BÜITENLANDSCHE BERICHTEN binnengedrongen, door voor- en achterkamer is gegaan. Vijf minuten te voren was de vrouw des huizes daar nog aanwezig een wonder dus, dat er geen ongeluk plaats had. Dv. Z.-H. en 's Gr.) Gisterenmiddag omstreeks 2 uur heeft een man zich te Scheveningeu door een pistoolschot van het leven beroofd. Zijn iijk werd op 200 meter noordwaarts van het Oranje hotel aan het strand gevonden. Zijn gelaat was door verminking geheel mis vormd; zijn kleeding doet vermoeden, dat het een werkman is. Op het lijk werd alleen een spoorwegkaartje LeidenDen Haag gevonden. (Pad.) In de residentie zijn aangekomen en afgestapt aan het Hotel des Iudes prins en prinses Del Colle van Florence, met gevolg. Naar De Delftsche Opmerker verneemt, heeft zich daar ter stede een geval van vergiftiging voorgedaan, hetwelk wordt toe geschreven aan het gebruik van bedorven vleesch. Zondag jl.omstreeks middernacht, werd door een beambte, met het schouwen der lijnen belast, nabij het station Schiedam op de rails liggende gevonden het verminkte lijk van een arbeider. Uit den aard der vera ondingen bleek, dat dc ongelukkige waarschijnlijk door een trein overreden was. Verscheidene leden van de Holland Society te New-York bezochten jl. Zoudag het stedelijk museum te Haarlem. De heer Geo Von Siclen is wegens ernstige ongesteldheid zijner echtgenoote naar New- York teruggeroepen. Naar men aan het Ilbl. meldt, zal Utrecht, behalve wellicht van een paar der leden geen officieel bezoek ontvangen van de Holland Society. Vooreerst zijn vele leden reeds op de terugreis naar Amerika, enten tweede zien de overigen zich door omstan digheden genoodzaakt, verandering te brengen in de plannen, die zij voor een verder be zoek aan verschillende plaatsen gemaakt hadden. De commissie te Utrecht, die nu geen reden van bestaan meer heeft, is ont bonden. Twaalf van de leden der Holland Society zijn Zaterdag met het SS. Amsterdam naar New-York teruggekeerd. De heer J. Gosschalk te Amsterdam heeft aan den raad der hoofdstad de noodige gronden en water aangevraagd voor de uitvoe ring van een Entrepot-dok in het breede gedeelte van het IJ, tusschen de Handelskade en de Vogelwijkslauden. Uit Doesburg wordt aan de N. It. Ct. gemeid - Alhier had, vermoedelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag, een brutale inbraak met diefstal plaats. De dieveu zijn namelijk in het kantoor der stoomolieslagerij der firma Van Hengel en Lensvelt ingebroken en hebben daaruit de brandkast met den geheelen in houd, boeken en contanten, medegenomen. Vermoedelijk hebben zij de kast op eenen kruiwagen naar buiten de stad vervoerd. De politie doet ijverig onderzoek, maar tot heden zijn de daders onbekend, en is de kast nog niet teruggevonden. Ten tweeden male, binnen zeer korten tijd, beeft men getracht, den trein tusschen Arnhem en Zutfen te doen ontsporen. De trein, die Zaterdagavond te 11.2 uur van Arnhem vertrok, naderde het station Steeg en liep daardoor met verminderde vaart, toen de machinist een paar stukken ijzer op de rails bemerkte en dadelijk stopte. Het ble ken een paar koppelstangen te zijn, wegge nomen uit een gesloten loods, waardoor, het vermoeden gewettigd wordt, dat de dader onder het spoorwegpersoneel schuilt. Men meldt uit Schoonloo D.) In deze streek heeft nog Bteeds op groole schaal wildroof plaats door de vossen, die er zich veelvuldig ophouden. Reeds