NIEUWS- EN ADVERTKiNTIEBLAI) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. SI e l e o u ram vers c li ij n t d a e 1 ij k sbehalve op 'L o »- e u F e e s t <1 a g e ii. ABOftiNEffiEHT: Vrijdag 24 Augustus 1888. - N°. 200. 202e Jaargang. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. w. w. s. Voor Leiden, per 8 maandenf 1.2a. Franco door het geheele rijk, per 8 maanden l.OO. Prijs per Nummer 10 Cent. Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. LEIDEN, 23 Augustus. Op de Yzticaansche tentoonstelling is een diploma van bronzen medaille toegekend aau mej. El. Van der Eerden, alhier, voor een geborduurd bumerale, en een diploma ïin aanmoediging aan den heer A. Papót te Warmond, voor een bezending versierde knarsen. Naar wij vernemen heeft de gepens. ass, resident J. P. G. Krujrt te Delft een tableau van het Maleisch schrift, geteekend door den heer G. I. Morreleeraar aan de polytechnische school aldaar, saamgesteld naar de methode van wijlen professor dr. A. W. Tb. Juynboll, door Z.H.Gel. aanbe volen in de Inditehe Gidt, Februari 1888. Aanschouwelijk gemaakt door kleuren bevat dit tableau, „Daftar Toelisan" geti teld, met de verschillende letterverbindingen eo afwijkingen en het Sulthanische schrift, ia een zeer beknopt bestek de meest een voudige wijze, als nog nimmer te voren voorgesteldom het Maleisch met Arabische karakters te leeren lezen en schrijven. Wellicht zal het ad f 0.50 in den handel komen. IIZIKK, LETTEKEN EN KUNST. Sterfdag (1759) van E. Vou Kleist. Concert-Schmier. 'tWas gisteravond al vrij vroeg te zien dat wie wat laat in de zaal van Zomerzorg een plaatsje kwam zoeken, gevaar liep dat plaatsje niet te zullen vinden. De artisten van de Hollandsche opera staan hier dan ook in een uitmuntenden reuk, 't zij ze als operagezel- icbap of als concertgezelschap onze gemeente binnentrekken. De zaal van Zomerzorg, was dan al spoe dig gevuld en weldra moest de veranda, sen deel vnn de koffiekamer en zelfs detain te baat genomen worden. Vooraf dient gemeld dat in de plaats vau den heer Willem ('oenen (viool) is opgetreden de heer Louis De Reeder, soloviolist van het paleis van Volksvlijt te Amsterdam. De heer S. Poons opende bet programma met „Charité" vau Faure en vertolkte in de tweede afdeeling nog „L'Insensé" van Snpéz, het eerste uitmuntend, het tweede nog beter. De heer Poons heeft een sym pathiek geluid, ook als tenor. We vonden in den heer De Reeder een zeer goed violist en in den heer Culp een zeer goed fluitist; 't was echter den laatste aan te booren dat hij in den laatsten Lijd meer dirigent dan fluitist geweest is. Zijn „Gute Nacht, du mein herziges Kind" werd zeer bevallig voorgedragen. Mevrouw Louise CulpKiehl was dezen avond weer uitmuntend gedisponeerd. Vooral bevallig was hare voordracht van Pastorella" van Haydn, Wiegenlied" van Taubert en „lm Ftühling" van Tesca, hoewel ook de Aria van Euridice uit Orpheus ons zeer voldeed, De heer Henri Albers droeg met zijn heerlijk barytongeluid voor „Stances uit Lakmé" van Delibes het steeds welkome „Ik ken een lied" van De Mol, dat zeer veel indruk maakte, en „Récitatif en Cantabile uit Cinq Mars," tot slot van de tweede afdeeling. Zeer lief zong mevrouw Marguerite Al bers—Jahn „Pensée d'automne" van Mas senet, met den heer Albers hel duo uit „Die Zauberflöte" en met de heeren De Reeder (viool) en K. P. Mönch (piano) de heerlijk lieve „Serenade, Légende Valaque" van Braga. De heer Felix Dericks oogstte bizouder veel bijval in met het geestig voorgedragen „J'u'l'avais pas rêvée comm' pal" een chausounelte als voor hem geschreven. De 3e afdeeling was geheel voor den heer Johan Schmier gereserveerd, en wel voor zijne muziekale voordrachten, die steeds veel publiek trekken en, hoeveel malen ge hoord, door compositie en voordracht in staat zijn aan een groot publiek een gullen lach af te dwingen. We weten dat omtrent deze soort composities, hoe goed ook vertolkt en van hoeveel waarde op zich zelf, de meeningen zeer uiteenloopen. Voor die er niet mêe ingenomen zijn moge het bekende woord geldenIk heb gelachen, dus