NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e l e C o ii r a t ver scli ij ut dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A B 0 ti N F. ff! E ïi T: Prijs per Slimmer 10 Cent. ADVERTENTIE N: Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Zaterdag 25 Augustus 1888. - H°. 201. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. 67). Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 1ti regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. 202» Jnar«miK. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingsverslag van Donderdag 16 Augustus 1888. LEIDEN, 24 Augustus. In de Staateconrant van 24 Aug. is opgenomen een verslag van den waarnemen- den directeur van 's rijks kabinet vau teeke- ningen, prenten en pleisterbeelden te Leiden, orer 1886. Daaruit blijkt dat de verzame ling steeds wordt vermeerderd en zich, evenals hel archief, in goede orde bevindt. Het aantal bezoekers, uitsluitend kunstenaars en kunstliefhebbers, was 278, tegen 192 in het jaar te voren. MUZIEK, LETTEKEN EN KUNST. Sterfdag j(1868) van Jacob Van Lennep Musis-Concert. 'tWas gisteravond nog eens een echte Zomeravond voor de concertgangera naar Maris Sacrum, 't Was er dan ook recht gezellig en drnk en er was bizonder veel .indacht op te merken voor de uitvoering ran bet rijke programma van den heer Mann. Fóór de pauze verdient vooral vermelding de uitvoering van de fantaisie over Douna Juaaita van den beer Mann, gearrangeerd door den heer Lau. In de pauze trok vooral de aandacht het gezellig drentelen door de door gezellig be zette tafeltjes ommuurde paden, bet botsen eu wederkeeren en het nogmaals maken van een ommegang: een knikje hier, een defti ger groet daar, om dan weêr plaats te nemen en te wachten op de dingen die komen zouden. Zoo'n pauze maakt wel degelijk een deel van het programma uit, en een aantrekke lijk deel zonder twijfel. Waarom op de tegenwoordige programma's het woord pauze niet meer voorkomt en een zoo belangrijk deel van den gezelligen avond eenvoudig genegeerd wordt is ons niet bekend. We lezen nu „eerste afdeeling" en „tweede af- deelingwe spreken niet meer san het zooveelste nummer voor of het zooveelste na de pauze. Id koeleu bloede is aan het onschuldige woordje een moord begaan. Maar het gezellige deel van 't publiek laat zich daardoor niet dwingen. Hoe be vallig ook de muziek van de „eerste afdee ling" ons moge klinken na vier flinke nummers wordt naar eene verpoozing ver langd, naar eene niet te korte pauze, om wandelend en groetend en babbelend de aan dacht eens een wijle te wijden aan iets anders, om die zoo straks weêr vol verlangen te wenden naar de nummers na de pauze. Nogmaals, eene pauze moet niet te kort zijn, en dient naar onze meening met flinke letters op het programma te worden aan gekondigd. Na het gezellig kwartiertje werd aanstonds ouze aandacht gevraagd voor „Nachklange von Ossian" van Gade, eene altijd bevallige compositie die met verve en ingenomenheid, werd gespeeld daarna werd „la béuédiction des Poignards" van Meyerbeer genoten. Het 7de nummer was samengesteld uit „Variatiën op het Oostenrijksche Volkslied" (gearr. door den heer Mann) op verzoek ten gehoore gebracht en de „Cavatine uit de Freischütz" voor Oboe-solo's eveneens door den heer Mann gearrangeerd. Beide nummers gaven veel genot. Maar vooral deed dit de fantaisie over motieven uit de „Lohengrin" door den lieer Manneene uitmuntende verwerking van de heerlijke muziek van den grooten Wag ner. Van de uitvoering werd zeer veel werk gemaakt, maar het loon daarvoor werd dan ook gevonden in de onverstoorbare aan- daoht, zelfs onder de „kantleden". De leden van Mnsis hebben gister onge twijfeld met ons nog eens goed genoten van eene gezellige omgeving en goede muziek. Mogen de Donderdagavonden voortdurend den naam behouden, door het veelvuldig gebruik verkregen n.l. van Musis-avonden. De gouverneur-generaal van Ned.