Swinderen, oj) zijn daarloe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Oroninge- Door 'L. M. is bepaald dat, met ingang vail 1 Sept. 1888, in de afdeelingen van den raad van state, zullen zitting hebben: in de eerste afdeeling, de heeren jhr. F. E. M. Van Alphen, mr. J. P. J. A. graaf Van Zuylen van Nijevelt en jhr. mr. W. F. Rochussen; in de tweede atdeeling, de heeren jhr. mr. VV. A. C. De Jonge, mr. A. J. Swart en mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven; in de derde afdeeling, de heeren jhr. mr. VV. A. C. De Jonge, mr. C. J. A. Heydenrijck en mr. J. Heemskerk Az.in de vierde afdeeling, de heeren Al. H.Jansen, mr. C. J. A. Heydenrijck en jhr. mr. W. F. llochussenin de vijfde afdeeling, de heeren mr. F. Alting Mees, mr. J. P. J.A. graaf Van Zuylen van Nijevelt en mr. J. Heemskerk Az.in de zesde afdeeling, de heeren M. H. Jansen, 11. J. R. Beijen en jhr. mr. J. F. Van llumalda van Eysinga; in de zevende afdeeling, de heeren mr. C. J. Van Vladeracken, mr. G. De Vries Az. en II. J. R. Beijen; en in de achtste afdee ling, de heeren mr. A. J. Swart, jhr. F. E. M. Van Alphen en mr. F. Alting Mees. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De 3de lijst van de 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 17,958,52s zijnde de opgave van 75 loc. comité's, waaronder Oude en Nieuwe Wetering met Roelofarendsveen f 243,69s. De Nederlandscbe spoorweg-onderne mingen zijn overeengekomen, om het vervoer van lijken in recbtstreekscb binnenlandse!) verkeer in exceptioneele gevallen ook met sneltreinen te doen plaats hebben. De zoon van wijlen Cornelia Pronk, die eeus het voorwerp aller hulde was, als overbrenger van koning Willem I uit En geland in 1813, lijdt gebrek; bij is blind en 65 jaar oud. In het Hbl. wordt een oproeping gedaan om hem op Prinsessedag te bedenken. Zijn adres is bij Jakob Pronk, Scheveningen, Korendijkstraat 107. Tot leeraar in Grieksche en Latijnsche talen aan liet gymnasium te Schiedam voor den cuisus 1888/89 is benoemd de beer P. C. Bareiidrcgt van Charlois, te 's Hage. Gisterenmorgen vervoegde zich op het raadhuis te Schiedam een paartje om in het huwelijk te treden; bet is echter ongehuwd moeten vertrekken, daar de ambtenaar van den burgerlijken stand bezwaar maakte het huwelijk te voltrekken, omdat de bruidegom in zeer abuormalen toestand verkeerde. De lust om aan de volksspelen op prinsessedag deel te nemen is te Amsterdam zeer groot; niet minder dan 1000 mannen meldden zich aaD, waarvan 300 werden toegelaten. Aan de kinderfeesten zullen 5000 kleinen deelnemen. Vrijdagavond heeft in den Stadsschouw burg te Amsterdam, ter gelegenheid van den geboortedag van prinses Wilhelmina, een kostelooze voorstelling plaats, waartoe de kinderen van verschillende scholen en inrich tingen zijn uitgeuoodigd. Vertoond wordt: „Een Amsterdamsche jongen of het Buskruit verraad in 1622", waarin mej. Juliette Roos de titelrol zal vervullen. Zaterdag-uacht, even over twaalven werd op den O. Z Voorburgwal te Amsterdam een naar huis keereud jongmensch onver wacht door een drietal vrouwen aangegrepen terwijl op geriDgeu afstand een man blijk baar gereed stond om een handje te helpen, zoo de vrouwelijke spitsboeven het met de plundering niet klaar konden spelen. Een der wijven greep den jongen man bij de keel en ontnam hem zijn doekspeld. Een poging echter, om zijn portemonnaie machtig te worden, mislukte. De parapluie waar mede de aangevallene zich