onderzoek van rijkswege te verstrekken. Door de regeeriog is echter bericht, dat daartegen overwegend bezwaar bestaat. Gisterenochlend te 10 uur nanr de voormiddag-harddraverij, uitgeschreven door de liarddraverij-vereeuiging De Eendracht te Voorburg, op den weg aan de VVijker- brug onder de gemeente Stompwijk een aanvang. Daaraan namen deel 21 paarden. De uitslag was, dat de prijs van f 75 ge wonnen werd door de bruine merrie Sophia, pikeur P. Van Santen, te Rotterdam, eige naar M. V. Te Zuidim, en de premie van f 25 door het paard Graaf Rudolph, eigenaar Rouieijn te Zevenhuizen. Om 3 uur nam de namiddag-harddraverij van paarden van zessen klaar een aanvang. Daarvoor waren 11 paarden ingeschreven. De uitslag wat dat de prijs f 200, of naar keuze zilveren voorwerpen, gewonueu werd, na een hevigen kampstrijd, door de bruine merrie Prins, eigenaar P. Van Santen te Rotterdam, en de le en 2e premiën f 75 en f 25 door de paarden Haas en Snijboon, eigenaar VV. H. J. Brom te Utrecht. De prijzen werden door den eere-voorzit- ter, den burgemeester van Stompwijk, met een toepasselijk woord aan de overwinnaars uitgereikt. Beide harddraverijen werden met muziek uit 's-Graveuhage opgeluisterd. Men schrijft uil Scheveningeu, 9 Sep tember. Het badseizoen spoedt ten einde en nog is de zomer niet aangebroken, 's Avonds behoeft men Scheveningeu niet te bezoeken om op het terras van het Kurhaus te ge nieten van de frissche zeelucht, zoo heer liik na een warmen dag, de zomer van 1888 heeft slecln- een zeer enkelen zomerschen dag aangeboden. De Kurbaus concerten van het philharoiouisch orkest onder de leiding van den heer Kogel, waren dan ook in de laatste maanden de groote aantrekke lijkheid van de tlaagsche badplaats. De groote zaal was iederen avond goed bezet en verscheidene avonden meer dan vol. Aan boord van het stoomschip llamp- stead, van Pascagoula, geladen met hout, liggende in de Biunen-Kalkhaven te Dord recht, had gisterennamiddag omstreeks 3 uur een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de be manning bezig was met het overladen van Amerikaansche platen in een lichter, stootte, bij het neerlaten eener partij dier platen met behulp der stooinlier, de ketting tegeu de verschansing der stoomboot, tengevolge waar- vau die voorwerpen uit den strop schoten en gedeeltelijk door het gangboord, gedeel telijk in het ruim van den lichter vielen.' Een viertal sjouwerlieden, die daar werk zaam waren, weken, bij het hoorenvanden schok, achteruiteen hunner, kreeg echter een der platen tegen het rechterbeen, zoo dat hij achterover werd geworpen. Terwijl de man door zijne makkers in het bierhuis van P. Hansen werd gebracht, snelden an deren naar do woning van den geneesheer dr. Meilink, die met bewonderenswaardigen spoed ter plaatse des onheils verscheen en den man, wiens rechterbeen boven den en kel geheel verbrijzeld was, voorloopig heel kundige bulp verleende, en hem daarna, ter verdere verpleging, per vigelaute naar bet Gasthuis deed overbrengen. Uil het ingesteld onderzoek is gebleken, dat het ongeluk niet aan moedwil of on voorzichtigheid is te wijten. (D. Cl.) Zaterdagavond had aan den Ringdijk bij Halfweg weder een van die tooneeltjes plaats, die doen zien hoe noodzakelijk poli tietoezicht daar noodig is. Sedert eenige dagen was zekere vrouw van haar man weggeloopen en hield zich op bij baar zuster, mede aldaar woonachtig. Dit leven scheen haar echter niet te beval len, doch de pogingen om bij baar man te rug te komeu, leden schipbreuk op diens liefdeloosheid. Toch wenschte de vrouw gaarne den inboedel te bezitten en terwijl de man jl. Zaterdag den gelieelen dag afwe zig was, werd zijn huis opengemaakt eu het huisraad in een paar wagenvrachten naar de tijdelijke verblijfplaats der vrouw overgebracht. Toen haar echtgenoot, bij zijn thuiskomst zag, dat zijn woning ledig was, begaf hij zich met eenige der buren naar het huis zijner vrouw, doch de toegang werd hun yrweigerd. Na kort beraad werd een der ramen inet een stok opengestooten en de toegang was vrij. iutusschen had men den gemeenteveldwachter van Houtrijk en Polarieu, levens onbezoldigd rijks veld wachter, met een en ander in kennis gesteld deze kwam op het terrein en toen werden, onder de hoera's der talrijke menigte, de goederen weder naar de echtelijke woning teruggebracht. Als