourageeren in de militaire sla gerij, welke in het voormalig arsenail aan de Schedeldockshaven te 's Hage wordt op gericht. Zaterdagochtend is uit het water aan de Waldeck-Pyrmoutkade te 's Gravenhage opgehaald het lijk van een timmerman, sedert Maandagnacht vermist. Op het lijk werd bevonden een Hesch met jenever. In den avond van Maandag was de verdronkene aan het pohtiebureel op de Groenmarkt we gens dronkenschap in bewaring geweest. Te Rotterdam is Zaterdag nacht alwe der ingebioken en wel in het kantoor van de firma Laurans Co., aan de Zuidblaak. De dieven, die niets aan geld of geldswaarde vonden, zijn, na het openbreken van een lessenaar, vertrokken zonder iets mede te nemen. Door middel van een valschen sleutel schijnt men op het kantoor te zijn gekomenalthans aan de straatdeur was geen braak te bespeuren. De politie doet onderzoek. Voor den nieuwen cursus aan de vrije universiteit te Amsterdam, hebben zich der tien studenten aangemeld, drie daarvan slaagden echter niet op het admissie-exameu. In het geheel bedraagt het getal ingeschre ven studenten thans 104, waarvan een twintigtal de hoogescnool reeds verlieten. De trein van het Centraalspoor die Zaterdag om 12 uur het station Utrecht binnenreed, heeft den conducteur van het Rhijnspoor Ten Hott' beide handen afgere den. De man hielp den trein naar Leiden rangeeren, verliet zijn waggon, struikelde, viel en geraakte daardoor onder den voor- bijstoomendeu trein van het Centraalspoor. De Apeld. Ct. van Zaterdag 22 dezer bericht, dat zij zich geheel kan vereenigen met het bericht in de N. Br. Ct., vermel dende dat de onrustbarende geruchten om trent 's konings toestand als zeer overdreven te beschouwen zijn, daar zij verneemt, dat de tijdelijke ongesteldheid van Z. M. geheel geweken is. Ken hevige brand woedde Zaterdag te Ooij onder Zevenaar. De hofstede van den landbouwer H. Weijers ging met al wat er zich in bevond, alsmede 28 varkens en 8 kalveren, in de vlammen op. Met moeite en ongekleed werden de bewoners gered. De oorzaak is niet bekend. Alles was ver zekerd. Naar wij vernemen heeft de justitie zich Zaterdagmorgen naar Dinxperloo begeven, in verband met de verdenking, dat aldaar eene vergiftiging heeft plaats gehad. (Arn/i. Ct.) De volgende zeldzame oplichting heeft te Oldeboom plaats gehad. Twee personen, beide van Kortezwaag, handel drijvende in kippen, verkochten te Oldeboom een paar dagen geleden 10 stuks. Het zouden hennen wezen, en naderhand bleek dat het alle hanen wareu, die men de kammen had afgesneden of geknipt, waarna de daardoor ontstane wonden waren dicht gebrand. Rij iemand anders werden twee kippen uit het hok genomen en daarvoor twee kunst hanen in de plaats gezet. Bovenbedoelde personen zullen voor deze feiten eerstdaags voor den rechter moeten verschijnen. Dezer dagen weid de visscher M. De m m mm m Vries, te OudernirJuin, gezegend met zijn 18de kind. 17 kinderen zijn in leven, en wel 12 meisjes en 5 jongens. Veertien scharen zich met de echtelieden 's middags om den disch. Deze zoo mild gezegende vader mag waarlijk wel bij eiken vischtocht een rijken buit te buis brengen. Een wel besteed leven heeft hij reeds achter zich hij redde niet minder dan 86 schipbreuke liugen van den dood. Te Groningen zijn 2 matrozen aange vallen en van hunne juist gekochte kleedc ren beroofd. De politie hiermede in kennis gesteld heeft de gebr. B. en P. V. en H. O., drie gevaarlijke straatroovers, aangehou den en de kleedingstukken opgespoord. Door de politie te Groningen is Za terdag de hand gelegd op drie meisjes van 11, 13 en 15 jaar, die door hunne ouders met negotie naar de omliggende dorpen wa ren gezonden, en bij een arbeider te Peize (Drente) een antiek zilveren horloge hadden ontvreemd en dit nu poogden te verkoopen. Te Biervliet is de concurrentie onder de bakkers zóó groot, dat het tarwebrood voor 9 cent per kilo