verdedigde, werd gegrepen en stukgebroken, terwijl zijn klee- ren deerlijk werden gehavend. Op het hulpgeroep snelde eindelijk een politie agent toe, doch ter plaatse gekomen, waren de roovers verdwenen. Dinsdagavond te ruim 9 our is in het laboratorium van den heer C. M. M. Ver molen te Amersfoort eene groote fleseti, inhoudende 10 liter spiritus, die warui werd gehouden boven eene zeer matige gasvlam, gesprongen, omdat de gasvlam door inmiddels opgekomen drukking in de gasfabriek eens klaps veel grooter omvang had verkregen. De apothekers-leerling, met het toezicht be last, was juist daarbij aangetreden, verkreeg brandwonden in aangezicht enz. en was wel dra onder geneeskundige behandeling. Het vooruitzicht bestaat dat de gevolgen voor hem niet zeer ernstig zullen zijn. Door het in brand vliegen van den spiritus verschroeide spoedig alles in en aan het laboratorium, doch twee personen Van den Hoek en mr ra as» vns «3 f» ar. Ratnselaar, wisten door hunne onmiddellijke hulp het uitbreken van brand te beletten. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. K. II. prinses Wilhelmina zal des namiddags voor het paleis liet Loo eene uiatinde gegeven worden. Des avonds zal er een kinderfeest plaats hebben. Z. M. de koning is gelukkig zoo goed als hersteld. ZC.) In liet veld to Drouwen zijn, op de zoogenaamde Steenhoogte", door een kei- steenendelver uit den grond gegraven een tweetal urnen, waarvan een nog vrij gaaf en gevuld met asch, alsmede eeu vrij gave metalen beitel. Men schrijft aan de 11. Ct. uit Assen, dat eerst nu de heer mr. E. Oosting, rechler aldaar, din bij de spoorwegramp te Ruiner- wold op 2 Januari 11. het ongeluk had de beide beenen te breken waarvan één op twee plaatsen weder geheel hersteld is. Hij zegt thans in de plaatselijke bladen dunk voor de liern gedurende al dien tijd betoonde deelneming. Tegen een socialist, v. d. M te ilec- renveen, is proces-verbaal opgemaakt wegens majesteitsschennis. Eenige bladen melden, dat een koekoek, die zich bij herhaling op 't Bildt (Fr.) laat hooren, niet den gewonen dubbelslag heeft, maar een drieslag. Ilij roept koe-koe-koek. Een stotteraar dus in zijn geslacht! De Arnh. Ct. teekent hierbij aan Zoo ontstond, naar wij vermeenen, ook het woord komkommertijd. De dagbladschrijvers hadden deze periode van gebrek aan nieuws met den dichterlijken naam „kommertijd" bestempeld. Een stot teraar maakte hiervan komkommertijd en men hield later dezen naam, omdat berich ten van dien naam, als ze wat laat in bet seizoen komen, in het zuur worden gelegd voor het volgend jaar. Een zevental heeren wachtten eer gisteravond in de wachtkamer van het spoorwegstation te Leeuwarden op den trein, die te 9 48 uur uit Stavoren aankomt, om vijf minuten later met dezen trein naar Groningen te vertrekken, liet wachten duurde echter wat lang, zoodat zij op liet perron gingen zien, of de trein nu eindelijk niet zou vertrekken. Daar kouden de heeren vernemen, dat de trein reeds was vertrokken. De waarnemende portier had verzuimd, het vertrek van den trein in de wachtkamer af te roepen 1 Eeu vreeselijk ongeval had plaats te Zuidveld, een gehucht onder Sellingen. Een ruim dertigjarig meisje, ouderloos idioot, bij hare familie, een arbeidersgezin, inwo nende, had, terwijl zij alleen in de keuken bij het vuur stond, het ongeluk dat hare kleediug vlam vatte, zoodat het voorste ge deelte van haar lichaam niet alleen gebrand maar grooteudeels verbrand