nt-ü at wa at a as ks tii 0 school was, niet konden zwemmen en reeds terstond in gevaar verkeerden, waartoe be halve het booge water ook bijbracht, dat de geul tusschen de hoofden in zee, den vori- gen dag juist was uitgebaggerd. Reeds dadelijk toen zij dachten op eene doorwaad bare plaats te stappen moet hun, daar de bodem hellend afloopt, de grond onder de voelen zijn ontzonken. De jongeman uit Rotterdam hel gevaar bespeurende, liep ijlings naar den sluiswach ter om hulp te vragen. Een flink zwemmer snelde naar de plaats des gevaars, maar kwam helaas te laat om halp te verleeuen. De lijken werden in Je onmiddellijke nabijheid van elkaar opgehaald. Het eene werd door eene dreg gevat, terwijl een werkman die zich te water had begeven, het andere vond. Woensdagavond heeft te Oud-Beierland een man, die aldaar gelogeerd was in hel logement De Nies, twist gekregen met zijne vrouw en haar den strot afgesneden. De vrouw verkeert in levensgevaar. De man is naar de gevangenis te Dordrecht gebracht. In de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de Yereeuiging tegen de Kwakzalverij is het voorstel van het bestuur om die Vereeniging te ontbin den verworpen en een nieuw bestuur sameu gesteld, bestaande uit de heeren J. Gulden- steeden Egeling, te Zeist, en G. B. Schmidt, te Amsterdam, als scheikundigen, dr. C. M. Van de Poll en dr. G. P. Kortenhorst, als geneeskundigen, en Mr. L. Zegers Veeckens, te Amsterdam, als rechtsgeleerde. De aftredende bestuurders, het doel der Vereeniging van harte toegedaan, verklaar den zich bereid, door correspondentie enz. aan het Maandblad te blijven medewerken. De vergadering bracht hun warmen dank eu benoemde de twee heeren Bruinsma (den afgetreden voorzitter en secretaris) tot eere leden der Vereeniging. De personentrein van Essen, die 's avonds te half twaalf te Winterswijk aan komt, is woensdagavon 1 nabij het station Dorsten op een stilstaander! goederentrein geloopen, welke te ongeveer half acht van daar was vertrokken. De passagiers kregen allen een hevigen schok, terwijl velen lich telijk werden gekwetst. Een der remmers, die met veel moeite uit de remkast moest gezaagd worden, bad zulke hevige kwetsuren ontvangen, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. De trein arriveerde aldaar eerst te 2 uren. Niettegenstaande het meest uitgebreide onderzoek door de politie, in zake den Doesburgschen diefstal, is nog altijd niets van de brandkast of haar inhoud ontdekt. Men vermoedt dal de kast, na geopend te zijn, in een der wateren van Doesburg ge worpen is. Intus8cheu zijn twee personen, wegens hun zeer verdacht gedrag na de ontdekking van den diefstal, gevankelijk naar Arnhem overgebracht. De brandkast hield, behalve de koopmans boeken der firma Van Hengel Lensveldt en eenige aandeden der Geldersche CreJiet- vereeniging, slechts f 500 aan bankpapier in, dus niet f 1600, zooals aanvankelijk ge meld werd. Bij het hevig onweder, dat Woensdag namiddag boven Echt en omstreken woedde, sloeg de bliksem in den toren der R. K. kerk te Peij, gemeente Echt. Brand ontstond er niet, doch de aangerichte schade is niet gering. De heer H. M. te Heerenveen werd Zondagnacht omstreeks 12 uren in de nabijheid zijner woning door een brutalen kerel aangerand en in de vaart geworpen. De onverlaat maakte zich daarop uit de voeten en 't gelukte den drenkeling met veel moeite den wal te bereiken. De politie is den dader op 't spoor. Het programma van de herdenking van Grouingen's ontzet in 1672 bestaat uit a. een grooten reclame-optocht 's morgeus te 11 uur, waaraan meer dan 40 corporatiën eu personen deelnemen; b. te 3 uur hard draverij c. te 8 uur optocht met verlichting. Uit Eenrum meldt men aan de N S Ct. Het is niet gemakkelijk zeehonden te vangen, vooral niet, wijl zij buitengemeen slim zijn. Waait bijv. de wind van den visscher naar de robben, dan is de arbeid vruchteloos. De dieren begeven zich ge durig op de zandbanken, steeds in de nabij heid der diepte, liet minste gerucht drijft hen zeewaarts. Toch weten de robbenvaugers hen te verschalken. Met een kijker gewapend richt hij het oog naar de