eene bijzonderheid verdient ver melding dat het in den nacht van Zaterdag op Zondag tamelijk vinnig heeft gevroren. In den vroegen morgen zag men o. a. in de wo m wc» mm «ru n et omslreken van Amsterdam een vlies ijs op de slooten. Aan de Wijzend, gemeente Beuning- broek is een meisje van achttien jaren, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Op den weg tusschen 't Schouw cn Broek in Waterland werd Zaterdagavond iemand uit laatstgenoemde gemeente door twee personen aangerand en met handtaste lijkheden bedreigd, indien hij zijn geld niet afgaf. De aangerande stelde zich evenwel lóó dapper te weer, dat zijne belagers moes -en aftrekken. Van de drie personen, die verleden week te Hoorn van een dak zijn gevallen, is nu ook de tweede persoon aan de gevol gen overleden, De derde ligt bedenkelijk ziek. Maandagmiddag had een voerman te Herveld het ongeluk te struikelen; waarbij het wiel van zijn zwaar geladen kar hem over de borst ging. Inwendig zwaar ge kneusd, werd hij per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Zijn 7'2-jarigen leeflijd in aanmerking genomen is zijn toestand niet zouder gevaar. Bij den gemeenteraad van Desenier is ingekomen een voorstel van B. en W. om een gemeentearchivaris te benoemen op een jaarwedde van f 1200, om met 1 Januari 1889 in functie te treden. Eergisterenavond vond men bij het tolhek te Nieuw-Leusenin bewusteloozen toestand en ernstig gewond, zekereu E. S. Men vermoedt, dat hij op weg naar huis van zijn paard gevallen is. Na gedurende den nacht in eene nabijgelegene woning te zijn opgenomen, is hij gisterenochlend per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Een aantal burgemeesters uit Drente hebbeu aan den minister van justitie het verzoek gericht, om met het oog op mo gelijke nieuwe werkstakingen en onlusten in hunne gemeenten, aldaar maréchaussee ge detacheerd te krijgen. Naar wij vernemen, zal aan dat verzoek worden voldaan en kan dus eene uitbreiding van dat corps worden te gemoet gezien. NR. Ct.) Boven Joure ontlastte zich '.zondag morgen een lievig onweder. Een schaap van den logementhouder P. Hijlkema werd in de weide doodgeslagen. Tijdens het on weder viel er hagel. Maandagavond ten ongeveer half acht ure heeft een brutale diefstal plaats gehad bij den heer 8., goud- en zilverhandelaar te Middelburg. Zekere G. H. D., zeeman, wonende te Vlis8ingen, heeft met zijn vuisten een groote spiegelruit verbrijzeld en door de opening zich meester gemaakt van een staander, waarop een 20tal kostbare gouden voorwerpen waren uitgestald, waarmede hij ,van door" is ge gaan. Het mocht echter de politie geluk ken den dader spoedig in handen te krijgen nog in het bezit van het gestolene en bem over te brengen naar het huis van bewa ring aldaar. Behalve de schade der spiegelruit, welke verzekerd is heeft de heer S. een schade van ongeveer f 400, toegebracht aan verschil lende voorwerpen, door de vallende zware stukken glas. Gisteren te twee uur is te Middelburg brand uitgebroken iu het laboratorium der gloeilampenfabriek van gebr. Boudewijnse. De brandweer en de autoriteiten waren spoe dig aanwezig. Het dak is weggebrand eu de machinerieën zijn gered, maar er is veel waterschade terwijl niets verzekerd was. De oorzaak is onbekend. De weduwe met hare dochter, die voor eenige dagen te Bladel werden gevat wegens vermoeden van brandstichting, zijn wegens gebrek aan bewijs weder op vrije voeten gesteld. De barbier N. te Maastricht, die een zijner huurlieden scheerde, heeft hem met het scheermes eene duchtige snede in den nek gegeven. Het leeuen van een gulden door de echtgenoote van den eenen aan de vrouw van den andereu zou de aauleidende oorzaak zijn. De dader werd voorloopig gearresteerd, doch is thans weder op vrije voeten gesteld. In Zuid-Limburg komen in de laatste dagen in verschillende gemeenten gevallen van typhus voor. Thans zijn deze weder geconstateerd te Vijlen en Wijlré. In de eerste plaats zijn iu een gezin de vader en twee zijner zoons er door aangetast. De politie beeft in beide plaatsen de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. BUITENLANUSCHE BERICHTEN. BBLttlK. Een treurig voorval verstoorde Zon dag de vreugde op de iuternationale gym- uastiekfeesteu te Ostende. De bekende m» arm. -me professor De Paimentier, die de feesten leidde, overleed plotseling