«a- m-a sa si» «ti nam m<j «n «j» «cj «rw. wane LEIDEN, 4 September. De le luit.-adj. K. J. Van Ravenswaay, van het 2e reg. veld-art. alhier wordt met 1 Oct. a. s. eervol ontheven van zijn be trekking van adj. bij het korps. De lessen van het gymnasium zijn den lsteu September begonnen met 115 leerlingen en 2 toehoorders. IHIJZIEK, LKTTERK^' KV KUNST. Geboortedag (1733) van Wieland. (1791) Meyerbeer. De heer G. C. Visser, boek- en kunst handelaar in de Veenestraat te 's Hage exposeert dezer dagen een genealogische tsekeniug, voorstellende bet familiewapen van de familie Braekenburg die door den vervaardiger, onzen op dit gebied zoo be kwamen landgenoot den heer J. M. Lion, opgedragen is aan dr. L. J. A. Braakenburg alhier. liet eigenaardige van de afgebeelde wa penschilden is in hunne gemeenschappelijke figuur gelegen. Het is namelijk een zoo genaamd ykeaer." Daar dit wapenstuk geen betrekking op de namen heeft, pleit dit voor orgincele verwantschap. Tot de meest historisch bekende personen uit deze geslachten rekenen wij J. Renaud II, sire de Braquemont in Nor mandie, in 1359 gouverneur van Lislebonne. 2. Robert de Bracamonte, genaamd rle Farneux." 3. Gaspard, 3e graaf van Péueranda, on derkoning van Napels, regeul van Spanje en in 1665 gevolmachtigde van Philips IV bij den vrede van Munster. 4. Richard Brakenburg, een vermaard Haarlemsch schilder. 5. Richard Braekenburg of Aswardby in Lincolnshire, die tot zoon had Sir Edward Braekenburg, luitenant-kolonel, die in Sicilië, Calabrië en Gibraltar diende. Tol dit geslacht behoort ook de heer G. Brackenbury, in 1871 consul van Groot- Britlannië te Lissabon. Adeliua Patti krijgt voor haar vol gende kunstreis in Zuid-Amerika 937.500 frs. voor 30 avonden. OFFICIEEL.!': BERICHTEN. Door Z. M. is de heer A. Van Stralen, lid van de gedep. staten van Noord-Holland, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. is F. II. Delachaux, voor het tijdvak, aanvangende met den dag waarop hij zijne fuucliën zal aanvaarden tot en met 81 Aug. 1889, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar. Door Z. M. is benoemd tot militie- luit. bij het wapen der art., en wel bij het 2e reg. vest.-art., en zulks voor zijnen nog onvervulden militie-diensttijd, de milicien sergeant H. Ketner der lichting van 1887 en van genoemd regiment. Door Z. M. is aan J. F. A.Grossouw, gewezen adj. dir. bij de strafgevangenis te Rotterdam, verleend een pensioen ten laste van den staat van f812 's jaars. Door Z. M. is, met ingang van 1 Oct. a. s., aan mr. E. H. 's Jacob, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commis saris des konings in de prov. Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Door Z. M. is aan J. W. A. Royaards, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van bewaarder van de hy potheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Zwolle, behoudens aanspraak op pensioen. De luit. ter zee le kl. J. llareniaker wordt met den 11 den dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip le Hellevoetsluis, en met dien datum tijdelijk belast met het bevel over Zr. Ms.stoomkanoniicerboot Havik. De plaatsing van den off. van admi nistratie 2e kl. S. Huinmeliuck, op Zr. Ms. instructieschip Nautilus, wordt ingetrokken; Ier vervanging van dieu off. wordt met den 6en dezer aangewezen de off. van admini stratie 2e kl. J. Langereis. De adelborsten le kl. R. Van Leent, J. P. F. Van der Mieden van Opmeer, P. II. Z. Marcella, Q. Van llulstijn, G. J. Van Gendt, C. Wilsen Elias, jhr. L. F. Martini, J. S. A. Kroon, C. Craandijck, J. Birnie, dienende aan boord Zr. Ms. inslructiekorvet Nautilus, worden met den 16den dezer op non-act. gesteld. De eerstvolgende verzendingen van brievenmalen naar Curapao, langs den weg van New-York en verder met de stoom schepen der Red. D. line, na die van 15 Sept. e. k. zullen plaats hebben en op 28 Sept., 12 en 19 Oct., 2, 16 en 23 Nov. en 7 Dec., met den trein, die te 7.14 a. van Rotterdam naar Vlissingen vertrekt. De minister van financiën za'. op 6 dezer geen audiëntie verleenen. BIN N ENLANDSCHE BERICHTEN. Door Z. M. den koning groothertog is de ridderorde van de Eikenkroon verleend aan den heer Ch. Ballet, den bekenden Fran- schen boomkweeker en schrijver. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 1 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. f 23,383,297,57 en bij de betaalmeesters. 2,527,778,18' Te zamen f25,911,075,75® De minister van biunenlandsche zaken brengt in herinnering, dat zij, die zich wen- sclien le onderwerpen aan de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor liet middelbaar ouderwijs, met uitzondering van die voor de Hoogduitsche en Engel- sclie taal en letterkunde en van de akten van bekwaamheid voor het lager onderwijs in hacdleekenen, welke dit jaar in de maan den November en December en voor zooveel betreft liet leekenen ook in de maand Octo ber en zoo noodig in de maand September zullen worden gehouden, zich voor l0 Sep teuiber e. k. bij het departement van biu nenlandsche zaken moeten aanmelden bij schrijven op ongezegeld papier, daarbij nauwkeurig opgevende naam, voornamen, woonplaats en de begeerde akte, met aan wijzing tevens, wat betreft de akten van bekwaamheid voor middelbaar onderwijs, van letter en nummer der programma's vastge steld bij kouiuklijke besluiten van 2 Febru ari 1864 Staatsblad no. 8), 11 October 1869 Staatsblad no. 156), 14 October 1884 Staatsblad no. 216) en 24 April 1885 (Staatsblad no. 112). Bij de aanmelding voor de examens in de Fransche taal behoort te worden overgelegd de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit het recht op de bij de wet ver leende vrijstelliug van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Zij, wier aanvragen op 10 September e. k. het departement van biunenlandsche zaken niet hebben bereikt, kunnen tot de examens niet worden toegelaten. De minister van oorlog heeft thans bepaald, dat 50,000 klein kaliber geweren der infanterie naar het repeteerstelsel Vitali zullen worden gewijzigd. De 6de lijst van de 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 29,752,52'zijnde de opgave van 150 locale comité's, waaronder Wasse naar f 953, De Haagsche correspondent van de Arnh. Cl. verneemt dat de wetsontwerpen tot vaststelling der Indische begrooting, die gewoonlijk bij de opening van de staten- geueraal geheel gereed konden ingediend worden, opdat zij nog vóór den eersten Ja nuari konden afgekondigd zijn, op dit oogen- blik nog niet eens ver genoeg zijn om bij den raad van state ingediend te kunnen worden. Men deelt aan het D. v. Z.-ti. en's Gr. mede dat de heer P. J. De Quartel, inge nieur le klasse van 's Rijks waterstaat, aan Z. M. den Koning de voorloopige concessie heeft aangevraagd voor de indijking, droog making en inpoldering van het grootste ge deelte der Zuiderzee en van de Friesche Wadden. De concessie aanvrager raamt de kosten op 220 millioen en de baten over 20 jaren op ongeveer 347 millioen. De verjaardag van prinses Wilhelmina is ook te Kreuznach gevierd, en wel op den 30sten Augustus, doordien wegens verschil- leude omstandigheden deze dag gekozen moest worden. De directie van het Kurhaus had een dubbel concert gearrangeerd, met prach tige illuminatie van het park, alwaar boven dien Beugaalsche verlichtingen werden ont stoken. In eene sierlijke gasverlichting prijkte hier en daar de naam der prinses en het Nederlandsche wapen. De muziekkorpsen speelden o. a. de Nederlandsche volksliederen en verhoogden daardoor de feestelijke stem ming, die ten slotte door de aanwezige Nederlanders aan den dag werd gelegd in het aanbieden van bouquetten aan de kapel meesters. Jammer was het, dat wegens den afloop der schoolvacautiën hier te lande vele Nederlanders met hunne kinderen een dag te voren hadden moeten vertrekken; anders zou er nog een kinderbal zijn gegeven. II. K. H. mevrouw de groothertogin vau Saksen, prinses der Nederlanden, heeft eene bijdrage geschonken aan de vereeni- ging tot oprichting van kinderbewaarplaat sen te 's-Gravenhage en aan de commissie tot het stichten van een lidmatenhuis van de Evang.