-Indië, de heer mr. C. Pijnacker Hordijk, zal aan staanden Zaterdag de reis naar Indië aan vaarden, en 's morgens met den trein van 8.46 van het Holl. spoor de residentie ver laten. Nader bericht men aan het D. v. Z-H. en 't Or. dat nog op het laatst van deze maand of in het begin der volgende de samenstelling der nieuwe Beri-beri-com- missie te gemoet gezien kan worden. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoom- schip le kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, heden te Hongkong aangekomen. Aan boord was alles wel en te Hongkong geen cholera, De 1ste lijst van de 10de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt een totaal van f 3974.97®, waaronder Ha- zerswoude a/d Rijndijk met Koudekerk en Groenendijk f 155.59. Men meldt aan het W. v. d. D. nit Londen Door het bestuur daartoe uitgenoodigd, zullen de vele thans te Londen aanwezige leden der New-Yorksche Holland Society op Zaterdagavond 25 dezer eene receptie bij wonen in de Nederlandsche Vereeniging aldaar, De reden waarom niet, zooals in de hoofdstad en veel andere steden, in Den Haag een commissie de handen ineensloeg, urn onze Amerikaausche gasten naar behoo ren te ontvangen, schrijft de Haagsche cor respondent der Prov. Gron. Cl. hieraan toe, dat Den Haag zoo weinig Hagenaars telt, Langzamerhand, zegt hij, ia 's-Gravenhage geworden de verzamelplaats van allerlei menschên, die in de residentie een aange naam leven wenschen te slijten. Indische oudgasten vestigen zich bij voorkeur in Den Haag. De ambtenaren aan de departemen ten van algemeen bestuur komen uit alle deelen des landsde officieren en de rech terlijke ambtenaren met hun huisgezinnen eveneens. Ga de leden van den gemeente raad na, en het zal mij verbazen, zoo een vijfde van hen in Den Haag geboren is. Van het dagelijksch bestuur zijn slechts twee wethouders geboren Hagenaars. De inwoners der residentie vormen der halve een agglomeratie van allerlei gemeen ten, met de steeds afwisselende diplomatie, officieren en ambtenaren een soort van vlot tende bevolking uitmakende, welke zeer zel den van eenig esprit de corps blijk geeft. Onder de thans hier te lande vertoe- ende Amerikanen bevindt zich ook de heer Van Heusen, die te Breda een algemeen ge acht naamgenoot bezit. Toen laatstgenoemde zijn naam in de cou rant las, herinnerde hij zich, dat volgens traditie een familielid in de zeventiende eeuw naar Amerika zoa vertrokken zijn. Hij be sloot daarom met genoemden Amerikaan in correspondentie te treden, waarop alras eene uitnoodiging volgde om ter kennismaking even naar Amsterdam over te komen. Hij werd daar in de vorige week door den 60 jarigen heer v. H. en diens 20-jari gen zoon met de meeste hartelijkheid ontvangen, terwijl men hem zelfs aanbood, de reis naar Amerika mede te maken. Dit werd echter door den Bredaënaar be leefdelijk afgewezen. Hij moest evenwel zijn portret achterlaten, en men beloofde hem, bij terugkomst in Amerika al de por tretten der familieleden te zullen toezenden. Volgens verzekering zou men de trekken der familie v. H. bij den ouden Amerikaan hebben teruggevonden. (N. B. C.) De pluk van boonen en augurken valt te Aalsmeer niet mee. De regen heeft veel bedorven. Bovendien hebben de boonen niet dien lekkeren smaak. De augurken zijn hoog in prijs. De aardbeienpluk ia niet tegengevallen, doch de bedongen prijs viel niet mee. De hooibouw is als overaleena tamelijke hoeveelheid, doch op de hoedanig heid valt niet te roemen. Met den korenbouw is men drnk bezig. Woensdagavond is te 's Qravenhage aangekomen een buitengewoon Japansch ge zantschap. Het bestaat volgens het D. v. Z.H. en 'e Gr. uit de volgende heeren Burggraaf Katayama, Murakami, Yamanouchi, Yamatto, Yendo en Hikada. Op den lln Sept. a. s. zullen er aan de Wijkerbrug te Voorburg groote harddra verijen plaats hebbenéén 's voormiddags en één 's namiddags, om een prijs van f 200, een premie van 175 en een tweede premie van f25. Zaterdag a. s. zullen de Woensdag te Scheveningen zoo jammerlijk om het leven gekomen jongelingen worden ter aarde be steld. Nader verneemt men van het ongeval, dat de beide jongelingen, van wie de een te Roermond, de andere te Katwijk op koet. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN Het uur van het tweede ontbijt zou •poedig aanbreken en het rijtuig stond gereed voor den tocht naar liet modema- gszijn, maar tante Maitland, de lang zaamste van alle stervelingen, was nog n'et gereed. Terwijl haar nichtje onge duldig heen en weer liep, ging de huisschel orer en een bediende bracht kort daarna op een zilveren blad een keurig visite kaartje, zeggende dat de heer van dit kaartje in de zijkamer was gelaten en ge vraagd had om miss Fortes te mogen apreken. Miss Fortes nam het kaartje op en las Dan ton Moultrie." Zij kleurde een *einig en haar eerste beweging was om tcht vrouwelijk in den spiegel te zien. Half verlegen vroeg zij aan de kamenier, dis juist even in de kamer iets noodig had„Celestekleedt mij dit wandel toilet nog al?" „Magnifiek, mademoiselle.'' „Ik moet voor niet langer dan een kwartiertje naar beneden, ik geloof dat tante Maitland weer op nieuw is inge slapen, zorg dat zij gereed is als ik terug kom." Langs de breede trappen gaande, begaf Lilia Fortes zich naar de aangeduide kamer. Bij haar binnentreden stond Danton Moultrie snel op van de zachte sofa, die hij zich tot zitplaats gekozen hadom de jonge dame te gemoet te gaan. Hij was nog altijd dezelfde Adonis, wiens komst in het huis van den kolonel Dufart zoo schrikkelijk veel onheil had berokkend. De tijd scheen op hem geen vat te hebben gehad en hij was nog dezelfde luchtige ver overaar en niet minder te duchten, als in die dagen. Op dit oogenblik had Danton Moultrie al zijn hoop gevestigd op den rechter Fortes. Van schulden beladen, die hij met geen mogelijkheid zou kunnen be talen, was bet hem thans uiterst moeielijk om zijne weelderige levenswijze vol te houden en zijn elegante kleeding, die zoo wel strookte met zijne geheele verschijning, altijd naar den eisch te hebben. Met onverbiddelijke stiptheid was voor Danton Moultrie thans het tijdstip gena derd, waarop hij zon moeten werken, of zich tegen eiken prijs door een rijk huwelijk de middelen te verschaffenom dezelfde te blijven die hij geweest was. Met zijn vriendelijken lach trad hij miss Fortes tegemoet, als zij hem haar handje toeslak, rijk met ringen versierd. De hand langer vasthoudend dan voor eene gewone begroeting un juist noodzakelijk was, vroeg hij: „Gaat gij uitP Ik zag uw rijtuig gereed staan." „Het rijtuig kan wachten," luide het beleefde antwoord. „Ga zitten, mijnheer Moultrie. Mijn hemel, wat ziet gij er ernstig nit. Dat is men van u nist ge woon. Is u iets onaangenaams bejegend P" Hij nam op de sofa plaats naast de rijke erfdochter. Het toeval gaf hem een ge schikte gelegenheid. Met een diepe zucht begon hij: „ik sta voor een keerpunt iu mijn leven en het ontbreekt mij aan moed, om dapper vooruit te gaan." „Dat klinkt verbazend geheimzinnig. Is het onbescheidenzoo ik om nadere ver klaring vraag?" „Volstrekt nietl Wenscht gij die nadere verklaring te weten?" vroeg hij met aao. drang. „Uij wenscht, dat ik openhartig met u zal spreken, Liliap" „Waarom niet?" antwoordde het meisje, dat zich alle moeite gaf, om zoo rnatig mogelijk te schijnen. „Is papa niet ow beste vriend? En moet de dochter van papa ook niet belangstellen in alles wat zijn vrienden betreft?" Hoffelijk bracht hij hare hand Ban zijn lippen. Al was in Danton Moultrie's voor komen weinig veranderd, toch behoorden de dagen van romantische liefde tot een afgesloten gedeelte zijns levens, hij was tot de nuchtere levenservaring gekomen, dat liefde veel meer zorgen en verdriet na zich sleept, dan genot en bevrediging op levert. Hij was oververzadigd van de zoete weelde der liefde en zocht er nu de meer practische lichtzijde van. Zelfs vrouwelijke schoonheid meende hij bij die practische beschonwingen over het hoofd te mogen zien, daar men in deze ouvolkomene wereld, helaas, niet alles kon hebben zooals men dit gaarne wilde. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1