m.* re; w I let kind, vóór eenige dagen te's 11 age door een dollen hond verwond, is naar Parijs vertrokken om zich onder behandeling van prof. Pasteur te stellen. Door de politie te Rotterdam werd gislercnochtend een jong mensch gearresteerd die poogde twee valsche wissels, respeclie velijk groot f 1400 en f 1600bij een effecten handelaar aan de Blaak te gelde te maken. Deze beide wissels waren valschelijk geac cepteerd ten name eener kassiersfirma. l)e .effectenhandelaar hield het jongmensch aan de praat en zond onderwijl om information naar de kassiersfinnadeze gaf dadelijk van het geval keunis aan een politie-agentdie met den chef dier firma zich begaf naar het kantoor, waar zich het jongmensch bevond; nauwelijks zag deze den chef binnentreden, of hij ging ijlings heen. De politie achter haalde hem in de Wijnstraat. (Maasbode). De toestand van de drie gewonden te Haarlem was eergisterenmorgen zeer bevre digend, terwijl de pijn van den heer B. zeer was verminderd. De geneeskundige die den heer B. be handelt heeft echter te kennen gegeven, dat de kogel, welke niet hinderlijk is, nog niet mag worden verwijderd. HaarlCt.) Omtrent den moord te Amsterdam deelt de Standaard het volgende mede: Van Horn had vóór eenige weken zijn ontslag uit den dienst dezer maatschappij genomen, omdat de hoofdconducteur Ekkert die belast met de inspectie der lijnen Plantagc-Leidscheplein, Leidscheplein Haar lemmerplein, hem een zwaarderen dienst had opgelegd dan hij verkoos waar le nemen. Dergelijke dienst weigering schijnt, in meer of minder ernstige mate, reeds meermalen door Van Horn beproefd te zijn. Hoe het zijhij begreep dat hij er ditmaal, dank zij het rapport dat zijn chef verplicht was bij de directie over hem in te brengen, minder gemakkelijk zou afkomen, en hij nam zijn ontslag voor het hem gegeven zou worden, echter met de bedreiging, dat hij er den hoofdconducteur Ekkert wel voor zou weten te vinden. Vooraf echter leidde Van Horn van het geld dat hij vergaard en nog van de maatschappij te vorderen had, hier, zoowel als in Rotterdam en Brussel, een vroolijk leven. Toen nu hedennacht te 12}- ure de hoofd conducteur Ekkert zijn dienst in de remise op de Nassaukade bij den Overtoom verricht had en naar zijn woning in de Jacob van Lennep9traat wilde gaan, stond Van Horn hem bij het Sophiapark op te wachten. Of er nog een woordenwisseling heeft plaats gehad, is onbekend. Zooveel is zeker, dat Van Horn, die vroeger in dienst was geweest bij de cavalerie en vrij goed met vuurwapenen wist om te gaan, het pistool op zijn vroegere» chef aanlegde en dezen dooi* een drietal schoten bijna onmiddellijk doodde. Daarna richtte hij den tromp van het wapen in den mond en loste nog twee schoten, doch zonder doodelijken afloop. Hij werd naar het gasthuis vervoerd waar hij is overledeu. Door de directie van eene der grootste stoomvaartmaatschappijen te Amsterdam is in een der laatste dagen eene oplichterij, door een der bedienden gepleegd, ontdekt. Er was nl. voor een drietal jaren een be diende aangesteld, die bela9t was met het uitbetalen der sjouwerlieden, die, een schip gelost of geladen hebbende, van den stuur man een geteekend bewijs ontvangenwaarop vermeld staat: zooveel uur (dagwerk) zoo veel. Door dengene, belast met het uitbetalen, werd weldra bemerkt, dat nachtwerken beter betaald werd, omdat deze arbeid natuurlijk zwaarder is; de sjouwerlieden werken des nachts echter korter. Fluks werden nu de dag-formulieren in nacht-formulieren