NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ADVERTENTIE!!: A B Q ïi E Ifl E f! T BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Onschuldig Veroordeeld. Ileze Courant verschijnt dagelijks, behalve up Zou- en Feestdagen. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: ScheejHuakerssteeg 6. Woensdag 22 Augustus 1888, - W 198. 202. jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Voor Leidenper 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per 3 timmer 10 Cent. LËIDES, 21 Augustus. Zooals we reeds gemeld hebben vierde heden de zeer-eerw. heer J. Bots, pastoor der parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart, alhier den dag waarop hij vóór 25 jaren zijne herderlijke bediening in die parochie aanvaardde, na 8 jaren pastoor te zijn ge weest der St. Jacobuskerk te Vlissingen. Geheel de parochie had ter teeken van deelneming in het feest de vlag uitgesto ken. In den ochtend verscheen te 9 uur ongeveer de beminde jubilaris, omringd en voorafgegaan van tal van priesters, voor het meerendeel vroeger kapelaans in deze parochie, voor het altaar. Terstond weid door het zangkoor, samengesteld uit onge veer 60 zangers, begeleid door 2 orgels, het plechtige Veni Creator van Verhulst aaogeheven, waarna de jubilaris de H. Mis opdroeg, geassisteerd door drie eerw. heeren, allen neven van den pastoor. Intusschen zongen de zangers de groote plechtige Mis van mr. flenri Viotta. Na het Evangelie beklom de zeer-eerw. heer C. Scheiberlingpastoor te Vogelen zang, vroeger kapelaan bij den jubilaris, het preekgestoelte en hield eene indrukwek kende sierlijke rede, waarin hij den jubila ris schetste als mensch en als priester. Vooral ddarom was het spreker een genoe gen hier als redenaar op te treden, omdat hij kapelaan van deze parochie was toen de zeer-eerw. heer Bots als pastoor daarbij op trad. Spreker wees er op wat deze priester in de 25 jaren van zijn hier ziju voor zijne parochie en voor de kerk gedaan heeft en sprak den wensch uit dat hij nog jaren gespaard zal mogen worden tot zegen van beide. Daarna werd de H. Mis verder voortge zet door de heeren zangers met den aanhef van het Credo, waarna als Offertorium ge zongen werd het Ave Maria, eene compo sitie van den heer H. J. Withake. Aan het einde van de Mis werd de Be nedictie van mr. Viotta gezongen en als nazang bij het verlaten der kerk het Hal leluja van Handel. Het inwendige van het kerkgebouw was voor de feestviering heerlijk versierd met groen en bloemen, kwistig aangebracht door den heer J. D. Speet en tal van schilden met de overige decoratie bezorgd door den heer P. J. Niesteu, beiden alhier. Tal van kostbare geschenken werden den jubilaris vereerd, waaronder wel het eerst mogen worden genoemd een bizonder kost bare Kruisweg, een stel cassuifels en drie mooie kerkkronen. De twee eerstgenoemde geschenken wer den den jubilaris vereerd door parochianen en leden van de congregatie. Eene feest commissie had zich geconstitueerdbestaande nit de heeren M. J. Markx, T'. Stijnman J. M. P. De Graaf, N. Stadhouder en de heeren kapelaans. Te voren waren reeds onderscheidene ge schenken vereerd door corporatiën en com- missiën van liefdadige instellingen. Hedenavond zal tot sluiting van den feestdag een plechtig Lof worden gehouden, waarbij het Te Deum van Verhulst zal worden gezongen. Naar we vernemen zal de versiering van het kerkgebouw gedurende de geheele week in haar geheel blijven. Dat geheel maakt een machtigen indruk. Door den jubilaris is voor eene extra- bedeeling voor de R. K. armen gezorgd ter wijl den kinderen van de R. K. scholen op morgen een aangename dag word bereid. Naar we vernemen zullen ze een tochlje naar Katwijk maken. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Juni blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 144 kinderen, waaronder 6 levenloos aangegeven, overleden 81 personen, en wel beneden 1 jaar 28, 15 jaren 4, 514 jaren 1420 jaren 2, 2050 jaren 16, 5065 jaren 3, 6580 jaren 17, boven 80 jaren 5, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 12, klierziekte, rhachitissyphilis 2absc. ulc. gangr. pyaem. liaem. kanker 3waterzucht scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts pokkenrood vonk mazelen huidziekten stui pen, trismus, epilepsie apoplexie 2, hersenziekten, krankzinnigheid 8rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring bloedspuwing 7croup kinkhoest acute ziekten der ademhalingsorganen 4, chron. ziekten der ademhalingsorganen 6 hart- en vaatziektenrheumat. arthrit. 3 organ, hartgebreken, aneurysma 2, angina diphtherina diarrhoea, dysenterie 7, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 6, ehion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 4, ziekten d. organa urogenitalia 4, ziekten van het kraambed gewelddadige dood verdrinken 1 onbekende oorzaak, plotseling 3. Bij de op 20 dezer te Utrecht ge houden akte-examens is o. a. voor Fransch (1. o.) geslaagd mejufvrouw N. L. F. Darlang, alhier. Dezen ochtend kwam de schroefboot de Phoenix met een Haagsch gezelschap, eene banier met zich voerende met het op schrift „Door Vriendschap Verbonden", den Vliet binnenstoomen om daarna vastgemeerd te worden aan den Nieuwen Rijn, waar het gezelschap en de aan boord zijnde muzikan ten het vaartuig verlieten om de merkwaar digheden van de stad te bezichtigen. Het plan was over Gouwsluis naar Rotterdam en van daar naar Den Haag terug te varen. Wellicht zal bet minder gunstige .weder de tochtgenooten van plan hebben doen veran deren. 1IUZIEK, LETTERED E!t KUNST. De „Festspiele" te Bayreuth ziju eer gisterenavond geëindigd. Er hadden 9 op voeringen van „Parsifal", 8 van „DieMeis- tersinger" plaats. Het publiek was talrijker dan ooit te voren. Dé kosten bedroegen 340.000 Mk., waarvan 80.000 Mk. voor de nieuwe electrische verlichting. OFFICIEELE BERICHTEN. Door Z. M. is aan den heer Hendrik Nicolaas Roepius van Zevenhuizen, oud-con sul te Rotterdam, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der militaire orde van Jezus Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is de heer Thomas Browne erkend en toegelaten als consul der Veree- nigde Staten van Amerika te Paramaribo. Door Z. M. is mr. S. Vissering, voor malig minister van financiën, oud-hoogleeraar, benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen der diplomatieke examens. De heer Adolf Rodde, benoemd tot consul te Pernau, is iu die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bijdeNederlandsche bank. f23,366,639,956 en bij de betaalmeesters 2,056,684,92 Te zamenf25,423,324,876 Het bericht van het Fad.als zou een wetsontwerp tot regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen reeds bij deu raad van state aanhangig zijn, is, volgens de Avondpoet, minstens voorbarig. Wel schijnt een ontwerp in bewerking te wezen, gelijk reeds vroeger gemeld werd, bijna geheel overeenkomstig de voorstellen der enquête commissie, maar dit is nog niet bij den raad van state ingekomen. Op de vraag naar nadere berichten omtrent den toestand in Solo en Sragen (het laatste genoemd naar aanleiding van een door particuliere dagbladen medegedeeld telegram), is door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië bij telegram van 20 dezer aan den minister van koloniën geantwoord: Toestand Sragen en Solo rustig. Na ar restatie van ettelijke verdachten niets ge beurd." Uit 's-Gravenhage wordt aan het TUI. geschreven Onder het personeel der onder secretarissen van Z. M. den koning, bestaande uit de heeren Trossarello, Nieuwenhuijzen en jhr. Hnydecoper, heeft deier dagen eene verandering plaats gehad. Z. M. heeft nl. den heer Nieuwenhuijzen op diens verzoek eervol ontslag verleend en jhr. Huydecoper tot particulier-secretaris benoemd, terwijl de heer Trossarello tijdelijk is werkzaam gesteld ter thesaurie des koning9. Zondagmorgen te 9 uren is er met een kogel