*.-£23 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 18 September 1888. N°. 221. 202° Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Lhden, 15 September 1888. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. FEUILLETON'. Onschuldig Veroordeeld. Êïe/.e Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOÉUKEIBEHT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per 4uminer 10 ('ent. ADVERTENTIE N: Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenh contantzonder rabat, per regel 0.10. Bureel: .Sciieepinakerssteeg 6. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden liet ïittingsverslag van Dinsdag 4 Sep tember 1888. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 184 hs der Ingekomen Stukken ver- i (inden. S t a tl s- Berichte \rijwillige oefening in den wapenhandel De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de beschikking van Z.E. den Mi nister van Oorlog, in dato 13 Augustus 11., 11' en Vile afd., Generale Staf en Militie in Schutterij n". 87; Brengt ter algemeene kennis datin plaat- 111, daar Infanterie of Vesting-artillerie in ptnizoen ligt aan jongelingen van 17 jaren til san den militjeplichtigen leeftijd, die ui daartoe bij den commandeerenden offi- m aanmelden, gelegenheid zal worden rnven om bij de korpsen Infanterie en rating-artillerie kosteloos onderwijs te ontvangen in den Wapenhandel en, voor rooveel de Vesting-artillerie betreft, ook in Ie bediening van het geschut; dat aan de deelneming daaraan voor hen lij de latere vervulling van hunnen militie- dienst belangrijke voordeelen verbonden zijn; dat de aanmelding jaarlijks vóór 1 Oc tober moet geschiedenonder overlegging im eeoe geboorteakte of een extract uit het geboorteregister, alsmede van een certificaat ra» goed gedragafgegeven door den Bur gmeester van de gemeente, waar dejonge- ig woont en dat nadere inlichtingen dien aangaande, dagelijks tusschen 10-4 uren, zijn te ver- jen ter Gemeente-Secretarie (afd. Nat. Militie). En geschiedt hiervan openbare kennisge- 'ing door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd; DE KANTER. I) R 4 4 K W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I.EIDEN Brengen ter algemeene kennis dal door J. H. H. BORG ER DING, kofïiehuishouder alhier een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in liet klein in het bijgebouwde gedeelte van het perceel Steenstraal n°. 57. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 17 September 1888. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 20 Sept. 1888, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1. Voorstel betrekkelijk den aankoop van het perceel naast de Lakenhal. (183). 2. Idem tot verhooging van de jaarwedde van den leeiaar in de Engelsche taal aan het Gymnasium. (173) 3. Idem betrekkelijk de tijdelijke aanstelling van cene lecrares in de Engelsche taal aan de Hoogerc Burgerschool voor Meis jes. (185) 4. Verzoek van de leden der Lawn 'Tennis club om het Gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgraeht te mogen gebruiken. (184) 5. Idem van B. Verhoeven, om een stoepte leggen in de Haarlemmerstraat. (186) 0. Eerste Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1888. 7. Staat van af- en overschrijving op de be grooting, dienst 1887, van het Luthcrsch Wees- en Oudelicdenhuis (187) LEIDEN, 1? September. De man die, alhier woonachtig, on langs als vermist werd gesignaleerd, is wederom in zijne woning teruggekeerd. Hij was in Alkmaar wegens bedelarij in arrest genomen en is onlangs daaruit ont slagen. Bij de Zaterdag gehouden aanbe steding van ligslroo ten behoeve van het garnizoens-iiachtleger te Delft, was de minste inschrijver de heer G. Romiju, alhier, voor f 34,98 per 1000 kilo. Bij de op heden gehouden openbare Verkoopiug van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzen f37.