wordt verkocht, voor welk gewicht op andere plaatsen 13 14 cent wordt betaald. Als een bewijs dat de landerijen in de laatste jaren veel in waarde zijn ver minderd, diene, dat een hofstede met goede zaai- en weilanden en sparrebosch, groot ruim 23 hectaren, gelegen te Hoeven nabij Rozendaal (Noord-Brabant) bij openbaren verkoop niet meer heeft opgebracht dan f 4750. Acht jaren geleden werd dezelfde zaak gekocht voor 1 15.600. BUITELLAiNDSOHE BEBICHTEiN. BELUIK. De dood van majoor Barttelot's luitenant Jameaon doet vree/,en, dat de geheele ach terhoede van Stanley namelijk de troep die door den thans vermoorden majoor werd aangevoerd, uiteen is gegaan. Wel bevond zich daarbij een Engelschuian, de heer W. Bomiy, die majoor Barltelot steeds aanspoorde voort te gaan, den weg volgend, dien Stanly genomen had, doch het schijnt, dat deze niet bij machte is de manschappen tot voor uittrekken te bewegen. Luitenant Jamesou was een eind voorop, toen majoor Barttelot vermoord werd. Toen hij de tijding vernam, is hij onmiddellijk naar Stanley Falls teruggekeerd, in de hoop er met Tippoo Tib een karavaan te kunnen organiseereu, waarin hij, volgens zijne be richten aan het Rmin Relief Committee het volste vertrouwen stelde. Doch hij vond het Afrikaansch opperhoofd daar niet en trok langs den Congo noordelijk tot den banga- las-post, waar hij overleed. De heer Jameson was als natuur-onder- zoeker aan de Stauley-expeditie verbonden. De manifestatie naar aanleiding der herdenking van het jaar 1880 is te Brussel zeer kalm voorbijgegaan. Ongeveer 2000 socialistisch gezinde werk lieden hadden zich naar de Place des Mar tyrs begeven, waar De Volders eene heftige rede tegen den bestaanden stand van zaken hield. Men hoorde toejuichingen en afkeu ringen, maar iets ernstigs viel er niet voor. De stad Brussel heeft van een rijk grondbezitter aldaar geërfd 700,000 frs. voor een gesticht, waarin de herstellende zieken van de hospitalen zullen worden op genomen. De schoonheidswedstrijd te Spa trekt veel toeschouwers. Honderden komen naar het Casino om de 80 schoone mededingsters in betoovereude balkleediug te zien rond wandelen. Eiken avond kan men de verte genwoordigers van den Belgischen adel en voorname Engelschen en Amerikanen met de dames zien walsen. De jury wordt over laden met bloemen en kleine driehoekige papiertjes. Wat daarin staat is natuurlijk onbekend, maar het doel is ongetwijfeld de harten der beoordeelaars te winnen. Zij zijn echter onvermurwbaar. Er wordt ook hier druk gewed. O. a. 100 tegen 12 op Bertha Gallos, 20 jaar uit Bor deaux, en 100 tegen 7 op Karola Leebel, 22 jaar oud te Weeneu. E1WJSL.A1V U. Sir Morel Mackenzie heeft zijn ant woord op de brochure der Duitsche genees- heeren voor den verkoop in Amerika ver kocht aan het dagblad The Sun te Nieuw- York, voor eene som va i 500 p. at. Daily News verneemt uit Rome, dat het onwaar is dat de Britsche regeering weder een gezantschap naar Abessiuië zal zenden, als bemiddelaar tusschen Italië en den Negus. Aan de Daily News wordt uit Athene bericht dat de minister van marine naar het arsenaal te Salamis bevel heeft gezonden nH 'W - otn elf oorlogsschepen uit te rusten voor eem: demonstratie der Grieksclie vloot rondom de Grieksclie eilanden, daar de Porte onge negen schijnt gehoor te geven aan het protest van Griekenland tegen de knevelarijen van den Tnrkschen gouverneur. Fat VkKItU Si. De president der republiek heeft een besluit geteekend, waarbij de koningin van Madsgascar benoemd wordt tot grootkruis van het Legioen van eer. DeheerLeMyre de Vilers, resident generaal in Madagascar, die zich sedert eenigen tijd in Frankrijk be vindt en weldra naar zijn post terugkeert, zal de insigniën der aan de koningin ten deel gevallen onderscheiding overbrengen, tegelijk met eenige geschenken, door den president der republiek haar toegedacht. President Carnot