in dier voege vervalscht, dat de uren bleven, doch de totaal-som veranderd werd. Dit gewijzigd formulier werd geboekt en het overgehouden geld verdween natuurlijk in den zak van den ontrouwen kassier. J)at er overleg voor noodig was, oui dit drie jaar te doen, behoeft geen beloog, doch ook hier werd het spreekwoord waar heid, dat de kruik zoolang te water gaat tot ze breekt. De vorige week toch kreeg een der chefs de bureau zoodanig vervalscht biljet in han denen de fraude werd door hem outdekt. De kassier, voor de directie gebracht, be kende de aanwezige biljetten vervalscht te hebben te bewijzen dat hij drie jaar lang dit pad betreden had, viel moeilijk, daar de formulieren altijd na zeker tijdstip werden vernietigd. Voor den naam der maatschappij wilde de directie de zaak in der minne schikken en vroeg schadeloosstelling de diefstal wo»dt op een kleine ton geschat doch daar de man slechts f 5000 wilde terugge ven, werd de politie van de zaak verwit tigd, en de man gearresteerd. Deze maakte in den laalsten tijd van het genoten geld goede reizen, kocht huizen ging met vrouw en kinderen naar eene badplaats enz. enz. Elke boot mort he:n eene bate van circa f 36 bezorgd hebben. (N. R. Ct Te Nieuw-Vennep heeft een wedstrijd plaats gehad tusschen 9 wielrijders, waaronder een die reeds een eersten prijs heeft gewon nen, en een lui van den heer De Jong. Na een warmen strijd voor den hit nog moeilijker, daar het tuig brak, zoodat de kampioenen weder van het punt van afrit moesten beginnen behaalde de hit de overwinning. Het 18-jarige dier had een afstand van 3000 M. in 4} minuut afgelegd. Een vreemdeling, die vóór eenige dagen iu Houtrijk eu Polane» blootsvoets was aangetroffen eu naar het huis van be waring te Haarlem werd overgebracht, ver keerde daar in hoogst opgewonden toestand. Hij heeft gedurende een zestal dagen geene bete broods oi drinkwater willen gebruiken en is thans naar Amsterdam overgebracht. Het graven van het kanaal bij Kiel, ter verbinding van de Noord- en Oostzee, is aangenomen door o; zen landgenoot, den heer U. VViegerink, te Groenloo. De aan - nemingssom bedraagt in rond getal f 7.000.000. In de Volksstem (9 Augustus 11.) komt een schrijven voor van een Transvaalsche student, die in Finsterwolde vertoeft. Hij loemt zeer de Hollandsche zindelijkheid en frischheid, en de dijken met het ingepolderde land wekken zijne bewondering. yIn de koestallen" schrijft hij yis geen stukje vuil te ontdekken, voor de raampjes hangen hagelwitte gordijntjes". Verder vindt hij dat de Hollandsche boeren volmaakt op Kaapsche boeren gelijken, en hij acht ze ontwikkeld. yDe arbeiders zoo eindigt hijzijn nog zeer achterlijk in beschaving, maar toch heeft de boer nog veel meer aan hen dan wij aan onze kaffers." De vereeniging y Uit het Volk Voor het Volk" te Middelburg heeft besloten, in 1889 eene Zeeuwsche tentoonstelling van nijverheid eu kunst, toegepast op nijverheid, benevens wedstrijd voor den handwerksman, te houden, waaraan ieder in Zeeland kan deelnemen. Dezer dagen ontving zij van de.i commissaris des konings, jhr. mr. W. M. De Brauw, en den burgemeester, jhr. mr. L. Schorer, bericht, dat beiden gaarne het be schermheerschap en eere-voorzitterschap aan nemen en de beste wenscheu koestereu voor het .welslagen dezer tentoonstelling. Zondagnamiddag vervoegde zich als een y lieer" gekleed persoon bij een stal houder te Breda, met verzoek hem een paard met zadel te verhuren voor eeu tochtje naar Oosterhout; hij zou