is. Wel waren de huisgenooteu, die in de schuur aan den arbeid waren, op het angstgeschreeuw toe geschoten, wel werd daarna geneeskundige hulp ingeroepen, doch de toestand is zoo erg, dat bet ongelukkige schepsel het uitgilt van pijn, zoodat men weldra haar einde tegemoet ziet. Na het onderzoek in loco door de jnslitie omtrent den Zondag te Ierseke ge- pleegden moord, meende deze termen genoeg gevonden te hebben om te besluiten tot op zending van den persoon van P. De K. naar de preventieve gevangenis. Daarmede werden belast de rijksveldwachters Poover en Straub alhier, die bem voor dien nacht naar Goes zouden brengen, vanwaar hij den volgeuden dag naar Middelburg zou worden getransporteerd. Door gemoedelijke toespraak en den ar restant te wijzen op zijn belang in bekente nis gelegen, trachtten genoemde veldwachters nogmaals hem die bekentenis te ontlokken, maar hunne pogingen bleveu, als zoovele voorafgaande, voorloopig ijdel. Zeer kort bij de cellulaire gevangenis gekomen veran derde hij evenwel van gedragslijn en begon ailes te bekennen en omslachtig mede te deeleu. Hij vertelde dan, dat hij op het boefje van zijn zwager was gekomen en daar den jongen stier los loopende had gevonden. Hij ging dit mededtelen aan de vrouw, die niet hem medeging om het dier vast te maken. Terwijl zij zich bukte om het touw te grijpen had hij haar met een mestvork een zoo hevigen slag op het hoofd gegeven, dat zij bewusteloos neerviel en de vork brak. Daarna had hij haar met een spade ver scheidene slagen of steken op het hoofd toegebracht, waardoor zij weldra den geest gaf. De geneesheeren Bolle uit Middelburg en Van Selms alhier, die Maandag de sectie verrichtten, hadden de halswervels verbrijzeld en eeu stuk van de kaak afgestoken bevon den. Ook een arm vertoonde wonden, door de vork toegebracht, «E» «LJ wm Vervolgens had de schuldige met zijne banden liet kabiuet opengebroken en daaruit een beurs met liet geld, een paar gouden hoofdstukken en eenige papieren weggenomen. Uit de beurs, die in een bus was geborgen, had hij eenig geld ill zijn zak gestoken waarvan hij dien avond een gedeelte ver teerde, en de rest, hij wist zelf niet hoeveel, had hij bij zijn konijnenhok onder den grond gestopt en de hoofdstukken op een plankje in het privaat gelegd. Gisterenmorgen vroeg werden de stukken en het geld door de rijkspolitie op de aan gewezen plaatsen teruggevonden. De beurs bevatte nog een bankbiljet van f 25 en 11 rijksdaalders. Zondagavond waren een drietal quitantiëen gevonden, doch de schuldige verklaarde dat Ilij die niet met opzet daar had nedergeworpen, maar ze zeker verloren had. Goesche Ct.) Zondag II. vervoegde zich bij den burgemeester van de Willemstad een knaap, 14 h 15 jaar oud, ten einde eenige onder steuning ie verkrijgen tot voortzetting van zijne reis naar Rotterdam, om aldaar scheep Ie gaan en naar Indië te vertrekken. Bij naJer ouderzoek bleek, dat deze jeugdige reiziger afsomstig was van eene kostschool in Duitschland en daaruit ontvlucht was. De telegraaf werd onmiddellijk te baat ge nomen, en weinig tij vis daarna werd de stout moedige vluchteling, onder geleide van één zijner familieleden, in de ouderlijke woning teruggebracht. Men schrijft aan de N. R. Ct. van gisterenochtend uit Venraai. lieden nacht stak de wind zoo sterk op, dat de zeer liooge buitenmuren van het klooster, die nog overeind stonden, grooteu deels omvergewaaid zijn. Als door een wonder bleef het tuinhuis in