BUITENLANDSCHE BERICHTEN. een takel, een been gebroken; per rijtuig is is de man naar het akademisch ziekenhuis vervoerd. Ul''ll'IOIËE(Ji BEIUCHTEN. Door Z. M. is de aan den burgemeester en secretaris der gemeente Heemskerk, jhr. mr. H. Gevers Jr., verleende vergunning om tot 1 Aug. 1890 te Beverwijk te wonen, ingetrokken. Door Z. M. is goedgekeurd dat aan C. L. Van den Heuvel, burgemeester van Wanroy, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Door Z. M. is aan mej. A. Makealing, geb. te Liverpool, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde eischen voldoe, vergunning verleend tot het geven van mid delbaar onderwijs hier le lande. De minister van oorlog zal op 6 dezer geen audiëntie verleenen. BLNNEiNLANDSCHK BERICHTEN Blijkens bij het dep. van marine ont vangen telegram, is Zr. Ms. stoomschip le kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt ter zee J. C. Joekes, den lsten dezer te Manilla aangekomen. Aan boord was alles wel. Naar men ons meldt, zullen de zittingen van de staatscommissie voor het verdere beri-beri-onderzoek in de tweede week van September eenen aanvang, nemen. (D. v. Z.-ll. en VGr.) Men deelt aan het D. v. Z.-R.'en 's Gr. mede, dat de regeering bij de Nederlandsche spoorweg-maatschappijen heeft aangedrongen op spoedige iuvoering van een beperkten Zondagsdienst op de spoorwegen. Niet met de Soenda, maar met prinses Wilhelmina, kapt. K. Visman, keert de heer Van Rees uit lndië terug. De Soenda zal bij aankomst van de Sumatra, waarmede de nieuwe gouverneur-generaal naar Iudiëgaat, reeds 14 dagen op de terugreis zijn. Het orgaan van de sociaal-democrati sche partij bericht, dat de heer jbr. mr. M. A. De Savornin Lobman advocaat- generaal bij den hoogeu raad, heeft aange nomen om in de residentie te spreken in de sociaal-democratische vereeuiging. Omtrent de kleediug der politie-boofden in de residentie verneemt het Pad., dat die voortaan geregel J is als volgtGeen uniform dragen de hoofdcommissarisde 3 afdeelings- commissarissen en de inspecteur, chef der centrale afdeeling, benevens de inspecteur der recherche en de inspecteur-secretaris van den hoofdcommissaris. Alle overigen dragen uniformdie de verschillende rangen door de volgende distinctieven aangeven; hoofd inspecteur zilveren schouderpassaut en 3 sterren op de kraag, terwijl de inspecteurs le, 2e of 3e kl. resp. i, 1 of geen sterren dragen. De onder-inspecteurs hebben zwarte passanten en evenmin sterreu. Bij het groot tenue hoort een helm, bij klein tenue de pet. Voor bijzondere gelegenheden zijn de hoofd inspecteur en de inspecteur van het voer- wezeu aangewezen bereden dienst te doen. Zaterdagochtend bleef te 's Hage een gehuwd wachtmeester der huzaren, van eenen tramwagen in de Bankastraat afstap pende, met zijne sabel haken, waardoor hij met een geweldigen slag op de steenen terecht kwam. Zwaar aan het achterhoofd gekwetst en bewusteloos, werd hij in een nabijzijnden winkel gebracht en liefderijk verpleegd, totdat hij in staat was onder geleide zich naar zijne woniug in de Suma- traslraat te begeven. Later verviel hij opnieuw in eenen toestand van bewuste loosheid, die voor eene ernstige aandoening der hersenen doet vreezen. Door de politie te Scheveuingen werd Zaterdagnamiddag een kellner in verzekerde bewaring genomen, die in staat van dron kenschap zijnen patroon, een koffiehuishouder, met eene revolver dreigde neer te schieten. Een brutale diefstal is Vrijdagnacht iu het hartje van Rotterdam gepleegd. Door