BINNENLANUSUHE BERICHTEN. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. met f 400; personeele toelage voor den di recteur f 700 vervolgens 4 leeraren van f 2000 ieder, één van f 1900, vier van f 1800, één van f 1100, één van f 1000, één van f 800, één van f '240, twee van f 100, één van 1 40. Verhoogiugen wor den voorgesteld voor de lieeren L)r. De Loos, Dr. Goossens, Dr. Kroon, Dr. Van Wettuin, W. P. Wolters, P. Werkman, Ur. liolwerda, en Stipgens, ieder met f 400 voor den lieer Leendertz, met f 266.67, voor den lieer De Jong met f 200 en voor den heer Von Baumhauer met f 125. liet geheele bedrag der jaarwedden beloopt alzoo aan deze school f 29471.67. Vordt vervolgd.) Bij beschikking van den minister van binuenl. zaken, is aan dr. li. Sissingb, met ingang van 15 Sept. e. k., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent bij de natuurkunde aan de rijksuniversiteit alhier. Eergisteren is door de politie te 's 11 age een persoon aangehouden, die zich bij zijn vroegeren patroon te Leiden had schuldig gemaakt aan diefstal van tabak. Een ongunstig bekend staand jong- menscli uit de gemeente Zoeterwoude, die wegens slrooperij een vonnis te zijnen laste had, doch zich niet aangemeld had om zijne straf te ondergaan, vertoonde zich gis terenavond op de kermis aldaar, en werd door een rijksveldwachter en den gemeente veldwachter aangehouden en naar hier ge bracht. ItlUZIHK, JLETTEKKN KV KUNST. Naar liet N. v. d. 1). meldt is de bekende beeldhouwer, de heer Bart Van Hove, beuoeiiid tot directeur der Quellinusscliool te Amsterdam. La Revue illuslrée geeft een afbeel ding van een merkwaardig standbeeld van Jeanne d' Arc, gebeeldhouwd door „Mauuela", artistiek pseudoniem van mevr. de hertogin d'llzès. In een artikel, aan dit kunststuk gewijd, herinnert de lieer De Woestyne aan een ridderlijk woord van een der leden van de familie d'Uzès. fNooit", zeide op zekeren dag een be- nijder, »nooit is een d'Uzès maarschalk van Frankrijk geworden". "Dit komt", zeide de aangesprokene kra nig, homdat zij zich altijd te vroeg laten dooden". De archieven dezer familie tellen inder daad leden, die in de volle jeugd op het slagveld gevallen zijn; een dezer helden, die in den slag van Neerwinden sueuvelde, was slechts 16 jaren oud. okkicikkle: kkkichten. Door Z. M. is J. A. Bolle, te Zonnemaire, benoemd tot burgemeester van die gemeente. Door Z. M. is dr. B. Van der Meu- lon, te Winschoten, met ingang van 15 Sept. 1888, benoemd tot schoolopziener in het arrond. Winschoten. Door Z. M. is aan den schipper op een werkvaartuig W. Bruin, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van den Isteu Oct. a. s., ter zake van meer dan 65jarigen ouderdom, eervol ontslag verleend, behou dens aanspraak op pensioen. In het kiesdistrict Bergum is tot can- didaat der Centrale Auti-revolutionaire kies- vereeuiging gesteld de heer L. De Vries, te Minnertsga. De heer Sickler, notaris te Augus- tinu8ga, heeft voor de candidatuur in het kiesdistrict Bergum, hem door de liberale kiesvereenigiug in Achlkarspelen aangeboden bedankt. Het bestuur van het Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap is geslaagd in het vinden van een zee-officier, die in ver vanging van den luitenant ter zee R. Post- humes Meijjes, de geographische en de hydrographische opneming van de Key-ei- landen op zich zal nemen. De luit ter zee 2e kl. H. O. W. Planten thans in Indië dienende, heeft zich namelijk daaitoe bereid verklaard en zal, naar men hoopt, omstreeks den 15n dezer maand naar de Key-eilanden vertrekken. Van den heer Wertheim die daar reeds aan het werk is, zijn gunstige berichten ontvangen. De benoeming van dengene, aan wien da geographisch-topographische opneming van het eiland Flores zal worden opgedragen, zal eerstdaags plaats hebben. Woensdag hebben te Leidschendam twee harddraverijen plaats gehad. Des voor middags van paarden uit de gemeenten Stompwijk en Veur, en des namiddags van paarden van zesseuklaar". Des voormiddags JK-a Hl'. M HJ» CS* MA werd de prijs ad f40 behaald door J. Van Santen, de le premie ad f 15 door N. Olieman en de 2e premie ad f 5 door N. Olsthoorn. De namiddagprijs a;l f 200 werd gewonnen