BINNENLANDSWIE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEiN. Toen hel applaus bedaard was trad ook een der leeraren, de heer D. J. M. De llondt, naar voren om onder meer er op te wijzen hoe hier het vergaren van kenn:s het doel is en dit wtêr op zijne beurt het uiiildel om tot macht te geraken. Maar ook hoe die aldus verkregen macht moet aangewend worden niet alleen tot individu eel, maar ook en vooral tot het algemeen welzijn en hij spoorde ieder leerling aan te zorgen dat de door kennis verkregen macht ten goede zou komen aan de maatschappij waarvan hij deel ging uitmaken. Na genoemde heeren werden nog bizon der gewaardeerde woorden gesproken door den heer J. F. Keulemans als oprichter en den heer J. C. Van der Kam als penning meester. De laatste gaf tevens kennis dat een telegram door het bestuur was verzon den aan den heer Obreen die op dit oogeu- blik op Scheveningen logeert, en wel van den volgenden inhoud De verecniging Kennis is Macht brengt hulde aan haren beschermheer. Terstond daarop kwam van den heer Obreen het volgende telegram terug Vereeniging Kennis is Macht. Leiden. Mijn dank voor gebrachte hulde. Moge de vereeniging lange jaren tot welzijn der Leidsche jongelingschap blijven bestaan en elk uur daarvan de vruch ten plukken. Obreen. Ook van Dr. Houwing, schoolopziener, wa9 een telegram ontvangen uit Meppel, dat hij plotseling verhinderd was de feest- vergadering bij te wonen. Eu nu naar buiten weêr, waar achter aan den vijver eene verrassing was bereid. Terwijl n. 1. de muziek de volksliederen speelde werd daar veelkleurig bengaalsch vuur ont stoken. Toen nu ook het andere gedeelte van het programma was afgespeeld, waarvan vooral en terecht Waldvögelein" en „Un jour d'ótó en Norvège" de aandacht trokken, zocht ieder een plaatsje in de zaal om daar de vrijwillige bijdragen van onze gevederde vrienden van buiten van hoed of mautel te verwijderen en daarna zich te schikken ou der het gehoor van eenige leden der ver eeniging die een blijspel zouden opvoeren getiteld Eene vreeselijke moordgeschiedenis." Het tooneel was daartoe handig in orde gebracht en met groen en schilden versierd. Na den uitstekenden afloop van het too- neelstukje werden nog vrije voordrachten gehouden als: „Heer en Boer," „Recht voor alli-n," „De Schipbreuk" (uit de gedichten van den Schoolmeester), „Zoo logisch als 2x2=4," „Siameesche Drielingen" enz. enz. Aan het nabroodje werd nog veel en gezellig gesproken en 't was lang niet on verdiend dat den heer J. C. Van der Kam een woord van hulde werd gebracht voor de wijze waarop hij gedurende zóóvele jaren het ambt van penningmeester der vereeni ging heeft vervuld. Ook aan het bestuur der vereeniging „Nut en Genoegen" werd dank gebracht voor de vergunning om het lokaal dier vereeniging te gebruiken voor de bijeenkomsten. Nog lang bieef men prettig bijeen om feest te vieren. En waarlijk, deze vereeni ging mag feestvieren en roem dragen op een waarlijk nuttig bestaan. Bestuur en leeraren doen al wat in hun vermogen is 'l is nu aan de Leidsche jongelui om te toonen dat ze zich tennis willen vergaren om de nacht te verkrijgen zich een betrekking in de maatschappij te verwerven, meer in aan zien dan zonder de vergaarde kennis moge lijk zou zijn geweest. Van het herstellen van het brandspuit huis aan de Langegracht, bet verrichten van diepwerken, en het inrichten van een bestaand gebouw in de Van der Werfstraat tot gym nastieklokaal, waarvan op 27 Aug. 1888 ten raadhuize alhier de openbare aanbeste ding plaats vond, doch de gunning werd aangehouden, is thans het werk gegund en toegewezen wat betreft het eerste aan den heer P. v. d. Horst, timmerman onder Zoe- terwoude, het tweede aan den heer M. Bot, te Vlaardingen eti het derde aan den heer P. J. Christiaause timmerman alhier voor f2977. De nieuwe cursus der hoogere bur gerschool voor meisjes is geopend met 121 leerlingen, verdeeld als volgt: le klasse 41 leerlingen; 2de klas9e 80; 3de klasse 23; 4de klasse 16; 5de klasse 11. ni ZIKH, LETTEREJi EN KUNST. Geboortedag (1814) van Schücking. Mile. Clary is te Marseille geëngageerd. OFEICIEELE BE1UCIITEN. Door Z. M. is aan den Oost-Indischen ambtenaar J. J. Naeff, gewezen adsistent- resident van