— f 18.f3.70 en f 1.85, laagste prijzen f35.f18.f3.70 en f 1.85. UITZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1735) van Justus Van Effen. De tijd- en gewestgenoot van den Ken- nemer bard W. J. Hofdijk, dr. Dirk Dor- beck, is dezen spoedig in den dood gevolgd. Op 73jarigen ouderdom (hij werd op 27 Augustus 1815 te Schagen geboren) overleed hij te Alkmaar, waar hij jaren lang de ge neeskunde uitoefende. Terzelfder tijd maakte hij zich een meer dan alledaagschen naam in de letteren door zijne gedichten „Mosch- rozen, Zangen en Fantazyen" (Utrecht 1849) en door menige bijdrage in tijdschriften en jaarboekjes. Behalve zijn werk De uiterste grenzen van het modern materialisme" (Amst. 1862), leverde hij ook critiek en vertalingen. Spectator OFFICIEELE BERICHTEN!. Door Z. M. is de heer C. G. Rommen- höller erkend en toegelaten als consul van Rumenië le Rotterdam. Door de arr.-rechtbank te Breda is, ter vervulling van de opengevallen betrek king van kantonrechter te Bergen op Zoom, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: jhr. mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet; mr. E. A. E. Van der Kemp, en mr. II. C. E. Rits; kantonrech ters te Schoonhoven, Zevenbergen en Waal wijk. De ministers van oorlog en van wa terstaat, handel en nijverheid zullen op 20 dezer geen audiëntie verleenen. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip le kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, den 15den dezer te Saigon aangekomen. Aan boord was alles wel. Z. M. de koning had Zaterdagmiddag te 1 uur eene conferentie met Hd. commis sarissen voor Overijsel en Drente. Wij meenen te weten, dat ook op deze conferentie hoofdzakelijk de ontginniog van woeste gronden werd behandeld, in verband met de oprichting van de Nederlandsche Heidemaatschappij. Hbl Aaustaanden Dinsdag te 3 uur zal de tweede kamer bijeenkomen tot het opma ken der nominatie voor het voorzitterschap. De Zaanbode over den vaccinedwang schrijvende, zegt het voornemen toe te juichen van verschillende corporatiën, om zich tot de regeering te wenden in zake den nog altijd bestaanden vaccinedwang voor onder wijzers en schoolkinderen. Nu meent het blad echter tamelijk zeker te weten, dat een voorstel tot wijziging van het betrokken wetsartikel niet van de re geering zelve zal uitgaan, maar dat een ka merlid daartoe het initiatief zal nemen. De 75ste gedenkdag van Neêrlands onafhankelijkheid, op 17 November aan staande, zal te Rotterdam niet onopgemerkt voorbijgaan. Een commissie heeft zich ge vormd om, met vergunning vau burg. eu weth., de Erasmusinarkt dien dag te ver sieren met een eerepoort enz., en mocht zij daarvoor in staat worden gesteld ook een volksfeest te organiseeren. Donderdagmorgen lag een van de twee zwanen, welke den vijver van Den Heuvel te Rotterdam versieren, dood in de wetering tusschen Den Heuvel en het land ten westen hiervan, dat van gemeentewege wordt op gehoogd. Het beest was doodgeschoten; vermoedelijk door iemand, die tijdens den mist, welke den nacht te voren heerschte, het beest hoopte meester te worden om het dons, maar door den mist niet zag, waar het getroffen dier sterven ging. (W. R. Ct.) Onder de gemeente Oud-Beierland ge beurde Zaterdag ochtend een droevig onge luk. Een joDgeling van 17 jaar, die bij den landbouwer J. D. R. aan den arbeid was, geraakte onder eenen wageD, zoodat een der wielen hem over den borst ging, met het gevolg dat de ongelukkige dadelijk dood was. Vier jeugdige knapen, verdacht van diefstal van een gouden voorwerp te Woer den, zijn naar Utrecht getransporteerd. 'HIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, van XV. XV. s. iDe heer Moultrie is een huisvriend f™ de verloving had eerst kort geleden Lilia bemint hem oprecht, doch 9 ik geloof dat hij zijn schoon !">at en zijne fijoe manieren als inzet phuikt, tot het verkrijgen van een hoogen ft'. Arm kind! arm kind, juist door njkdom! Waarom moet de liefde altoos 10 gruwzaam wreed zijn?" Robert Leith lette ter nauwernood op tucht, die deze laatste woorden ver- Nde, Zijn blik dwaalde over het met bMnten bezette hoofd der schoone weduwe J de zaal en bleef ditmaal niet rusten bij ""kii Moultrie, maar op eene jonge ""•i die onder een sierlijken luchter in P'p'ft stond met den rechter Fortes. Zij eehe verblindend schoone verschijning. zwart kleed a la princesse met een voorstuk van gewerkt gouden zijde, hare met gouden armbanden versierde blanke armen en haar lange sleep gaven aan de trotsche gestalte van Ellen een vorstelijk voorkomeD. Uit de kraag h la Medicis van echte geelachtige Mechelsche kant, kwam haar sneeuwwitte hals schitterend te voor schijn. De lange, zwarte handschoenen be dekten voor een gedeelte de ronding van de welgevormde, gevulde armen en een enkele, in vollen bloei staande geele roos prijkte als eeu ster in het douker golvend haar en voltooide dit zoo eenvoudig en toch zoo eigenaardig smaakvol toilet. Ontegenzeggelijk was zij de schoonste vrouw uit het geheele gezelschap, dat zoo rijk was aan schoone vrouwen. Een oogenblik stond Leith als roerloos en toen met een stem, die hij door zelf- beheersching tot rnst dwong, vroeg hij zoo bedaard mogelijk: Wie is die dame, die daar ginds met den gastheer in ge sprek is?" Mevrouw Rijders wierp een blik in de aangeduide richtiug en antwoordde toen: Odat is miss Grey de loontrekkende juffrouw van gezelschap van miss Lilia Fortes een dame zonder afkomst. Om u de naarheid te zeggen, zij heeft dikwijls mijne japonnen gemaakt. Een ongemeen voorkomen, niet waar? In dit toilet doet zij u denken aan een historisch portret. Eerst sedert drie weken is zij bij Fortes in huis, maar schijnt nu reeds in alles en bij iedereen baar zin door te drijven, 't Is waarlijk onrustbarend 1" „Hoe bedoelt gij dat?" vroeg Leith met den blik onafgewend gevestigd op de dame in het zwartgouden kleed. „Zie eeiiSj hoe de rechter met haar spreekt," antwoordde de weduwe, „zie eens hoe hij haar aanziet, als wilde hij haar met de oogen verslinden. Onder ons gezegd, soms schijnt het mij toe, alsof in dien man een bijna ontembare kracht in kluisters ligt, die op eens verschrikkelijk zal losbarsten. Bij mijn laatste bezoek vond ik miss Grey in het gezelschap van mevrouw Maitland en hare nicht. Vader en dochter beiden behandelen haar als ware zij hunne gelijke; zij verschijnt op huuue feesten en gaat overal mede. Bij de groote narreiisleepartijnog onlangs, zat zij naast miss Lilia in den beroemden kostbaren pels der Fortes gehuld, meer gelijkende op eene koningin dan op een gewezen naaister. Iedereen spreekt over die dingen. Het is alsof vader en dochter beiden betooverd zijn. De rechter is, zooals gij weet, reeds lang weduwnaar, maar zijn beste vrien den beschouwen hem nu als een ver loren man." ,0 ja, hij is weduwnaar jaI Dat was ik vergeten," zei Leith halfluid. Hij onderzocht daarna ernstig het zwaarmoedig en toch spottend gelaat van den man, die zich over het meisje in zwart en goud heenboog, eu hij moest erkennen, dat de bezorgdheid der beste vrienden van den rechter, waarvan mevrouw Rijders gesproken had, niet zonder grond was. Zich even naar de schoone weduwe wendend, zeide Leith met een zucht: „Ja, mooie vrouwen zijn sedert de Grieksehe Helena, altijd ge vaarlijke huisgenooten geweest!" „Zeer waar!" klonk het wederwoord, min of meer bits. „Maat zie nu toch eens," viel mevrouw Rijders zich zelve in de rede, „die arme rechter! Waarlijk hij presenteert haar zijn armhij geleidt haar zelf naar de piano. Zij moet een mooie stem hebben." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1