NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Dinsdag 25 September 1888. - Nu. 227. ARVERTENTIEN: Bureel: Sctieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. w. w. s. e l C o ii i- a ii t vers e ti ij ii t dadelijks* be li a I v e o p Kon- e n Feest il a e n. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs per Summer 10 tent. 202e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Stads-Berichten. PATEXTBLADEX. De BURGEMEESTER, hoofd vau het besluur der gemeente LEIDEN, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de inge vulde patentbladen voor de Wijken 5 en 6, over het dienstjaar 1888/9, bij het College vau Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn dagelijks des namiddags van een tot drie uren, en wel Donderdag 20, Vrijdag 21, Zater dag 22, Maandag 24, Dinsdag 25, Woensdag 26 en Donderdag 27 Sep tember e. kterwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patent- bladen ter uitreiking moeten wordeu afge geven aan de deurwaarders der directe be lasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Eu geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de leidtcbe Courant. De Burgemeester voornoemd, UE KANTER. Leidkn, 19 September 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen bij deze ter algemeens kennis dat de passage over de Langebrug, van de Pieterskerkgracht tot de Diel'steeg, wegens het herstel van het gewei/, van heden tot nadere aankondi ging voor rjj- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Lkidkn, den 24 September 1888. L. KI DEN 2-1 September. Voor het bouwen van een kegelbaan met biljartzaal op het terrein van den Burcht alhier, waartoe in de vergadering van den gemeenteraad van den 4 September 1888 besloten werd, wareu bij de heden ten raad- huize gehouden openbare aaubesteding inge komen 11 inschrijvingsbiljetteu waarvan het hoogste f 2785 en het laagste f2087 be droeg. Het werk is voor laatstgenoemde som gegund aan den heer C. E. J. Verhaaff timmerman alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzen f35.— f 18.f3.70 en f 1.90, laagste prijzen f35.f18.l"3.70 en f 1.85. De kolonel H. F. Alings, bezocht Zaterdag Haarlem, ten einde bet 3e bat. van het 4e reg. inf. aldaar in garnizoen te in- 8pecteeren. Gisterochtend ontstond op de Haar lemmerstraat alhier een begin van brand dat echter zonder hulp vau buiten kon worden gebluscht. Gistermiddag is op 't Levendaal alhier een jongetje te water geraakt. Een voorbij ganger sprong er bij, doch de zwemkunst niet machtig, moest hij, evenals het ventje, met stokken en andere redmiddelen op den wal worden gebracht. Gister tegen den avond waren twee kinderen, een van 3 en een van 11 jareu ongeveer, op de Langegracht woonachtig, op de Oude Vest vóór den Schouwburg, aan 't spelen, 't Jongste kind geraakte te water, waarop 't oudste zich ontkleedde |cn zich naar behooren ie water begaf. De hulp vau derden was echter noodig; dit begreep de brugwachter in de buurt, die kwam aan- loopen en beide kleinen op 't droge bracht. ni iictt, ijio'ri'Ki&KX k.v KUNST. Musis-Sacrum. Een heerlijke nazomerdag stelde de leden van Musis-Sacrum en hunne gezinnen gister in de gelegenheid volop te genieten van de matinée gegeven door het stafmuziekcorps van het 4e regiment infanterie, onder direc tie van den heer Mann. 't Was er dan ook uitmuntend bezet en bizonder gezellig en de lieve namiddag noodigde de executanten tot 't spelen con amore, de hoorders tot 't waar- deeren van 't uitgevoerde. Na de marsch over de liederen „Le Bi du Bout du Banc", „Fischerin du Kleine" en „de Meisjis van Breda" door den heer*** en de Ouverture „La Bohémienne" was 't vooral de „Traum-Walzer" van Millöcker die heerlijk werd gespeeld, trrwijl eene uit muntende uitvoering van de fantaisie van Buyssens over „La dame blanche" de afdee- ling vddr de pauze afsloot. Na de pauze gaf nog de uitvoering van de Ouverture „Zampa", „Paria", valse van Arditi en de Souvenir vau „Le domino Noir" gelegenheid te over om ons te over tuigen dat Mann's kapel in juistheid van uitvoering en volmaking der détails meer en meer het volmaakte nabijkomt. Een weinig meer kleur in de houding van 't publiek blijft echter nog te weuschen over, waar 't geldt dankbaarheid te toonen voor de pogin gen om iets goeds ten gehoore te brengen. Men behoeft daarom den orkest-directeur nog niet met schoenen en hoeden naar 't hoofd te gooien zooals in meer Zuidelijke streken vaak 't geval is; een weiuigje applaus kan onder de bon ton toch nog wel gedald wor den. Musis-Sacrum gaat er waarlijk aan bezoek en aan gezelligheid niet op achteruit, 't Is waar, het bestuur heeft dit jaar over de medewerking van de natuur, al evenmin te roemen als de pachter van het buffet. Zoo dra echter 't weêr wilde meêwerken toonde het publiek er te willen zijn om er den gezelligen geest meê te helpen onderhouden. We hopen nu maar op een volgenden zomer, als van zelve de prettige indrukke bewa rende van de laatste vriendelijke Musis-da- gen. Naar wij vernemen wordt door mevr. de wed. Douwes Dekker eene levensgeschie denis van Multatuli bewerkt, waaraan behalve persoonlijke ervaringen ook de briefwisseling vau den schrijver ten grondslag zal liggen. Belangrijk voor de kennis van Multatuli'a karakter-ontwikkeling moeten vooral de brie ven zijn, die uit zijne eerste Indische dienst jaren dagteekenen. (N. R. Cl.) Door Z. M. zijn goedgekeurd de nieu we tarieven van de verzekeringsbank Kosmos te Zeist: Uitbetaling van het kapitaal da delijk bij overlijden, a. met reductie der premie van af het 2de verzekeringsjaar, en b. met beperkte premiebetaling; voorts: uitbetaling van het kapitaal, na vooraf bepaalden verzekeringsduur of bij eventueel vroeger overlijden; en uitbetaling van het kapitaal na verloop van een bepaald aantal jaren met premiebetaling, uiterlijk tot aan het overlijden van den verzekerde of tot den vastgestelden termijn. De minister van juititie, jhr. mr. Ruiji van Beerenbroek, is benoemd tot eerelid van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond. De staatscommissie voor den landbouw zal 1 en 2 October a. s. te 's Gravenbage wederom vergaderen. Het bestuur van den Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond heeft zich met een adres tot de tweede kamer gewend. Adressant verzoekt afwijzend te beschikken op bet request van de Ned. Meelfabrikan ten die een inkomend recht vragen op bet buitenlandsche meel. De bakkers kunnen niet buiten bet buitenlandsche meel en vreezen, dat in geval van bescherming, de prijzen van het binnenlandscbe meel opgevoerd zullen worden tot den prijs van het be zwaarde bnitenlandsche. Bovendien wordt wel invoerrecht op meel gevraagd doch niet op graan, zoodat de schatkist niet voldoende gebaat wordt. Adressant meent eindelijk dat als de binnenlaudsche meelfabrikanten de prodnotie verbeteren, zij geen bnitenland sche concurrentie behoeven te vreezen. Zaterdag is te 's-Hage wederom de berri-berri-commissie vergaderd geweest. Naar wij vernemen, hebben staande de ver gadering 4 leden definitief ontslag genomen, en waarschijnlijk zullen nog 4 leden dit voorbeeld volgen. Behalve de professoren Mac-Gillavry en Pekelharing, zullen ook de oud chefs van den geneeskundigen dienst der marine en van het Ned. Indische leger (de heeren Van Leent en Cochius) met den secretaris zitting nemen. (IV. R. Cl.) De Haagsche briefschrijver van het Utr Dagblad schrijft aan het slot van zijn jongste epistel: Nog een oogenblik keer ik naar den landbouw (tentoonstelling) terug, en wel naar de harddraverij. Niet omdat deze eeu die pen indruk op mij maakte, want men moet geloof ik, een geboren barddraver zijn, om belang te kannen stellen in het voorbijsnor ren, zoo eenmaal in het kwartier, van een FEUILLETON. Onschuldig Veroordeeld. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, 89). Het bloed stroomde naar Ellens gelaat en beiden waren liever in den grond ge zonken, dan langer den blik te verdragen van Gerald Fortesdie als een bliksemstraal over hen heen schoot. „Wat doet gij hier, Lilia?" „Papa," stamelde het zwakke kind sngstig, „ik wilde miss Grey even het portret laten zien, dat zoo sprekend op baar gelijkt. Ik dacht, dat gij uit waart." irWees bedaard, kindlief, ik wil u niet hard vallen," antwoordde de rechter op eens en als met geweld van toon veraude- rend, terwijl de gewone spotlach weder merkbaar werd om zijn mond. „Miss Grey mag niet denken, dat mijn slaapkamer de verbodene kamer van Blauwbaard is. Beiden moogt gij met mijne vergunning die schilderij bezienzoolang als gij dat verkiest." Niettegenstaande deze toestemming, be grepen toch de meisjes, dat het betamelijk was zich thans terug te trekken. Toen Ellen Gerald Fortes voorbijging, bleef zij een oogenblik staanzag hem smeekend aan en zeide„Vergeef me, dat ik het ge waagd heb „Er is niets te vergeven," viel de rechter baar in de rede, maar zijne stem beefde en zijn hand sidderde, toen hij, na de meisjes de kamer verlatende, de deur achter zich sloot. Men gebruikte heden later dan ge woonlijk, het tweede ontbijt, hetgeen nu ook door den gastheer werd bijgewoond. Hij was buitengewoon gezellig en spraak zamer dan ooit; hij maakte Ellen bijna verlegen door zijne opleltendheden. Buiten bad het sneeuwen opgehouden en nu boorde men herhaaldelijk de belletjes der voorbijtrekkende narresleden. Gerald Fortes zag op zijn horloge en daarna naar de meisjes. Na kort beraad zei hij„Ik beb een weinig vrijen tijd, en als gij om uwe pelsmantels wilt bellen, kannen wij een sleevaart naar den molendijk van Brighton gaan maken. Zulk eeu tochtje in de frissche winterlucht kan misschien weer wat kleur op Lilia's wangen brengen. Het is maar zeker, dat het late naar bed gaan allesbehalve dienstig voor haar is." Een kwartier later reeds waren Lilia en Ellenvergezeld van den rechterin diens fraaie met prachtige paarden bespannen slede gezeten en op weg naar Brighton. Er was sneeuw genoeg gevallen en het had hard genoeg gevroren, om een flinke baan te kunnen hebben. De geheele lange eu breede weg was met zulke klingelende voertuigen bedekt en de klank der bellen vervulde de lacht. Men zag narrensleden met enkel en met dubbel span, men zag er van ouderwet- schen plompen vorm, men zag er ook elegante eu sommigen zelfs van fantasti- schen vorm, de laatste waren meestal iu de gedaante van een schelp. Verder ont waarde men dekkleeden van scharlaken roode kleur, schotsch gestreepte, uit beren vellen vervaardigde, ook uit vellen van vossen en Kanadasche wolvenja zelfs van luipaarden. Kortomhet was een bont geheel op dien witten bodem. De bellen waren op Russische wijze onder een hoogen boog aan de narresleden of maakten een deel nit van het paardentuig, maar voor bet meerendeel waren zij aan de sleden zelf bevestigd. Schoone, naar de laatste mode gekleede dames, vroolijk lachende jonge meisjes, ernstige mannen van zaken en jubelende kinderen, allen schenen zich te vermaken bij deze slede vaart. In eene opengewerkte doukerroode narre- slee, door vurige paarden van edel ras ge trokken, herkende Ellen Bella Rijders, rijk in zij en bontwerk gekleed, en nevens haarRobert Leith. Leith nam be leefd ernstig den hoed af, toen bij de slede der familie Fortes voorbij ging. Zijn blik bleef vrij lang rusten op Ellen, over wie zich juist de rechter had nedergebogen om het panter-dekkleed beter te doen sluiten. Zij bemerkte weder, dat haar hinderlijke blos in aantocht was en zag ras ter zijde. „Papa, ilc ben zeker, bet komt met die twee nog tot een huwelijk," riep Lilia met overtuiging. „Dat denk ik ook," was des rechters meening. Zij waren al heel dicht bij Brighton, toen Lilia begon te rillen van de kon. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1