BINNENLANDSCHE BERICHTEN. «*t* «r: jaas mij ItirziKK, LETTKRE\ KV KIIXST. Geboortedag (1827) van J. J. Cremer. Sarah Bernhardt zal ons land weer bezoeken. De Arnh. Ct. deelt ten minste mede, dat het winterseizoen te Arnhem den 13 of 14 October een aanvang zal nemen met een voorstelling van deze vermaarde tooneelspeelster. De laatste voorstelling van Patti te Buenos Ayres bracht 74-,000 gd. op, dat is meer dan ooit in eenigen schouwburg op éen avond werd ontvangen. Voor het beste ontwerp van een eere diploma voor de Parijsche wereldtentoon stelling is een prijs van 10,000 fr. uit geloofd. 4&EF1CIHELE I5KHICHTEV. Door Z. M. is aan den heer Josef Johan Schürmann, impressario te Parijs, verlof ver leend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Isabella la Catolica en der militaire orde van Jezus Christus, als mede van het onderscheidingsteeken van ^officier d'académie", hem respectievelijk geschonken door Hunne Majesteiten de ko ningen van Spanje en van Portugal en door den minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten der Fransche republiek. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken, is mej. C. Berkhout, te Am sterdam, voor het tijdvak van 16 Sept. 1888 tot en met 30 Sept. 1889, benoemd tot huismeesteres in 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam. Door Z. M. is aan P. De Ridder, wegens zielsgebreken, eervol ontslag verleend als burgemeester van Woubrugge. Bij het departement van oorlog is in overweging een voorstel tot het benoemen eener staatscommissie, voor het doen van voorstellen omtrent de te nemen maatregelen voor de approviandeering van de stelling van Amsterdam. De Fransche majoor Lebon en de Zweedsche officieren kapitein Mnnthe en luitenant baron Fock zullen de manoeuvres der le divisie infanterie in Noord-Brabant bijwonen. De gouverneur generaal Van Rees zal, na zijne waardigheid aan zijnen opvolger te hebben overgegeveu, met de Soenda naar Nederland terugkeeren. Dit stoomschip wordt opzettelijk daarvoor ingericht en zal eene extra-vaart maken. De politie aan het posthuis nabij het Kurhaus te Scheveniugeii heeft eergisteren avond op heeterdaad een paar kwajongens op diefstal betrapt vau vruchten eu eieren uit eene kist van een der kramers, die aan het strand standplaats hebben. Den vorigen dag was bij dezelfde politie aangifte gedaan, dat uit dezelfde kist een 50 eieren en fruit waren vermist, hetgeen door braak daaruit moest zijn gehaald. Een groot deel van den inhoud der kist was ook bedorven door den regen, daar de dieven de kist hadden laten openstaan. Van de 45 Sliedrechtsche arbeiders, die naar Emmerik waren vertrokken om daar grondwerk le verrichten, zijn er 19 teruggekeerd. Zij wareD, volgens bun zeg gen, door den Duitschen aannemer bedrogen geworden. De 26 overige werklieden heb ben in Duitscbland goed werk gevonden. (D. Ct.) Bij een bewoonster der Spuistraat te Amsterdam ziju, door middel van braak, uit een kast in hare woning, uegen-en-twintig wissels, ieder van 100 mark, ontvreemd. De politie doet onderzoek. Door de ingezetenen van Den Helder is een aanzienlijke som bijeengebracht voor een te slichten monument op bet graf van wijlen den beer mr. K. J. C. Stakinan Bosse, in leven burgemeester dier gemeente. De schipper van een der beide ver ongelukte Urker visscliersvaartuigeu, een weduwnaar, had zijnen zoon van 14 jaar bij zich en eenen knecht van 18 jaar. Op de andere schuit was een ongehuwde schipper, een knecht, die zeven kinderen nalaat, eu een jongen van 15 jaar, zoon eeuer weduwe, die voor zes jaar haren man en een zoon op hunne eigen schuit verloor. Het lijk van een der verongelukte Urker visschers, schipper J. Brands, is lieden bij de zandplaat Onrust gevonden en te Nieu- wediep aangebracht. De inventaris van de omgeslagen eu later gestrande vaartuigen is grootendeels gebor gen. De schuiten zelf zijn echter uit elkan der gewerkt. Gisterenavond ongeveer half negen brak er te Utrecht een hevige brand nit in de sigarenfabriek van gebr. De Charro aan