den man te overtuigen dat hij door liet af- leggen van den eed geen gevaar liep eu liet recht had op alle vroegere verklaringen terug te komenwanneer hij nu maar de zuivere waarheid meedeelde, niets baatte. liet eenige wat hij steeds snikkende ten antwoord gaf, was: „ik kau niet, ik mag niet 1" Nadat men zich een half uur met hem had bezig gehouden en hij tot viermaal toe voor de rechtbank teruggeroepen was, zag mr. Ort zich verplicht der rechtbank te ver zoeken hem voor de weigering acte te ver kenen onder voorbehoud later eeue ver volging tegen den wederspanuige in te stellen. De politic te 's Hage had eergisteren een hondenjacht georgauiseerd. De jagers van de drie politie-afdeelingen in jachtkos tuum (de vroegere grijze uniform van de agenten 4e kl.) en met vervaarlijke halsban den van nog vervaarlijker kettingen hadden een goede vangst. Meer dan honderd 011- gemuilkorfde mopjes, puckjes, enz. enz. enz., vielen hun in handen. Aan vreemde tooneelen ontbrak liet daarbij niet. Zoo h.ul een hoofdagent een grooteu hond, dien hij met opoffering van zijn halve boterham had gelokt, reeds dicht iu zijn nabijheid, toen een man den hond eensklaps een schop gaf. En het beest er van door! E11 de man ook I Maar de agent hem ach terna. Finale: proces-verbaal tegen den hondenvriend en de hond zoek. Fad Woensdagavond ruim 10 uur had er een ernstig ongeval plaats in een pand in de Peperstaat te Rotterdam. Terwijl de moeder zich even verwijderd had, kwam haar zoontje een kind van 5 jaar, uit bed eu wilde het nachtlampje wat opdraaien. De kleereu kwamen met de vlammen in aan raking zoodat het kind plotseling in lichter laaie vlam stond. Gelukkig liep het de straal op, waar het ongeval dadelijk bemerkt werd eu men onmiddellijk alle pogingen aanwendde om dc vlammen te blusscheu. Het kind was echter reeds met vele brand wonden overdekt en werd te middernacht nog naar het Ziekenhuis vervoerd, alwaar het reeds is overleden. Dinsdag 25 en Woensdag 26 Septem ber e. k. zal te Rotterdam gehouden wordeu dc 53ste algemeene vergadering van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van Sterkeu Drank, ook ter herdenking van het feit dat het omstreeks dien tijd eene halve eeuw zal geleden zijn dat nog vóór de stichting der Nederlandsche ver eeniging te Rotterdam een Afschaffings genootschap werd opgericht. In de eerste najaarsvergadering van het hoofdbestuur der muatschappij ter bevor dering van nijverheid, op 6 Sept 11. gehouden op het Paviljoen te Haarlem, hebben de vier door de jongste algemeene vergadering benoemde directeuren, de heeren dr. D. De Haan, tevens benoemd president, G. A. A. Middelberg, mr. J. C. Meijer, en A. L. de Sturler, zitting genomen. Die vergadering was hoofdzakelijk gewijd aan de uitvoering der besluiten van de jong ste algemeene vergadering, in Juli 11. te 's Graveuhage gehouden: als: indiening van adressen aan de regeering tot uitbreiding van ingenieurs personeel in het belang der irrigatie in Ned. Indië, en tot aanbeveling van de aanvulling en uitbreiding der wet van 19 Sept. 1874 (SM u« 130) betreffende den kinderarbeid. Verder werd besloten verschillende onder werpen in genoemde algemeene vergadering behandeld, in nadere overweging te geven aan de departementen der maatschappij, als staatsinmenging op sociaal gebied, onderwijs in handenarbeid, wet op de fabrieksmerken, eu huisvlijt als middel tot volkswelvaart. Twee agenten hebben Dinsdag omstreeks 12 uur op verzoek hulp verleend aan een heer op de Leliegracht Ie Amsterdam, voor wiens woning een groote volksverzameling was ontstaan, bestaande uit werklieden, die naar aanleiding eener advertentie in een blad zich voor een betrekking kwamen aanmel- deu en op verzoek zich niet wilden verwij deren. Genoemde heer was geheel onkun dig aan die advertentie. Een soldaat van het «Leger des Heils" werd in de Rozenstraat te Amster dam, door een troep jongens bemoeilijkt eu ontving daarbij van een hunner een steek met een mes in den hoed. De jongen werd in arrest genomen. De vroegere conducteur der A. O. M. Van Horn, dieop de Nassaukade den man slag pleegde op den gedoodeu Ekkert, moet vóór hij stierf bekend hebben op den ver- slagene te