middel van braak hebben dieven zich toegang weten te verschaffen in pand No. 26 aau de Zuidblaak, hetwi lk bewoond wordt door den heer P. Van Loo, marchand tailleur. De inbrekers hebben eeu gesloten lessenaar geforceerd en daaruit 300 gulden aan bankpapier benevens een gouden horloge ontvreemd. Nadat dit ter kennis van de politie was gebracht, had deze al zeer spoedig de hand gelegd op drie verdachte personen, recidivisten der justitie; iu het bezit van twee hunner werden gelden ge vonden, waarvan zij de herkomst niet naar genoegen konden verklaren, en waarop door de politie beslag werd gelegd. De derde werd des avonds voorloopig vrijgelaten. De heide gearresteerden hebben Vrijdag ver -» «*-•„- SB SB>3> «S «D BiTSJ HE! schillende inkoopen gedaan, zooals lijfgoe deren enz; door de wachthebbende politie agenten zijn zij in de laatste nachten her haaldelijk m den omtrek van het Postkantoor gezien. Nog is aangehouden een vrouws persoon, welke verdacht wordt, in betrekking tot de inbrekers te staan. Het onderzoek der politie wordt ijverig voortgezetZaterdag morgen arresteerde zij weder twee iudividus, op wie vermoedens van medeplichtigheid rusten. (Maasbode.) Eeu heer uit Duitscldauddie eenige dagen bij familie te Zandvoort zou doorbren gen, is Vrijdagnacht plotseling krankzinnig geworden. Iu nachtgewaad ging hij de straat op, sloeg van eeu woning een ruit iu en joeg den bewoners een vreeselijken schrik op het lijf. Eindelijk werd hij gevat. Toen hij oji Zandvoort aankwam verhaalde hij de volgende geschiedenis. Op zijn reis naar Nederland en even nadat hij de grenzen gepasseerd was werd hij aangevallen door twee zwart gemaakte kerels, welke uiet het mes in de hand zijn geld eischten. Hij wist zich echter te ver dedigen en bracht den noodrem in werking, zoodat de trein weldra stilstond. Voor dit echter gebeurde waren de twee dieven reeds gevlucht. Toen jl. Woensdag te Haarlem een paar echtelieden een partijtje waren gaan bijwonen en eene vrouw tehuis op de kinderen zou passen, had een jongetje van negen maanden het ongeluk kokende koffie op het lichaampje te krijgen, terwijl de vrouw eenige oogen- blikkeu de kamer had verlaten, l e daardoor bekomen wonden hebben het treurige gevolg gehad, dat het kindje Vrijdag is overledeu. Dinsdagavond pleegde een naar gissing 18 jarig jougmensch, T, gehceten en wonende iu de Ralelwachtsleeg te Amsterdam, een poging tot zelfmoord. Tot viermalen toe joeg de ongelukkige zich revolver kogels in het lijf zonder dat de dood volgde. Toen de poiitie-agenlen toesnelden en hem per brancard vervoerden hoorden omstanders hem nog roepenMarie, Marie, 't is voor jou dat ik sterf 1" Het meisje van den knaap woonde namelijk in perceel 85 op den N. Z. Voorburgwal. De zelfmoordenaar, die voor de sloep van perceel 85 was neer gevallen, ontving de eerste geneeskundige behandeling van den chirurgijn Van Lier. Personen die, bij het vallen van de schoten toesnelden en den ongelukkige wilden be letten aan zijn rampzalig voornemen gevolg te geven, werden door hem met de revolver bedreigd en deinsden terug. Reeds vóór 8 dagen had de zelfmoordenaar van zijn plan om zich van hel leven te be- rooven tegen dezen en genen gerept, 't Scheen hem te hinderen, dat de moeder van zijn meisje uiet bijzonder met den om gang der beide gelieven was ingenomen. Deze tegenzin tegen de aangeknoopte liefdes betrekking sproot, naar men zegt voort uit den minder geregelden arbeid van den knaap, die vroeger lichtmatroos op de Juno, thans