zijn dit jaar 10 stuks gevangen en gedood. Ook dassen zijn er menigvuldig, terwijl men voorts nog de afneming van het wild aan stroopers toeschrijft. De Drentsche wildvoorraad, voor eenige jaren zoo beroemd dat te Borger jaarlijks vele jachtliefhebbers uit Den Haag kwamen jagen, dreigt zijn reputatie te zullen verliezen. Sedert 14 Mei bevindt zicli te Veen- huizen een 23-jarige verpleegde, die sedert dien lijd nog niet gesproken heeft en zich voornam gedurende zijn verpleegtijd van één jaar in 't geheel niet te Bpreken. Alle mo gelijke middelen, zelfs het onthouden van een deel der dagelijksche voeding om hem daarvan af te brengenbleken vruchteloos te zijn. Ten aanzien van de gedwongen win kelnering kan de N. R. Ctvan de gemeente Lemsterland het volgende melden. De turf- inakers (niet de baggerlieden) hebben, vol gens stilzwijgende conditie en plaatselijk gebruik, iu hun loon begrepen vrije woning v*.-, m G sar w» ma err K» <-t sra eu brandstof en in den regel weide voor ecu of meer schapen. Dit geschiedt reeds zoo lang als sinds jaren de veenderijen in deze gemeente worden geëxploiteerd. Voor een groot deel ligt de oorsprong hiervan in den tijd, toen er nog belasting op de turf werd geheven en ieder vervener consent met borg tocht moest hebben. liet gebeurde toen dikwijls dat ververiers, die tol den geriugen staud behoorden, verveenden onder consent van een groot vervener, die meestal een win kel had, waarin de werklieden, ook die van den kleinen vervener, hun loon omzetten in eet- en kruidenierswaren, kleedingstoffen, enz. Dwang wordt nochtans door de ver- veners niet uitgeoefend, doch het is eene stilzwijgende conditie en algemeen gebruik, dat, als hij tevens winkelier is, de werklieden hunne waren bij hem koopen. Tijdens den winter wordt echter veel op crediet gekocht, ouder beding vair afbetaling van het in den zomer te verdienen loon. Het verschil in prijs varieert wellicht 5 it 10 pCt., bij andere winkels vergeleken. De winkeliers echter moeten hunne waren op een crediet van 9 a 12 maanden koopen, wegens het crediet dat zij hebben te verleenen, en moeten dan ook hoogeren prijs betalen. De groote palinglrandelaars op Londen stelleu zich in den regel burg voor de pacht van vischwaters eu verstrekken ook wel aak en vischluig aan de visschers, waar tegen over deze zich verbinden, den door hen te vangen paling tegen vooraf bepaalden prijs aan den groothandelaar af te staan. Vis- schersvaartuigen voor de zeevisscherij worden somwijlen aan de visscherliedeu verkocht onder voorwaarde, dat gedurende een zeker getal jaren eene bepaalde huur moet worden betaald, waarna het vaartuig in eigendom aan den huurder overgaat. Hiertegenover staat dan tot zekere hoogte de verplichting, om bij den verhuurder winkelier of kroeg houder waren of sterken drank te koopen. Zondagavond is te Stavoren door eene sleepboot binnengebracht een zonderling vaartuig, Gipsy genaamd, komende van Yarmouth. Het gelijkt sprekend op eene ouderwetsche Hollandsehe trekschuit en her bergt eene Engeische familie, die, naar men zegt, voornemens is een week of zes in Friesland door te brengen. Door tusscheu- komst van den Engelscheu consul te llar- lingen, die zich daartoe tot den haven meester te Stavoren gericht bad, is een risscherman uit laatstgenoemde plaats aan genomen, om als loods en geleider zijne diensten' te bewijzen. Men schrijft aan het