de Jacobijnenstraat. Door het krachtig op treden der brandweer was omstreeks half tien het vuur bedwongen, en bepaalde zich de schade, behalve eenige waterschade aan de belendende perceeleu, tot de fabriek, uit welke niets werd gered dan vijf kisten siga reu en een handwagen. De heerJ. Van 't Lii.denhout, directeur der Wees-'nrichting te Neerbosch, is gedurig gewezen op de noodzakelijkheid, om de weezen, zoo zij hi t land willen verlaten, naar de Transvaal te zenden. Voor eiken jongen, die er heengaat is echter minstens f 600 noodig, en de vrienden uit Zuid-Afrika hebben tot heden geeu enkele tien gulden gezonden tot tegemoetkoming in de reis kosten. De weesuirichtiug heeft reeds f 2200 geoffeid voor de immigratie van slechts 2 wcisjongons naar de Transvaal, die er een tamelijk goed beslaan vinden. Gaarne wil de heer Van 't Liudenhout eene nieuwe poging wagen, wanneer de Vrienden uit Zuid-Afrika de jongens maar tegemoetkomen in de reiskosten. Overigens waarschuwt hij alle ouders en voogden, hunne jongens naar de Transvaal te zenden met ledige handeti, want er is geen land, waar het meer noodig is geld te hebben, zal liet eenigszins mogelijk zijn te slagen in het doel, dat men zich met de emigratie voor stelt. Eergisterennamiddag vloog een koppel vau wel 70 patrijzen uit de Betuwe over den Rijn, naar de Rijukade te Arnhem, ter hoogte van het kantoor der Keulsehe eu Dusseldorpsche Stoombootmaatschappij, en trachtte zich aldaar in de huizeu te ver schuilen. De beestjes schenen zinneloos door vervolging aan de overzijde. Verscheiden stuks werden levend gevangen. In de gemeente llavelte heeft eene aanranding plaats gehad, waarbij een out- slagen kolonist door den aanvaller werd be roofd van drie muntbiljetten vau f 10. Van het gebeurde is aangifte bij de politie ge daan. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis der rechtbank te Assen, waarbij Geert Koo wegens moord op ziju zoontje, veroordeeld werd tot 20 jaar gevangenisstraf, bevestigd. Bij gelegenheid der najaarskermis, Dinsdag te Borger gehouden, hadden er zulke hevige vechtpartijen plaals, als in jaren niet het geval was. Eenige veenwer- kers wilden, zonder de daarvoor gevraagde centen te betaleD, herhaalde muien gelegenheid maken van het draaien in eenen draaimolen, hetwelk hun natuurlijk ontzegd werd. Er ontstond daarover eene vechtpartij, waarbij een persoon uit Eksloo hevig met een mes werd gesneden. Een der hoofddaders werd door de politie in bewaring genomen. Tegen donker kwamen er opnieaw opstootjes voor, die tot tweemalen toe zóó hoog liepen, dat zekere M. uit Buiuen hevig aan eenen der polsen werd gesneden, en zekeie G. G. uit Gassel- te zoo hevig aan het hoofd eu op den rug door messen verwond werd, dat hij per as naar zijne woonplaats moest worden vervoerd. Hoewel de politie steeds op de plaats tegen woordig was en telkens de oproermakers uiteenjoeg, bleek het dat zij niet sterk ge noeg was. Zeer gewenscht zoude het dus zijn, dat de politie door die uit omliggende gemeenten op zulke dagen versterkt werd. Bij vechtpartijen, waarin de beruchte bek kensnijders zich vertoonen, blijkt immers altijd de adsistentie van het publiek zeergering. De hoofddaders zijn der politie bekend. Het zijn allen personen, buiten liet dorp Borger woonachtig. Uit Kerkrade meldt men aan de N. R. Ct.: Ter gelegenheid der kermis werd in het naburige Eigelshoven ernstig gevoch ten een persoon kreeg eeuen messteek door de hand, en een ander werd dermate toege takeld, dat zijn toestand hopeloos is. PEK TELEGRAAF. BERLIJN, 31 Aug. De koning vau Zweden is door den Duitschen keizer tot admiraal a la suite bij de Duitsche zee macht beuoemd. LORENZO MARQUES, 31 Aug. De orde is zonder strijd hersteld. Geen der inwoners is bij den opstand betrokken ge weest. Een paar Portugeesche oorlogschepen worden verwacht. Het verzoek om een Engelsch oorlogschip is teruggenomen. LËIOEK :tl Augustus. Prinsessedag. Amsterdam was beden in feest-tooi ter eere van ons prinsesje. Onder de versie ringen