aan eene beroerte. De ontdekking van groole bedriege rijen eu knoeijerijen in het burgerlijk arm bestuur van Autwerpen heeft in die stad sedert eenige dagen groote onsteltenis te weeggebracht. Een der administrateurs, de advocaat Pions, vond bij het nazien der boeken een aantal valsche boekingen, welke dienen moesten om verduisteringen te be dekken. Onmiddellijk werd een nader onder zoek ingesteld waarmede drie vertrouwde beambten werden belast. Meer dan 40 personen, meestal armen, door het welda digheidsboreau ondersteund, werden door die ambtenaren gehoord. Een menige treu rige verhalen vernamen zij en tal van ver duisteringen kwamen aan het licht. Men vond dat sommen geboekt waren, die niet of slechts gedeeltelijk aan de armen waren verstrekt; dat goederen voor rekening der instelling waren gekocht, waarvan de wer kelijke prijs niet met de boeking overeen stemde; dal de onderhoudskosten voor kin deren, die op het land waren uitbesteed, lager waren, dan de boeken aantoonden, en nog een aantal dergelijke misdrijven meer. liet eerste gevolg van de met grooten ijver in het werk gestelde onderzoeking was de afzetting van den secretaris—generaal van Bergen en den bureauchef van Ardoye, evenals het voorloopig ontslag van twee inspecteurs, die den beambten, met het onderzoek belast, inlichtingen geweigerd hadden. Aan een anderen beambte was reeds de vorige week ontslag gegeven. Van Bergen behoort tot eene zeer ge achte familie. Hij is nog jong en werd algemeen bemind. Als Vlaamsch beoefenaar der dramatiek eu der kunstkritiek, had hij zich naam gemaakt, terwijl hij ook als po litiek redenaar bekend was, Aan al deze en nog meerdere eigenschappen had hij zijne snelle bevordering en zijne betrekking van vertrouwen te daukeo, waaruit hij nu door zijne eigen lichtzinnigheid is gestooten. De bureauchet van Ardoye heeft zijue schuld bekend. Tegen hem, evenals tegen Van Bergen, is reeds eene aanklacht bij het gerecht ingediend. Een vijfde beambte, de concierge en magazijn-opzichter De Meuter, verlangde ziju ontslag, doch het werd hem geweigerd, omdat hij als medeschuldig stond aange schreven. Eerst ontkende hij alle schuld en dreigde hij zelfs den heer Pions of zich zelf te zullen doodschieten, doch later vond men hem in zijne woning opgehangenom de schande te ontgaan had hij de haud aan zich zelf geslagen. De vrouw van De Meuter echter ligt door dezen slag zwaar en ge vaarlijk ziek. Iutusschen wordt met het onderzoek voortgegaan. Honderden personen moeten nog gehoord worden. Men kan zich van den omvang ven het onderzoek een begrip vormen, als men weet, dat het Autwerpsche armbestuur voor de behoeften van 28,000 gezinnen, of voor mintens 200,000 personen te zorgen heeft. Efl 10 LVA 1». Uit Zanzibar wordt aan de Timet geseind, dat de naar Pangani vertrokken Britsche consul onverrichter zake moest te- rugkeeren. De inlanders vuurden op zijn barkas, niettegenstaande deze de Engelsche vlag voerde, en zij lieten alleen het landen van een tolk toe, aan wien zij mededeelden, dat zij zich verzetten tegen alle blanken, onverschillig van welke nationaliteit, omdat zij dezen allen als vijanden van den sultan beschouwen. Uit Calcutta verneemt de Times, dat de opstand van Ishak Khan tegen den Emir van Afghanistan mislukt moet zijn. In een der gevechten met de troepen van den Emir werden de opstandelingen geslagen Ishak Khan beschikt slechts over zes duizend man. Ent AN Kil IJK. De president der republiek is gister namiddag te 2 uur te Cherbourg aangeko men en door alle autoriteiten aan het spoor wegstation ontvangen. De talrijke meuigte betoonde veel geestdrift jegens den president. Verleden Zondag hebben de Blan- quisten ten getale van 400 eene bijeenkomst gehouden om hunne verontwaardiging lucht te geven over het afzetten van de ^burgers" Boulé en Meijer als leden van den raad van Scheidslieden. Na een aantal heftige redevoeringen werd eene motie van protest aangenomen met algemeene stemmen op ééne na, waarin de leden van den raad die met de afgezette gestemd hadden werden uitgenoodigd om te zameu hun ontslag te nemen. Tevens verbond zich de vergadering om hen telkeus weder te herkiezen zoolang de regeering hunne verkiezing mocht nietig verklaren. Eene dergelijke vergadering was des middags gehouden door 400 aardwerkers, patwerkers en mijnwerkers van het