hebben geschoten, doch allèèn met het doel hem schrik aau te jagen. Het kantongerecht te Wageningen heeft de heeren B., E. en R. te Oosterbeek, wegens het werpen van „kokkelboonen" in m-. K HC mn mm w-n een der vijvers van mevr. Kneppelhout, ten gevolge waarvan een aantal visschen stier ven, veroordeeld tot f 20 boete elk, eu den vroegercu gemeente veldwachter O. tot 7 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de door misdrijf vcikregen visch, of f 5 boete, bij met-voldoening te vervangen door 5 dagen gevangenisstraf. Dinsdagmiddag had er op de weg naar Driel nabij Elden door het aanrijden van eeu rijtuig tegen een ander voertuig een ongeluk plaats, waardoor het rijtuig om kantelde, maar hel gezelschap geen lichame lijk letsel bekwam. Des avonds op hun terugweg (zij hadden te Driel een ander rij tuig genomen) waren zij ongeveer een half uur verwijderd, trof hun een tweede onge val: het voor onderstel van liet rijtuig brak, waarmede het paard op hol sloeg, den voer man met zich sleepende. Het gezelschap bleef wederom ongedeerd, doch de voerman, een bijna zeventig jarig man, heeft er het leven bij verloren. lilt Zevenaar wordt aan de N. R. Cl. gemeld Doordien twee goederentreinen op de lijn Kleef Keulen gisterenmiddag in botsing zijn gekomen, is de trein van Keuhn, die alhier te vijf uur moet aankomen, een uur te laat gearriveerd, waardoor de aansluiting met tlollaud gemist werd. Nadere bijzon derheden ontbreken. Te Waspik heeft eene vermoedelijke poging tot vergiftiging sedert eenige dagen de gemoederen bezig gehouden. Zondag over leed zekere S. aldaar, die, zooals uit een onderzoek door de politie gedaan blijkt, steeds zijne echtgenoote wantrouwde en nopens zijn uiteinde meermalen vrees had gekoesterd. Nadat liet gerucht de ronde had gedaan, werd vanwege de justitie de begrafenis, die Dinsdag zou plaats hebben, uitgesteld eu door den officier van justitie, vergezeld van den rechter commissaris en twee geneesheereneene lijkschouwing ge houden, die tot het vermoeden van vergif tiging leidde. Een scheikundig onderzoek zal dit nog nader moeten uitmaken. De geneesheer, die de doodenschouw gevoerd heeft, schijnt er niets van gemerkt te hebben. 26 October e. k. zal te Tilburg een „spoorwegfeesl" gesierd worden, hoofdzake lijk bestaande in een optocht met verschil lend spoorwegmateriaal. Het zal eene herinnering zijn aan October 1863, toen de eerste spoor wegtij n der Maatschappij (TilburgBreda) geopend werd. Te Maastricht werdeu Maandag aan een jongen door het afgaan van een patroon, welke hij bij de militaire manoeuvres had weten machtig te wordeu, twee vingers ver brijzeld. Dit is reeds het vierde geval van verwonding, dat aldaar binnen eenige dagen onder dezelfde omstandigheden is voorge komen. Een 70-tal bedevaaitgangers, van Kevelaar tcrugkeereude, is te Horst met levensgevaar aan eeu groot onheil ontkomen, door een brand die des nachts iu de herberg ontstond, waar zij overnachtten. Het was eene verschrikkelijke verwarring en in alle haasf moesten zij vluchten, sommigen met achterlating van kleederen. De herberg brandde geheel af. BUlTENLAiNÜSCHE BERKJllTEA. BELUIK. Het congres van oorkundigen te Brus sel heeft besloten de volgende maal bijeen te komen te Florence. Aan een Dinsdag den leden door de Belgische oorkundigen aangeboden bauket heeft o. a. prof Guye uit Amsterdam een toost gehouden, welke bijzonder opgang maakte. Met aanvang van 16 dezer wordt weder eene reeks feestelijkheden te Spa geopend. Gedurende den wedstrijd van schooue vrou wen zal zich eene vrouwenorkest doen hoo rei) en niet minder eigenaardig de opera La belle Fatina worden vertoond. Behalve wedrennen en wedstrijden voor allerlei slag van rijtuigen, zijn nog aange kondigd gemaskerde bals en optochten, schitterende verlichtingen, jachtpartijen enz, K IV <4 LA IV Uit Koustautinopel wordt aau de Times gemeld, dat door den staf omvang rijke verdedigingswerken voor Tripoli ont worpen wordeu. De Times verneemt uit Zauzibar dat, niettegenstaande de orde te Pagani hersteld, de toestand gespauneu blijft. De handel is verlamd. De Arabieren eischen herstel van hunne grieven tegen de Duitsche ambtenaren, EH ANKR1J H. Volgens