NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Cour a ii t verschijnt d a e I ij k sbehalve op 'L o n- en r e e s t d a g e n. ABOniMEIÏIENT: Dinsdag 11 September 1888. W°. 215. AQVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sctieepuiakerssteeg 6. 202 Jaargang. Stads-Bericli ten. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het Bestuur der gemeente Leidenbrengt ter tennis van belanghebbenden, dat de patent- bUdeu voor de gepatenteerden wonende in Je wijken I, II, III en IV, over het dienst- jur 1888/9 bij het college van zetters, in een der vertrekken van het raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar ziju, dagelijks des namiddags nu eén tot drie uren en wel op Don derdag 6, Vrijdag 7, Zaterdag 8, Maandag 10, Dinsdag 11, Woensdag 12 en Donderdag 13 September e. k. terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaar ders der directe belasting alhier, die voor buone moeite mogen eiscben tien cents, ■ouder meer. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Lïidkn, den 6 September 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien artikel 6, 2de alinea der Verordening ran 11 November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en hel ontslag der leerlingen (Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen ter algemeene ker.nis, dat de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 3 tot en met den 15 September e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Rinnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werlstraal in aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen lot negen uren en des namiddags ran half twee lot twee uren, behalve des Zaterdags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 1 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- straat, Rapenburg, Nieuwsleeg, Zowneveldsleeg, Itetelboelersleeg, Korte Korenbrugsleeg Nieuwe Rijn lot de Utreclitsclie brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dal deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oos ten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oosldwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 3 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserstraal, Rapenburg, Nieuwsleeg, ZonneveldsleegKetel- boetersleeg, Korle Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oosldwarsgracht. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 September 1888. It 4 i\ K W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Brengen ter algemeene kennis dat door de Naamloozc Vennootschap »Zuidliollandsclie Bierbrouwerij", gevestigd te 's Gravenhage, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Rreestraat n°. 49 alhier. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. N. L. J. VAN BUTTING HA WICUERS, VVelhr. I". Secretaris. Leiden, den 10 September I88S. LEIDEN, ÏO September. GEMEEMEBEGKOOTING. (Slot.) Hoofdstuk VIII. Koelen voor het armwezenmitsgaders sub sidiën en bijdragen aan ondertcheidene daar mede in verband staande instellingen. Beiooningeu van doctoren, heelmeesters, vroedmeesters, vroedvrouwen, enz. f 6580. Uit dit artikel worden betaald de jaarwed den van 4 stadsgenees- en heelkundigen A f 800 ieder, van 2 geneeskundigen ik f 450 ieder, 2 stadsheelkuudigen A f 430 ieder verder van 1 adjunct stadsgenees- en heel kundige f 400, 1 praelector in de verlos kunde f 500, vier vroedvrouwen ieder A f 150 en 1 vroedvrouw f 120. Kosten van den gemeente-apotheek f 6200 als: voor deD apotheker f 1500, een eerste bediende f 400, een tweede f 700, een stamper f 312 en kostgeld voor den eersten bedien de f 300, te zamen f 8212; verder aan geneesmiddelen, enz. f 3188. Kosten van verpleging van arme krank zinnigen f 16000. Het aantal verpleegden bedraagt thans: 32 te Delft A f 270, 1 te 's Hertogenbosch A f 260, 12 te Medem- blik A f 270, 1 te Veldwijk bij Ermeloo A f 270 en 12 te Coudewater A f 250. Onderstand, vervoer- en verplegingskosten, mitsgaders die van geneeskundige hulp aan arme en doortrekkende personen f 2000. Subsidiën aan godshuizen, uitgetrokken op nihil. Subsidiën aan armbesturen, uitgetrokken op nihil. Subsidiën aan werkhuizen en dergelijke inrichtingen tot het voorkomen van armoede f 4000. Plaatsing- en verzorgingskosten in de gestichten der Maatschappij van Weldadig heid, enz. f 250. Kosten van verpleging in het ziekenhuis der rijksuniversiteit f 4000. De bijdrage is met 1 Januari 1878 vastgesteld op f 0,75 per persoon en per dag, zijnde deze over eenkomst ingevolge raadsbesluit van 13 Oc tober 1887 wederom voor den tijd van 5 jaren verlengd. Kosten van het verloskundig onderwijs f 25. Begrafeniskosten van behoeftigen f 100. Schadeloosstelling aan armbesturen eu godshuizen voor het verlies dat zij door de opheffing der arinenbakkerjj als stedelijke inrichting kunnen lijden f 1800. Totaal van Hoofdstuk VIII f 40955. hoofd9tuk IX. Renten en aflossingen van geldleeningen, mitsgaders alle verdere opeiechbare schulden der gemeente. Renten van de gevestigde schnldf400. Rente van de tijdelijke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld f 875. Renten vau de bijzondere geldleeningen ter voorziening in buitengewone werken f 19385. Aflossing van de tijdelijke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld f 75000. Aflossing van de geldleeningen ter voor ziening in buitengewone werken f 10.000. Pensioenen, lijfrenten en wachtgelden f 15476. Totaal van Hoofdstak IX f 121.136. Hoofdstuk X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen. Kosten van de kamer van koophandel eu fabrieken f 475. Kosten vallende op het houden der lotiD- gen