door de Prins, pikeur en eigenaar P. Van Santen te Botterdam; de le premie ad f75 door Jonker, pikeur en eigenaar B. W. Schippers te Charlois, en de 2e premie ad f 20 door de Concurrentpikeur en eigenaar dezelfde. De prijzen werden uitgereikt door den bur gemeester. Op den llden dezer zullen er in de na bijheid van Leidschendam onder Stompwijk tegenover »de Wijkerbrug" twee groote hard draverijen plaats hebben, Uit de Rijnstreek wordt gemeld, dat in de laatste dagen weder dikke nevels op stijgen, die de scheepvaart zeer belemmeren en inzonderheid vertraging veroorzaken in liet personenvervoer. Drie of vier uren op onthoud op het water is tegenwoordig geen zeldzaamheid. Véér eeuige dagen moest een Uullaudsche passagiersboot ten gevolge van den mist ten anker gaan liggen en, tot groot ongerief van dj reizigers, volle zeven uren wachten eer de reis kou worden voortgezet. De heer jhr. uir. De Savornin Lobman le 's Gravenhage meldt ons, dat de door Recht voor Allen medegedeelde en door on derscheiden bladen overgenomen uiededeeling betreffende eene optreding van hem in Wal halla, het lokaal der Bociaal-democraten aldaar, onwaar is. Naar wij vernemen, is de heer Lobman wel uitgeuoodigdmaar heeft evenals baron v. d. Feltz geweigerd. (IV. P. I). C Omtrent de moordaanslag te Haarlem deelt men aau de Iiaarl Courant nog de volgende bijzonderheden mede: De aanvaller, zekere II. van beroep stu- cadoor, heeft de eersten schoten gelost op Den Dreef. Twee er van troffen het meisje één kogel drong in den rug ter hoogte van de longen; een derde schot trof den min naar, den heer B. Het meisje, zich gewond gevoelende, is daarop de Hazepaterslaau ingevlucht, waar zij in een huis eene schuil plaats vond. De heer B., die baai gevolgd was, doch haar niet meer vond, bemerkte toen dat zijn aanvaller eveneens hem ach terna gegaan was en nogmaals zijn wapen op hem afvuurde. Hij heeft daarop ook van zijn pistool gebruik gemaakt en een paar schoten afgevuurd, waarvan één H. ge troffen heeft in de borst, dicht onder het hart. Naar wij heden nog vernemen, moet de toestand van den heer B., die in het ouder lijk huis verpleegd wordt, geen gevaar op leveren, doch zijn de wouden aan het meisje van meer beteekenis, hoewel ook geen direct gevaar opleverend. De toestand van H. daarentegen, die in het Gasthuis is opgeno men, moet niet zonder gevaar zijn. Deze laatste heeft bekend den aanval opzettelijk te hebben gepleegd en zijne spijt betuigd, dat hij zijn doel niet bereikt heeft. Ook schijnt het zeker, dat genoemde H. den lieer B., wegens diens verkeering met het meisje, meermalen met wraak tegen hem of zijne verloofde bedreigd heeft, waarom de heer B. in den laatsten tijd veelal gewa pend uitging. Nabij Nederhorst den berg is door een ongelukkig toeval een schipper over boord geslagen. Niettegenstaande aanstonds pogingen tot redding werden aangewend, verdronk de man en slaagde men er zelfs niet in zijn lijk le vinden. De firma Salomonson te Almeloo, is voornemens met haar personeel (ongeveer 85t) man) Apeldoorn te bezoeken. Te De venter zullen zij een paar uur stilhouden om er de spoorbrug enz. te bezichtigen. Behalve hun eigen muziekcorps zal ook dat van de huzaren den stoet vergezellen. Door de verveners le Dedemsvaart is de prijs van de korte turf algemeen met 25 cent per 1000 stuks verhoogd. übl Boven op den pl. m. 140 voet hoogen toren van het l'riesche dorp Wijckel heeft zich in den gemetselden raud van het dak, in de kalk tusschen de steenen, een vlierboom ontwikkeld, die reeds meer dan een manshoogte heeft bereikt en menig oog naar den top van den kolossalen steen klomp trekt. (Fr. Ct Een veehandelaar uit Maasniel is Maandag n. m door een onbekend mans persoon, in den Echterbosch aangevallen. Met een stok bracht de veehandelaar zijn aanvaller zulk een slag toe, dat deze bewus teloos ter aarde viel. De politie was spoe dig ter plaatse doch de onbekende was verdwenen. Qisterenochtend is het vijf jarig zoontje van een bewoner van het aau Maastricht grenzende dorp Sint Fieter in het kanaal naar Luik gevallen. Hoewel er zich een *ca «sa j tsspw. vc, -w st** persoon onmiddellijk te water beeft begeven mocht het niet