de France en de Fretse, die het weten kunneD, bevindt zich generaal ai «J» mu ara JSA. rmcm Boulaugor met eene zijner dochters te Chris- liania. „Is Stanley dood of levend?" De heer Ureffulhe, gewezen ambtenaar aan het Fransche consulaat te Zanzibar en t en bekend reiziger, heeft aan een redacteur van de Siècle verklaard, niet aan Stanley's dood te geloovenjuist omdat meu zegt, dat hij omgekomen is. De bekende reiziger houdt het bericht voor een politiek verzin sel, uitgestrooid om Stanley beter gelegenheid te geven, zijn doe! te bereiken. Ook vol gens den heer Greffulhe zou dit zijn, het bezetten van de streken, die bij de Berlijn- sche conferentie neutraal bleven. De Parijsche dagbladvereeniging Le Cri du Peuple is failliet verklaard. De werkstaking van spoorwegwerkers te Limoges duurt nog steeds voorl. De arbeiders eischen 32 ernes, per uur iu plaats van 26, welk loon naar hun zeggen onvol doende is, om lichaam en ziel bij elkaar te houden. Te Toulouse zijn Maandag in eeu afvoerkanaal verscheidene blikken trommels of bussen gevonden, in elk waarvan 100 koperen patroontjes. De kanaalwerkers ver trouwden dc zaak niet en brachten de bussen naar de politie, welke ze door den directeur van het stedelijk laboratorium Surre deed onderzoeken. Toen deze ze voorzichtig opende sprong plotseling eene der patronen, zoodat de heer Surre op meer dan dertig plaatsen vrij ernstig gekwetst werd. Naar het schijnt was de patroon met eene hoogst gevaarlijke ontplofbare stof gevuld. In Tuuis heeft een gevecht plaats ge had tusschcn eene met voortreffelijke gewe ren gewapende rooverbeude en den bergstam der Cbauoni's. De roovers, 300 man sterk, werden geslagen eu verloren 20 mau, bene vens hunne kameelen. De Chanoui's hadden 4 doodeti. DUITSCML A.\ 1*. Keizer Wilhelm heeft den rouw der koninklijke familie over den dood van keizer Frederik tot 15 Juni 1889 verlengd. De keizerin zal, naar uit Primltenau gemeld wordt, den 25u of 26n dezer maand met hare vijf zonen aldaar aankomen, om in streng incognito een tien- of twaalftal dagen op het koninklijk buitengoed te ver toeven. Keizerin Augusta is uit Weimar te Baden-Baden aangekomen. Tot Eisenach werd H. M. door den groothertog en door hertogin Johann Albert van Mecklenburg- Schwerin begeleid. De aartshertog Albrecht van Oosten rijk heeft een prachtigen krans op het graf van keizer Frederik nedergelegd. In alle stilte is jongstleden Zondag te Müneheu de diamanten bruiloft, het zeld zame feest zijner 60jarige echtvereeuiging, gevierd door het doorluchtige echtpaar, hertog Max van Beieren. De geheele familie had zich op dien dag om de vorstelijke ouders verzameld. Zoo zonnig als de ochtend eu middag van het leven der jubilarissen was geweest, is ook de avond daarvan. In den vollen zin van het woord kan van hen worden getuigd dat zij zegen om zich heen hebben verspreid cu zeer veleu vereeren dit edele menschenpaar als hun weldoeners. De oudste zoon, hertog Lodewijk, beeft wegens zijn huwelijk met Henrietta Baronesse Von Wallerseeeeu huwelijk dus beneden zijn stand afstand gedaan van het recht van primogeuitur. Hertog Karei, de tweede zoon, is een bekwaam en beroemd oogarts geworden. Hertog Max Emanuel, de derde zoon, vertoeft meest altijd te Hanover. De dochters van den ouden hertog zijn erfpiinses weduwe Helena Von Thurn und Taxis, de keizerin van Oostenrijk, de koningin van Napels, de gravin Von TTaui en de hertogin van Alenpon. De 80jarige hertog is wel is waar aan den rolstoel gebonden, doch is nog even frisch van geest en opgeruimd als vroeger, een vereerder der kunsten en eeu vriend van degelijk ontwikkeld eu ongedwongen gezelschap. Uit de hertogelijke familiegoederen: het slot Banz bij Bamberg, slot Possenhoven aan het Sarnberger meer, Witlelsbach bij Aichach, het paleis te München enz is in den laatsleu tijd een fideicommis samen ge steld. De op 2 en 3 October bepaalde komst des Duitscheii keizers zal zich kenmerken door even schitterende als uit het hart des volks komende ovatiëu. De verjaardag van H. M. de koningin moeder van Beieren is Zaterdag in het ge heele land inet groote geestdrift gevierd. (D, v. Z-H en 's Or.) De Ki euzzeilung meldt, dat de rijks