vrijen Congostaat en verklaarde, dat in de Congolanden, die koning Leopold wil be schaven, de slavenhandel op de meest erger lijke en wreedaardige wijze gedreven wordt. Er zijn inschrijvingen geopend oin het plan van den kardinaal te verwezenlijken. De kosten worden op 1.0U0.000 francs geschat. e ar *5 l. si u. De vrienden van Parnell vormen een verdedigingsfonds. Reeds zijn verscheidene duizend pond sterling toegezegd. Omtrent de Engelsche sloot, die thans groote oefeningen maakt, schrijft een zee officier aan de Morning Post, dat, na zeven maanden voorbereiding in 't geheim, 21 pantserschepen en 19 kruisers gereed waren om twee dagen na ontvangen bevel zee te kiezen. ^Wat was nu bij het vertrek dezer schepen aan personeel en materieel over voor de verdediging des lands en om even- tueele verliezen aan te vullen? In de dokken drie eerste klasse oorlogschepen en vier eerste klasse kruisers, die als hun kanonnen aan boord zijn, in drie zes maanden kunnen worden gereed gemaakt,- maar er zijn geen officieren en geoefende manschappen om ze te bemannen. Te Devonport (Engeland) zijn 40 ge vallen van diphtheritis voorgekomen. Reeds zijn 6 personen overleden. VolgeDS een telegram aan de Times uit Suakim worden de berichten omtrent den u blanken pacha" bevestigd. De inlan ders noemen hemAboedigen, hetgeen be- teekent: baarden vader. Het wordt steeds waarschijnlijker dat hier Stanley bedoeld wordt. Ook wordt het bevestigd dat Luptou-pacha gestorven is aan de tering. Hij werd naar Mahomedaauschen eeredienst begraven. De moeilijkheden vau den Mahdi nemen toe. Behalve dat er vele opstandelingen tegen hem zijn, baart de koning van Abys- sinie hem zorg. Laatstgenoemde rukt tegen hem op en zweert dat Khartoem vallen zal. fAAXKRIJ H. Donderdag is er te Parijs oen minis terraad gehouden, waarin de minister-preident Floquet zijne ambtgenooten heeft onderhouden over den toestand door de werkstaking in het leven geroepen, benevens over de aan staande wetgevende verkiezingen. Vervolgens heeft de raad zich bezig gehouden met het budget en de door de verschillende minis ters ingewilligde bezuinigingen, welke te zamen 6 J inillioen frs bedragen. De minister van financiën, de heer Peytral, is echter nog niet tevreden en heeft op nog nadere bezuiuigingen aangedrongen. Woensdag werden bij de botsingen, die tusschen de werkstakers en de politie te St. Ouen en St. Denis plaats hadden, zestig personen gearresteerd, waarvan er echter slechts achttien in arrest gehouden werden. Dien morgen vond te St. Ouen weder eene sterk bezochte vergadering der werkstakers plaats, waarin heftige redevoeringen werden gehouden en in het bijzonder de minister president Eloquet scherp werd aangevallen, terwijl de voorzitter Boulé, zooals gewoonlijk de grevisten heeft aangespoord tot volhar ding, en hun voorgespiegeld heeft, dat hij 's avonds 10,000 frs zou ontvangen tot ondersteuning der beweging, welke verze kering, zooals te begrijpen valt, met de kreten van leve de grève! begroet werd. De politie had uitgebreide voorzorgsmaat regelen geuomen en eene afdeeling vau 60 man der bereden republikeinsche garde be waakte de avenue van St. Ouen. Over het algemeen is de toestand in de omgeving van Parijs weinig veranderd. Troepen en politie-agenten bewaken voort durend de bouwplaatsen waar nog gewerkt wordt. De berichten omtrent de tentoon- slelliugswerken luiden heden minder goed. Op de esplanade des Invalides ligt de arbeid gaandeweg