NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ü>e/.e Co ii ra lit v e r s c h i| n t dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOHMEIREHT: Zaterdag 15 September 1888.. - N°. 219. ADVERTEHTIE»: Uitgevers: Gebroeders Muré. Herlialingsoiiderwijs. BINNENLANDSÜHE BEKIOHTENT Onschaldig Veroordeeld. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. S'rijs per Nummer 10 Osit. 202° Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: hclieepmakerssteeg: 6. Sto ds-B ericli ten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vari LEIDEN, Gezien artikel 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelenJe de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en hel ontslag der leerlingen Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen ter algemeene kennisdal de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der .3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 3 tot en met den 15 September e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werlstraat en aan de Korte Mare, des voorrniddags van hal/ negen lot negen uren en des namiddags van half twee lol twee uren, behalve des Zaterdags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 1 behoort dat deel der ge meente, dal ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- straal, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, ketelboel ersleeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Ulrechtsclie brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dat deel der ge meente, dal ingesloten wordt door en ten oos ten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgrncht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 3 behoort dat deel der ge meente, dal ingesloten wordt .door en ten oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketel- boetersleeg, Korte Korenbrugsleeg, Nieuwe Itijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 September 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, tol regeling van hel Herhalings- onderwijs in de gemeente Leiden (Gemeente blad no. 11;) Brengen ter kennis van belanghebbenden dal de inschrijving van leerlingen voor het llfrhalivis'VoiirirrH'Ds zal plaats hebben van den !7en lot en met den 2ten September a. s.voor meisjes in het Schoollokaal in de Van der Werfstraal, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van leven lot aclit uren. Tot hel llerlialingsonderwijs kunnen wor den toegelaten lo. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben hel ge tuigschrift, bedoeld bij arl. 18 5 2 der Verordening van 11 November 1880 (Ge meenteblad no. 4 van 18S1); 2o. zij, die bij een af Ie leggen examen, blijken goed aan de daarvoor gestelde vereischlen te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 14 September 1888. Kosteloozc Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat op Dinsdag 18 en 25 September, 2 en 9 October e. k. gelegenheid wordt gegeven tot kostclooze inenting in liet Elisabethshof aan de Oude Vest, telkens des namiddags van 2 tot 3 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd; DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 14 September 1888. OFFICIEELE UKKICHTEW Door Z. M. is jhr. V. F. A. H. De Kuyper, met ingang van 15 Sept. 1888, benoemd tot burgemeester der gem. Veghel. Door Z. M. is het herziene tarief „Verzekering van kapitaal bij leven" der Maatschappij van Levensverzekering, opge richt in 1835, gevestigd te Rotterdam, goed gekeurd. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. 1888, aan J. H. Ter Spill, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Hendrik-IdoAmbacht. Door Z. M. is aan W. H. A. Clif ford, met ingang van 23 Oct. 1888, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar Aan de rijks hoogere burgerschool te Warf- fum. LEIDEN 14 September. Bij de op 12 dezer te Amsterdam door het departement van koloniën gehouden aan besteding waren minste inschrijvers de firma P. Clos en Leembruggen alhier voor vlagge- doek f 117.25; de Leidsche Katoen Maat schappij voor div. blauw katoen f9152.55 en f 1315.50voor ongebleekt katoen f 2983.42voor 360 st. zwart katoen 4150.70; de firma J. Scheltema Jz. voor 945 wollen dekens f 3041.40. De off. v. gez. 2e kl. J. Cramer, K. A. E. Seipgens en J. D. Kaijser zullen half Nov. naar O.-I. vertrekken. Naar aanleiding van de tot Z. M. den koning gerichte uitnoodiging tot aan vaarding van het beschermheerschap over de Nederlandsche Heide-Maatschappij ontbood Z. M., zooals bekend is, de heer mr. C. J. Sickesz, voorzitter dier maatschappij. De heer Sickesz had Dinsdag bij Z. M. een langdurig gehoor. Z. M. stelde een hoog belang in deze gewichtige zaak, en de heer Sickesz smaakte de voldoeniug, per soonlijk de mededeeling te mogen ontvan gen, dat het Z. M. behaagde, het be schermheerschap der Maatschappij met inge nomenheid te aanvaarden. Ook hieruit blijkt dat de toestand van Z. M. niet ongunstig mag genoemd wordeo. UtrDbl.) De beer L. J. Goddefroy, reisgenoot en assistent van den heer Daniel Veth op den tocht door de Portugeesche bezittingen op Afrika's Westkust, die aan laatstgenoem den geleerde het leven kostte, gaat den 15den dezer scheep naar dezelfde gewesten, ten einde aldaar vooral het etbnologisch onder zoek voort te zetten. Den vrienden van Daniel Veth heeft hij de belofte gedaan, de plaats waar die begraven ligt nauwkeu rig op te nemen en daarvan eene photo- grapbische afbeelding te zullen geven. Met den Nederlandschen Rhijnspoor- weg wordt in de laatste dagen buitenge woon veel fruit (appelen en peren) verzonden naar Rotterdam, bestemd voor Engeland. In de te 's Hage gehouden algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is o.a. besloten 1. Een adres te richten aan de regee ring om invoering eener wet, strafbaar stel lende het maken, verkoopen enz. van kunst kaas, wanneer daarop het woord „kunstkaas" niet voorkomt. 