-Luthersche gemeente te Rotterdam. In het hótel den Ouden Doelen te 's-Gravenhage zijn aangekomen graaf Spen cer, oud onderkoning van Ierland, en ge malin Een jongetje van 10 jaar viel Zon dagavond al spelende van een schuit in de Buiten Watersloot te Delft. Na ongeveer 10 minaten werd het opgehaald, maar het mocht, niettegenstaande geneeskundige hulp, niet gelukken de levensgeesten op te wekken. Men meldt uit Dordrecht: De tele foonverbinding van Dordrecht met Rotter dam nadert haar voltooiing, daar de palen reeds gesteld en de draadgeleiding reeds voor de helft der lengte is aangebracht. Men spreekt er over, dat de lijn den löen September a. s. voor het publiek verkeer geopend zal zijn. Bij de publieke verkoopingen van lan derijen in den Hoekschewaard, zoowel van bouw- als weilanden, zijn de prijzen hooger dan voor een drietal jaren, lu den polder Nieuw Beierland en Nieuw-Piershil, onder ue gemeente Nieuw-Beierland, werd dezer dagen nog een kavel .weiland verkocht voor ongeveer f 1200 tdk^^650 per hectare, zon der de onkosten. Hg^jpeerendeel der lan derijen die in dit erhfnd de laatste jaren verkucht zijn, komen in het bezit van laud- eigeuaren te Dordrecht; door bruikers in dit eiland wordt hoogst zeldzaam een kavel land aangekocht. De in het voorjaar uitgestelde leden vergadering van de Pensioen-vereeniging voor werklieden zal thans op Dinsdag 2 October a. s. te Amsterdam warden gehouden. Zooals men weet, wil men eeuige wijzi gingen brengen in de voorwaarden van ver zekering, maar het bestuur stelt deze dit jaar oog niet voor omdat men in overleg is getreden met den VVerkgeversboud, hetwelk nog niet is afgeloopeu. Een treurig voorval had gisteren le Hoorn plaats. Terwijl metselaars bezig waren bet dak vau het militair ziekenhuis te herstellen, zakte de goot, waarop zij stonden, plotseling in, met het treurig gevolg dat drie hunner naar beneden vielen en ernstig gewond werden. Zij werden naar het ziekenhuis vervoerd, waar een hunner reeds aan de gevolgen is overleden, terwijl de toestand van een der anderen zeer be denkelijk is. De derde heeft den arm ge broken. Eergisteren is te Houtrijk en Polanen aangehouden een verdacht persoon, aldaar ronddwalende zonder middel van bestaan en op bloote voeten; hij weigerde zijn naam te noemen en te antwoorden op de hem gedane vragen. Naar Haarlem overgebracht, is bij door den officier van justitie in ver schillende talen aangesproken, maar hield zich alsof hij daarvan niets begreep. Hij is voorloopig wegens iandlooperij naar het huis van bewaring overgebracht. Zijn sig nalement is: ongeveer 40 jaren oud, mid- middelmatig lang, blond haar en dito knevel, zeer armoedig gekleed. Te Slochteren is door 160 arbeiders, die aldaar een kanaal groeven, het werk gestaakt, omdat de uitbetaling van het loon, dat bepaald was op f 1.25 per dag, niet naar deze bepaling, maar tegen f 1 per dag zou plaats hebben. Nadat door hen ge zamenlijk een bezoek was gebracht bij den patroon, werd aan hun verlangen, om f 1.25 uit te betalen, voldaan, doch de werkgever bedankte nu het werkvolk. Alles liep zeer rustig af. Uit de Tielerwaard wordt i. d. 31 Aug. gemeldDe vooruitzichten voor het 88er tabaksgewas staan niet ongunstig. De plant heeft zich vooral in de laatste dagen krach tig ontwikkeld. In Maas en Waal zijn de planters reeds druk bezig met het plukken van zandgoed. Eenige partijen kleingoed werden verkocht tegen f 5 h f 8 per 50 KG. In de Betuwe zijn nog aanzienlijke partijen oude tabak voorhanden, waariu geen handel is. In de legerplaats bij Oldebroek is dezer dagen een brutale diefstal gepleegd. Daar zijn voor de artillerie schietoefeningen opgesteld onbekwame affuiten en voorwagens, om als doel te dienen. Van deze voertuigen nu werden de naven van de raderen uitge zaagd, en op die wijze de bronzen naafbussen, die zich in de naven bevinden en eenige kilogrammen per stuk wegen, ontvreemd. In verband hiermede worden thans nacht-pa trouilles uitgezonden, aaugezieu de in de legerplaats gestationeerde rijksveldwachter, uithoofde van de groote uitgestrektheid van het terrein, niet bij machte is de dieven te betrappen. In tegenwoordigheid van den minister van