stil, op den Quai d' Orsay zijn nog slechts weinig werklieden bezig en ook op bet Champ de Mars is hun aantal ver minderd. De Parijsche garde te voet be waakt de beide laatstgenoemde punlen. Volgens een gerucht, willen de werkstakers zich naar het Marsveld begeven en als de werklieden het terrein verlaten, hen over halen hun voorbeeld te volgen. De Bonapartisten te Parijs hebben als gewoonlijk den 15en Aug. met een feest maal herdacht. Ruim 1500 personen namen daaraan deel. Er werd gedronken op Victor Napoleon, „den keizer van morgen;" op de keizerin Eugenie, „de door alle Eranschen geëerde en beminde souvereine;" op het centraal comité onder generaal Du Barail, op Cassagnac enz. De vroegere prefect Haus- inann hield een rede en men zond een adres aan Victor Napoleon. In eene talrijk bezochte vergadering van werkstakers te Parijs is aangekondigd, dat het comité niet langer bij machte is om de werkstakers geldelijk te oudersteunen. es - are ia K ca gas «A «r: Dienvolgens hebben velen besloten den arbeid te hervatten. Volgens (Ie République Franqaite werd lioulanger te Amiens uitgefloten en zijn rij tuig met meel bestrooid. Te Doullens riep men, toen hij voor het raam van het hotel verscheen, A bis lecabolin (ile comediant) 1" Te Abbeville werd de generaal eveneens met gefluit begroethet kwam tot vechtpartijen lusschen de Boulangisten en het volk. Volgens een bericht van den Gauloit zal het huwelijk vau den prins vau Batten- berg met prinses Vietora, de zuster van keizer Wilhelm, toch doorgaan. Reeds inoet de prins een uituoodiging hebben ontvan - gen om aan liet Engelsche hof te verschijnen, waar de verloving in de volgende maand zal gevierd worden. Koningin Marglierila toont een on vermoeide bergenbeklimster te zijn. Van Pré-Saint Didier verneemt men dat II. M. dagelijks uitstapjes in de Alpen doet en dan hoogten beklimt, welke door de stoutmoe digste gidsen als zeer moeielijk verklaard worden. Zoo bijvoorbeeld de streek van de „Tête de Grainmont en la Tête de l'Arp" naar de Victoriafontijn. Le Temp» ontvangt het volgend tele gram uit Londen Het is onjuist, wat de Italiaansche tele grafische agentschappen beweren, dat En geland aan Italië akte gegeven heeft van de afschaffing der capitulatiën te Massowah. De Engelsche regeering heeft er zich toe bepaald den heer Crispi mede te deelen dat zij zijne twee nota 's over de quaestie ont vangen heeft. ITA LIK. De president-minister heeft officieel aan den senaat medegedeeld dat het huwe lijk van den hertog van Aosta met de prin ses Laetitia den llen September voltrokken zal worden. Het bericht werd terstond aan den president van den senaat getelegrafeerd en per circulaire ter keunis van de senato ren gebracht. De dames van Turiju zullen aan de prin ses een prachligen draagstoel aanbieden. Bij den draagstoel worden nog andere geschen ken gevoegd. Zoo zal in den stoel een zeer fijn bewerkte waaier van Venetiaansche kant met een houder van antiek ivoor gelegd worden daarnaast een rijk versierde pastilledoos met briljanten en kostbare paarlen bezet; een voetenzak in den stijl van den draagstoel ec een soort beursje, dat onder het eerste kei zerrijk ridicule genaamd was. Deze voorwerpen, welke onontbeerlijk waren aan de groote dames der vorige eeuw, zullen het geschenk volkomen maken. De draagstoel en toebehooren zullen in het openhaar tentoongesteld worden, voor zij der prinses worden aangeboden. DUITgCHJLAN». De keizer is bij de