NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I) e l e t ii r a 111 vers c ii ij si t <i a e I ij k sbehalve o p 'L »- e n F eest il a e n. A 8 0 ffl il E E Fti T Prijs per Summer 10 (ent. AÖVERTEMTIEBI: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Dinsdag 4 September 1888. N". 209. Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. Lilia Voor Leiden, per 8 maanden franco door het geheele rijk, per 8 maanden I 1.25. 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 202c jaargang. LEIDEN 3 September. Na overleg met den voorzitter der commissie van fabricage geven burg. en weih. den gemeenteraad in overweging aan E. J. Schlette vergunning te verleenen om vóór lijn huis aan den Haagweg onder de ge meente Zoeterwoude no. 15a een stoep te leggen en aan mej. B. Van Praag, om een itoep te leggen voor haar huis op den Apothekersdijk no. 12, met steenen palen en ijzereD gording, een en ander overeenkom- ilig aanwijzing van rooimeesters. De commissie van financiën heeft geen bedenkingen tegen de voorstellen van burg. en weth. strekkende tot verhooging van rolgn. 135 der begrooting van dit jaar, kosten van instandhouden van schoollokalen met f 350, en tot oprichting van een ke gelbaan met biljardzaal op het terrein van den Burg, zoodat dat college den gemeente raad in overweging geeft dien overeenkomstig Ie besluiten. Door mej. C. C. Niemeijer alhier is ont slag gevraagd uit hare betrekkingen van on derwijzeres in de handwerken aan de scholen ii. 2 van de 3e en 4e klasse en bij het her- liliugsonderwijs, afdeeling Meisjesdoor mej. G. H. J. J. Vlaanderen uit hare be trekking van onderwijzeres der 3e klasse gau de openbare leerschool, verbonden aan de Kweekschool, en door P. De Carpentier ffildervanck uit zijne betrekking van 3e on derwijzer aan de openbare jongensschool der 2e klasse. Noch bij burg. en weth., noch bij de bootden der betrokken scholen bestaat be- iwaar dat ontslag eervol te verleenen en wel, mej. Niemeijer met 1 October, mej. Vlaan deren eveneens met 1 October en P. De Carpentier WildervaDck met 1 November a. s. De commissie van financiën stelt den ge meenteraad voor de volgende door haar onderzochte rekeningen goed te keuren le van het R. K. Wees- en Oudelie- denhuis, in ontvangst tot een bedrag van f 17349.27, in uitgaaf tot een bedrag van t 17847.90, sluitende alzoo met een batig saldo van f 1.37. 2e van het R. K. Armbestuur, in ont vangst ad f 8688.93, in uitgaaf ad f 8684 89', sluitende alzoo met een batig saldo van 1 1.08', en 8e vaB bet Nederl. Isr. Armbestuur; in ont vangst ad f1246.38', in uitgaaf ad f 1135.13, alzoo sluitende met een batig saldo van f 111.25'. De dirigeerende officier van gezondheid 2e kl. (luit.-kol.) Baum, chef van het mili tair hospitaal le 's Hage, vertrok Zaterdag naar Leiden, om daar als chef van het hospitaal op te tredeD, tijdens de afwezigheid van den dir. off. van gez. 2e kl. De Meijer, die deelneemt aan de Maandag beginnende divisie- manoeuvres in Noord-Brabant. De dir. off. van gez. 3e kl. Binnendijk zal te 's Hage aBnu tijdelijk als chef optreden. Te zeven uur vertrok dezen ochtend de staf van het 4e regiment infanterie, alhier in garnizoen, en de hier aanwezige veld-ar- tillerie per extratrein naar Noord-Brabant. Nadat ook reeds dezen ochtend in de vroegte het muziekcorps van het 4e regiment infan terie van hier vertrokken was kwamen te een uur ongeveer de twee bataljons alhier in garnizoen, met de schutterijmuziek aan 't hoofd, van uit de kazerne aan 't station aan om daar plaats te vinden in den langen trein waggons die te kwart na een voor het station aankwam. De troep komt tegen den avond aan het station Wouw, 't eerste station na Roosen daal aan en zal daar uitstappen teu einde in het westen van Brabant manoeuvres te maken en daarna den 12den dezer weer naar het garnizoen terug te keeren. Gedurende den tijd dat de bataljons op den trein wachtten speelde de schutterijmu ziek onderdirectie van den heer Van Leeuwen onderscheidene marschen. Aan het station waren tegenwoordig de majoor-commandant en officieren der d.d. schutterij, officieren van onderscheidene wapens en eenige oud