zeer moeilijk aan werk kou komen, waardoor er weinig kans bestond op een vast inkomen van den aanstaanden echtgenoot. Door het overlijden van mevrouw de weduwe Jb Teixeira d'Andrade, geb. Bueno de Mesquita, komt eerlang eeu ouderwelsche inboedel onder den hainer, d;e iu hooge mate de aandacht 'zal trekken voor kunst en oudheidvrienden. De heer Teixeira d'Andrade was geen verzamelaar, doch de erfgenaam van voor- vadereu, behoorende tot de eerste Portugee- sche Israëlieten, die zich, drie eeuwen geleden te Amsterdam vestigden. De voornaamste stukken van den rijken inboedel kan men in eene reeks van op elkander volgende testamenten beschreven vinden zoodat de echtheid, in zoo menig geval met te be wijzen, hier geen twijfel overlaat. lutusschen zou het in 't belang onzer oude kunstnijverheid weuschelijk zijn geweest dat de overledene wel verzamelaar geweest ware. Dan immers zou eene groote hoeveel heid van het kostbaarste porselein en aarde werk, dat thans door dagelijkscb gebruik gebroken of beschadigd is, zeker gaaf en goed bewaard zjjn gebleven. Gelukkig was de voorraad echter zoo groot, dat nog menig ongeschonden stuk over is. Daarbij bevindt zich Saksisch, Japanscb, Chineesch, Engelsch, Doornikseh en Haagsch porselein, alsmede Delftseh aardewerk van de beste merken. Zeer belangrijk is ook een koffie en theeservies Pürslenbergsch, met fraaie kopieën naar Ostade. Bij de beschouwing der diamanten trekt vooral de kunstige wijze van zetten de aan dacht, evenals bij de lijfkleederen het on berispelijk stiksel en de oude Spaansche kant. Tot dezelfde afdeeling behooren eenige kleine stikwerken in den trant der gobelins gelijk de vrouwen die, gedeeltelijk aan de fabriek afgemaakt, ontboden voor handwerk. Bij de gedeelten, die nog ingevuld moesten «3 -5T» es: j wsm. vk r j-« worden, werd de kleur aangegeven. Het fabriekzegel in rood lak laat ook hier geen twijfel over betreffende de herkomst. Tot de meubelen behoort o. a. een inge legde kast (uiarquetterie) met den naam van den maker, en een geldkist met uit de hand gesmeed beslag. Het inwendige is op de gebruikelijke manier ingericht met tal rijke geheime laadjes. Ook de verzamelaars van spotprenten zullen gelegenheid krijgen hun atlas met menige zeldzame printverbeelding aan te vullen. Onder de schilderijen bevinden zich een paar purlretten uil de Spaansche school en verder stukken vau Bloemaert, Helschen, Breughel, Lingelbach, Adr. Vau Ostade, Netscher, Pieter Slingelandt en O. Van Veen. De Ostade verdient reeds de aandacht om het onderwerp. Iinincis, kent men van dezen meester vooral geestig gestoffeerde biuuen- liuizen, hier aanschouwt men een kluizenaar in Rerabrandlsch licht en bruin. Kortom de eerstdaags te openen tentoon stelling iu De Brakke Grond belooft hoogst belangrijk te zijn, en het is te hopen, dat zij de aandacht trekt onzer otiicieele en niet officieele kunstvrienden, opdat eeu en ander een plaatsje moge vinden in openbare en bijzondere verzamelingen hier te lande. (Rand.) Men meldt uit Nieuwediep 1 Sept. Het lijk van den jl. Woensdagnacht veron gelukten Urker visscher A. Meun is heden in de nabijheid van de zandbank Onrust door vletterliedcu gevonden, en evenals dat van den reeds vroeger opgehaalden schipper Brands, naar Urk vervoerd om te worden begraven. Gisteren is te Utrecht de aangekon digde vergadering van notarissen gehouden. Na langdurige discussie is met groote meer derheid van stemmen besloten, zich tot de regeering te wenden met een adres, waarin