binnenshuis mogen vooral die in het Café Krasuapolsky genoemd worden. Van de verlichtingen trekt vooral die aan het Panopticum, de aandacht. Ook in de Jordaan «3 a» mj etm. .m -«s 'w» zijn de vlaggen eu versieringen niet ver geten. Door alle kinderen van liet Koning-Wil- lemshuis (een 1400) werd bijgedragen aan een geschenk voor liet koningskind, bestaande in een bordje, kop en schotel waarop het koninklijk wapen, eene afbeelding van het Koning-Willemshuis, enz. eu een lief versje. Op dezen dag ontving Amsterdam ook nog een bezoek van vijftig te Egmond aan Zee verpleegden der Prins-Hendrik stichting. Door de leerlingen der Kweekschool voor Zeevaart, het bestuur van Arti9, enz. werden ze gul ontvangen. De parade is door bet ongunstige wêer niet doorgegaan. De firma Kameke te Den Haag schonk aan koning en koningin op het Loo een prachtig levensgroot portret vau hun dochtertje. H. M. de koningin schonk liet prinsesje eene schilderij voorstellende de ponies van H. IC. II. door O. Eerelman. Op het terrein achter het Rijksmuseum werden heden volksspelen, wielerwedstrijden, en een duivenwedvlucht gehouden. Deze feesten hadden van het ongunstige wêer viel te lijden, doch de deelneming was, vooral voor de volksspelen, zeer groot. Uit 's Gravetiliage seint men, dat de optocht zeer goed slaagde. De versierde wagens maakten den ommegang tot een wa ren zegezocht; Flora en Pomona in het rijk van bloemen en planten gaven in den berg vau bloeiende gewassen een grootsch denk beeld van den tuinbouw en niet minder zinrijk brachten Clio en Polyhymnia hulde aan den jongsten loot van den Oranjestam. De historische stoet, gevormd door de vereeuiging Israel en Oranje, voorstellende prins Willem I en prins Manrits en omge ving, muntte uit door frischheid, geschied kundige troawheid en rijkdom van kleedij. Die groep was een kleurig middelpunt. Het militair karakter van de expeditie in Indië, voorgesteld door oud-Indische strijders in veldtenue eu materieel medevoerende, maakte een flinken indruk, en de rivier- visscherij, voorgesteld dooi een visschers- vaartuig met want in schommelende bewe ging leverde ook een karakteristieken aanblik. Op een deel van den tocht viel regen. Voor 's kouings paleis en bij het ruiter standbeeld van prins Willem I, aan welks voet de Tuinbouw-Vereeniging een krans neerlegde, speelden de muziekkorpsen de volksliederen. De weezeu zongen den stoet van de tribune op den Kneuterdijk liederen toe. De parade werd gehouden in de om geving van het Willemspark. Voor prinses Wilhelmina wordt heden avond ter eere van haren verjaardag op het lustslot Het Loo een kinderpartijtje gegeven. Wegens den gezondstoestand des kouings zullen te Apeldoorn geen openbare feesten plaats hebben. Z. M. werd heden wederom bezocht door den geneesheer dr. Vinkhuijzen. De Sergeanten Ackermau, Bloemink, Teterburg, Teensma, Van Leijden, Van Nas sau en Stak man van het 4e reg. inf. zijn, naar men uit Kampen meldt, geslaagd voor het schriftelijk gedeelte van het examen tot toelating op den hoofdcursus. Het stoffelijk overschot van den dich ter Hofdijk wordt morgen te halfeen op het kerkhof te Rozendaal ter aarde besteld. TEli MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 31 Augustus. verkochte hoeveel heid. prijzen. Laagste Hoogste 1 4 stuks 22. - 3'.— 34 - - 50.— 2 5.— 98 90 - 194.- 16 13 - 240. Varekoeien 75 86. - - 187.— 120.— 258.— Kalveren (vette) 64 34 - 70.— (magere) 16 7. - 18. - (gras) 14 18. 40 Schapen (magere) 350 10. 23 (vette) 80 - 17.— 32.— 440 7. 14. Varkens (magere) f 2 14. 26.— (biggen) 440 7. 14 Ter markt aangebracht 307 runderen, 80 kal veren, 1930 schapen en 440 lammeren. Ter wekelykscbe kaasmarkt aangevoerd 42 par tijen kaas. Besteed werd voor (ioodsche kaasvan 20. - tot 28. Derby - Leidsche 150 KG. 45.48. Edammer 2e qual. f f Wegens den optocht ter viering van den Prinsessedag blijft de grootc koopmans beurs te Amsterdam morgen (Zaterdag) ge sloten en zal de beursnoteering niet worden opgemaakt en uitgegeven. Gouda, 30 Aug. Kaas-aanvoer 107 patt prijs le qual. f 27 it 29.