officieren. Toen te half twee de trein zich in bewe ging zette speelde de muziek het volkslied co wuifden de vertrekkenden hunne verwan ten en kennissen toe, die in grooten getale bij het afscheid tegenwoordig waren. Eene onafzienbare menschenmassa verdrong zich in de omgeving van het station. Te voren was de ambulaucetrein met begeleiding in geladen. Intusschen zal de garnizoensdienst alhier worden gedaan door eene compagnie op oorlogssterkte van het 7e regiment, die daartoe gisternamiddag onder bevel van den kapitein Tonuet met twee officieren alhier uit Amsterdam is aangekomen. Even vddr het vertrek van de bataljons infanterie uit de kazerne alhier bedankte de luit. kolonel F. C. C. Bloem de heeren offi cieren van de schutterij en anderen die den troep uitgeleide wilden doen hartelijk voor dit blijk van belangstelling. Zaterdagmiddag te half twee ongeveer vertrokken per stoomtram naar Katwijk een 140 tal jongens en meisjes werkzaam voor de Leidsche Katoenmaatschappij alhier om daar een genoegelijken dag door te brengen, 's Avonds te 9 uur kwamen de jongelui weêr met hetzelfde middel van vervoer alhier aan, na veel pret te hebben gehad en ieder nog een aardig geschenk te hebben ontvangen. Het stedelijk Museum in de Laken hal alhier werd gedurende de maand Augus tus bezocht door 2506 personen, als 922 tegen betaling en 1584 kosteloos op de Zon dagen. Bij de op heden gehouden openbare verkoopiug van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzen f35.— f 18.f3.80 en fl.85, laagste prijzen f35.f18.f3.70 en fl.85. Bij de heden middag gehouden aan besteding van voedingsmiddelen enz. ten behoeve van het Iuvaliedenhuis alhier, waren de hoogste en laagste inschrijvers de vol gende heereuvoor rundvleesch en vet A. De Leeuw voor f 0,58 pel K. G. enG. W. Zandvoort voor f 0,51voor spek en reuzel P. P. Speel, voor f 0,7 0 per K. G. en P. Vreem en H. W. L. Das, ieder voor f 0,66; voor sersche en gerookte worst P. P. Speel voor f 0,80 per K. G. en P. Vreem en H. W. L. Das ieder voor f 0,66voor kruide niers- en grutterswaren J. VV. Boekwijt voor thee f 1,70 per K. G., koffie (ongebrande) f 1,04, rijst f0,14, gort f 0,14, stroop f 0,13, zout f 0,14, peper f 0,90, soda f 0,04, groene zeep f 0,31 en suiker ,(0,54, alles per K. G.; verder dezelfde voor erwtpn (groene) f 0,13, capucijners f 0,15, boone (bruine) f 0,14, azijn f 0,08, raapolie f 0,33, slaolie f 0,70, mosterd f 0,80 en Ooekwijtmeel f 0,18, alles per liter; verder dezelfde voor pee koffie voor f 0,03J en aardappelmeel f 0,06, beide per pakje; eieren voor f 0,041 per stuk. Voor dezelfde artikelen werd ingeschreven door den heer P. Ros, voor thee voor f 1,50, koffie f 1,10, rijst f 0,13, gort f 0,14, stroop f 0,18, peper f 1,00, soda f 0,04, groene zeep f 0,28 en suiker f 0,50, alles per kilo; ver der dezelfde voor wijnazijn voor f 0,08, raapolie f 0,30 en boekwijtmeel f 0,07 J, alles per literverder dezelfde voor peekoffie voor f 0,02^ en aardappelmeel voor f0,04j per pakje; voor eieren schreef nog in de heer J. Roodenburg voor f 0,04. Voor boter schreven in de heeren J. Roodenburg voor f 1,20, S. P. Barnhoorn f 1,10, L. Van Santen f 1,08 en J. W. Boekwijt f 1,07 per kilogram. Voor bier schreven in de heeren Japikse en Van Schalkwijk voor f 0.06 en C. P. Omtzigt voor f 0.05 per liter. Voor versehe groenten was eenig inschrijver de heer W. J. Bink voor f4.80 de 100 KG.; voor ingelegde groenten dezelfde voor f 13.50 de 100 KG. Voor aardappelen waren inschrijvers de heeren J. Peerenboom voor f 3.90 P. Spaan derman voor f3.75 en J. W. Florijn voor f2.80 per HL. Steenkolen de heeren P. Van der Meer voor f 0.59 en K. T. Caron en Wed. Van Haansbergen en Dutilh voor f 0.52 per HL. Nog schreven in voor zoete melk de heereu J. Verhagen voor f 0.06395L. Van Santen voor f 0.0625 en W. Van Steyn voor f 0.0575 per liter. Voor karnemelk dezelfde successievelijk voor f 0.015, f 0.0145 en f 0.014 per liter. Voor zoutevisch en Blokvisch schreef alleen in de heer F. J. De Jong voor f 0.40 en f 0.65 per KG. Voor wit- en kropbrood de broodfabriek „De Vereeniging" voor f 0.1495 en f 0.145 en de heer N. Brummelkamp voor f 0.125 