den val ge spaard, zoodat de daarin zich bevindende tuinier levend tusschen de puinen uitkwam. Een der gevels viel door de gewelven heen, deed in de ondergebouweu groote schade en brand ontstaan in de meel- en kolengewelven. Er waren daar o. a. twee waggons steen kolen voorhanden. Op het oogenblik is die brand gebluscht, doch elk oogenblik wordt het instorteu van den hoogen achtermuur verwacht. Bij de instorting waren 4 per sonen in de kelders die ongedeerd bleveu. De schilders, die sedert een jaar in het gebouw werkten, hadden bij het uitbreken van den brand juist de laatste band aan de fresco's gelegd. De schade wordt thans op pl. m. f 175,000 geschat. De gebouwen en kloostereigendommen zijn verzekerd bij de onderlinge kerkelijke assu rantie. De eigendommen der inwonende kinderen waren niet verzekerd. Te Maastricht viel Dinsdagochtend een kind van 5 jaren in de rivier de Jeker. Een inwoner, M. Scholberg genaamd, hoewel niet kunnende zwemmen, begaf zich gekleed te water en had hel geluk den kleinen dren keling, die reeds bedwelmd was, op het droge te brengen, waar de officier van gezondheid, dr. Paulussen, er in mocht slagen de levens geesten weder op te wekken. BUITENLANDSUHË BERICHTEN. i: r:s,i\ Verleden week had op de lersche ten toonstelling te Londen een merkwaardig voorval plaats, dat in vele opzichten ken schetsend is voor de tegenwoordige toestan den. Een muziekcorps uit Cork, dat eeu contract voor de loopende week had aange gaan, speelde op den eersten dag zijn pro gramma, totdat toen het nationale volkslied aan de beurt was, de muziekanten op eeus als op een gegeven teeken hunne instrumenten en muziekboeken opDameu en de kiosk verlieten. In het eerst begrepen de aanwezigen niet wat er eigenlijk gebeurde, totdat zeker parle mentslid het heengaan der muzikanten toe juichte, wat door het publiek met heftige teekeneu van afkeuring werd beantwoord. Een in der baast uit eeu ander gedeelte van het terrein ontboden militair korps speelde daarop het volkslied ouder levendige toejuichingen. Aan het muziekcorps uit Cork werd verbodenverder op de tentoon- steliiug te spelen. Op de vraag om ophel dering antwoordden de leden daarvan, dat zij niet naar Cork durfden terugkeerenna te Londen „God save the Queen" gespeeld te hebben. Uit Calcutta wordt gemeld, dat het uitbreken van vijandelijkheden tusschen Thi bet en Engeland zoo goed als een voldongen feit is. De groote Lhama heeft namelijk met beslistheid geëischt, dat de Engelschen den Gnalong-pas, die door kolonel Graham met 2300 man troepen bezet is, ontruimen zullen; eu aangezien Engeland aldus onder bedreiging zijne vlag niet strijken zal, is eene botsing waarschijnlijk. De Thibetanen, zoo heet het, rukken met 15 000 manvooi. I waarts. fr <1 ,1 H III.» H. Generaal Boulauger ontving Maandn eene deputatie van aardwerkers, tiinmerlieden schrijnwerkers, metselaars enz die hemeq adres van gelukwensching met zijne drievoa. dige verkiezing overhandigden en de hooi uitspraken, dat er een kamerzetel voor Pari» zou openkoaienopdat de hoofdstad i0t kunnen afvaardigen „een soldaat, die zich uiet inliet met de gewone parlements-kni». rijen". De groote man dankte de kleines voor hunne deelneming en verzekerde, voor hunne belangen werkzaam te zullen zijn, Een oud-afgevaardigde, die in dewoe- lige dagen van 1848 als lid der constituante van zich deed spreken, de heer Greppo, is overleden. Op den 2u December werd'hij verbannen. Later