Amoentai, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, een eervol jeq u mm a-c ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Bij beschikking van den minister van biuneul. zaken, is met ingang van 1 Nov. 1888 aan J Zielstra te Medemblik op zijn verzoek eervol ontslag verleend als apothe kersbediende in 's rijks krankzinnigengesticht aldaar. De luit. ter zee le kl. jhr. J. C. L. Von Schmidt auf Alteustadt wordt met den len Oct. a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis en belast met het bevel over Zr. Ms. stoomkanonneer- boot Havik, terwijl de luit. ter zee le kl. J. llaremaker, tijdelijk belast met het bevel over genoemde stoomkanonneerboot, met ge melde]) datum wordt op non-act. gesteld. De luits. ter zee 2e kl. I. T. Van Slooten, G. J. Van der Hout, W. Houwing en L. J. H. Willinge en de off. van admi uistratie le kl. J. P. Vasseur, allen dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna, worden met den len Oct. a. s op non-act. gesteld, terwijl de off. v. gez. le kl. bij de zeemacht W. Schoondermark en G. 11. Klosser, eveneens dienende aan boord van meergemeld opleidingsschip, met dien datum respectievelijk worden gedeta cheerd te Rotterdam en overgeplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis, laatstgenoemde ter vervanging van den off. v. gez. le kl. bij de zeemacht C. J. Kleyn, die alsdan op non-act. wordt gesteld. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 6 dezer geen audiëntie verleenen. -Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip le kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, den 4eu dezer van Manilla vertrokken. Aan boord was alles wel. Men zegt schrijft de Courrier de la Meute dat de oudste zoon van prins Albert van Pruisen, die zes weken te Sche veningen heeft doorgebracht, weldra te Lei den zal gaan studeereu en alsdan zijn intrek zal nemen in het hotel van de Duitsche ambassade in Den Haag. Voor den dienst van deze ambassade heeft onlangs de Duit sche regeering een der prachtigste huizen van de hofstad aangekocht, u. 1. het „Witte huis" op den Vijverberg. Dit huis was langen tijd in het bezit van de famielje Van Schuijlenburgh en is een eeuw geleden gebouwd door een Fransch architect. Zondagmiddag had in de Looierstraat te Amsterdam een vreeselijk voorval plaats. Man en vrouw, die dikwijls huiselijke oneenigheden hadden, waren weder aan het twisten; de vrouw riep eindelijk om hulp. Een voorbijganger vloog op het geroep van „moord" naar boven en wilde de vrouw hulp bieden. Haar man vloog den onbe kenden weldoener met een mes gewapend te lijf en bracht hem vier messteken in het gelaat toe. Vreeselijk verminkt werd de ongelukkige uaar het gasthuis vervoerd en zijn aanvaller door de inmiddels geroepen politie ingere kend. Een viertal vrouwen zijn te Amster dam gearresteerd, verdacht van diefstal van een portefeuille, inhoudende ongeveer f 1800 f 1900 aan bankpapier en goudgeld, ten nadeele van een koopman uit de provincie. Een ingesteld onderzoek leidde tot de ontdekking van een som van f 1850 aan bankpapier en goudgeld, hetwelk op ver schillende plaatsen geborgen was. Een jongen uit de Swammerdamstraat te Amsterdam, die, om den optocht te zien, op het Frederiksplein in eenen boom ge klommen was, viel er uit en is aau de gevolgen overleden. Op 's rijks werf te Willemsoord is een houten torpedoboot klein model vervaardigd, om te dienen tot doel voor de snelvuur- kanonuetjes, stelsel „Gericke", waarmee de torpedobooten bewapend zijn. Ongeveer een zesde gedeelte van den veestapel van het eiland Tessel is in de maand Augustus verkocht en naar elders verscheept. De handel omvatte hoofdzake lijk het wolvee, dat tegen goede prijzen van de hand ging. Er werden in die maand niet minder dan 4835 schapen en lammeren uitgevoerd. Naar matige berekening is die hoeveelheid vee met ruim f 65,000 gulden betaald. Men verwacht, dat ook in deze maand nog vele bouderden schapen en lam meren zullen afgescheept worden. Dezer dagen mocht het den heer B., te Tiel, in Maas en Waal op de jacht zijnde, gelukken twee jonge vischotters levend te vangen. De Diertjes, die inmiddels zorg vuldig werden opgekweekt, zijn aan het be- «=3 a j wm. jat- raur af stuur van Arlis te Amsterdam aangeboden en welwillend aanvaard. Bij