tegen 5 uur terugzijn. De yheer" werd bediend, maar tot dusver zijn noch paard noch heer teruggekeerd. De rijkspolitie heeft tot hiertoe niets anders van den ruiter te weten kunnen komen dau dat hij iu den nacht van Zondag op Maan dag aan den bierbrouwer Van Meel den weg naar Antwerpen had gevraagd. Die vogel is dus vermoedelijk voor goed gevlogen. (iV. Br. Ct.) Een van de Engelschen, die in den afgeloopen zomer ons land bezochten, beeft het wenschelijk geacht zijn indrukken vluch tig weer te geven in de Illustrated London News van 8 dezer. Des reizigers liefhebberij is oudheden en voornamelijk hield hij zich dóór op waar bij iets van zijn gading hoopte te vinden. Achtereenvolgens bezocht hij Middelburg, een oude, sluimerende stad Breda een antieke plaatsDen Bosch, een slaperige maar rijke stad, ruim, goed voorzien van kanalen en zich onderscheideud door het uiterlijk van zelfgenoegzame ouderwetschheid. Over de hoofdkerk geraakt hij in vervoe ring en met smart herdenkt hij het feit, dat het marmeren hek in renaissance-stijl, met beelden en bogen aan het South Ken sington Museum werd verkocht. Voorts trekt hij naar Nijmegen, eeu van de meest oorspronkelijke, van de ergste rococo-steden die een reiziger maar verlangen kan; op iederen hoek iets vreemds en pikants, en daarbij zulk een antiek voorkomen, een uiterlijk van modernen voorspoed met ge woel en beweging. Arnhem levert den oud heidkenner weinig op. Utrecht zooveel meer. Den Haag niets. Leiden voldoet hem als een antieke, droomerige, dommelende stad; zij bekoort hem door hare algeheele rust, hare verscheideuheid van verlaten straten, beschaduwde grachten eu vreemdsoortige brug gen. Iu Delft weinig te zien. Dordrecht een armelijke plaats, die den bezoeker te leurstelt, antiek genoeg, maar zonder distinc tie. Op de muren was te lezenDe Mikado een dag in Titipu, Japansche Komieke Opera. In Leiden dragen de protestansche geeste lijken toga's op straat. De vrouwen blijven nog altijd gehecht aan haar bizonder schil derachtig hoofdtooisel, hoewel zij het dikwijls tegelijk met een meer modern hoofddeksel dragen; dan zetten zij een hoed boven op de kanten muts en de gouden oorijzers. Overal wordt men met hartelijke goedaardig heid tegemoet gekomen en allerwege vindt men een wellevendheid, die bijna Kngelsch i*. De schrijver is niet weinig trotsch op de schets, waarvan het bovenstaande eeu uit treksel is; want hij zegt, dat hij op deze reis een stuk van Holland nogmaals ont dekt" heeft. Wel mag het vreemd genoemd worden dat nog altijd zulke reisberichten worden geschreven en gedrukt; vreemd vooral dat zulks in Engeland geschiedt, se dert F. Spencer Brid zijn gelijkende ySkelcli of Holland aud the Dutch" uitgaf en Charles VV. Wood in 1877 zijn fraai geïllusteerd en kostelijk boek yThrough Holland" schreef. Onze Engelsche „ontdekker" zou geen over bodig werk gedaan hebben indien hij, zijn onderzoekingstocht aanvangende in da een of andere bibliotheek, zich op de hoogte had gesteld van hetgeen er in zijn eigen taal geschreven is over het land, dat hij ging bereizen. Men kan liefhebber van oudheden zijn zonder ouderwetsche vertellingen en oud- wijfsche praatjes omtrent land en volk als kostbaarheden te beschouwen. (Bossche Ct.) BUITENLANBSCHE BEUICHTEX. BC ft' <iw E L .1 ft 52». Miclmel Davitt heeft in eeu meeting ran nationalisten geklaagd, dat Gladstone over het paard wordt getild, dat de libera len onverschillig zijn voor de verdrijvingen van pachters eu dat Morley niet