openbare werken in België, den heer De Bruijn Eugéue Meeus, volksvertegen woordiger, de heereu E. De Burlet en Le brun, directeur en secretaris-generaal van de Belgische Buurtspoorwegeumaatschappij, den heer L. De Ram, lid der tweede kamer ten onzent en andere voorname personeu van België en ons land, werd gisteren de stoomtramweg Antwerpen Bergen op Zoom Tolen feestelijk geopend. Aan het banket, dat gisterenmiddag te Bergen op Zoom werd gegeven, zou °ok deelnemen de minister van waterstaat, de heer Havelaar. Een geacht 75-jarig ingezeten der gemeente Oud-Karspel geraakte Zaterdag avond, door de duisternis misleid, in het water achter zijne woning, met het onge- lukkig gevolg dat hij verdronk. Zondag morgen werd zijn lijk gevonden. PEK TE LEG HAAF. NEW-YORK, 4 Sept. Het bureau voor landbouw deelt mede, dat overvloedige regens de katoen beschadigden, terwijl daaientegcn droogte heerscht in het Noord-Westen, waar het weer zeer ongunstig is voor de katoen. De koude bracht groot nadeel toe aan het graan in Kansas, terwijl het in Kentucky door regens veel leed. Een middelmatige tabaksoogst is verzekerd. De landbouwcourant van Chicago zegt, dat du gemiddelde opbrengst der wintertarwe in Illinois geschat kan worden op 15T'5 bushel per acre, in Wisconsin op 21, in In diana op 12, in Kentucky op 13 J en in Kansas op 10'. BERLIJN, 4 Sept. (Part. tel Hbl.) Graaf Kalnoky deelde den heer Crispi mede, dat keizer I rans Jozef voornemens is in October, spoedig na de reis van keizer Wil helm, te Rome een bezoek te brengen. Het water bij llirschberg in Silezië begint te vallen, maar toch is door het buiten de oevers treden der rivieren weer groote ver woesting aangericht. LEIDEN 4 September. De le luit. II. L. Yan Oordt, van het 2e reg. veld-art., sedert 1 Oct. 1887 gedetacheerd bij het 3e reg. huzaren te 's Hage, is op 1 Oct. a. s. benoemd tot adj. bij de batterijen te Leiden in garnizoen. In bet kiesdistrict Bergum is door de liberale kiesvereeniging De Eensgezindheid" tot candidaat. voor de tweede kamer gesteld de heer J. H. Sickler, notaris te Augusti- nusga. De biunenlandsche staatsfondsen bleven heden onveranderd. De aaudeelen Holl. IJzer. spoorw. gingen 2 pCt. vooruit. De buitenlandsche markt was tamelijk prijshoudend. Naar Oostenrijk, Turkije en Hongarije was nog al vraag. De Russische spoorwegmarkt was vaat gestemd. De Obl. Zweedsch.-Noorweegsche spoorw. bleven in ouden doen. De Amerikaansche markt was iets minder geanimeerd. De Maxwellsoorten waren vast gestemd. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELUIK. Aanstaanden Zondag wordt, ook met het oog op het weder bijeenkomen der Bel gische kamer, te Gent een Vlaamsche Landdag gehouden. ENGELAND. Bij het verdrijven van pachters van lord Clauricarde te Cloncoe (Ierland) moest de politie een der huizendat gebarrikadeerd was, bestormen. De boeren wierpen met steenen en kokend waterde konstabels klommen op het dak, maar werden in een sloot geworpen. Na anderhalf uur werd het huis genomen. Bij een tweede gevecht werden 18 jongelieden gearresteerd; verscheidene waren zwaar gewond. De Engelsche Vereenigiug tot bescher ming van kinderen zal de ouders van een 13-jarig meisjedat den Mont-Blanc beklom, een proces aandoen. FSANHRIJ K. Sedert 1 Augustus waren er drie groote diefstallen op verschillende punten van Parijs gepleegd en het bedrag van het gestolene wordt op meer dan 500.000 francs begroot. Zood-a het hoofd der veiligheids politie, de heer Goron, van de diefstallen onderricht was, werden naar alle kanten onderzoekingen ingesteld, naar Brussel en naar Londen getelegrafeerd, maar alles te vergeefs. Reeds begon genoemd politiehoofd aan den goeden afloop te twijfelen, toen hij het bezoek ontving van een gewezen han delsreiziger, Emile Catusse genaamd, die hem dikwerf kostbare aanwijzingen geleverd had. Catusse verklaarde dat hij bij de polite een der dieven kwam aangeven, die zich beurtelings Bauchet, Gouthey en Lacailk noemde. Den heer Goron viel het op, dat Catusie ontwijkende antwoorden gaf als hij hem

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2