gelukken, den drenkeling nog tijdig te redden. K IC LUIK. liet iluel LejcuiieThuillier. Omtrent het duel zegt nog de Gazette de Lihge het volgende. Het was voor ons een verlichting te zien hoe in den volgen den brief, hetgeen verhaald wordt van eene heftige ontmoeting tusschen mevr. Thuillier en de getuigen van haren zoon in zekere mate blijkt te scherp te zijn gekleurd ge weest. De brief luidt aldus: Luik, 3 September 1888. Mijnheer de hoofdredacteur van de Gazette de Liège. Uw nummer van heden, Maandag, noemt mij bij name ten opzichte van liet duel waarvan ik evenzeer als gij de verschrikke lijke gevolgen betreur. Ik kan niet zonder protest laten de beschuldiging die iu dat nummer aan mijn adres wordt uitgesproken, dat ik n. 1. op een gegeven oogenblik de moeder van den ongeiukkigen vriend dien ik vertegenwoordigde zou hebben geslagen. Geloof vrij dat er een zekere moed toe boort om aau een kameraad den dienst te weigeren dien ik hem heb bewezen. Men moet een maal bij zulk een drama betrokken en tegen woordig zijn geweest om te weten hoeveel moed er toe hoort om alles te doen wat ik voor het slachtoffer van bet duel heb gedaan. Ik heb, mijne gemoedsbewegingen trot- seerende, mijn vriend van het begin tot het einde bijgestaan, dat wil zeggen tot op het oogenblik dat zijn lijk in zijne woning werd gedragen. Ik heb den nacht daarop zelfs in zijn huis gewaakt en mij geheel ter be schikking der famielje gesteld en ik heb even hartstochtelijk geweend als zij wie de slag heeft getroffen. Ik heb mij in den avond daarop aau het sterfhuis aangemeld met den vriend die hem eveneens had bij gestaan, om wederom onze diensten aan te bieden en 't was toen dat ik op de meest onvoegzame wijze door de moeder van den ongeiukkigen vriend ben bejegend. Ik deelde haar de omstandigheden mede en ging bewogen heen, onder de meest be- leedigende en meest onverdiende aanvallen, terwijl zij mij zelfs hevig sloeg. Ik heb haar met mijne hand afgeweerd, wellicht met meer heftigheid dan wel in mijne be doeling heeft gelegen. Ik zie dal alles in, maar ik vergeef 't mij zelve, in afwachting van wat gij zelf zult moeten doen wanneer het recht het laatste woord in deze zaak gesproken zal hebben. Ik doe een beroep op uwe onpartijdigheid en ik verzoek u, desnoods eisch ik van u, dezen brief openlijk bekend te maken in uw eerstvolgend nummer. Lucien Poncin, 26, rue Grétry. De begrafenis van den heer Thuillier heeft hier eergister een groeten toevloed van men- schen op de been gebracht, duizenden per sonen die getuigen wilden zijn van de sym pathie van den betreurden overledene en van den afkeer voor den man door wiens hand hij gevallen is. Aau het sterfhuis zijn twee afscheidsredevoeringen uitgesproken, een door den heer Frederix, uit naam van de Inde- pendance, de ander door den lieer Picard van de Meuse, uit naam van de vrienden die de overledene bij de Luikscbe pers telde. Een lange stoet heeft zich daarop opge maakt om de lijkkoets tot aan Robermont te vergezellen. De stoet heeft zich stapvoets door de geheele stad bewogen en een oogen blik stil gehouden voor de kapel van het kerkhof. Daarna zijn de stoffelijke over blijfselen van den ongeiukkigen Thuillier in het famieljegraf bijgezet, onder de meest sprekende bewijzen van de algemeens droe fenis. Men schrijft uit Luik van 5 September aan de Indépendance: Het onderzoek loopt ten einde in de zaak Thuillier-Lejeune. Heden zijn de getuigen gehoord. Het parquet zal zich morgen naar Mouland begeven, naar de plaats waar het duel heeft plaats gehad. De ambtenaren met de instructie belast zuilen zich doen verge zellen door de getuigen. De zaak zal voor het hof van appel ko men in de eerste helft van October. Advo caat Hogge zal de getuigen van Thuillier verdedigen. Hel gerechtelijk onderzoek heeft ook ten huize van den heer Goffin plaats gehad, den schoonvader van den heer Le- jeune La Meuse meldt dat de heer De Heusch, kapitein van de artillerie, een der getuigen van den heer Lejeune, in arrest genomen zou zijn. Het Handelsbl. van Antwerpen heft een jammerklacht aau over het hazardspel, //dat men dacht eenemaal vernietigd hebben door het afschaffen van de roulett» te Spa, maar dat