2e. De regeering te verzoeken de mu- tatierechten af te schatfen als hoogst drukkend voor den landbouw. Verworpen werd een voorstel der afdee- ling Osdorp c. s. tot verlaging der contri butie. Naar aanleiding van het voorstel der afdeeling Waard en Groet, om op de Parijsche tentoonstelling een inzending te doen van landbouw- en zuivelproducten uit Noord en Zuid-Holland, werd na uitvoerige discus- siën besloten daartoe een subsidie van f 1000 te geven aan de vereeniging ter behartiging der belangen der Nederlandsche inzenders op de Parijsche tentoonstelling. Aan de Zuid-Hollandsche leerhoeve voor zuivelbereiding is een jaarlijksche subsidie van f 1500 toegekend. Tot lid van het hoofdbestuur is gekozen de heer De Kat van Hardinxveld te Dordrecht. Er werd besloten in 1889 een algemeene tentoonstel ling te houden te Haarlem. Het openb. min. bij de arr. rechtbank te 's Hage vorderde 2 maanden gevangenis straf voor een Leidschen peurder, die een tapper daar ter stede eerst met de vuist een paar tanden nit den mond gestompt en hem daarna met een hard scherp voorwerpver moedelijk een mes, een bloedende wond in den wang toegebracht bad. Bij deze zaak deed zich een zonderling incident voor; een der gedagvaarde getuigen verklaarde den eed niet te kunnen afleggen, maar wist daarvoor geen reden op te geven. Welke moeite de president, de rechters en de substituut-officier zich ook gaven om FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, van w. w. s. 82). De hond likte vroolijk de hand zijns meesters. Deze zat een oogenblik in diep nadenken verloren. Toen, plotseling al zijne mijmeriog afbrekend, stond hij op, kleedde zich voor de partij en, na zijn zuster een goede nachtrust gewenscht te lebben, begaf hij zich naar de woning van den rechter Fortes. Als hij de aanzienlijke huizinge binnen bad, was daar reeds een groot aantal gasten aanwezig. Alles wat voornaam was in Boston, scheen zich in de woning van den rechter Fortes vereenigd te hebben. Mevrouw Maitland in zware zijde gekleed, overvloedig vau kant voorzien, ontving de binnentredendenterwijl haar nichtje aan late zijde stond. Toen Leith zijn compliment aan de beide dames had gemaakt, trad hij terug tot onder een der lichtkronen. Daar vond hij den rechter, die niet verre van Lilia in gesprek stond met een blonden heer. „'t Verheugt mij zeer, Leith, dat ge gekomen zijt," zoo begroette de rechter den jongen advocaat, die bij hem, om kennis en karakter, hoog stond aange schreven. „Laat mij u in kennis brengen met mijn aanstaanden schoonzoonden heer Moultrie, van Nieuw-Orleans." Met eene zekere bevallige nonchalance bood de Adonis uit het Zuiden den heer Leith de band. Die familie Fortes had zulk een legioen kennissen en vrienden, dat het waarlijk vervelend en vermoeiend werd om met al die wild vreemde menschen te moeten kennis maken. Leith nam de hand niet aan, en den andere vast in de oogen ziende, zeide hij koel: „Ik meen, dat ik mijnheer Moultrie vroeger al eens heb gezien." „Is 't mogelijk?" zei Moultrie onaan genaam gestemd, omdat zijn beleefdheid onbeantwoord was gebleven. „Ik kan 't mij niet herinneren. Wanneer en waar mag dat wel geweest zijn?" Drie en een half jaar geledente Beach- Hall, bij Blackhaven," antwoordde Roberth Leith. Zijne woorden hadden eene zonderlinge uitwerking. Moultrie's gelaat werd rood tot onder het blonde haar; bij zag den spreker een oogenblik met toornige ver baasdheid aan en keerde hem vervolgens den rug toe. Leith ging in een vensternis plaats nemen en overzag van daar het voor hem zoo on gewone glansrijke schouwspel. Dus was dan die schurk weder in Noord-Amerika en weder verloofd? Hij, met de rijke erfgename van den rechter Fortes? On- geloofelijk Roberth kon die gedachten maar niet van zich afzettentoen hij opeens door eene zachte vrouwenband zijn arm voelde aanroeren en een teedere stem hem half fluisterend vroeg: „Hoe? Gij in gezel schap? Kan ik mijne oogen wel ver trouwen? Zeg mij toch het tootermiddel dat de rechter heeft gebruikt om u uit uwe studeerkamer hierheen te lokken?" En Bella Rijders' vriendelijke oogeu zagen hem lachend aan. Zij was in een kleed van lichtkleurige zijde en fonkelde vaD diamanten. Een paar donkere rozen maakten een schoone tegenstelling èn met de kleur van haar kleed èn met haar blanken bals. Hare lippen wedijverden in kleur en in frischheid met deze roode rozen. Een lief lachje speelde om haar mond, en de vreugde van den heer Leith te ont moeten, was ongeveinsd. „Ik ben zelf haast even verwonderd als gij zijt, dat ik mij hier bevind; ik kan waarlijk niet zeggen, wat er mij toe gebracht heeft," antwoordde Robert lachend. „Jagij leeft maar alleen voor uw vak het ia dus niet meer dan billijk, dat ge daarvoor beloond moet worden. Zie die menschenmassa eens goed rond. Vindt ge geen enkel lief gezichtje, dat n aanstaat? Maar waar kijkt ge toch zoo ernstig heen? Naar een man, geloof ik?" „Ja, naar een man, die zoo even de dochter des huizes zijn arm presenteerde. Is die man werkelijk met miss Fortes ver loofd?" vroeg Leith op een toon, die on miskenbaar zijn afkeer verried. Het vroolijke weeuwtje kwam naast Robert in de vensternis zitten en miss Edith had zeker wel redeoen van onge rustheid gehad, als zij dit lieve groepje had gezien en de batterij van verleidelijke blikken en het betooverende lachje, waar door de witte tandjes zoo prachtig tot hnn recht kwamen. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1