NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A e Q H H E m F. H T A D V H T E ft T I F N Donderdag 13 September 1888. - - 217. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. 'idn rek rd 5 5 "1 lij 11 4 3 1 5 0 34 9 0 1 5 - 5 J'k. uj 8.U 10* 1.1 541 'M 1045 VV lio» Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nainmer 10 Cent. Van 46 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabatper regel 0.10. Bureel: ScSieepiiiakerssteeg: 6. 202'.- Jaargang. Sta d s- B ericii te n. PATEXTBLADEiV. De BURGEMEESTER, hoofd van het Bestuur der gemeente Leidenbrengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patent- bladen voor de gepatenteerden wonende in je wijken IIIIII en IV, over het dienst jaar 1888/9 bij het college van zetters, in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeenteop vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags tan één tot drie uren en wel op Don derdag 6, Vrijdag 7, Zaterdag 8, bulling 10, Dinsdag 11, Woensdag 12 en Donderdag 15 September e. k. terwijl na het verstrijken van dien termijn Je onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaar- Iers der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogeifi eischen tien cents under meer. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden den 5 September 1888. JURGEMEESTER en WETHOUDERS vari U1DEN Gezien artikel 6, 2de alinea der Verordening m II November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholende toelating en liet ontslag der leerlingen Gemeenteblad no. I. van 1881); Brengen ter algemeene kennis, dat de in- «hrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats lebben van den 3 lol en met den 15 September i. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in Ie Brandewijnsleeg, op de liinnenveslgraclit aan hel Plantsoen, in de Vamder-Werfslraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van (aIf nepen tot negen uren en des namiddags van half twee tol twee uren, behalve des lalerdags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der We klasse, no. 1 behoort dal deel der ge- Jeenle, dat ingesloten wordt door en ten «Ren en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- iltaat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zoimeveldsteeg, ütlelboelersteeg, Korte Korenbrugsleeg, Sieuwe Rijn tot de Ulrechtsche brug. Tol de wijk voor de openbare school der derde klasse.no. 2 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oos ten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn. Visehbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tol de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 3 behoort dat deel der ge meentedat ingesloten wordt door en ten oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserslraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, ZonneveldsteegKetel- boelersleeg, Korle Korenbrugsleeg. Nieuwe Rijn, Visehbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 September 1888. LEIBF.N 12 September. De tot majoor bij bet 3de regiment huzaren benoemde ritmeester P. Van Tien- hoven van het 1ste regiment huzaren wordt belast met het bevel over bet depot-escadron van het 3de regiment, alhier in garnizoen. Johannes Bey, 69 jarenkoopman in lucifers, wonende alhier, kaalhoofdig en schamel gekleed met klompen heeft sddert 10 Augustus jongstleden de echtelijke wo- uing verlaten. Na dien tijd is niets van hem vernomen. De commissaris van politie alhier ver zoekt, namens zijne vrouw, die vreest dat hem een ongeluk is overkomen, bekend ge maakt te worden met zijne verblijfplaats. MUZIEK, LETÏEItEN KV KlïNST. Geboortedag (1814) van Nicolaas Beets. De Amsterdamsche Orkestvrreeniging zal weldra ophouden te bestaan, daar veel leden geëngageerd zijn voor het orkest van de nieuwe concertzaal. (Amtl. Ct.) Te Lorient is een standbeeld onthuld voor den Franschen dichter Brizeux, het werk van den beeldhouwer Pierre Ogé. De dichter is voorgesteld ten voeten uit, on verschillig op een boomstronk geleund. De hc-eren Ernest Renan en Jules Simon spraken eenige eenvoudige, gevoelvolle woorden en de heer Francois Coppée droeg eeD gedicht voor. OFFICIEEL.E BEKICHTEV. Door Z. M. is aan den kapt.