-mft: m bi» «is <s z ajbj; «B /m. -sar 70 he*, voorrecht verschuldigd, uwe vergadering als voorzitter heden te leiden. liet gebruik wil, dal, bij eene gelegen heid als deze, tot U eenige woorden van deze plaats gericht worden. Ik mag uiij daaraan niet onttrekken en veroorloof tnij dan ook, het volgende hier in het midden te brengen. En wanneer ik daarbij soms in herhaling van het weleer gezegde verval, hoop ik, dat gij mij dit niet ten kwade zult duiden Er bestaan immers zaken, die wel eerrs herhaald kunnen worden, niettegenstaande zij altijd waar en algemeen bekend zijn. Ik zal U niet herinneren aan het met onze medewerking tot stand gebrachte, op wetgevend gebied gedurende liet nu afge sloten zittingstijdvak; daarvoor had dit nog te kort geleden plaats, liet aantal der toen vastgestelde ontwerpen moge dan al niet hijzonder groot wezentoch bevinden er zich onder, welke van het uitgebreidste belang zijn. Met bepaalde zekerheid is bet te voorzien, dat li oogst gewichtige en zeer omvangrijke werkzaamheden ons wachten. Ten rechtuia- ligst wordt er door onze medeburgers op gerekend, dat bij geene onzer daarmede in eenig verband staande handelingen een zweem hoe gering ook van eenzijdig heid, laat staan van partijschap zal door schemeren en dus nog veel minder blijken. Onze meening, onze overtuiging zullen wij als zelfstandige en vrije mannen de gau- sche Nederlandsche natie vertegenwoordigen de onbevangen en zonder de minste terughouding moeten doen kennen, doch daarbij steeds indachtig zijn, dat het Neder landsche volk een onafscheidbaar geheel vormt, hetwelk slechls door volmaakte eendracht kan blijven wat het is, namelijk een der meest vrije volken van de gansche aarde. Volkomen weten wij dat het onze eerste plicht is, door het aanwenden van al onze krachten, de welvaart van dit volk te be vorderen, en zijne onafhankelijkheid altijd en overal voor te staan. Daarenboven rust op ons de zoo zware verantwoordelijkheid, de aan een ieder onzer laiidgenooten door de wetten gewaarborgde rechten, vrijheden en aanspraken te helpen handhaven, eerbie digen en verwezenlijken. Kortom tot het werkelijk welzijn van het ons allen z66 innig, z66 oprecht dierbaar Vaderland on vermoeid bij te dragen en fljt bestendigen, zulks moet uitsluitend het doel van al ons streven zijn, dit moet onze éénige leus blijven Tot de zeer getrouwe en nauwgezette na leving hiervau verleene God ons Zijn' on- misbaren steun en Zijne nimmer hoog genoeg te schatten voorlichting I En in denzelfden adem vroeg ik daarbij den door ieder Nederlander vurig gekoes- terden wensch, dat het den Albestuurder behagen moge, onzen zeer geëerbiedigden koning, Z. M. Willem lil, nog zeer vele alleszins gelukkige en voorspoedige regeerings- jaren te schenken. Met deze beide uit den groud des harten voorkomende wenschen begin ik mijne tijde lijke betrekking waar Ie nemen. Naar aanleiding van het plotseling bijeenroepen van de kamers in vereenigde zitting, tot behandeling van de voogdijwet, zegt de schrijver van „tlaagsche Kout" in de i'rov. Gr on. Cl. Het schijnt op aandriugen van de ko ningin te zijn geweest, dat de griffier der eerste kamer de vergadering zoo plotseling beeft bijeengeroepen. Der koningin moet ter oore zijn gekomen hoe de esculaap van Apeldoorn en de hofdokter van meening omtrent 's kouings toestand verschilden. De Apeldoorusche