voor de nationale militie en schutterij f 300. Bij voorschot te verstrekken reiskosten aan militieplichtigen f 50. Kosten van justeerloon in zake den ijk en herijk der maten en gewichten f 10. Kosten voor openbare vermakelijkheden en feesten en voor het uitsteken van vlag gen f 700. Kosten van brandverzekering der gebou- weD f 1900. Kosten vallende op het voeren van ge dingen, wordt voor Memorie uitgetrokken. Kosten van rechtskundig onderzoek be trekkelijk het instellen van gedingen f 600. Kosten van gemeenschappelijke zaken, belangen en inrichtingen of werken, bedoeld bij art. 122 der wet van den 29sten Juni 1851 f 1400. Bijdrage aan de provincie Zuid-Holland voor het onderbond van het overgedragen in Zuid-Holland gelegen deel van het Utrecht- sche Jaagpad f 2400 (jaarlijksche bijdrage. Uitkeering aan het rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de directe be lastingen f 3250, Toelage aan de eigenaars van den Schouw burg f 1500. Aankoop van inschrijvingen op het groot boek der nat werk. schuld f 9885. Bijdragen in de kosten van den weg naar Alkemade f 1520. Kosten van insinuatiën, notariëele akten en andere kleine uitgaven niet onder de voren staande hoofdstukken begrepen f 300. Voorschotten tot het doen van dagelijks voorkomende uitgaven f 7000. Uitgaven voortvloeiende nit het beheer der voormalige administratie der vereenigde gast en leprooshuizen f 2947. Totaal van Hoofdstak X f 34237. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, van w. w. s. 78). Het innerlijke behoefde inderdaad voor bet uitwendig voorkomen niet onder te boen. De gang, de huiskamer, het stu deervertrek het lieve eetzaaltjede luchtige ■lupkamers, alles getuigde van onbekrom penheid, netheid en goeden smaak der be woners. De oude meubels, die in het Reins huisje te Blackhaveu nog zulke goede diensten gedaan hadden, wateu in dit huis niet meer te zien. Drie jaren hadden groote veranderingen gebracht in den maat- schappelijken toestand der Leith's en in plsats van met armoede te moeten kampen hadden zij het nu welvarend. Het was op een donkerenkouden Decem- herdag, dit miss Edith Leith, in een ge- •jakkelijken armstoel bij den haard gezeten niettegenstaande haar bril, zich buitenge woon veel moeite gaf om de kleine letters te ontcijferenvan een te fijn gedrukte brochure, waarin eene geëmancipeerde dame hare plannen had nedergelegd tot verkrijging van eeu lang onthouden recht, namelijk van het stemrecht der vrouwen. Miss Edith droeg een zwart zijden kleed, en het grijze haar, als altoos keurig ge scheiden werd gedekt door een muts van echte kant. Het vooruitkomen in de we reld had die goede dame op menige zware beproeving gesteld. Zijdie gewoon was geweest alles zelf te doen in het huishonden en wel zoo, dat moeielijk iemand het haar verbeteren kon, zag zich nu genoodzaakt de dingen te laten verrichten door loontrek- kenden, die het niet half zoo goed deden en zij had zeer gaarne altijd op den ouden voet blijven voortleven, ware dit slechts vergund geweest aan de zuster van een advocaat, van een rechtsgeleerde, die meer en meer in aanzien steeg en goed op weg was eeumaal een biroemd man te worden. Trots op haar broeder, deed haar zich heldhaftig en, voor zoo verre dit mogelijk was, ook tevreden schikken in het onver mijdelijke. Miss Edith was tot de over tuiging gekomen, dat haar broeder, dien zij zelfs geen jongen meer durfde te noemen, de eem'ge brave man was op deze zoo onvol- komene wereld. „De vrouwen liggen in boeien," las miss Edith uit de brochure, halfluid voor zich zelve, „maar de dag der bevrijding breekt aan. Krachtig moeten de vrouwen de handen ineen slaan en onverzettelijk zijn waar het hare heiligste rechten geldt. Onze vijanden voeren tegen onze plannen aan dat velen onzer sekse het kiesrecht niet eens verlangen. Toegestemd. Maar wanneer zijn er geen dwazen geweest, die den voor uitgang in den weg stonden? Blijft daarom het kiesrecht der vrouw niet altijd een deel van het menschenrechten eene nood zakelijkheid, wier vervulling van dag tot dag dringender wordt? Blijf stil liggen 1" Die laatste woorden golden een grooten hond, die door zijn aandringen tegen de zijden japon van Edith Leith, de boeiende lectuur kwam storen. Die hond was Elien's oud vriend eu speelmakker, Castor. De huisschel ging over en met een zucht het vlugschrift ter zijde leggend, mompelde misB Edith„Alweer bezoek. Zeker weer een deftige kennis van Robert, die uit achting voor hem de oude jonge julfronw een beleefdheids-bezoek komt bren gen. Goede hemel, het is alweer diezelfde weduwe, die mevrouw Rijders," voegde zij er bijna een blik uit het venster geworpen te hebbeu. Voor het huis stond een sierlijk rijtuig en Edith had de bekende liverij van den koetsier met éen oogopslag gezien. Een paar minuten daarna eu de dame in kwestie trad binnen. „Lieve miss Leith, ik hoop toch niet dat ik u stoor," sprak de dame, die met veel drukte binnenkwam. „Ik sal u niet langer dan eeu paar miDUteu ophouden. Zijt ge weder bezig met een boeiend werk over de vrouwelijke emaucipatie? Ik beu ook van voornemen om lid te wordeu vau de vrouwelijke vereenigiugen ik heb een plannetje in het hoofdom een gelijke een voudige dameskleeding voor te stellen voor al de leden dier vereenigiug." De vlugge spreekster liet zich op den eersten den besten etoel nederglijden. Zij was eene levendige brunette van in de twintig, met zulk eene opgewonden manier van sprekendat men haar eer zon be schouwd hebben als een meisje, dat pas in de wereld verkeerde, dan als een bedroefde weduwe. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1