—, 2e qual. /jj a 26. Zwaardere fNoordhollanj. sclie 22.ik 29.Handel redelijk. Boter. Goeboter 1.40 rk 1.50, per kg., wei- boter ƒ1.20 ik 1.30 per kg. Delft, 30 Aug. Prijzen der boter /46 ƒ54 ƒ60, pei 40 kilo, 824/8 ei 78/16 vn. Boter, te zamen wegende 17260 kilogram. BUITEN LAN DSCKE BERICHTEN. BELKIE. De heer De Keyser, de lord major van Londen, is ook te Gent hartelijk on|. vangen. In antwoord op de welkomstbj. tuigirigen van den burgemeester, sprak de heer De Keyser o. a. over de uitmuntendi betrekkingen, die er tnssclien België en hel vereenigd koninkrijk bestaan. De burge- meester bood daarop den lord-mayor een gouden gedenkpenning aan ter herinnerin» aan zijn bezoek aan België, waarna een lunch plaats had in de Salie de l'Arsenai, die rijk met vlaggen versierd was. K I» E I, A Dillon neemt nog steeds in gewicht af in de gevangenis en is zeer gedrukt. Ie doktoren achten de opsluiting voor zijn gestel zeer gevaarlijk. Fat AVKItIJ K. De lieer Goblet, minister van buiten, landsche zakeu, heeft eene nieuwe nota be- treffende Massowah verzonden. De minister bestrijdt de zienswijze der Italiaansche re- geering met betrekking tot de capitülatiëo. Veranderingen in het oppergezag worden altijd bij tractaat vastgesteld, eu nimmer km dat gezag op een ander overgaan zonder toestemming der mogendheid, aan wie het toebehoorde. De bewering, dat de Italiaan sche dépêche van 13 Aug. moest dienen tot kennisgeving aan de mogendheden, hondt geen steek. Voor het overige komt de Porte krachtig voor hare rechten op. De minister eindigt aldus: „Daar de Italiaan- sche regeering gemeend heeft, het debat voor Europa te moeten brengen, wachten wij met vertrouwen het oordeel der Europeesche gendheden af." Le Figaro zegt dat prins Von Biimarci ongeveer drie weken geleden, aan den mi- nister Goblet eene zeer belangrijke nota beeft doen overhandigen waarin de betrekkingen tusscben Frankrijk en Italië besproken vol den. Hij verwittigde den minister, dil Duitschland zich te Peterhof verbonden had niet mede te werken tot het uitbreken ru den oorlog, maar dat bet daarom niet minder gebonden blijft door de vroeger reeds be staande traktaten, welke ingeval van oorlog het Duitsche leger aan dat van Italië binden, De nota voegt er bij dat Duitschland ge reed was het zijne te doen, om de moeilijk heden uit den weg te ruimen, welke tasschen Frankrijk en Italië gerezen zijn, ofschoon de Duitsche regeering zich officieel verbon den beschouwd, tot ondersteuning van Italië': eischen haar bondgenoot. Het is tengevolge van deze mededeeling, dat prins Von Bismarck het verlangen ie kennen gegeven had den heer Crispi te spreken. Le Figaro voegt er bij ik heb dus alle reden te gelooven, dat de keizerlijke kanse lier in het onderhoud te Friedrichsruhe de zelfde overwegingen ontwikkeld heeft en dal hij den lieer Crispi uitgenoodigd heeft geen geschil te verergeren dat Rusland met te, zin ontstaan zag, omdat daardoor verande ring gebracht kan worden in het statu quorsi Europa. (D. v. Z.-H. en Gr.) Gamier die eenen moordaanslag heeft gedaan op Tournouer, beambte bij het Duitsche gezantschap te Parijs heeft bij het verhoor voor den commissaris van politie verklaard, dat het zijn voornemen was eene Pruis te dooden, en daarna zich zelf. Hel was met moeite dat men eenige inlichtingen van hem kon krijgen. Hij is kuiper van beroep en was sedert eenigen tijd zond:' werk. Tounouer, die een Frauschman is, is niet door den kogel geraakt. De kogel viel, t' van den muur, waartegen hij gevlogen teruggesprongen te zijn, neer voor de ros ten van Tournouer. De gemeenteraad te Lyon heeft een crediet van 100.000 fr. toegestaan voor de feestelijke ontvangst van den president de republiek. De socialistische leden van des raad hebben tegen gestemd. 8 PAKJE. De Spaansche regeering laat drie kruisers bouwen van 7000 tonnen. ITALIË. Koning Humbert van Italië is Forli, waar hij de groote militaire manoenrts

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2