gewezen wordt op de gevaren, waarmede het notariaat iu Nederland wordt bedreigd door de zaakwaarue.nerij, en waarin de mid delen worden uiteengezet, welke de regeeriug lot verbetering van den bestaanden toestand zou kunnen nemen. Volgens dtu regenmeter der rijks landbouwschool bedraagt de hoeveelheid regen, gevallen gedurende de maand Augustus II., 775 mM., tegen 1Ü56 uiM. in die maand van het vorige jaar. Een tweetal jongejuffrouwen uit Arn hem, die Woensdag ouder behoorlijk geleide over de kermis te Nijmegen wandelden, had den niettemin van de ergerlijke baldadigheid van onbekenden te lijden. Voorbijgangers maakten er haar namelijk opmerkzaam op, dat hare kleedereu van achteren geheel ge havend warenhet bleek, dat men vitriool had gestort over beider kleedjes, die na tuurlijk in flarden en totaal bedorven zijn. Op den in de schaduw van het trot- sche beukengewelf, nabij het kasteel Roozen- daal, te midden van eeu dicht dennenboschje gelegen, vredigeu doodenakker van Rozendaal, waar ook De Genestet (gest. 1861) en Ter Haar (gest. 1880) begraven liggen, werd Zaterdagnamiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den Woensdag te Arnhem overledeu „Bard van Kennemerland'' Willem Jacob Hofdijk. Om een uur kwam de stoet te Rozendaal. De lijkkist, met vijf kransen versierd, werd gevolgd door de beide zoons van den over- ledenene, en vele belangstellende vrienden. Bij de groeve nam de heer Caspers uit Utrecht het woord en wees er op, dat men van Hofdijk uiet kon scheiden, zonder eeu enkel woord, ook al verstaat de doode uiet meer. Hofdijk was een strijder voor recht en waarheid. Zedelijk was hij eeu held, die Nederland ten zegen is geweest en volk vorst en vaderland lief had en zijne woorden zullen blijven leven. Hofdijk's oudste zoon bedankte voor de laatste eer, welke zijn vader was bewezen en de talrijke bewijzen van belangstelling, uit alle oorden des lands outvangen. Of schoon Hofdijk als vriend der natuur zijn laatste levensjaren te Arnhem doorbracht, '-leef hij aan Amsterdam gehecht. Het was spreker eeu behoefte hier te verklaren, dat zijn trouwste vrienden te Amsterdam waren. (Ml.) Meer dan 40 pCt der arbeidende jongelieden in Drente neemt dienst als plaatsvervanger. Ook zijn er een aantal, die eeu vrijwillige verbintenis voor den kolonialen dienst aangaan. (Amst. Cl.) Te Leeuwarden werd ter eere van den Prinsesjesdag o. a. eene gondelvaart gehouden. Bij de afvaart der gondels is een rank bootje gekanteld en een der opvarendeneen Söjarig werkman, verdronken. Er zijn waarschijnlijk in Nederland weinig streken, waar de zoogenaamde ge dwongen winkelnering in die mate heerscht, als iu dat gedeelte der Langstraat, hetwelk door de schoenfabricage zijn hoofdmiddel van beslaan vindt. Deze ziekelijke uitwas van onze weleer zoo bloeiende industrie is voortgesproten en heeft zich voortgewoekerd sinds een overmachtige concurrentie van het buitenland vele schoenfabrikanten dwoDg op straffe van ondergang tot de uitoef) ning van een winkelbedrijf over te gaan. Nu mogen sommigen gaarne schetteren over het ongehoorde en onzedelijke van deze handelwijze, een feit is het, dat niet de hebzucht der werkgevers hier die nering heeft in het leven geroepen, en dat zonder haar honderden werkeloozen zouden worden aangetroffen, waar nu geen enkele te vinden is. Van twee kwade dingen dient men liet minst slechte te kiezen, en een half ei is beter dan een leêge dop deze waarheden hebben onze werkgevers en werklieden beiden iu het oog gehouden