-kwartierm. A. Feddes, van het instructie-bataljon, ver gunning verleend tot het aannemen en dra gen der versierselen van het ordeteeken 4e kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, /hem geschonken door den president der Vereenigde Staten van Venezuela. Door Z. M. zijn de heeren J. Peter sen, H. L. Sanders en M. P. Spillenaar Bilgeu benoemd en aangesteld tot apotheker 2e kl. bij den militairen geneeskundigen dienst in Ned.-Indië. Door Z. M. is de heer A. C. Kienitz, laatstelijk 2e hulponderwijzer aan de open bare lagere school te Bandjermasin (Zuider en Oosterafdeeling van Borneo), thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. 1888, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen. Door Z. M. is de heer W. H. Haje- nius, commies bij het dep. van koloniën, op zijn verzoek, met ingang van 1 Oct. 1888, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen. De minister van binnen], zaken zal op 15 dezer geen audiëntie verleenen. Aan de koninklijke militaire academie te Breda kan geplaatst worden een leeraar, bevoegd tot het geven van onderricht in de Engelsche taal en de aardrijkskunde. Brieven franco voor 1 October aan den generaal majoor, gouverneur der koninklijke militaire academie. SlCl.) //Uit goede bron verneem ik, zoo schrijft men uit Den Haag aan de Zutf Ct, dat Z. M. de koning zich wel is waar in de laatste dagen weer minder wel gevoelt, maar dat er toch geen reden is voor onge rustheid. Z. M. zelf heeft intusschen, volgens den correspondent, zijn verlangen te kennen ge geven, dat de Voogdijwet zoo schielijk mo gelijk behandeld wordt. Dezer dagen sprak ik een geneesheer," schrijft de correspondent verder, „die met 's konings gezondheidstoe stand geheel op de hoogte kon zijn, en deze zeide mij„Er zijn weinig patiënten, die zoo stipt de voorschriften van den medicos opvolgen als Z. M. Bekend is het, dat de koning lijdende is aan een ziekte, die naar alle waarschijnlijkheid niet meer geheel ge nezen zal, maar bij de gezonde levenswijze, die Z. M. volgt, kan de gevreesde slag toch nog zeer laDg uitblijven, en 's konings artsen verklaren eenstemmig, dat in verband met de omstandigheden de algemeene toestand hieronder gunstig is." Dit komt trouwens overeen met hetgeen mij in de vorige week werd meegedeeld door een hooggeplaatst ambtenaar, die door den koning beëedigd was. Er werd toen juist ook in de hofkringen verzekerd, dat Z. M. uiemand meer staande kon ontvangen, en dat het loopen hem uiterst moeilijk viel. Weina, bedoelde ambtenaar had zich per soonlijk kannen overtuigen hoe overdreven die geruchten warenZ. M. had zich staande geruimen tijd met hem onderhouden en zoo weinig blijk gegeven van vermoeidheid, dat iemand, die het niet wist, Z. M. volstrekt niet als een patiënt zon hebben beschouwd. Ondertussohen, zooals ik reeds schreef, na dien tijd is de toestand wel iets minder gunstig geworden, zoodat Z. M, nu voor- loopig zijn kamer niet mag verlaten." De Avondpost schrijft Konden wij onlangs het bericht, als zon een nienw wetsontwerp op den kinderarbeid en den arbeid van vrouwen bij den raad van state aanhangig zijD, tegenspreken, thans vernemen wij, dat bedoeld ontwerp dezer dagen bij dat hooge college van staat is ingekomen. Volgens den Haagschen briefschrijver in de Zwolscle Ct. is de beer Van Rees voornemens belangrijke onthullingen te doen, als hij in het moederland terug is. O. a. zou hij aautoonen dat de groote teleur stellingen, die zijn bewind aan alle partijen berokkend heeft, voornamelijk te wijten zijn aan allerlei tegenwerking, die hij van den vorigen minister van koloniën ondervonden heeft. De Zuiderzee-vereeniging had tot de regeering het verzoek gericht om in drie achtereenvolgende jaren op de staatsbegro ting een post nit te trekken, om het nog ontbrekende kapitaal voor bet voorafgaand FEUILLETON. 