veel beter is dan Balfour. De Daily D'ftc» merkt naar aanleiding biervan op, dat, om Home Rule te verkrijgen, de steun van de liberale partij onmisbaar is, uiaar dat omgekeerd Davitt niet onmisbaar is voor de liberale partij. De Daily News verneemt uit Rome dat de regeering voornemens is iu November eene nieuwe expeditie, sterk 25,000 man, naar Abessinië te ondernemen. Zij heeft aan de firma Armstrong de levering van honderd zware kustkanonnen opgedragen. De Standard verneemt uit New- York, dat indien het Cauada gelukt zich alleen te redden uit de tegenwoordige moeielijkheden, zich iu dit land een sterke partij zal vormen, welke op volkomen af scheiding van Canada van Engeland zal aandringen. Aan de Standard wordt uit Cairo ge meld, dat, indien het water van den Nijl niet hooger stijgt, 150,000 acres land vrij gesteld moeten worden van de belasting. Dit zou een groot verlies zijn voor de schatkist, terwijl tevens in den winter hongersnood onvermijdelijk schijnt. IGlAXiijllJ II. Generaal d'Andlau, de medeplichtige van mad. Limousin, is gevonden. Althans volgens de XIXe Siecle, die beweert, dat de generaal zeer stil onder een valschen naam in de omstreken van Mühlheim en Baden woont. Toen een postbeambe te Parijs verle den nacht zijn brieventasch aan bet post kantoor wilde afgeven, las hij op een briefje, dat aan de deur was aangeplakt: „Leg de brieven aan de deur van het bureau neder." De beambte deed het en reed weg. De dienstdoende ambtenaar in het kantoor hoorde bet rijtuig wegrijden en begaf zich snel naar de deur, doch de brieven waren ver dwenen. Aan boord van het Spaansche oorlog schip Numancia, dat met andere schepen een bezoek aan Toulon brengt, is een diner aangeboden aan den Eranschen admiraal Dupetit Thouars, den prefekt van het Var- departement, den maire van Toulon enz. De Spaauscbe admiraal Carranza bracht een toost uit op den voorspoed en den roem van Frankrijk, op den president der repu bliek, op de regeering, het leger en de ma rine van Frankrijk. De admiraal gaf zijne bewondering te kennen over het Frausch eskader en het arsenaal van Toulon. De tncbt en de instructie der equipages noemde bij uitmuntend, wat hij natuurlijk noemde bij een roemvol zeevarend volk als dat van Frankrijk. Ten slotte dronk hij op de Fransche marine. Admiraal Dupetit Tbouars, na den Spaau- schen admiraal zijn dank betuigd te hebben, dronk op bet welzijn der koningin, den ko ning en de Spaansche marine. De kommandaut van de korvet Caslilho hield eene toespraak, waaraan het volgende ontleend is. „Men heeft gezegd dat de volken leven door de kracht van hunne vaderlandsliefde. Ik drink op de Fransche vaderlandsliefde, welke onze bewondering wekt en welke o® in zijn eskader toont dat do kracht met Jj wetenschap samengaat. „Ik drink op de mannen van wetenschip en arbeid, die den banier van de eer is vaderlands hoog houdende, bereid zijn daar voor te strijden en den weg der beschaving en van den vooruitgang in te slaan." Zekere heer B. te Montreuil-sous-Boii (Frankrijk) had wegens allerlei diefstalln iu den omtrek een paar vensters zijnt, villa met helsche werktuigjes tegen inbti- kers gewapend, met bet gevolg, dat mei verleden Zaterdag bet lijk van een oei» kende, badende iu bloed, bij de woniij heeft vinden liggen. Bij onderzoek bleek, dat de man bij eene poging tot inbraak door een der bedoelde werktuigjes was dood. I TA LIE. Dinsdag heeft te Turijn het huwelij! plaats gehad van den hertog van Aosta u prinses Leetitia