D. v. N.: Gisteren vertrok van Winschoten over Rotterdam naar Amerika een vrouw met zeven kinderen van anderhalf tot negen jaar oud. Vier kinderen waren de hare; drie anderen nam zij mede voor reeds vroeger vertrokken vrienden. Voorzichtigheidshalve is op de Weeding dezer laatsten het adres hunner ouders geschilderd. Hopen wij dat de moedige vrouw de verre reis, naar Grand-Rapidsgoed moge volbrengen. Uit het Noorden wordt ons gemeld De smokkelarij van granen wordt tegen woordig door onze oostelijke Daburen op ruim zoo groote schaal gedreven als vroeger die van spiritus door onze smokkelaars. Het moet een feit zijn, dat honderden zakken koren uit Drente en Groningen de grenzen overgaan, zonder dat er een Pfennig Steuer voor betaald wordt; pl. m. 3 gulden per hectoliter wil dan ook wat zeggen. Er zijn kooplieden, die er bepaaldelijk pal aan de grens schuren en bergplaatsen voor bou wen. Wanneer de goederen slechts de grenzen gepasseerd zijn, is alle gevaar voorbij, dus een vrij gemakkelijke manier van smokkelen. Het terrein, dat men uit kiest voor zijn operatiën, is dan ook zoo weinig bebouwd of beplant met geboomte, dat de uitkijk spoedig genoeg kan waarschu wen, als er onraad zegge de kommiezen bespeurd wordt. NR Ct.) Zaterdagmorgen vroeg zijn 1111. KK. HH. de prins en prinses Von Wied met hun kind en gevolg reeds weder van Dom burg vertrokken. Met den mailtreiu, die te 7.16 van Vlissingen vertrok en ditmaal voor de vorstelijke reizigers te Middelburg stopte, werd de reis naar Keulen voortgezet. De militaire oefeningen, waarbij proeven inet wielrijders zullen worden gehouden, zullen plaats hebben van 3 tot 7 September in het Land van Altena tusschen Neusden en Woudrichem, en van 3 tot 12 September in westelijk Noord-Brabant tusschen Wouw en ltoozendaal. Door den Alg. Ned. Wielrijders-Bond is voorgesteld, dat door het rijk voor logies zal worden gezorgd, hetzij door inkwartie ring, hetzij door het verschaffen van veld tenten met loebehooren, en waar zulks niet kan geschieden aan de deelnemers f 1.25 per nacht en per hoofd uit te keeren. Aan hen, die zulks verlangen, zulleu van wegen den «3 WIJ W3E. JSl -VHS hond reiskosten en levensonderhoud worden vergoed. Door liet bestuur is voor elke twee of drie wielrijders een oppasser aangevraagd. Verschillende beste rijders hebben zich be reids aangemeld. Door het bestuur is daar uit reeds eene keuze van zestien personen gedaan, zijnde het benoodigde getal. Duor de beide generaals commandanten die de oefeningen zullen leidenziju voor- loopig 3an de deelnemers de volgende eischen gesteldde wielrijder is geheel eu nl sol daat. Hij moet de grootst mogelijke ge heimhouding in acht nemen ten aanzien van mondeling ontvangen berichten en mag de hem toevertrouwde brieven aan niemand anders dan aan den geadresseerde ter hand stellen, llij moet de constructie van zijn wiel goed kennen en zich vertrouwd hebben gemaakt met het lezen der kaart. Bij het 3de regiment infanterie te Bergen op Zoom worden, onder leiding van den kapitein N. M. La Fontijn, een tweetal honden afgericht voor oorlogsgebruik. Men heeft hiertoe aangekocht een Pommerschen en een herdershond, die reeds goed voldoen. In de kazerne Markiezenhof worden de scliraudere dieren verpleegd door de soldaten, voor wier veiligheid vooral zij iu oorlogstijd zulleu hebben te waken. Bij den winkelier en herbergier J. M. te Echt, heeft een