onthulling van het standbeeld van prins Friedrich Car! le Frankfort a/d Oder door geene andere leden van zijn huis vergezeld geweest dan door prius Friedrich Leopold, den eenigeu zoon van den véór drie jaren overleden veldmaar schalk, wiens ongemeene veldheerstalenten in den oorlog van 1870 zoo schitterend aan den dag gekomen waren. De stad was prachtig versierd en de keizer werd met groote geestdrift door de samengestroomde bevolking ontvangen. Voor eene offieieele ontvangst aan het station had de keizer bedankt. De plechtigheid begon met een koorgezang, waarna de garnizoenspredikant eene rede hield, gevolgd door 's keizers bevel om het omhulsel van het standbeeld te laten vallen. Het stelt den prins voor te voet in de uniform zijner Zietensohe huzaren, den veldmaarschalksstaf in de uitgestrekte rech terhand. Op het granieten voetstuk vindt men de opdracht van het 3de legerkorps, dat dit standbeeld voor zijn voormaligen aanvoerder heeft opgericht, en de voornaam ste veldslagen, die de overledene bijwoonde. Daaronder behoort de slag bij Vionville (16 Augustus 1870) die het begin was vac de bloedige veldslagen om Metz, dat zich ten slotte aan prins Friedrich Carl moest overgeven. De jaardag van dien slag, waarin het 3de legercorps zich onder 's Prinsen aanvoering zoo bijzonder onderscheidde, was dan ook voor de onthulling van het stand beeld gekozen. Nadat de burgemeester van Frankfort het gedenkteeken in naam van de stad aanvaard had, besloot het koraal „Nun dauket alle Gott" de plechtigheid en nam de keizer het standbeeld nader in oogen- schouw. De Berlijnsche beeldhouwer Unger die het ontworpen had mocht van Z. M. zoowel als van prins Friedrich Leopold de verzekering vernemen, dat zijn kunstwerk uitnemend geslaagd was. Na het den keizer op het raadhuis aan geboden dejeuner keerde Z. M. onmiddellijk naar Potsdam terug. «t j mm. sr- In de toespraak, welke keizer Wilhelm eergisteren te Frankfort hield zeide de keizer le:i slotte: Een zaak moet ik er nog bijvoe gen, inijne heeren wij kennen elkaar te goed en daarom wil ik hier mijn vader verdedi gen tegen de schandelijke verdachtmaking, dat hij iets zou hebben willen opofferen van hetgeen wij in de groote jaren hebben ver worven." De keizer bracht gisteren een bezoek bij veldmaarschalk Moltke, die naar Berlijn was gekomen om den keizer dank te zeggen voor zijne benoeming tol president der com missie voor de landsverdediging. De bijeenkomst tusschen den Italiaan- sclien minister Crispi en prins Von Bismarck zal niet te Kissingen, maar te Friedrichsruhe plaats vinden. Keizerin Victoria Augusta zal keizer Wil helm op zijn reis naar Weenen vergezellen. Keizerin Frederik zal in September naar Engeland vertrekken. De toespraak, welke keizer Wilhelm bij de onthulling vau het standbeeld van prins Frederik Karei te Frankfort hield en die eerst eenige ongerustheid veroorzaakte, wordt te Berlijn nu als werkelijk vredelievend be schouwd, Hbl.) De keizerin van Oostenrijk wordt heden te Bayreuth verwacht. Zij heeft 20 kamers besteld. KIJ8LAN9. -De twee zonen van den Khedive zijn te Petersburg aangekomen. Prins Dondoukoff Korsakoff gouver neur-generaal van den Caucasus, is van plan zijn ontslag te nemen na het bezoek van den keizer in September. Men denkt dat de gouverneur-generaal van Odessa, generaal Rupp, hem zal opvolgen. Dertig Russische veroordeelden, die op weg waren naar Siberië, hebben onlangs bij Tasjkent beproefd in den nacht te ont