geneesheer, die den koning dagelijks twee drie maal bezoekt, schijnt Zr. Ms. kwaal zeer ernstig in te zien en een spoedige oplossing te vreezen. Daar entegen ziet de hof-esculaap den loeslaud niet zoo donker in, en meent dat nog in de eerste maanden men voor geen noodlot tige gebeurtenis beducht behoeft te zijn. Kan het hier de argelooze, rondborstige plat telandsgeneesheer zijn tegenover den voor zichtiger gesloten, diplomatieken hof-esculaap? Hoe het zij, zoodra de koningin dit verschil van meening bij de geleerde heeren ontdekte, heeft zij zich gehaast, te zorgen dat in elk geval de noodzakelijke wetten behoorlijk in orde waren. Wij nemen zegt de Tijdals steeds, zoo het berichten van Haagsche correspondenten van provinciale bladen geldt dit bericht slechts onder voorbehoud over. Zeker is het intusschcn dat met groote overhaasting is gehandeld, z<5<5 zelfs, dat de memorie vau beantwoording geen onderteekening en geen datum droeg. De Tijd meldt, dat de toestand van het tweede kamerlid, den heer Van Nunen, aanmerkelijk is verbeterd. In de eergisteren te 's-Gravenhage gehouden vergadering van ridders der Mi litaire Willemsorde moet bijna eenstemmig zijn uitgemaakt dat de gep. luit.-kol. Dc Ilochemont niet aan de eerewetten heelt voldaan. Ilt-t vlugschrift van den gep. luit.-kolo nel Verstege over du Berri Berri Commissie is gericht tegen de benoeming van den gep. luit.-kolonel De Rochemont, lot lid en secre taris. De luit. kol. Verstege had :n overleg met anderen met deu minister Keuchenuis, zoowel de instelling der commissie als te benoemen leden besproken. Van den heer De Rochemont was nooit sprake geweest Hij wordt in felle bewoordingen door den heer Verslege als onridderlijk gebrandmerkt, zoowel wegens zijn algemeene houding in de Atjehaaiigelegenheden als wegens zijn persoonlijk optreden tegen deu lieer Ver stege, die door zijn toedoen in 1872, onge motiveerd en ongehoord, van Buitenzorg naar Meester Cornelis werd overgeplaatst. Uit een mondgesprek met den minister Keuchenius, waarbij de lieer Verstege zijn leedwezen betuigde hem onwillig gegriefd te hebben, bleek dat de minister uit groot moedigheid de heer De Rochemont, die item zelveu vroeger beleedigd had en thans om hulp was komen verzoeken, deze betrekking had aangeboden, ook met het oog op zijne vaardigheid van met de pen om te gaan De minister gaf den heer Verstege vrijheid deze zaak in het openbaar te behandelen, en deze meent de grootmoedigheid des mi nisters, zonder onderzoek naar persoonlijk lteid, te m reten afkeuren als premie op on ridderlijkheid. (HU) De pogingen tot voorbereiding der oprichting eener Zuid-Afrikaansche landbouw- eu emigratiemaatschappij worden ijverig voort gezet. Men verwacht echter nog uit Trans vaal nauwkeurige inlichtingen, die eerst over eenigen tijd kunnen worden tegemoet gezien. Uit tlellevoetsluis wordt aan de N. R. Cl. gemeld Gisterenmorgen stond de kwartiermeester P. op het dek van Zr. Ms. wachtschip Prins van Orauje, toen er een blok van aanmerkelijke zwaarte uit de mars naar be neden viel en ongelukkigerwijze op het hoofd van den kwartiermeester te recht kwam. Deze kreeg zware verwondingen aan hel hoofd, bleef lai.gen tijd bewusteloos en werd tegen twee uur vervoerd naar het hospitaal, na de eerste geneeskundige hulp te hebben genoten van twee officieren van gezondheid der