'HIJ VERTAALD UIT HET ENGKLSCH, van w. w. s. 80). Kt alles streelde den zusterlijken trots «i oude dame zeer, en op haar hartelijk- toon antwoordde zij dan ook: „Ja, juist dit proces was Robert's geluk 'iri' van toen af trok hij ieders aandacht a *erd als advocaat meer en meer pocht." (Natuurlijkeen proces van dien aard in k groote wereld moest wel opzien baren a iedereen sprak van het groote talent van *o advocaat Leith; ieder wilde dien man 'JSac aangelegenheden toevertrouwen. Hij in de mode. Gij kunt u niet voor- fdlen, mijn waarde miss Leitbhoe ik 'l dit proces op eens een ongekende be stelling voelde ontwaken voor alle ™itszaken. Ik bezoek dan ook trouw het "'«chtahof om hem te hooren pleiten. 'i is betooverend, als hij van zijuen zetel opstaat en met vuur zijne zaak ver dedigt." Miss Editb zag de dame niet meer met zooveel tevredenheid aanmaar in hare oogen lag iels onderzoekendsWas dit alleen dankbaarheid? Of sprak het gerucht waarheid, het gerucht, dat verhaalde dat de schoone weduwe niet ongeneigd zou zijn hare hand te schenken aan den man, die haar fortuin had gered? Bovendien hield miss Edith over het algemeen niet van jonge weduwen. Zij antwoordde vrij elfen: „Ik heb altijd wel geweten dat Roberth vooruit zon komen in de wereld." Er ontstond een oogenblik van stilstand in het gesprek. Castor gaf aanleiding tot het hervatten van het discours. Met haar, in gekleurd glacé leer geprest handje, streelde de weduwe den ruigen kop van het dier en feeder klonk haar stem metje als zij vroeg: „Mijnheer Leith houdt immers zooveel van dien hond, niet waar?" „Ja, die hond behoorde eens aan iemand, die wij beiden hartelijk genegen waren." „Als u mij niet te veel van vrouwelijke nieuwsgierigheid gaat verdenken," lachte Bella Rijders, altijd nog Castors kop streelende, „dan zou ik zoo gaarne willen weten of mijnheer Leith, behalve dien hond ook nog iets liefheeft. De conver satie zeker niet, want de uitnoodigingen, die hij van de deftigste familiën ontvangt, worden geregeld door hem afgeslagen en toch is het door den invloed zijner bewon deraars en ook door mijn invloeddat zijn persoon zoo gezocht wordt." Met iets angstigs, althans zoo meende Roberts zusier te moeten opmerken, ging de weduwe voort: //Elk man van zijn leeftijd heeft al een liefdesgeschiedenis gehad hij dus zeker ook wel?" De deur tusscbeu de studeerkamer stond open. Zware boeken lagen op tafel en op stoelen en miBs Leith den blik der weduwe derwaarts richtende, zeide: //Daar, me vrouw Rijders, daar liggen de vijanden van zijne liefde. Hij heeft geen tijd tot conversatie, omdat die boeken en papieren al zijn tijd in beslag nemen voor de studie." „O, is het dat alleen?" vroeg Bella Rijders en haar stem klonk vroolijk. „Ja, dit is het alleen, wat hem terug houdt. En wilt ge weten of hij een liefje heeftdan kan ik u verzekerendat hij daar niet aan denkt." De lach, die nit de fonkelende oogjes, der weduwe straalde gaf de scherpzinnige miss Leith deze verzekering: „Zij is aileen ge komen met bet doel om dat te weten. Robert, Robert, neem je in acht voor dat mooie weeuwtje!" „Hoe heerlijk ik bedoel, hoe vreemd, dat eeD man als hij nog niet verliefd is geweest. Maar ook zijn tijd zal wel eens komeD. Niemand kan dien daDS ontsprin gen." Zij stond op, want zij wist nu wat zij weten wilde, en zei ten slotte: „Maar nu wordt bet hoog tijd dat ik wegkom. Bezoek mij ook eens, miss Leith, al doet ge het maar alleen ter wille van nw broeder." Met een lief handdrukje en een bemoe digend knikje nam mevrouw Rijders af scheid van de bedaagde dame, die nu weder haar vlugschrift over de emancipatie der vrouw kon ter hand nemen. Reeds was de haiskamer door het lamp licht helder bestraald, toeu Robert Leith binnentrad. De drie verloopene jaren hadden ook uitwendig veel aan hem ver anderd. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1