en f 0.105, alles per KG. Voor de levering van rooden wijn schreef in de firma J. A. G. Proot Zoonvoor f26,98 per anker, terwijl voor het weghalen van den afval der menage inschreef de heer A. J. Giezen voor f 9.58 per maand. Hedenmorgen heeft op de grofsmederij alhier een werkman, door ceu ongeluk met FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN 78). Dus wil hij dit ziekelijke, bleeke kind huwen om haar geld. Geen enkel teeken verried, wat er omging in Ellen's hart. Den indruk niet vermoedende, die hare woorden hadden teweeg gebracht, vervolgde »Papa heeft eenige jaren geleden in het Aaiden kennis met hem gemaakt en hem, terwijl hij ziek was van de geele koorts, trouw verpleegd, want papa doet menige edele daad. Het was natuurlijk, dat mynheer Moultrie dat nooit vergeten kon, eti toen hij voor eenige weken te Boston hwam, was ook zijn eerste bezoek aan Papa, wien hij altijd dankbaar was ge bleven. Papa ontving hem hartelijk, hij kwam druk bij ons aan huis en eerst gis teren is hij mijne hand komen vragen." „Ga voort, ik luister," zei Ellen dood bedaard. „Dauton dringt aan op eene spoedige verbintenis, maar papa wil niets daarvan hooren. Papa heeft ons zijn zegen ge geven, zooals de papa's dit altijd doen in het derde deel van een romanmaar hij vindt alleen, dat ik nog te jong ben om te trouwen en we moeten minstens nog twee jaar wachten. Denk eens na, twee eindeloos lange jaren! Danton is geheel en al uit het veld geslagen over zulk een uitstelen ik ben bedroefd, omdat hij ongelukkig is. Zoo, nu heb ik u alles verteld." Ellen bleef zonder opzien in de vlammen van het haardvuur staren en vroeg alleen „Hebt ge hem Jief?" „Ja, o ja!" antwoordde Lilia met eene innige overtuiging, die geen mogelijkheid van twijfel in zich sloot. „Eu hij, heeft hij u lief?" „Ja, hij zweert het bij zon, maan en sterren 1" Weder een oogenblik van stilte. Eindelijk zei Ellen: „Ik wensch u van harte geluk en hoop, dat de heer Moultrie dat geluk mag waardig zijn." „Ja, voor het oogenblik vindt bij zijn geluk zeer nauw aan het ongeluk verwant zuchtte Lilia, zich in het hoekje van de sofa terugtrekkend. „Het is ook wel hard," vervolgde zij, „dat papa hem zoo lang op mij wil laten wachten. Miss Grey, zeg mij eens, hebt gij nooit lief gehad?" „Ja, eens," antwoordde Ellen met doffe stem. „En waar is hij nu?" „Voor goed uit mijn leven en mijne ge dachten verbannen." „Was hij u niet waardig?" vroeg Lilia, hare donkere oogen op het schoone meisje richtende. „Ik kan zijn waarde niet beoordeelen. Genoeg zij het te zeggen, dat hij mij niet lief had." „U niet lief? Dat is niet mogelijk," meende Lilia. „Als ik een man was, dan zou ikzoodra ik u zagvoor u te voc-t vallen. Wat ziet gij er prachtig en trotsch uit!" „Ik wilde dat papa u nu eens kon zien. Ge gelijkt sprekend op een portret, dat hij in hooge waarde houdt. De overeen komst moet hem zekerlijk treffen, want de gelijkenis is zeer sterk." „Een portret, dat op mij gelijkt?" vroeg Ellen verbaasd. „Ja, een damesportret van een onbe kende," antwoordde Lilia lachend. „Het hangt in papa's slaapkamer en ik zal het u wel eens laten zien. Maar nu zou ik u zoo gaarne iets hooren zingen. De Fransche modiste heeft mij gezegd, dat gij een engelachtig geluid bezit en ik zou graag wiilen weten of zij de waarheid gesproken heeft. Als ik u verzoeken mag geen klassieke muziek, ook geen muziek uit een opera, maar een lied of een ballade, die hoor ik het liefste." Ellen nam plaats voor de plano, die in een hoek van de kamer stond en nauwelijks gleden hare vingers over de toetsen of haar gezicht helderde op. Sedert jaren had zij slechts nu en dan op de slechte piano, die in het commensalenhuis stondge speeld, zoodat nn de volle en schoone klank van dit prachtige instrument haar met ver rukking vervulde. Gezongen had zij eigenlijk in al dien tijd niet, maar bij het aanslaan dier schoone accoorden kwam de aandrang tot zingen onwederstaanbaar bij haar op, en met haar vol, buigzaam en smeltend geluid, zong zij een dier oude balladen, die tot de lievelingsstukken van kolonel Dufart hadden behoord. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1