vluchten. Spoedig echter werden zij door de met hunne bewakiug belaste soldaten achterhaald en nu ontstond er een woedend gevecht, waarin 11 gevangenen het leven verloren; 6 wisten te ontkomen; de overi gen bleven min of meer gekwetst in handen van de soldaten. H F M E N I E. Dat de Roumaansche roovers nog niet geheel uitgestorven zijn ondervonden een paar weken geleden 13 boerendie's avonds laat te paard huiswaarts keerden en door 20 kerels overvallen, mishandeld en uitgeplun derd werden. Zeven der aangevallenen waren zwaar gekwetst, zoodat drie hunner den vol genden dag in het hospitaal van Bucharest overleden. De justitie meent de dader9 op het spoor te zijn. servië. Men verzekert, dat koning Milan aan den eisch der koningin, om in persoon voor het Consistorie te Belgrado te verschijnen, zal toegeven. Volgens de Pall Mall is er geen sprake van een verzoening tusschen den koning en de koningin. Deze vertrok uit Den Haag alleen, omdat zij het te Scheveningen te kond vond om zeebaden te nemen, die haar waren aanbevolen en waarvoor zij naar Hol land was gegaan. OOST-IN DIE. Batavia, 16 Juli. Onlusten in Bantam. De algemeene secretarie meldt dd. 14 Juli. „Volgens nader bericht uit Bantam is thans zekerheid verkregen, dat de boormees ter J. Grondhoul en zijn echtgenoote C. Weijermaus den 9n dezer, op weg van Tjile- gon naar Mantjak, op Ij paal afstand van Tjilegon, zijn vermoord." Aan berichten in de Javabode is verder bet volgende ontleend Zaterdagsochtends te 5 uren vertrok van Tjilegon de eerste sectie der 4e comp., 15 man van de 2e comp. en 9 man cavalerie onder den Ie luit. Von Winning en den asp.-contr. Van Riusum ten e'nde eeDige op standelingen op te vatten en de familie Grondhout te zoeken, die naar Gardoe Koe- 8ambie gevlucht zou ziju. Eerst werden opgevat de hadjies Makje en Said, die zich dadelijk overgaveo; een hunner had een nog met bloed bevlekte, klewang. Hadjie Wasid hoopte men te vinden in het huis van zijn broeder, een der grootste medeplichtigen, hadjie Kasiman. Dit was echter verlaten. Het zeer versterkte, op zich zelf staande hnis van den beruchten muiter werd verbrand. Te Gardoe Koesamber wist niemand inlich tingen te geven. Te Tegal Wanggie gaven de hadjies Noerachmin en Lisa zich zonder tegenstand over. Toen ging men naar het huis van den assistent-wedono van Merak, dat de sporen droegen van ontzettende plun dering. Het lijk van den assistent wedono werd in een kali bij Tjilegon gevonden. Vandsu ging om 10 uur de le comp., onder kapt, Hojel uit om te zoekeu naar Hadjie Iskak en zijn vrouw, moordenaars van den ass.-ra, en zijn echtgenoote. Hun hui9 was ledig, maar stevig gebarricadeerd. Intusscheu wet- den 16 muitelingen gevat, onder welke twee als uiede-moordenaars werden aangewezen, Verder waren des ochtends nog 25 andere hadjies, benevens Alivian en zijn echtgenoote opgepakt. Een andere colonne, onder luit, Karstens en De Visser ging op weg on hadjie Oesman, een der voornaamste aan- voerders, op te zoekei) wat niet gelokte, Een derde colonne onder kapt. De Brauw, die mede uitging om de familie Grondhoul te zoeken, kwam mede tot geen resultaat. Zondag 15 Juli werd aan de Javaboit geseind „De commandant van de „Poi.tianak" heeft het gerucht vernomen, dat de verspreide benden opstandelingen zich in de nabijheid van Anjer bevinden. De inlandsche hoofden hebben het verzoek gedaan aan boord vau het oorlogsschip opgenomen te worden. De resident en de majoor