marine. üislerenvoormiddag zijn met goed ge volg, door drie geneesheeren de twee kogels uit het lichaam genomen van het bij den moordaanslag in den Hout te Haarlem ver wonde meisje, in het Diaconessenhuis ver pleegd wordende. De handeling had plaats in tegenwoordigheid van een inspecteur van politie en de kogels zijn in handen van de justitie gesteld. Het meisje is wel. (li. Cl) Het doctoraat honoris causa der uni versiteit te Bologna is ter gelegenheid van haar jubtlaeum, ook aan prof. E. C. Don ders verleend. Het eere-diploma werd den oud-hoogleeraar dezer dagen toegezonden. Het Indisch Genootschap zal Dinsdag 25 September, des avonds te zeven uren, eene vergadering houden in het gewone lokaal te 's Gravenhage. De heer mr. J. De Louter, hoogleeraar te Utrecht, zal hel onderwerp van behandeling u Decentralisatie in Nederlandscb-ludië'' inleiden. Gisterenmorgen is op den Ooster spoorweg tusschen Utrecht en Hilversum, bij laatstgenoemde plaats, het verminkte lijk gevonden van den ruim zeventigjarigen De B. uit Hilversum, die waarschijnlijk gis teren avond door den laatsten trein is over reden, hetgeen niet is opgemerkt. Ver moedelijk heeft hij den overweg willen over steken en, daar bij doof was, den trein niet hooren aankomen. Uit Neerbosch meldt men: Het nieuw gebouwde weeshuis is geheel voltooid, waarvan reeds de eene vleugel van het gebouw in gebruik is genomen en door 120 weezen wordt bewoond. Ook is de nieuwe daaraan verbonden school met zes lokalen geopend, waarin nu geregeld 300 kinderen onderwijs .rmtvaugeD. Thans is weder besloten, dit weeshuis door aanbouw aanmerkelijk te vergrooten, zoodat eerlang nog een aantal kinderen ter verpleging zul len worden opgenomen. Op de Groen van Prinsterer-school te Doetinchem, directeur de heer Moora, zijn thans zes Transvaalsche jongelieden, om er hun opvoeding te voltooien, terwijl binnen kort nog vier jongelieden vandaar verwacht worden. Men meldt uit Drente: De turf is in den laatsten tijd in prijs voortdurend ge stegen turf, welke iu het vorige jaar voor f 13 per dagwerk van de hand ging, brengt nu f 23 en meer op. Men meldt aan de N. R. Ct. uil Weert In het naburige dorp Stamprooi hebbeu heden nacht ongeregeldheden op de kermis plaats gehad. Dc polilie trad handelend op, en een persoon werd dour een karabijn- kogel vau eeu mardebaussée gedood. Nadere bijzonderheden ontbreken. Wegens het houden van hanengevech ten zijn door de rechtbank te Maastricht 6 personen veroordeeld tol boeten van f 1 tot f3, subsidiair lot 1 en 3 dageu hech tenis. Een geval van volslagen krankzin nigheid of liever van geheele verdierlijkiug, komt Ie Diependaal (EpenjL.) voor. Aldaar woont iu een zeer bouwvallig huis, waarvan het dak totaal verrot is, eene circa 40jarige vrouw. De haren hangen haar verwilderd om 't hoofd, hare kleedereu zijn niets dan lompen en laten een vuil, smerig lichaam doorschemeren. Zij is tevens zeer men- scheuschuw. Onlangs ontbood hare familie dokter A. uit Gulpen, ten einde krankzin nigheid te constateereu, opdat men haar ouder curateele btengen kou. liet gold toen werkelijk eene jacht op de vrouw. Na niet weinig moeite slaagde haar broeder er in, haar te grijpen en voor den arts te brengenzij liet toen een vervaar lijk gehuil hooren. De arts maakte den beer officier van justitie met de zaak be kend, maar lot heden duurt de toestand nog voort, en