de') vliegerwedstrijd te Barneveld waren niet minder dan 103 deelnemers. Voorafgegaan door een muziekkorps, ging men in optocht door het dorp. De eerste deelnemers betwistten elkaar de hoogste plaats, en daarbij werden 14 prijzen behaald. Voor de afdeeling „vreemde vliegers", waarvan bijzonder de aandacht trukken een vogel, een molen en een man, werden 6 prijzen uitgereikt. Eindelijk kwam de rubriek „fraaie vliegers" (met veel zorg vervaardigd en met veel kos ten „mooi" gemaakt). Hiervoor waren 9 prijzen toegekend. Vrij goed weder begunstigde den wedstrijd, die tal van toeschouwers lokte. Te Deventer werd Dinsdagmorgen in de Buitengracht door eenen hond het lijk eener sedert de vorige week vermiste dienst bode gevonden, liet werd er uitgehaald en naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Te Zevenbergen is gisteren de werk meid van den landbouwer Molengraaf aldaar in eene sloot geraakt, en werd spoedig daarna haar lijk opgehaald. Uit Harlingen wordt aan de N. B.Ct. gemeld: Kapt. T. Zeiliuga, voerende het barkschip Neptunus, die in het voorjaar op eene reis van Buenos Ayres naar Autwerpen de zelf voldoening mocht smaken de bemanning van een Engelsch schip te redden, en die daar voor werd beschonken met de medaille der Maatschappij tot redding van schipbreuke lingen, heeft thans voor genoemde edelmoe dige daad den prijs Robin dier Maatschappij verworven, welke prijs van f 250 zoo is verdeeld, dat de kapt. f 200 en de stuur lieden T. De Boer en H. Visser samen f 50 hebben bekomen. Tot aan het einde der 18e eeuw plachten vorstelijke personen hoogstens door hun eigen staten te reizen; naar het buitenland togen zij zelden en dan nog maar zooals de Turksche Sultan nog thans slechts zijn grenzen mag over schrijden aau het hoofd van hun leger. Thans, zegt de Zw. Ct. is het reizen van vorsten een dagelijksch iets geworden. Om niet te spreken van de reis vau den Oosten- rijkscheu kroonprins door de Levant, van den prins van Wales door Indië, van den keizer van Brazilië door geheel Europa, onderneemt thans bijna ieder vorst of vorstin een reis van korteren of langeren duur. De koning van Zweden en het Saksische konings paar zijn uauwlijks uit Berlijn vertrokken of de koning en koningin van Griekenland worden er weder verwacht. De keizerin van Rusland is met haar zoon te Gmunden waar ook de Oosteurijksche keizer en de prinses en de prins van Wales den hertog van Cumberland een bezoek brachten, om daarna naar Denemarken te gaan. De kei zerin van Obstenrijk is naar de Azorische eilanden. De koning van België reist door Engeland en Schotland, terwijl hij daarna den Italiaanschen kroonprins in zijn hoofd stad verwacht. Koningin Maria Pia van Portugal bereist Frankrijk en de zoons van den Khedive van Egypte bezichtigden de 1600 Christenkerken te Moskou. Daaren boven ligt er nog een bezoek van den Schab van Perzië in het verschiet, om van de reizen van den jongen Duitschen keizer niet te spreken. In zeker opzicht mag men wel zeggen dat deze laatste dit jaar eigenlijk het eerste sein tot deze algemeene vorsten- verplaatsing gegeven heeft. Zelf is hij trouwens nog laug niet aan het eind zijner tochten naar de verschillende Europeesche Hoven. BKLGIE. Het Journal de Bruxellet maakt heden de tweede lijst openbaar der inschrijvingen, leu behoeve van de bestrijding der slavernij in Afrika, waartoe kardinaal Lavigerie de Belgische natie heeft opgewekt. Daarop komen zeer vele kleine giften voor, maar daarentegen ook eene gift van 20,000 fr., „in naam en ter nagedachtenis van graaf Herman de Stainlein-Saalenstein, voor de onderdrukking van den slavenhandel"; eene gift van 5000 fr. van een onbekende; van 1000 fr. geschonken door „een klooster pensionaat in Vlaanderen"; van 500 fr. van baronesse de Woelmont de Laurenlsart; en nog enkele giften van 250, 200 en 100 fr. Een apotheker te Brussel heeft zich ver bonden tot het leveren der geneesmiddelen, welke noodig zullen zijn voor de reis van liet expeditie-korps naar Afrika, terwijl de brouwerij van gebroeders De Winter, te Oppuers, ter beschikking van de commissie 500 flesschen export-bier stelt. De Indépend. Beige deelt omtrent hei duel tusschen den advocaat Le Jeune ei den journalist Thuillier nader mede, dat de politie, ofschoon zij