departe ment der Seine ten bate van de werkstaken van Limoges en Algerie, voor wie respec tievelijk 75 en 25 fres. uit de kas genomt» en gecollecteerd werd. Men eindigde met eene motie van afkeuring tegen dei minister-president Floquet aan te nemet omdat hij de werkstakenden en vooral hum» vrouwen en kinderen had doen mishandelen. In eene vergadering der republikein, sche vereeniging van het kanton Thonei welke bijgewoond werd door den prefect ei de vertegenwoordigers van het departement van Opper-Savoye, zijn verscheidene rede voeringen tegen de herziening van de con stitutie gehouden. Het boulangisme werd hevig aangevallen en de generaal uitgedaagd zich aan de stemmen der Savoische kiezers te komen wagen. Zondag is te Laon op het kerkhof eet schoon, maar eenvoudig gedenkteeken onthals ter nagedachtenis van de mobiele garden, die in 1870 bij de vernieling der citadel van Laon door de bekende vreeselijke ont ploffing het leven hebben verloren. De Figaro verzekert, dat een eenigi- zins pijnlijk incident heeft plaats gehad b- het vertrek van den Duitschen keizer eit Peterhof. I e Czarina moet eene toespeliaj hebben gemaakt op het lot van hare zuster, de hertogin vau Cumberland, wier ecbtgc- noot, zooals men weet, aanspraak maul; op den troon van Hannover en de hertoge lijke waardigheid in Brunswijk. De jeugdig-; keizer moet in ziju antwoord een even groot gebrek aan beleefdheid als -an tegenwoor digheid van geest hebben getoond. Opfi incident zou de veel besproken phrase vu 's keizers rede te Frankfort aan de Oder betrekking hebben. Men weet, dat de keizer daarin zinspeelde op dynastieke belangen, ter wille var welke Duitschland in hetrosti; bezit van zijn- veroveringen werd bedreigd ITALIË. De plechtigheden bij het huwelijk m den hertog van Aosta met prinses Laetitii Bonaparte te Turijn waren te 1 uur >fe- loopen. De gehuwden werden door de me nigte met geestdrift toegejuicht. De laatste veertien dagen van Aap heeft de koningin van Italië te Courmay» doorgebracht en in 10 dagen tijds 5 m merkelijke bergbeklimmingen verricht, vin van de moeielijkste die van den Mont-Qdiz welke over de 11,000 voet hoog is. B eerste 7000 voet werden bij prachtig wei; bestegen, maar toen overviel een geweld® sneeuwstorm het gezelschap, zoodat men! Courmayeur zich zeer ongerust maakte. Bs was eene verademing toen twee motte schoten de veilige aankomst der koniugj in het paviljoen Cretes aankondigden. Bis bracht H. M. den nacht in een ellendi{ kamertje door en den volgenden dag besta zij den top. Den volgenden avond kiu zij onder algemeen vreugdebetoon te Com- mayeur terug. De bekende reiziger, graaf Antonel, heeft zich naar Mouza begeven, waart» bij door den koning ontboden is om inliet- tingen te verstrekken nopens den staat vu zaken in Afrika. De commissie voor het bouwen m een paleis voor het parlement'' is gevorc In dat paleis zal senaat en kamer vereeaif worden. Het gebouw zal verrijzen op de pkt waar zich nu de St. Catharina kazerne, is palazzo Tiberi en andere daaraan grenzetl' huizen bevinden. Een zeer groote tuin dit parlementair paleis omgeven. Twee passagiers, die zich aan bw- van de Fransche stoomboot Salvador be'"1 den, toen deze de Italiaansche pakketbocl Matteo Bruzzo in de zijde liep, zij» Genua aangekomen. Deze verhaalden datq van Nizza naar Genua stevenden met es enkele witte lantaarn. Op de brug be't!' den zich slechts een officier en de roergauf1 Een matroos waarschuwde dat zij recht z een stoomschip aanliepen. Van het achts- dek werd geantwoord dat wat men eW scheepslichten hield vuren van het land waren. Eerst toen stak men op» Salvador de groene en roode lantaarn! e. Plotseling hoorde men tweemalen fluiten e- zag men een stoomschip voor den tor! van de Salvador voorbij varen. De SaW wendde toen naar rechts, maar in p'u! van door deze manoeuvre een schok te" mijden, liep hel schip den achtersteren i> deu Matteo Bruzzo in, die zijn koers teloos vervolgde, daar hij de gekleurde®- ten vau den Salvador te laat gezien hzd Deze lezing stemt overeen met die de passagiers van den Matteo Brnz® f geven. De afgevaardigde Gallotti, die de bo®. bijgewoond heeft, verklaart het te hebben gezien, daarna de gekleurde lies» en eindelijk de zwenking van de Ml'** tegen de pakketboot aan. Het schvjnt,

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2