geschoten in de woning van den bewaarder v. d. W. bij de cellulaire gevan genis te 's Hage, die door de glasruiten FEUILLETON. VRIJ VERTAALD UIT HET ENGELSCH, w. w. s. 64). «Dat was de eenige oorzaak van mijn lijdelijke ongesteldheid. Het spijt me, Ulia, dat zulk een onbeduidend voorval 1 misschien een slapeloozen nacht heeft bezorgd." Merkbaar verlicht antwoordde Lilia: „Hoe kant gij dat toeval onbeduidend noemen? Mijnheer Moultrie vreesde voor een slagader- b'euk en die arme miss Grey moet ook 'reeselijk geschrokken zijn, want zooals de bediende zegt, was zij op eens ver dwenen." vfin wie is die arme miss Grey?" vroeg de heer Fortes glimlachend. Haar groote oogen nog grooter makend 'ntwoordde zijne dochter: „Hebt gij haar den niet gezien? Zij kwam juist de trappen •'i toen gij die flauwte kreegt. Een heel mooi meisje in het zwart gekleed en met een pakje in de hand." Hij keek zijn dochter rustig aan en zonder te blikken of te blozenzei hij „Ik heb niemand gezien. Ik lag zeker al in zwijm, toen zij naar beneden kwam." „Nu, dit verklaart uwe blindheidging Lilia een beetje ondeugend lachend voort. „Miss Grey is een werkster uit het Fran- sche modemagazijnwaar mijne toiletten gemaakt worden. Dat herinnert medat ik u iets bizonders te zeggen heb. Een ver zoek, dat ge mij niet moogt afslaan. Maar laat mij eerst om het ontbijt bellen." Beide namen plaats aan de keurig ge dekte tafel en een bediende hracbt het ontbijt binnen. Chocolade, een koud wild gebraad en geroosterd brood. Op een teeken van den rechter verliet de bediende het vertrek. Gerald Fortes zag zijn dochtertje aan en vroeg: „Nu, kind, wat gaat er weder om in dat dwaze kopje? Heeft mijn vriend uit het ZuideD, Danton Moultrie, u wat onzin voorgepraat „Mijnheer Moultrie? O neen!" zei Lilia met een lichten blos. Met iets plagends in zijn toon ging papa voort: „Reeds een maand geleden kwam Danton Moultrie naar het Noorden om zijne kennismaking met mij te hernieuwen en onze stad schijnt hem zoo aan te staan dat ik geloof dat hij wel gaarne hier zou willen blijven. Hij heeft mij verteld, dat hij kortelings zware verliezen geleden heeft in het Zuiden en hoewel hij hier op tamelijk grooten voet in een der eerste hotels leeft, veronderstel ik toch, dat hij niet bizonder gezegend is met aardsche goederen. Er i« hem hier eene betrekking aangeboden en het schijDt dat hij wel geneigd is die aan te nemen." Miss Fortes goot zich nit een prachtig geciseleerd zilveren melkkan een weinig room in haar kopje. Hare anders zoo bleeke wangen gloeidenterwijl zij zich voorover boog en met gemaakte kalmte gaf zij ten antwoord: „Het doet mij genoegen dat hij denkelijk hier blijft, want hij is er juist de man naar, om een plaats aan den disch behoorlijk in te nemen, of om in de opera den tooneel- kijker vast te houden. Maar ik dacht op het oogenblik aan iets anders papa. Ik wilde u over miss Grey sprekenen de gunst waarom ik u te verzoeken had, betreft haar." De valkenoogen van Gerald Fortes richtten zich vragend naar zijn dochter. Hem eenigszins verwonderd aanziende bij dien blik, zei ze: „Maar, papa, *t is niets, 't beteekent ten minste niet zooveel." „Ik geloof dat het genoegen u bij mij te hebben, mij den eetlust beneemt. Nu, wat verlangt gij met betrekking tot die miss Grey?" „Om te beginnen met het begin: dik wijls gevoel ik mij zeer eenzaam. Ik heb wel is waar vele vriendinnen, maar nie mand, die mij bizonder na aan het hart ligt, die mij kan bezighouden. Wat tante Maitland aangaat, die is niet veel beter als een ledepop. Ik ben dikwijls ziek, en gij weet het zelf wel, neerslachtig; nu zou ik gaarne iemand bij me willen hebben, die mij aangenaam wist bezig te honden, en die altijd bij me bleef. Gij zijt erg gebonden en kunt u natuurlijk ook niet bezig houden met zulk een dom wezentje als ik^ben. Nu moest ge mij die miss Grey tot gezelschapsjuffrouw geven." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1