zeebanken. Ijlings wordt het net in de geul geworpen, dat naar de bewuste plek voert. Gekleed in het wit, bevindt de visscher zich in een bootje van dezelfde kleur. Hij volgt het net op een afstaud. Zoodra dit nel i66r de argelooze dieren is, geeft hij geluid; de robbeu gaan met alle geweld zeewaarts eu komen in het net, waar zij door den vis scher gedood worden, Onlaugs had een der robbenvaugers het geluk van 32 dieren er 21 machtig te worden. De huiden van de gedoode dieren worden zorgvuldig ver wijderd en grootendeels op Borkum verkocht waar zij gebru kt worden tot het vervaardigen van vloerkleeden, enz. Onder de huid heeft het dier eene laag spek, waaruit traan be reid wordt. Eenige dagen geleden permitteerden drie tamboers drie schuiu-tamboeis 1 van het garnizoen Middelburg zich de vrij heid om zonder verlof zich te verwijderen. Zij hadden plan niet terug te keeren, en gingen daarom van Bergen-op Zoom af te voet naar de Belgische grens Te Esschen kreeg een van hen berouw en keerde naar Bergen-op Zoom terug, begiftigd met de wapens zijner kameraden, die naar Antwer pen gingen om werk te zoeken. Gebrek aan h t uoodige noodzaakte hen 2 dagen later, tcru; te keeren, en zij meldden zich even eens bij de bevoegde macht te Bergen op- Zoom aan. Wegens dit uitstapje zullen zij zich voor den krijgsraad moeten verantwoorden en daartoe naar 's-Hage worden overgebracht. Ter gelegenheid van den verjaardag van 11. K. H. prinses Wilhelmina, zal aan de militairen der verschillende wapens, te Bergen op Zoom in garnizoen, een twee- daugsch feest worden bereid. Op den weg naar Ginueken is zekere W. B. met een zak lucifers op den rug gearresteerd. Het bleek dat deze ontvreemd waren uit de lucifersfabriek der firma Dijker- man C*. nabij Breda, waar herhaaldelijk lucifers vermist werden. W. B. was reeds 11 jaren op die fabriek werkzaam en stond als eeu trouw werkman bekend. Te Wijlré (L.) hebben in de laatste dagen, ten gevolge van het ontslag van het hoofd der school, ongeregeldheden plaats ge had. Naar aanleiding daarvan heeft de burgemeester samenscholingen verboden. BUITEN LAN DS0HË BERICHTEN. BELGIE. Kardinaal Lavigerie heeft in het centrum van Brussel een appartement gehuurd, waarin het bureel zal worden gevestigd voor de auti-slavernij-beweging. Het vermoeden is juist geweest, dat de ballon der genie, de Argus, Maaudagavond bij Antwerpen opgestegen, in de Noordzee is terechtgekomen. De drie luchtreizigers echter zijn gered. De kapitein Mahouden heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag uit Duinkerken het volgenden bericht zijner redding aan den minister van oorlog geseind „In een vrijen ballon in den nacht van 21/22 Augustus, met luit. Croy en Toulet, vertrokken, zijn wij in de Noordzee gevallen en achtten ons verloren. Allen echter gezond eu wel opgenomen door eene Engelsche stoomboot. De ballon is verloren." Bijzonderheden omtrent deze gelukkige redding waren er gisteren te Antwerpen of Brussel nog niet bekendde geredde lucht reizigers werden ten vroegste gisterenavond te Antwerpen teruggewacht. KNGKLAN D. Tè Belfast staakteu driehonderd ketel- makers het werk. De eigenaars der groote werf, de heeren Harland eu Wolff sloten toen hun inrichting, zoodat 5000 werklieden zonder arbeid zijn. De werklieden, die we kelijks 7000 loon verdienen, wandelen uu door straten, maar houden zich overigens rustig. Via St. Thomë is een telegram te Londen ontvangen, dat majoor Barttelot met 3 blanken eu 545 inboorlingen het kamp te Yambunga in het begin van Juni verlaten had en met voorraad Stanley achterna ge gaan was. In Britsch Indië werden iu 1887 245 tijgers, 640 luipaarden, 600 wolven, 170 beren en 31.000 slangen afgemaakt. Zij hadden aan 11.983 personen het leven ge kost. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News geseind, dat de regeering van Kreta eene leening gesloten heeft van T. 69,000 waaraan de Porte echter weigert hare goedkeuring te scheuken. De hoofd ambtenaren op Kreta hebben daarop naar Konstantinopel geseind, dat als de leening niet bekrachtigd wordt, alle ambtenaren het werk zullen staken, daar zij reeds sedert vele maanden geene bezoldiging hebben ontvangen. FA ANKK1J K. Uit het gehouden onderzoek is geble ken dat de onlangs op den dag der begra fenis van Eudes geworpeu bomniet door eeu Eranichman is vervaardigd, maar ver moedelijk door een Russisch nihilist, daar het voorwerp iu alle deeleu gelijkt op de bommenwaardoor keizer Alexander II werd vermoord. De behandeling der ontplofbare stoffen, waarmede het werktuig was gevuld, schijnt echter het bewijs te hebben geleverd, dat de maker bijzonder aan zijn eigen leven was gehecht en dat hij bang was zelf in de lucht, te springen toen hij het ding gereed maakte. Van Rouaan zal president Carnot zich naar Elbeuf begeven, waar een groote wapen schouwing zal worden gehouden. Den 16n Sept. keert Carnot weer naar Eoutainebleau terug. De werkstaking der glasblazers te Lyon is ten einde. Zij hebben in eene Dinsdagavond gehouden vergadering besloten, de voorstellen der patroons aan te nemen. ITA LIE Keizer Wilhelm zal te Rome logeeren in een bijgebouw van het Quirinaal, de Pa- lazzinavroeger het zomerverblijf van de Pausen. Aan de wapenschouwing ter eere van den keizer zullen 80 000 man deelne men. Om den Paus eu koning Humbert geen van beiden te kwetsen zal de keizer, na bij den Duitschen gezant te hebben ge dejeuneerd, in een rijtuig van den gezant naar den Paus gaau hij zal dus worden gecenseerd van het Duitsch gebied te komen. Daarna zal hij weer naar den gezant terug rijden en zich in een galarijtuig van het hof naar het Quirinaal begeven. UUITÜGHL.AA1 1». De NorddeutscAe Allgemeine Zeitung vestigt de aandacht op de aanwezigheid van den Italiaanschen minister-president Crispi bij prins Von Bismarck op Friedrichsruh, bij wien tevens graaf Launay, Itaiiaansche gezant te Berlijn, is aangekomen. Deze veelbeteekeueude gebeurtenis zegt zij, ken merkt deu politieken toestand van den dag en zal met voldoening worden vernomen door allen, die instemmen met het streven van den Midden-Europeeschen vredebond. De vrijwillige hartelijke ovatiën van het talrijk publiek bij het station Friedrichsruh, zoowel ter eere van den heer Crispi en van Italië als van den rijkskanselier, zijn in waarheid uitingen der gevoelens van het geheele Duitscbe volk en een bewijs dat het voor den Italiaanschen eenheidsstaat, te midden der moeilijkheden waarmede die thans heeft te kampen, aan de noordzijde der Alpen niet ontbreekt aan de sympathie, waarop de zaak van het goede recht na tuurlijke aanspraken heeft. Te Berlijn wordt beweerd, dat generaal Caprivi als minister van marine is afgetre den wegens een verschil van meening met keizer Wilhelm over de beteekenis der pant serschepen. Caprivi achtte den tijd der groote schepen voorbij en wilde hoofdzakelijk de vloot der torpedobooten uitbreiden, maar de keizer wilde zijn plan tot aanbouw van een aantal groote pantserschepen niet laten varen. De kroonprins van Italië ia Dinsdag na de bezienswaardigheden van de stad be zichtigd en een bezoek van deu graaf van Vlaanderen gehad te hebben, uit Stuttgardt vertrokken en naar Zwitserland en wel naar Schaffhausen gereisd. De hertog van Nemours is te Kreuz- nach aangekomen, waar zijne dochter, de prinses Czartoriska, reeds sedert eenige weken verblijf houdt. De koningin van Denemarken, die thans te Wiesbaden vertoeft, beeft Dinsdag met Hds. broeder, den prins van Sleeswijk- Holstein-Sonderburg, een bezoek afgelegd bij den prins van Wales, die zich te Homburg bevindt. Koning Christiaan is voornemens a. s. Vrijdag voor een paar dagen naar Berlijn te gaan. Den 5n September zal de koning de terugreis naar Kopenhagen aan vaarden. HOKGAKIJE. Eergisterennamiddag is te Pest de Hongaarsche minister van onderwijs, August Trefort, overleden. KlISLAItll). Te Petersburg heeft zich eene nieuwe maatschappij gevormd, onder den naam van Caspian and Black Sea naphta conduct Comp., die ten doel heelt de Kaspische Zee met de Zwarte Zee te verbinden door mid del van buizen, voor het vervoer van petro leum. De geprojecteerde buizen zullen een vermogen bezitten om 8 millioen kilo pe troleum per dag te leveren van de ëéne zee naar de andere. Het maatschappelijk