men hoort niet dat het ge meentebestuur van Willem maatregelen neemt om daaraan een einde te maken. LEIDEN, LU September. Men leest in het N. v. d. D. van heden Gaven wij in de vorige week dage lijks bericht omtrent den gezondheidstoestand van Z M. den koning, zoo kunnen wij ge lukkig melden dat deze thans van dien aard is, dat zij voorhauds geen reden tot onge rustheid baart, zoodat die dagelijksche op gaven voorloopig achterwege zullen blijven. Zondagnacht had Z. M. een goede nacht rust en was er den geheelen dag eene merk bare verandering ten goede waar te nemen. Indien 'zooals vernacht wordt het besluit van de benoeming van jhr. mr. Beelaerts van Blokland tot voorzitter van de tweede kamer heden avond te 's-Hage ontvangen wordt, zal dekamer morgenna middag te half twee uren vergaderen tot in stallatie van den president en tot bepaling van den dag van aanbieding der staatsbe- ting, dienst 1889, op aanstaanden Vrijdag. (N. R. Ct.) Naar wij uit vertrouwbare bron ver nemen heeft de minister van binnenlandsche zaken aan het bestuur der kweekschool van onderwijzeressen te Arnhem bericht, dat over het volgend jaar hog slechts op een rijkssubsidie zal kunnen gerekend worden voor de eerste acht maanden. (Gelria.) Het overbrengen naar Oost-Indië van de torpedoboot, groot model, Cerberus, aan gebouwd bij de maatschappij De Schelde, zal door particuliere zeevarenden geschieden. In de overeenkomst met de regeering is de bepaling opgenomen, dat de oplevering te Batavia moet geschieden. Benoemd tot hypotheekbewaarder te Breda de heer G. De Sitter, thans inspec teur der registratie te Middelburg; te Zwolle de heer T. Van der Stok, thans bewaarder te lleerenveen. Uitslag der verkiezing van een lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Bergum. Uitgebracht 2995 geldige stemmen. Gekozen de heer L. W. De Vries (a. r.), te Minnertsga met 1340 stemmen. De heer E. B. Kielstra (I.) bekwam 1125 stemmen. Gisterenavond is door trein u*. 24 tusschen Nieuwerkerk en Capelle een koe verpletterddrie wagens zijn ontspoord. De reizigers kwamen met den schrik vrij en zijn te twaalf uur te Rotterdam aangekomen. Tevoren was door denzelfden trein tusschen 11 ar melen en Woerden een paard doodgere den, echter zonder dat dit tot oponthoud aanleiding gaf. GEMENGDE BERICHTEN Verleden Maandag is bij Wadswordt (N.-A.) een goederentrein op een trein ge- loopen met veteranen van Youngstown, Ohio, op weg naar het kamp te Columbus. Deze laatste stond stil en de reizigers konden vluchten voordat de schok kwam. Terwijl zij echter de glooiing van de baan afsneldeu rolden de verbrijzelde waggons ook naar beneden, zoodat 4 hunner omkwamen en 25, waaronder verscheidenen doodelijk, gekwetst werden. De machinist van den goederen trein was gewaarschuwd, maar kon niet stilhouden wegens de sterke helling van den weg. Een vreestlijke misdaad heeft de ge. meenle Gembloers in opschudding gebracht. Zekere Martijn Biel, een bediende van de landbouwschool, was 4 jaar geleden ge- trouw.l met Irma Mabille. Zij hadden 3 kanteen en leefden gelukkig. M. Biel had dikwijls den nachtdienst iu de landbouw school en zoo ook Zondagnacht. Toen hij Maandagmorgen 10 uren thuii kwam stond hij niet weinig verwonderd zijn huis gesloten te vinden. Hij ging achter het gebouw heen, opende eene kleine achterdeur en trad binnen. Een kreet van schrik en