ben ik ont wapend. Van Hieronymus Van Alphen genoten we „De Prnimenboom," „Het Onweder," „De edelmoedige wedervergelding" „De on bedachtzaamheid" en „Het Gebroken Glas van Jacob Cats „Het Vinckennet" en van Piet Paaltjens „De Zelfmoordenaar," het een al grappiger voorgedragen dan het ander. Den heer Mönch die in de eerste twee af- deelingen alle nummers accompagneerde mag waarlijk voor de uitstekende wijze waarop hij dat deed een woord van waardeering niet onthouden worden. Het concert heeft in de stilte van de Zomervacantie een alleraangenaamste afwis seling gebracht. Pogingen om de artisten over te halen nog eens in deze maand hier te komen, op den avond zelve van vele zijden gedaan, moesten als van zelve schipbreuk lijden, aangezien alle avonden tot 1 Septem ber reeds bezet zijn en op dien datum de campagne van de Hollandsche opera te Am sterdam begint. Maar we hopen, en met die hoop is zeker ook het publiek vervuld, dat ons een bezoek niet onthouden zal worden zoodra de ver- eenigde artisten een avond te missen hebben. Binnenkort zal een nieuw werk van Jan Holland verschijnen, getiteld: „Een paar Buiten-Model-Menschen". In twee no vellen worden twee karakters ontleed, die niet met de maatschappij en hare instellingen overweg kunnen, omdat ze beiden, hoewel van edelen aanleg, het ongeluk hebben „buiten-model" te zijn. De een doolt rond op het gebied van de philautropie, de ander op dat van het pessimisme. Uit Londen wordt bericht dat de heer Guines aldaar, de bekende kunstliefhebber, voor f625.000 heeft gekocht twee vermaarde schilderijen van Rembrandthet eene voor stellende den meester zelf met het palet in de hand, liet andere een vrouweportret. OEEICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is de tijd van duur der de tacheering bij de landmacht in West-Indië van den sedert tot le luit. bevorderden 2e luit. H. Spekman, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, aanvankelijk vastgesteld op drie jaren, verlengd met drie jaren en alzoo nader bepaald op zes jaren. De heer Enrique Barreda, benoemd consul der Nederlanden te Callao, is in die hoedanigheid door de Peruaansche regeeriug erkend en toegelaten. De ofl'.-machinist 2e kl. C. Boon, wordt met 16 Sept. a. s. geplaatst bij de conservatie op 's rijks werf te Amsterdam. Onzen bloemisten hangt een zwaard boven het hoofd, nl. het heffen van invoer rechten op hun producten aan de Duitsche grenzen. Duitsche bloemisten, boomkwee kers enz. hebben hun regeeriug in overwe ging gegeven, hooge invoerrechten te heffen op die artikelen. Het Venl. Weekblad vreest dat het weldra met onzen invoer van planten, groenten enz. in Duitschland gedaan zal zijn, en de tui niers der Hollandsche grenzen met hun pro ducten, hoe voortreffelijk ook, zullen zitten te kijken. Naar wij vernemen, zal de heer J. T. Cremer, lid der tweede kamer, spoedig bier te lande terugkeeren. Op de Fulda, van de Norddentsche Lloyd, zal hij zich den 25en dezer te New-York inschepen, en hoopt dan den len of 2en September Southampton te bereiken. Hbl Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Ko ningin Emma kwam den 20 Juli op de reede van Port-au-Prince (Haïti). De stad was in staat van beleg verklaard. Vierhon derd buizen waren er door de oproerlingen in asch gelegd. Drie Engelsche en een Frausch oorlogschip waren er mede aanwezig. De Emma, als het grootste en best bewa pende, maakte er eene goede figuur en boe zemde ontzag in. Vóór zonsondergang moes ten alle schepelingen aan boord zijn, daar het bij avond en nacht aan wal niet veilig was. Te Katwijk is de bomschuit „De vier Gebroeders", behoorende aan de firma Snaa kenbroek en C°. te Brussel aangekomen met een vangst van 302 kantjes haring. Tot lieden werd dezen zomer door geen enkele schuit zulk een buitengewone vangst meege bracht. Door burg. en weth. van 's Hage i», in overleg met de commissie van bijstand voor de gemeentelijke gasfabriek, bij de ingediende begrooting voorgesteld, om den prijs van het gas met 1 cent per M'. te verminderen en alzoo te stellen op 6 cent per Ms. Ondanks deze prijsverlaging