minister van financiën (in de plaats van dr. Jacobi, wien op zijn verzoek wegens ziekte ontslag is verleend) reeds is benoemd en dat hij tot de conservatieve partij be hoort. Tot oppersten scheidsrechter bij de manoeuvres van het derde Pruisische leger korps is de prins-regent Albrecht van Bruin- wijk benoemd. De schulden van den overleden koning Lodewijk van Beieren zijn thans nagenoeg geheel afbetaald, dank zij den verkoop va» sommige eigendommen en de entrees gehe ven van de bezoekers der koninklijke ka- steelen. Het tegenwoordige hof leeft zeer zuinig. Berlijn en Bteslau zijn thans telepho- nisch verbonden. De afstand is 360 kilo- meter. Tot verdere geldelijke en zedelijke ondersteuning van de expeditie tot het out zetten van Einin Pasha, waartoe thans vast besloteu is, zal er weldra door het comité eene oproeping tot het Duitsche volk wordei gericht. Als aanvoerders der expeditie zija de bekende grondlegger der Duitsche Ooit- Afrikaausche maatschappij, Carl Peters, ei de evenzeer bekende Afrika reiziger Wis- manu aangewezen. Tegelijkertijd ontbood de rijkskauselier den grooten Hamburger koopman Oswald naar Friedrichsrube, on door hem nader ingelicht te worden omtrent de jongste gebeurtenissen en gevechten ii Oost-Afrika. De heer Oswald bezit te Zan zibar de grootste firma. Verder hoor ik, dat het plan betreffende eene Duitsche ge subsidieerde stoomvaartlijn naar Oost-Afrih weder opgevat geworden is. (N. R. Cl.) In Nassau hebben eenige vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad, naar aanlei ding van de legeroefeningen aldaar. Eei aantal boeren, verbitterd door de vrijpostig, heid en de uitspattingen der in de dorpen ingekwartierde soldaten, hebben, toen ét militaire overheid hun geen recht wilde verschaffen, een detachement huzaren omsit geld en vele manschappen door geweerschot» of messteken gewond. Een onderofficia werd gedood en verscheidene soldaten zijs zwaar gekwetst. In een ander dorp werder bij een dergelijken aanval 6 infanterist» gewond. Een aantal personen zijn in heel- tenis genomen. Ook te Hamburg zal een groot socis- listenproces bij het Landgericht in behan deling komen tegen drie groepen van pe- sonen, die bij verschillende gelegenheden oj overtreding van de socialistenwet betrap; werden. HOSCIAniJE. Kossuth, de hoogbejaarde Hongaarse;» patriot, heeft aan prins Napoleon het vol gende telegram gezonden, ter gelegenheid van het bnwelijk van diens dochter Bk den hertog van Aosta: „Een oud mui een balling uit mijn eigen land, vaa bet verleden door een diepe kloof gescheidto, bewaar ik toch diep in mijn hart één ge voel: dat van daukbaarheid. Er was eet tijd toen ik geacht werd in naam de Hongaren te spreken. Die tijd is voorbij Toch mag ik zeggen, dat vele Hongaren evenals ik zelf dankbaar zijn voor hetgee: prins Napoleon voor de vrijheid vau Hon garije gedaan beeft en dat zij met m'j hunne gelukwenschen zenden voor den plechtige gelegenheid". DENEMARKEN. Met het oog op de aanstaande opening der zitting van den rijksdag, 1 October, it er tegen 29 en 30 dezer eene algemeen vergadering bijeengeroepen van gedelegeerd» uit de oppositiepartij in alle kiesdistrict» des lands. Alle tot die partij behooresdi leden van den rijksdag zullen mede aan i vergadering kunnen deelnemen. RUSLAND. De czaar heeft te Novoja Praga tó zijn generalen onder levendige deelnemiig der bevolking zijn geboortedag gevierd, f» deputatie overhandigde den keizer eu l' keizerin een album met gezichten uit I" gouvernement Cherzon, eu voorts vrucht» bloemen eu gestikte doeken. De oudste) van het dorp Novoja Praga brachteD rC' en brood en de dorpsmeisjes koreDkraus» 350 gasten waren voor het keizerlijk dejer ner uitgenoodigd. De kosten voor de spoorwegbewaking de heen en terugreis van den czaar, meerdere zorg voor de troepen, dagelijkse!1 betalingen en troepenvervoer worden 1 700,000 roebels geschat. Het gerucht loopt te Petersburg d* het hoofd der detective-politie Putilin verbinding staat met een troep die'» waarvan bij nu en dan belangrijke zoW* moet hebben ontvangen. De commissie voor de jaarmarkt® Nisjni Novgorod heeft een verzoekscht»

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2