afgrijzen ont snapte hem. Op den vloer van de slaapkamer lag het lijk zijner vrouw uitgestrekt. Haar hoofd was byua van het lichaam gescheiden, terwijl de heetten en het ondergedeelte van het lijk veibraud, schier geheel ver koold waren. Het kind dat bij haar sliep, zat te spelen in het bloed zijner moeder! Wat was er gebeurd? Welk schrikkelijk drama was hier gedurende deu nacht ge speeld? Dit moet het gerecht onderzoeken. Eeuij vermoeden rust op deu zwager van dt vermoorde, die reeds is aangehouden. Door een aardbeving zijn te Vosliu bij fatras in Griekenland een groot auntil huizen verwoest. Twee lijken zijn ouder de puiuhoopen weggehaald en een groot aantal menseheu werden gewond. De schade is zeer aanzienlijk. De dorpen, verscheidene mijlen iu den omtrek van Vostiza, hebben min of meet van de aardbeving geleden. De bewonen vluchtten op straat en brachten den nacht in de open lucht door. De telegraafkabel tusschen Fatras en Co- rinthe brak. Op eeu groot aantal andere plaatsen, ver van Vostiza, werd de aardschol gevoeld. De Griekscbe regeeriug heeft onmiddellijk hulp gezonden. Te Constantinopel had jl. Dinsdag avond een groot ongeval plaats, hetwelk echter nog gelukkig afliep. Tegen 10 uki stootten voor Bujukdere dicht bij. de hatei de kleine stoomboot van de Duitsche u Engelsche ambassades tegen elkaar. Aai boord van elk dier vaartuigen bevondc zich leden der respectieve legatiën. Op 4 Duitsche boot wareu de Duitsche ainb» deur en diens gemalin, die zich voor hfl Alexander-feest naar het Russische ainbass- deurshotel begaven. Het Duitsche vaar tuig zonk, doch de personen, die zich a op bevonden, bekwamen geen letsel en woeu- den het feest bij den Russischen ambass- deur toch nog bij. Uit Bellagio wordt geschreven, dat ia den omtrek een overstrooming heelt plain gehad ten gevolge van vele jegens, E® huis is weggespoeld, waarbij eeu huisgezia van 6 personen medegesleept werd. Slechn twee kinderen, waaronder een zuigeling »o- den gered. HANDELS- EN F1NANCIËELE BERICHTEN. Bodegrave, 18 Sept. Op de maifc werden heden aangevoerd 179 wagens kag te zaïnen 11,173 stukswegende 48,18i kg., prijs le soort Goudsche 24 h 27-, 2e soort 22.--A/23^; zw. f hieronder i wagens Derby-kaas, prijs le soort 211 2e soort J 22.— a 23J, 22 wagen Edammer kaas, prijs le soort 29 a,- 2de soort f 24 A 26; wagen Leidsel* Kaas fHandel matig. Voor de binnenlandsche staatsfonds was heden de stemming onveranderd. De buitenlandsche markt was vastgesteld vooral voor Oostenrijkers, Russen, die «1 levendig van handel waren. De Russische spoorwegmarkt was prijs houdend. Obl. Zweedseb.-Noorweegsche spoor*."' ren gunstig gestemd. Ook de Amerikaausche markt was VN* 't grootste gedeelte in gunstiger stemmig BCKUEKLIJKE STAND. Van 12 Sept. tol en met 19 Sept. BEVALLEN: J. Overdijk;geb.Ouwethd d. M. d. Os, geb. v. Helden, d.—E-'- Slewe, geb. v. d. Voorden, d. M. De Kt'' geb. Piket, d. A. De Heer, geb. Stoute,'' A. M. H. Krantz, geb. v. Dijk, z. M. Bo® geb. Pardon, d. L. F. M. Sierat, geb.'' Pompe, z. M. M. Stafleu, geb. v. Kijk.df M. E. Boekwijt, geb. Lijbering, z. M. Kf tein den Bouwmeester, geb. Loeberd. J. Erades, geb. Stouten, z. R. Lauibooj, i(' Stevaar, z. C. G. Delfos, geb. Goejee,!-' 1'. Aruoldus, geb. v. Wijk, z. J. C. Del*! geb. Kriek, d. M. M. Mieog, geb. Ilendhh

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2