raamt men, dat de fabriek nog een batig saldo van f 56,000 zal afwerpen. FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, VAN „Maar Lilia Fortes, zijt ge nu stapel gek geworden?" riep zij uit, zich even van haar zachte kussens oprichtend. „Wilt ge nu eeu naaister tot dame van gezelschap hebben? Heeft de rechter dan ook zijn leretand verloren?" „Sta maar op, tante Maitland. Uw boofdpiju is al lang over, dat weet ik aeker. Ge moet met mij naar het mode- pagazijn om, zooals papa zegt, narichten in te winnen. Toe dan, je moet mee!" Mevrouw Maitland stond op. Het xwakketeere meisje beheerschte de dikke dame op onverbiddelijke wijze. brommend, half bij zich zelve, liep tante door het vertrek: „Men zon toch taggen, dat gij het beste gezelschap van da wereld hadt aan uw eigen vleesch en bloed, Lilia. Ik vind het alles behalve passend, dat rijke erfdochters hare conver satie zoeken met menschen, die uit de goot zijn opgehaald. Hoe kan de rechter, hoe kan een geboren aristocraat zoo iets goed keureu?" „Zoo? Is papa een geboren aristocraat?" vroeg Lilia nadenkeod, „ik kan mij niet herinneren, dat ik papa ooit van zijn af komst heb hooren spreken. Is u er wel heel zekeT van, tante Maitland?" Neentante Maitland was niet bijzonder zeker van de waarheid van hetgeen zij gezegd had. Mevrouw Maitland was even bang voor den rijken en geachten zwager, als zij hem bewonderde. Altijd was hij voor haar een gesloten boek geweest, een man, die haar op den noodigen afstand hield, die zeer zelden van zich zeiven sprak en iederen schijn van nieuwsgierigheid naar zijn persoon geducht kwalijk zou hebben opgenomen. In hare verlegenheid om een antwoord te vinden op Lilia's vraag, zei de dikke tante: „Lilia, de familieleden van uw vader waren allen reeds overleden, toen hij met mijne arme zuster in het huwelijk trad, het was dus geheel onnoodig om nog zekerheid te erlangen vau hunne maat schappelijke positie. Maar wie zijn vijf zinnen behoorlijk bij elkander heeft, be hoeft niet te twijfelen of de rechter Fortes een geboren aristocraat is. En wat dat naaistertje betreft, luister naar hetgeen ik u voorspel: Komt Miss Grey hier onder dak, dan kan daaruit niets dan onheil voortkomen." Miss Fortes begon te lachen. „Ge zijt een beste, oude tante," zei ze, „die mij heel goed op partijen en in den schouwburg kunt vergezellenmaar ik ver lang naar het gezelschap van een meisje van mijn leeftijd. Om kort te gaan, ik verlang naar het bijzijn van iniss Grey en ik verbied tante om op zulk een leelijke manier over dit lieve meisje te spreken. Ze is op en top een dame, die oneindig meer te benijden is dan ikwant zij is mooi en bloeiend van gezondheiden schoonheid en gezondheid wegen elk op zichzelve reeds tegen een geldelijk vermogen op. Ik ben noch mooi, noch sterk, en als ik haar aanzie, gelooft ge dan wel, dat ik haar uit den grond van mijn hart benijden kan?" „Ge hebt dus weer uw zin, zooals altijd," antwoordde tante Maitland ge melijk. „Stuur nu Celeste bij me, om mij bij het aankleeden behulpzaam te zijn. jk heb den halven nacht op het bal van mevrouw Rijders doorgebracht om uwent wille, en had er weinig gedachten van, dat ik vandaag alweer om u de deur uit zou moeten gaan om informatiën te nemen naar een naaistertje." Miss Fortes belde nog even om de kamenier en verliet daarna tante's slaap kamer, om na te gaan, welk vertrek er in gereedheid moest worden gebracht voor de nieuwe juffrouw van gezelschap. Hare ge makkelijke overwinning bij haar vader en over de booze luimen van tante Maitland had haar in eene vroolijke stemming ge bracht en bij zich zelve sprak zij: „Die lieve, goede papa kan me toch niets weigeren. Voor hem, die zoo weinig om gezelschap geeft, die zoo geheel leeft voor zijn vak, is het zeker niet bizonder aan genaam om, als hij te buis is, een vreemde dame over den vloer te zieu, maar als hij maar eens keonis gemaakt heeft met die lieve miss Grey, zal hij zich zekerlijk wel verzoenen met datgene, wat hij nu nog een gril van mij durft te noemen." Wordl vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1