zal den 30n naar Parijs terugkeeren. Ongeveer 500 mijnwerkers te Saint- Elienue hebben Donderdag opnieuw gepoogd bet afdalen in de putten te beletten. In drie mijnen is het werk gestaakt. Men vreest voor die van la Ricamarie en van Firming. Volgens telegrammen van Reuter is generaal Boulanger den 19den incognito te 'langer aangekomen, waar hij het paleis en de Moorscbc gevangenis bezocht. Den vol genden dag kwam hij, reizende onder den naam van graaf Benouviile, met zijne vrouw en dochter en den heer d'Harcourt te Gi braltar. De Temps maakt een einde aan de be schouwingen der Parijsche bladen over het gebeurde te Belfort. Gelijk men weet, werd luitenant Loreillard te Belfort op straat door een verloopen persoon met een mes steek gewond. De dader die terstond in hechtenis werd genomen, heette Lehr en was volgens de Parijsche pers natuurlijk een Duitscber, die een Fransch officier wilde vermoorden. De Temps deelt nu mede, dat Lehr een Eizasser is, die onmiddellijk na den oorlog Fransch burger werd. Te Cavailondepartement Vaucluse, is eene Boulangistiscbe vergadering gehouden waarin Naquet, die reeds vele heeren en partijen gediend heeft en onlangs tot het Boulangistische kamp is overgegaaan, het woord heeft gevoerd. Hij toonde de gebre ken der constitutie aan en verklaarde eene constitueerende vergadering te willenwier laak bet zou zijn deu senaat op te heffen. Mogt de senaat na zulk een votum der constitueerende vergadering te zijner ophef fing niet goedschiks heengaan dan moest men de daartoe geschikte middelen aanwen den. De revolutie, voegde hij er bij, is in sommige gevallen de heiligste plicht. Ver scheidene stemmen riepen hierop: Noem dat bij zijn wareu naam: een staatsgreep 1 en van alie kanten kwam men in verzet tegen hetgeen Naquet nog wel iemand, die zich republikein noemt, daar had ver klaard. De opgewondenheid was zoo groot dat een ander BoulangiatSaint-Martin, die na hem zou gesproken hebben, het geraden vond van het woord af te zien. De Boolangisten hebbeu zich vervolgens naar eene andere zaal begeveo om eene con férence voor hunnen held te honden, maar daar vonden zij ook een allerslechtst onthaal. Bij de onthulling van het gedenktee- ken van Gogel, te Amiens die bij de ver dediging van Amiens in 1870 gedood werd, hield de minister van buiteulandsche zaken, de heer Goblet, eeDe redevoering, waarin hij o. a. zijde^Alleen onze inwendige ver deeldheid is oorzaak van onze zwakheid. Zoodra wij slechts willenzoodra wij ons scharen om de vlag des vaderlands en om de regeering, die voor onze wettige belan gen zorgt, zal Frankrijk weder eene groote mogendheid zijn, zonder dat het tot de wa penen de toevlucht behoeft te nemen." Eeu telegram uit San Francisco meldt, dat de Fransche vlag geheschen is op de Markiezen-eilanden, na een hevig gevecht, waarin tweehonderd Fransche matrozen en eenige duizenden inboorlingen zouden zijn gebleven. Havas doet de onwaarschijnlijkheid van deze tijding uitkomen. De Markiezen- eilanden zijn sedert 45 jaren in het bezit van Frankrijk, en de bevolkiug leeft er in de beste verhouding met het door slechts enkele militairen vertegenwoordigd gezag. Op andere eilanden, de eilanden onder deu Wind, van Tahiti, heerscht een gespannen toestand. De Fransche regeering ontving echter eergister een telegram, dat het daar rustig was. Voorloopig dus schijnt het Amerikaansche telegram een canard te zijn. Aan de Temps wordt uit St. Peters burg geseind: In politieke kringen alhier zegt men, dat de groote mogendheden er kend hebben, dat de Bulgaarsche quaestie niet op te lossen iseer vorst Ferdinani zich uit het land heeft verwijderd. Bh nenkort zal in 't openbaar van deze oi» eenstemming blijken. ZWITSKKLAX De Zwitsersche bondsraad heeft be.4 ten de op den kapitein Von Ehrenberg bt. trekking hebbende stukken niet uit te levs ren, aangezien hij wegens een misdrijf