Bonaparte. Daartoe waren overgekomende koniig van Italië, broeder van den bruidegom, mi! zijne gemalin; de koningin van Portugn zuster van den bruidegom, met haar gi- maal; prins Jérome Bonaparte en prima Clotilde, de ouders der bruid; de drie zoo» van den hertog van Aostade prias ?k Napels, zoon van koning Humbert; ik hertogin van Genua, tante van de bruidt- gom, prins Thomas van Savooie, zood vai laatstgenoemde met echtgeuoote. Vao ik familie der bruid waren voorts nog de prin sessen Marie en Mathilda benevens de prime: Louis en Napoleon aanwezig. Te tien uren had het burgerlijk huwelijk plaats tegenover den heer Crispi als notam der kroon in tegenwoordigheid van alle mi nisters. In eene reeks fraaie rijtuigen reed h<t vorstelijk gezelschap naar de kerk. Dr straat, door welke de bruidstoet tiok, «n met rood en wit, de kleuren van Savooie, behangen. In het eerste rijtuig zaten tegen over het bruidspaar de koning en de koningin van Italië. De drie zoons van den bruide gom reden naast de galakoets te paars, gekleed in de maarschalk-uniform van vooie. De rijtuigen werden gevolgd docr drie vaandeldragers en een gevolg van zestia hoofdofficieren, in vier groepen verdeeld,» het kostuum uit den tijd van Victor Ami deus II, iedere groep was voorafgegaan dra trompetters en veelkleurige vaandels. De kerkelijke plechtigheid had plaats it de koninklijke kapel en werd voltrokka door den kardinaal-aartsbisschop van Turiji geassisteerd door den bisschop van Aoa De kardinaal hield een schoone toespraak. Behalve de vorstelijke personen werd plechtigheid slechts door de ministers, i presidenten van senaat en kamer eu b voornaamste overheden der stad bijgewoond De stad is gevlagd en met eerepoortffl van groen en bloemen versierd. De feeste lijkheden zullen tot morgen duren. Di Piazza Vittore Emanuele is in een amphit heater hervormd met eeu groot bloemenpett in het midden. Het vorstelijk gezelschij zal uit die bloemen-pyramide, waarin tribu nes zijn gemaakt, den optocht en het bi* menfeest bezichtigen. Wedrennen en ee« opvoering van Goethe's Faust maken dtd uit van het programma. Koning Humbert heeft aan zijne nieui schoonzuster het kasteel Raconigi met daartoe behoorende heerlijkheid als bruit geschenk gegeven. Reeds een week lang vallen stortre gens in het noorden van Italië. Een dei van Verona staat onder water. De Etsck is buiten hare oevers getreden en 't wsts staat 1.90 meter boven het gewone p«- Soldaten trachten door 't aanbrengen w zand de benedenstad te bewaren, maar rj konden niet verhinderen, dat o. a. een bis instortte. Ook de Brembo is overstroou>4 waarbij een kind verdronk en de Adds sterk gezwolleD. De gpoorweggemeenscbif tusschen Talameno en Ardenno is verbrokt! DIHTICHLAN D. Keizer Wilhelm zal tweemaal bet Vi' ticaan bezoeken den eersten keer zal bij den Paus bet ontbijt gebruiken, en de tweeden keer de kunstverzameling op bd Vaticasn bezichtigen. De keizer wordt o; 11 October te Rome verwacht. De Oostenrijksche aartshertog Albrecbt, tot dusver de verbitterde vijand van Pi®' sen, is gisteren te Berlijn aangekomenw bijwoning der manoeuvres; hij werd dof' den prins-regent Albrecbt van Brun«*5' met bijzondere hartelijkheid ontvangen. H1" den zal keizer Wilhelm, die alsdan Wilhelmshaven terugkeert, hem begroeten De heer Von Bennigsen heeft bet op perpresidium van Hanover aanvaard rnet eet* proclamatie, waarin hij belooft strikteonpst' tijdigheid te zullen betrachten.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2