iets wist van het voot nemen, misleid werd door de voorgewende kalmle der partijen. Als getuigen van dei advocaat traden op kapiteiii De Heusch en advocaat Gilman, terwijl de heeren A. Wéiy en L. Poncin, evenals de reeds genoemde Luikenaars, den journalist adsisteerdeu. De getuigen moeten tot het laatst toe getracht hebben de zaak in der miane te schikken, maar hunne pogingen stuitten op de onverzettelijkheid der twee tegen standers. Daar beiden zich als de beleedigde beschouwden, werd door het lot beslist mei welke wapenen zij zouden vechten, Zoo werd bepaald, dat men met pistolen zoo schieten op een afstand van 25 passen. De verslagene, de heer Thuillier, was 55 jaren oud en te Luik zeer gezien. Hij lag eene weduwe met een kind en eene moedti achter. Volgens de Belgische wet is een twee gevecht, waarin een der partijen gedood wordt, strafbaar met 1 tot 5 jaren gevan genisstraf en 2000 tot 10,000 fr. boete voor den duellant, en voor de getuigen mei 1 tot 6 maanden gevangenisstraf en 200 tot 1000 francs boete. Tegen een der getuigen, den heer Poncin, die, bij een heftigen twist met de moeder van den verslagene, die hoogbejaarde vroui moet geslagen hebben, is, naar men vei- neemt, deswege een gerechtelijke vervolging ingesteld. Een verschrikkelijk ongeluk heeft te Jumet plaats gehad bij den groolen pel grimstocht van Notre Dame des affligës, die jaarlijks door de geloovigen gehouden wordt. De bisschop van Doornik, mgr. Durousseaux zou op een ballustrade, waar een groote menigte was verzameld, de mis opdragen. Duizenden bewogen zich dooi de straten. Vijf en twintig dorpen hadden deelgenomen aan den tocht, die uit meer dan 15,000 pelgrims bestond. Juist wei deze voorbij de estrade getrokken en zoo de plechtigheid daarop beginnen, toen een luid kraken werd gehoord en de stelling onder het gewicht der menschen bezweek. Er ontstond een paniek onder de dicht opeengepakte menigte, vrouwen en kinderen geraakten onder den voet en overal hoorde men jammeren. Een jongen van 13 jaar werd geheel plat gedrukt onder het bouten gevaarte, eer. vrouw brak beide beenen en twaalf andere personen bekwamen wonden, De stierengevechten te Spa trekken nog steeds vele nieuwsgierigen. Zondag ochtend kwamen 30 bijzondere spoortreinen te Spa aan. De groote arena van La Ge- ronstère leverde een prachtigen aanblik op, De incidenten, welke plaats hadden, ver hoogden de belangstelling. Zoo sprong de eerste stier, een prachtig rood beest, over een omheining en fluks de toreador hem na, die hem in het strijdperk terug bracht. Daverende toejuichingen deden zich van alle kanten hooren. Een tweede stier, aan wien achtereen volgens de banderillos en de linten, ondank! zijn rondspringen, door den bauderillo af genomen werden, hield de aandacht op levendige wijze bezig. Daarna deed een koe haar entróe; maar hoe? Met een sprong was zij over de bar rière en weigerde halsstarig terug te keeren. Een tweede koe was even onhandelbaar; doch de toreador, boven haar hoofd eea parasol houdende, geleidde haar de arena in het rond. Bij het derde aangekondigd gevecht, zon een inlandsche stier in het krijt treden; maar deze, de schitterende kleuren der toreador» ziende, weigerde beslist. Dit ziende, pakte een toreador het beest bij de horens, terwijl een mantellist op zijn rug sprong en als een ruiter te paard gezeten een glas cham pagne op het welzijn der aanwezigen dronk. Een tweede inlandsche stier toonde zich nog schuwer of wel nog meer verontwaar digd, dan zijn kameraad. Een toreador geleidde het dier bij den neus tot midden in het strijdperk, wat gelach, maar ook geinor uitlokte; een landgenoot met zulk eene minachting behandeld te zien, kwetste het chauvinisme. De toreador begreep terstond dat hij meer eerbied voor den Belgischen stier moest toonen. Na afloop werden door de overheden gedenkpenningen uitgereikt aan de hoofden der quadrilles onder de toejucbingen vau het publiek. (It. v. Z-ti en Gr) FitAJIkKU K. De Fransche minister van oorlog begonnen met de invoering van den drie jarigen diensttijd bij het leger. Den eereten September zijn 40.000 manschappen van de lichting 1884 naar huis gezonden en den lsten December worden weer 40.000 man ontslagen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2