deu wetgever vierkant uitlacht en hem zelfs onbeschoft eeuen ueu zet". Uit Spa zegt het blad heeft ka spel de wijk genomen naar Ostendc en kg kruipt zelfs reeds het nederige Blaukenkerskj binnen, waar men het öfrankstuk ook i| ziet wagen. Men speelt te Brussel op uiee dan ééne plaats; met speelt te Antwerpei te Luik, te Gent. jludien men zoo besluit het Rdbl.t. Anlw. dan toch het hazardspel door Ji vingers ziet, dat men bel dan openlijk hg. stelle, en alzoo kan men misschien uiaatrt- gelen nemen tegen dien zoo rampzalig# drift. Niets gevaarlijker dun het spel dg men in verborgen huizen en hoeken uitvoert: het geheim maakt het spel altijd duivelscher slechter en onredelijker. Bij het gehein voegt zich des te gemakkelijker dien langen steert van ondeugden, zoo eigen aan ij zucht uaar het spei vooral het bedrog', Hebben vrouwen het recht als adrs caat op te treden p Die vraag zal in Belgü weldra worden opgelost. Onlangs behaald: mej. Popelin den graad van dokter in dt rechten en zij is voornemens den leu Oct voor het hof van appèl le Brussel te ra- schijnen, om daar den eed af te leggen. Men verwacht oppositie van den procureur generaal; intusschen heeft een advocaat li Brussel alvast een memorie opgesteld, on te hetoogen, dat geen wetgeving de vroui verbieden kan te pleiten. De personen, belast met het versprei den van boulangistische bladen en biljetten, hebben onlangs zonder het te vermoeden grenzen overschreden en zijn hun prospec tussen en reclames gaan uildeelen iu k straten en de koffiehuizen van Sim (België). De inwoners dezer gemeente, getroffen door zulk een stortvloed van papier, hebben geen ander middel gevonden om den brat' général hun dankbaarheid te betoonen du door hem te benoemen tot pompier vu hun dorp. k ik4khku k. President Carnot wenscht, dat de alge. meene verkiezingen in Februari in plaats van in October 1889 zullen plaats hebben, opdat de verkiezingsdrukte niet samenvalk met de tentoonstelling. Daartoe is noodig, dat het parlement voor 31 Dec. a. s. het budget van 1889 aanneemt en iu het begit van Jan. 1889 dat van 1890 vaststeld. Is dat geval zou de president de zitting ge sloten kunnen verklaren en zou de regeering zonder ontbinding, de kiezers kunnen op roepen. Generaal Boulanger is le Ouchy aau het meer van Genève, zoo wordt aan de Temps bericht. Ongeveer een jaar geleden verdween zekere luitenant Meijer, bevelhebber vac o een fort in het dep. der Boven-Alpen, aau s de Italiaansche-Fransche grens. Alle na- sporingen bleven vruchteloos euindemaaod December 11. werd Meijer bij verstek tot t een halfjaar gevangenisstraf veroordeeld ea van zijn post ontzet, wegens onwettige if- wezigheid gedurende meer dan drie maandea. Dezer dagen nu trok eene kompagnie Alpen jagers naar Plampinet en, op eene gevaar lijke plaats dicht bij bovengenoemd fort, stortte een der muilezels, die men mede- t voerde, in een afgrond. Met ontzaglijke moeite daalde men tot het dier af, om dt vracht die het droeg in veiligheid te bren gen Naast den dooden muilezel vond mea a het halfvergane lijk van den ongelukkigea 11 officier. diritscill/an d. De Duitsche zeemacht herdacht 5 dezer haar veertigjarig bestaan. Den 5 j Sept. 1848 vaardigde koning Friedrich Wilhelm IV een besluit uit, waarbij cent bijzondere commissie werd benoemd, onder t voorzitterschap van prins Adelbert, welkt als onderdeel van het ministerie van oorlog t zich uitsluitend met de aangelegenheden der t marine zoude bezighouden. Dit koninklijk besluit wordt als de t stichtingsoorkonde der Duitsche zeemacht 0: beschouwd. Toen de marine-commissie haar 0 arbeid begon, bestond de zeemacht uit een met geschut gewapende poststoomboot Preus- j, zischer Adler, een zeilcorvet Amazone, die in 1861 verging en twee roei-kanonneerbooteo, elk met een 25 ponder gewapend. Sedert t de instelling der commissie werd de Duitsche zeemacht steeds uitgebreid, zoodat zij n" na veertig jaren bestaat uit 27 pantser- schepen van verschillenden aard, 8 kruiser fregatten, 10 kruiscorvelten, 5 kruisers, li 5 kanonneerbooten en 8 aviso's, bemand met 709 officieren en 14,868 manschappen u en onderofficieren. h

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2