zijn daarop om tien uur met tien man cavalerie naar Anjer ge gaan, ter geruststelling der bevolking en ooi om de aflossing voor te bereiden van de marine door een detachement militairen. Zoo even kwam hier de mantrie van de vaccine terug met een bediende van den heer Grond- hout. De lijken dier familie zijn gevonden zuidelijk van de Gardoe Koesambie Boejoed, vijf paal van Tjilegon, verborgen in de alang-alang. Die mantrie ontmoette Grond- hout en vrouw Maandagochtend iD de dessa Tjiwadoek en sloot zich bij hen aan, waamt men gezamenlijk naar Mantjak ging. In den middag omstreeks 12 uren moeten de heer Grondhout en echtgenoote toen bij Bagendoeng vermoord zijn. Te Anjer is alles rustig. De resident it gisteren met den kommandant der troepen en geëscorteerd door cavalerie, hier geweest en heeft verzekerd dat de rust niet verstoord zal worden. Panghoeloe Moesa werd, eb verdacht van den muiters tot spion te dienen, door den resident naar Tjilegon meegenomen. Heden worden soldaten verwacht voor Anjet- lor en Anjer-kidoel. De ingezetenen hebben hun woningen weer betrokken. De „Pon- tianak" gaat morgen naar Batavia terug. AFRIKA. De Transvaalsche volksraad heeft dt eerste 18 artikelen goedgekeurd van e:n ontwerp contract tusschen de Zuid-Afrikaan- sehe republiek en de Nederlandsche Zuid- Afrikaansche spoorwegmaatschappij betref fende den aanleg van tramlijnen. In den loop der discussie heeft president Krüger, in antwoord op eenige hatelijkheden van den afgevaardigde Taljaard over hel bevoorrechten van genoemde maatschappij, eene verklaring afgelegd, die voor Neder land van groot belang is. De tegenkanting tegen het contract, zeide Kruger, is voornamelijk het gevolg van zekeren haat tegen Hollanders. Daaroz wilde hij er op wijzen, hoe de Hollanden de Transvaal in tijd van nood met geld geholpen hebben, en daarom ook hoopte hij, dat men niet ondankbaar zou zijn tegen dit natie. Hij was van plan geweest, alle natiën, Hollanders, Franschen, Duitschers, enz., allen een zeker belang in dezen staat te geven. Hij had ook in deze tramwegzaak de Duit schers een belang willen gevenmaar dt voorwaarden van de Hollandsche contrac tanten waren zooveel voordeeliger dat dn moesten aanbevolen woiden, ook door hei. Daarom, zoo besloot hij, laten wij niet on dankbaar zijn, maar in billijkheid handelen zooals het behoort. Laat de zaak op dt voordeeligste wijze behandeld worden, al ééne natie dan ook alles krijgen, ffj moeten toch wel bedenken, dat het juist dt Hollanders zijn, die ons altijd bijgestaan hebben. Of men het nu weten wiide ol niet, het is zoo en het blijft zoo. De heer Taljaard maakte daarop veront schuldigingen, wegens hetgeen hij gezegd had. Men verwacht daling in de diamant- prijzen, wegens de ruime vondsten in d' Kaap, de Transvaal en den Ora n j e-V rij staat te Lorenzo Marquez zouden diamanten zijn aangevoerd, afkomstig nit de Lebombo-berges- Bij te groote productie zouden ten slotte de productiekosten niet meer worden gedekt. Door bedevaartgangers, die van Sokoto, in West-Afrika, te Soeakim (via Bongo in Bahr-el-Gazal) zijn aangekomen, wordt de aankomst van een groot aaotal blanken u de provincie Bongo gemeld. De bedevaart gangers verlieten Bongo in Februari, «sj1 zij vier dageD hadden gekampeerd me' blanken, die met Remington-geweren *"el gewapend. ARERI&A. Volgens de Vera-York World beeft de luitenant ter zee Shufeldt stappen

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2