en eindelijk moeten toepassen, liet is nu de vraag, ol men met de opheffing van deze winkel neringen niet tevens eene industrie doodt, waardoor eene gausche streek zich nog iu eene betrekkelijke welvaart verheugen mag, (P. N. C Op den weg van Meersen naar Valkenburg, aan eene berghelling, zijn, in de rotsen uitgehouwen, tal van woonplaatsen voor menschelijke wezens. Het zijn de rotsen en rotsbewoners van Geulem. Verbeeldt u een uitgehouwen ruimte in de mergelgroeve, van twee of drie meter in het vierkant, zonder schoorsteen. Wanden en zoldering herinneren meer aan een bok kinghang dan aan een menschelijk verblijf, dat intusschen hier en daar nog gedeeld wordt met eene geit, een varken of een schaap, in een belendend gat gestald. Voor de geheele woning wordt vijftig cents huur per jaar betaald aan het gemeente bestuur Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Maastricht Vrijdag tegen den avond had er bij het grensdorp Eijsden een duel plaats tusschen de heereu Tliuillier, redacteur van het dag blad ha Meute, en diens neef, den advocaat Le Jeune, van Luik. De duellisten waren van Luik tot Visé gestoomd, en richtten zich, vergezeld van 4 getuigen en eenen geneesheer, naar de Nederlandsche grenzeo. Zij dachten die overschreden te hebben, misleid door de richting der grenspalen, doch bevonden zich nog op Belgisch grond gebied. Aanvankelijk was de afstand bepaald op 20 pas; op aandringen van den heer Tliuillier echter werd die bekort tot op tien pas. Bij het eerste pistoolschot, door zijne tegenpartij gelost, stortte Thuillier, in het hart getroffen, dood ter aarde. De Belgische maréchaussés, die spoedig ter plaatse waren, namen den advocaat Le Jeune in hechtenis. Het lijk van den verslageue werd naar Luik vervoerd. De aanleiding tot het duel moet volgens de Courrier de la Meute een famieljegeschil geweest zijn. KKI.A l». Te Glasgow werd een diner gegeven ter eere der 15 Eransche werklieden, die de tentoonstelling hadden bezocht. De burge meester presideerde. Den gebruikelijken toost op de koningin weigerden de vreemde gasten te drinken, in hun qualiteit van socialisten. De Engelscben schijnen hierover niet uit hun humeur te zijn geraakt en alles liep goed af. Te Rathcormac in het graafschap Cork in Engeland heeft een botsing plaats gehad tusschen de politie en een aantal burgers in verband met het niet betalen der Leatry tax. Een paar personen werden gewond. rttANHKIJ h. Bij gelegenheid van zijn bezoek te Toulon was de heer Floquet genoodigd op een lunch te Hyéres. Hij heeft aan die invitatie gevolg gegeven en aldaar een toost uitgebracht, waarin hij o. a. zeide. »Eene mogendheid die weet, recht te hebben op aller achting, omdat zij sterk genoeg is om zich te doen eerbiedigen, is natuurlijk vre delievend. Ons land is dit nog, omdat het eene republiek is en de ware republikeinen in de eerste plaats streven naar uitbreiding vau eendracht, broederschap, arbeid en han del. Evenmin als de Fransche republiek be vreesd zou zijn voor buiteniandsche vijanden, wanneer zij die had, evenmin is zij bevreesd voor hare binnenlandsche vijanden, voot openlijke réactie, of voor pogingen tot over weldiging. Zij heeft geene exceptioneele, geene terugwerkende maatregelen noodig- Zij zal hare richting blijven volgen, altoos voorwaarts, ter linker en rechterzijde allen ter zijde latende, die haar zouden willen overhalen tot herstel der monarchie of tot eene gewaagde dictatuur."

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2