kapi taal is 56 millioen frank, en na 60 jaar wordt de geheele inrichting eigendom van het rijk. A F K I K A. Door de Transvaalsche commissie, bestaande uit deu vice-president en den commandant-generaal, zijn alle gebouwen euz in de nieuwe republiek overgenomen en is de vereeniging der twee staten een voldongen feit geworden. Van het kamp te Pretoria werd ter eere dezer gelegenheid een saluut gevuurd. Bij proclamatie in de Staats Courant heelt president Krüger aan de burgers en onder danen der republiek ten strengste verboden zich in de onlusten in Zululand te mengen of daaraan deel te nemen. De Transvaalsche Volksraad heeft in eet zijner laatste zittingen de tramweg-concessie van Johannesberg naar Boksberg, met 11 tegen 12 stemmen, aan de Nederl Trans vaalsche spoorweg-maatschappij gegund. De tramweg is 18 mijlen lang en zal binnen twee jaar klaar moeten zijn, Uit Durban wordt van 21 A ugustns jongstleden het volgende geseindGisteren benoemde de Volksraad van Oranje Vrijstaat met zeer groote meerderheid den opper rechter Reitz tot President van die repn- bliek. Nadat men eene ruime financieele voor ziening ten voordeele van de wednwe van Jan Brand had toegestaan, ging de Volks, raad tot 10 Januari uiteen, als wanne» de nieuwe president den eed zal hebben al te Jeggen en over de spoorwegquaestie ei het tolverbond zal worden beraadslaagd. Mocht het bericht van des heeren Btili benoeming waarheid bevatten, zoo is ei ongetwijfeld reden over deze keuze verheugd te zijn. Er bestaat echter reden, met hel oog op de staatsrechtelijke instellingen dei republiek, aan de volledige juistheid er van te twijfelen. AMERIKA. De senaat van Washington heeft Eet visscherijtractaat verworpen met 30 tegen 2! stemmen. De democraten stemden voor,de republikeinen tegen. HANDELS- EN F1NANCIËELE BERICHTEN. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 24 Augustus. verkochte hoeveel heid. prijzen. Laagste i Hoopi» f -. 44.— 88 '14 8*.— 126.— 30 7.- 19. - 11.- 18.— 7 12. -- 169.- 195.- 238. - w 190.- 260.- 78.- 19.- w 42.- 22.- 32.- 14.54 30.- 9.75 84 kt!* Paardenstuks Veulens Ossen- Stieren96 Melkkoeien149 v Kalfkoeien 12 Varekoeien106 Vettekoeien190 Kalveren (vette) 68 (magere) 16 (gras)8 Schapen (magere) 1510 (vette)'142 w Lammeren380 Varkens (magere) 52 (biggen) 274 Ter markt aangebracht 56 1 runderen, veren2652 schapeu en 380 lammeren. Ter wekelgksche kaasmarkt aangevoerd 45 pgr. tijen kaas. Besteed werd voor Goudsche kaasvan ƒ20.-- tot 27. Derby f Leidsche 150 KG. ff Edammer 2e qual. - f f De binnenlandsche staatsfondsen wsrei heden iets minder geanimeerd. Op de buiteulandsche markt waren handel en variatie van weinig belang. De Russische spoorwegmarkt bleef it ouden doen. De handel in oblig. Zweedseh-Noorv, spoorw. was iets vaster gestemd. De handel op de Amerikaansche marlt was van weinig belang. PEK TELEGRAAF. ACCRA, 24 Aug. Een Duitsche troepen macht, bestaande uit negersoldaten, aange voerd door drie blanke officieren, heeft Ad- delquar ten noordwesten van Salagha bij het gebied van den Sultan van Dohomej bezet. De bezetting heeft ten doel dei handel tusschen Accra met Salagha en bel binnenland te beletten. PARIJS, 23 Aug. Admiraal Dupetit Thouars heeft heden last ontvangen «11e reserve-pan tserscbepen te Toulon uit te me ten, ten einde deel te nemen aan de oefe ningen, welke door de Franscbe vloot bij de Hyére-eilanden zullen worden gehouden. I> het arsenaal te Toulon heerscbt groote leven digheid. LONDEN, 24 Aug. Aan de 75» wordt uit Durban gemeld dat Diniznln ei twee opperhoofden met een paar honderd Btuki vee door de Boeren gevangen genomen ei aan den Engelschen generaal is uitgeleverd. NEW-YORK, 24 Aug. President Cle veland heeft een boodschap gericht tot bet congres naar aanleiding van de verwerpmj van de visscherij tractaat door den Sen»1 De president betoogt, dat hij, daar bijg^ steun vond bij zijn pogingen om het ge#®1 over de visscherij langs diplomatieken weg op te lossen, het congres om volmacht vragen, ten einde een staatkunde van rep" sailies te mogen volgen.

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2