teruggekeerd, werd hij tot lid der Assemblee van Versailles ve: kozen. Bij de ïransche akademie van weten schappen is een prijs van 100.000 frs. in- gesteld voor een middel tegen de cholera. De Spaansche geneesheer Ferran nmll daarop thans aanspraak. De commissie voor den prijs, bestaande uit Marcy, Brown-Séquad, Charcot, Bouchard, Verneuil en Richet, heel! zich Pasteur als lid toegevoegd. Dinsdag namiddag is in het bureai der kanselarij van het Duitsche gezantschap eene poging tot moord gedaan. Sedert omstreeks eene week had eeu be ambte bij de kanselarij, de heer Tournouei, die aan het paspoorten-bureau werkzaam nu, een persoon van zeer gevorderden leeftijd opgemerkt, die eene zonderlinge houding had eo eiken dag onder verschillende voorwend- seis kwam. Ieder keer dat die persoon den heer Tour- nouer vragen deed, had deze bem geantwoord, en telkens had laatstgenoemde hem zien gsm gelijk hij gekomen was. Doch Dinsdag, toen hij zijn bezoek her haalde, gaf Tournoner hem hierover sijoi bevreemding te kennen. De onbekende haalde hierop een pistool Hit den zak en legde op Tournouer aan. Het schot ging af, eu de kogel raakte even de oorlap van Tournouei en vloog verder tegen een venster, waar hij stuitte en terugsprong. Men heeft den onbekende, toen het schol gevallen was, hooren zeggen„Eindelij! beb ik dan een gedood 1" De dader werd onmiddellijk gevat, au de politie overgeleverd en naar een commii- Bariaat gebracht. Op de hem daar gedane vragen, bleef hij elk antwoord schuldig. Hj was heel kalm. Uit het onderzoek is gebleken dat hij Henri Gamier heet en 66 jaar oud ia. Hij leed groot gebrek. Hij dacht, in Tournouer een Duitscher Ie treffen. Nog wordt gemeld, dat in den zak vu den dader, behalve oude pistolen, briefja gevonden werden, waarop in de Franscbt taal geschreven stond: „Den 28 Augusta zal ik een ambtenaar van het Duitschs ge zantschap dooden om Duitschland tot oorlog te dwingen." Voor het overige zij gezegd dat de aange vallene ambtenaar toevallig in het geheel geen Duitscher is, maar een beambte der Fransche prefectuur, die voorloopig aan het gezantscbip werkzaam is op het paspoorten-bureau. De Berlijnsche bladen vatten het voorval zeer koeltjes op; zij houden den dader voor krankzinnig en vragen alleen, of hij door het lezen van Parijsche ophitsende blades dan wel uit haat tegen Duitschland hel verstandelijk evenwicht verloren heeft, ft stelselmatige ophitsing tegen buitenlanden, zooals Duitsehers, Italianen en Belgen i' weinig geschikt om tot het bezoek van de wereldtentoonstelling in 1889 uit te lokken, De hertog van Nemours heeft zich, ia Frankrijk teruggekeerd, naar Versailles be geven, waar hij het einde van den zomeren een gedeelte van den herfst zal doorbrengen. Volgens de statistiek telt het Seine- departement 5 mannen en 7 vrouwen, die in hun 121e jaar zijn. De oudste vrnu» van Frankrijk woont in eene voorstad n« Grenoble. Het besje is 143 jaren oud. ZPA X JK In de Los Angeloskazerue te Madrid is een opstaud uitgebroken, tengevolge vsn de verregaande wreedheid van een hoofd officier. De soldatenaangevoerd door eenige sergeants, weigerden verder te ge hoorzamen, eu toen men geweld wilde ge bruiken, ontstond er een botsing waarbij een tiental hunner gedood werden. OlIITUCnLAKB. Keizer Wilhelm zal eerst in het begin van October op reis gaan, om Weeneo eo daarna Rome te bezoeken. De Reichtanzeiger bevat een keiierlijl

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2