tot hiertoe onbekende dief Zondagavond, door middel van braak, ontvreemd twee gouden ringen, eeue gouden doekspeld, 2 gouden mauehetknoopen en ruim 100 gulden aan Nederlandsch en Pruisiscli geld. De polite heeft een onderzoek ingesteld. PEK TE LEG it A A F. NEW-YORK, 21 Aug. Een aanzienlijk aantal goed gewapende Sioux-Indianen heb ben de grenzen van het gebied dat hun in Dakota is toegewezen, overschreden. Troe pen zijn uitgezonden om hen te vervolgen. WASHINGTON, 21 Aug. Het huis van afgevaardigden heeft de wet tot beperking der immigratie van Chiueezen aangenomen. FRANKFORT, 21 Aug. De heer Crispi is hedenochtend over Bobra, Gothingen en Hanover naar Hamburg vertrokken. Van daar zal Crispi hedenavond naar Friedrichs- ruhe gaan. PETERSBURG, 21 Aug. Volgens een officieel verslag, gedagteekend 16 Augustus, is de oogst van het winterkoren in Euro- peesch Rusland bijna zonder uitzondering bevredigend, of althans middelmatig. De toestand van het zomerkoren is goed. In de gouvernementen Moskou, Smolensko, Kaluga, Pensa, Orel en Nishnynowgrod had den het vlas, de hennep en de erwten te lijden van de kevers, doch deze verdwenen, toen bet weer koeler werd. De schade, in Juli door hagelslag ver oorzaakt, in de gouvernementen Poltawa, Kursk en Kiew, wordt op 3,000,000 roebels geraamd. PETERSBURG, 21 Aug. De Nordische Telegrafen Agentur verklaart op grond van vertrouwbare inlichtingen, dat het gerucht als zou de Russische regeering voornemens ziju te Amsterdam een nieuwe leening van 200,000,000 roebels te sluiten, met alle bijzonderheden, die er bij gemeld worden, ongegrond is. KAAPSTAD 21 Aug. Gisteren is de buitengewone zitting van den volksraad te Bloemfontein geopend. Dit geschiedde door den staatssecretaris, die tot plaatsvervanger van den president werd benoemd. Als can- didaat voor het presidentschap werd de rechter Reitz aangewezen. LEIDEN 21 Augustus. 'sKonings lijfarts dr. Vinkhuyzen, ging heden Z. M. weer op het Loo be zoeken. De gouverneur-generaal van Nederl.- Indië, de heer Pijnacker Hordijk, gaf gisteren in het hotel den Ouden Doelen te 's-Gra- venhage een gastmaal, waarbij aangezeten waren de ministers, de president van de tweede kamer, de secretaris-generaal en de meeste hoofdambtenaren van het departe ment van koloniën. De eerste dronk, door meerderen gevolgd, werd door den gouv.-gen. uitgebracht op Z. M. den koning. Het Nieuwsbl. v. Nederl. verspreidt heden het volgende bulletin: „Men seint ons uit Batavia „Te Kediri zijn staatkundige woelingen ontstaanverscheidene arrestatiën hebben plaats gehad. Er heersebt algemeene pa niek de troepen van Soerabaya patrouil leeren." Uit 's Gravenhage seint men nader om trent dit bericht aan het Ittl. Er bestaat reden om aan te nemeD dat het heden verspreid particulier telegram om- trent Kedirie op dezelfde gebeurtenissen betrekking heeft, waarop het regeerings- telegram van jl. Zaterdag doeide waarin reeds van Kedirie sprake was, terwijl het voorafgaand particulier telegram toen alleen sprak van Solo. De ritmeester-instructeur van hel dépot escadron van het le reg. huzaren te Amersfoort, jhr. A. C. baron Van Asbeck, is thans overleden tengevolge van het door ons vermelde ongeluk. Bij een diner, door den heer burge meester van Amersfoort Vrijdag jl. aan bur gerlijke en militaire autoriteiten en officieren der schutterij aangeboden, heeft de echtge noote van liet hoofd der gemeente aan de Amersfoortsche schutterij toezegging van een vaandel gedaan. Door een onbekende oorzaak zijn onder Apeldoorn ruim 60 HA. heide toebeboo- rende aan de Ugelsche Mark, een prooi der vlammen geworden. Zondagmiddag, toen twee broeders De II. van Amsterdam in de veenderij Riet. wijkeroord, gem. N.