vlt polieken aard is aangeklaagd. - De Social-Democrat, het in Zwilserlaal verschijnende hoofdorgaan der Duitsche so. cialisten, kondigt aan, dat het voortaan ia Engeland zal worden uitgegeven, omdat ba in Zwitseiland niet meer de vrijheid vindt waarvan het vroeger gebruik maakte om ij zeggen wat het goedvondhet Valad verklaart, nu nog heftiger te zullen optreden. Hoewel iD Duitschland verboden, werd bi blad daar toch gelezen, omdat de uitgeven gelegenheid vonden het nu hier, dan dar- over de grenzen te krijgen. Zij schijnen o geen bezwaar in te zien, het ook van Enge land uit in Duitschland te kunnen binnen- smokkelen. OVITICHLAVD. Door middel van den Reichs-Ameip is door den ópper-president der provincit Brandenburg een schrijven van keizer Wil helm openbaar gemaakt, waarin de Souve- rein zijn »warme en dankbare erkentelijkheid uitspreekt voor de wijze waarop, bij gek. geilheid der onlangs gehouden groote mi. noeuvres van het garde en derde Iegercorpi de troepen door de autoriteiten en door di bevolking zijn ontvangen en behandeld, ie- zouderheid ook nog voor de hartelijke ont vangst, welke den keizer speciaal in Bran denburg is ten deel gevallen. Aartshertog Albrecht van Oostenrijk heeft zich met grooten lof uitgelaten om hetgeen hem bij Müncheberg de legende- ningen van het Duitsche leger te zien gaven, De lof van een zoo bevoegd beoordeel» als den grijzen Oostenrijkschen veldmaar schalk heeft, naar de Kreuzzeilung doet op merken, te meer waarde omdat hij niet maar in algemeene termen gesproken heeft, doch zijn oordeel in verschillende bijzondei- heden heeft toegelicht. De aartshertog en grootvorst Nikolai! van Rusland hebben Donderdagavond Berliji verlaten. Prins Albert van PruiseD derf hun uitgeleide, want de keizer was na dn afloop der legeroefeningen niet met zijn gasten naar Berlijn teruggekeerd, doch ii den omtrek van Hubertusstock gaan jagen. Keizer Wilhelm ontvangt morgen da Duitschen gezant op het Vaticaan, da heer Von Schlözer, ten einde met hem tt beraadslagen over het bezoek, dat de keizei den paus zal brengen. Eenige officieuze bladen, niet wetende, wat van keizer Frederiks gedenkschriften te zeggen, beweren, dat het dagboek onecbtii. Deze bewering is echter volkomen onjuist, daar niemand te Berlijn aan de echtheil twijfelt. De Nordd. Alg. Ztg. bewaart nog het stilzwijgen. Blijkbaar worden door dit blad eerst instructies van hooger hand afgewacht, (Ml.) De koning der Hellenen bracht giste renvoormiddag een langdurig bezoek aan dei keizer en de keizerin in het marmeren paleis te Potsdam, begaf zich daarop met den kroonprins naar Berlijn, en vertrok nasi Weeoen. Te Hanover is onder voorzitterschap van den uieuwbenoemden Oberpraesideat Von Bennigsen eene vergadering voor de Duitsche Emin-expeditie gehouden. De Afrikareizigers dr. Peters, luitenant Wis- mann en Paul Reichard spraken achtereen volgens en de vergadering besloot in de pro vincie Hauover tot kraebtigen steun van ds onderneming op te wekken en een telegram van hulde aan den keizer te zenden, ft heer Von Bennigsen zeide, onder bijvals betuiging der vergadering, dat de regee ringen en de plaatselijke overheid voor dit nationale werk hun hulp moesten verleenec. IIOORWECE1 Tot nog toe zij ri de verkiezingen U Noorwegen voor de Noorsche Volkvertegeo- woordiging in 43 districten afgeloopen. ft conservatieven hebben 5 zetels gewonnea en geen verloren. De ministerieelen hebbel er 8 verloren en 6 gewonnen. De radica len verloren er 11 en wonnen er 4. Met volle zekerheid kan reeds worden gezegd, dat geeoe der partijen de meerderheid ui hebben en dat de conservatieven en miuia- terieeleu versterkt, de radicalen verzwah zullen worden. 008TESRM K. De Hongaarsche justitie is eene roo- verbende op het spoor, die reeds een as"'1' diefstallen met braak op haar geweten heef'

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2