-Amstel, bezig waren met vissehen, geraakte de oudste te water en zonk onmiddellijk. De jongste broeder van 14 jaren, sprong hem na om te redden, doch te vergeefs. Op diens geroep werd hij gered, doch van den 17-jarigen jongeling werd het lijk opgehaald. GEMENGDE BERICHTEN De exprestrein van San Sebastiaan naar Madrid is bij Tolosa ontspoord. Eenige reizigers, waaronder de minister van kolo niën, zijn licht gewond. Tien waggons wer den vernield. EXCEUN». Aan de Timet wordt uit Konstantino- pel bericht, dat Moukthar Pacha weder eeue krachtige nota aan de Porte gezonden heeft, aantooDende de ernstige gevolgen, indien Italië Massowah behoudt. Eene Turkscbe ministerieele crisis is ophanden; het ambt van grootvizier is aan Said Pacha en aan Aarifa-Pacha aangeboden, maar beiden hebben geweigerdde laatstgenoemde wegens ge zondheidsredenen, de eerstgenoemde omdat hij meer vrijheid van beweging noodzakelijk acht, welke de Sultan echter niet wil toestaan, Aan de Daily News wordt uit Kon- stantinopel gemeld, dat de drie Duitsche generaals in Tnrkscben dienst hun ontslag hebben genomen wegens niet-betaling van hunne bezoldiging sedert Maart. De Standard meldt uit New-York lat de Engelsch-Amerikaansche betrekkingen weder een ernstig stadium schijnen te zullen intreden, daar de intrekking of verwerping van het visscherij-verdrag ophanden is, Canada wijst eene verlenging van den be- staanden „modus vivendi" stellig af. EDAXIHRIJK. In den jongsten ministerraad ia be sloten de begrooting, zooals die aanvanke- lijk was ingediend, te verminderen met eene som van 6.500.000 fr. Alle departementen van algemeen bestuur deelen in die vermin dering. De grootste bezuiniging is aange bracht, op het budget van openbare werken, namelijk 1.800,000 fr.dan volgen marine, fiuanciënen oorlog met een cijfer van 1.7 02.000, 1.574.900 en 1.122.300 fr. De begrooting van onderwijs wijst eene vermindering aan van 172.750 fr.en die van landbouw 24.000fr. De minister van oorlog De Freycinet, die van zijn inspectiereis te Parijs terugge keerd is, heeft zich met den gouverneur van Lion, tevens bevelhebber van liet lk legercorps, en andere hoofdofficieren ver staan over de spoedige bezetting van da posten welke door de Alpijnsche troepen moeten ingenomen worden. De Parti ouvries zegt, dat Boulangtr in 17 maanden als minister van oorlog 1.300.000 frs. van de geheime fondsen beeft opgemaakt, waarvan 300.000 frs. van de reserve, die hij alleen in geval van oorlog mocht aanspreken, en dat hij nooit reken schap wilde afleggen van de wijze waarop hij dat geld gebruikte. Het blad vraagt of het Boulangistisch comité, dat zooveel geld besteedt voor de verkiezingen van den ge neraal, daarover niet inlichtingen zou kunnen geven. Volgens de Cocarde zijn er 6 millioen Boulangisten ieder zond onlangs 2 frs- aan het comitétotaal 12 millioen, waarvan 3 millioen is uitgegevenrest dus nog 9 millioen. Onder de personen, die wegens bon heldhaftig gedrag tijdens de cholera-epidoniu van 1886 zich verdienstelijk gemaakt hebben

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2