BUITENLANDSCHE BERICHTEN. gekeerd. Bij aankomst van de vorstelijke familie op het perron werd door mevr. de gravin Van Limburg Slirum een prachtige ruiker van rozen aan de prinses aangeboden, die dezen dankbaar aannam. Een breede kring van autoriteiten en leden der hofhouding, zoomede velen die tijdens 's prinsen verblijf zijne gasten waren geweest, stond op het perron geschaard. O. a. werden opgemerkt de Duitsche gezant en zijn legatiesecretaris, de commissaris des konings in Zuid-Holland, de burgemeester der residentie, de burge meester van Amsterdam, de president van de Sophiastichting, de beer baron Van Tuyil, de predikant der Duitsche gemeente, generaal Klerck, de kolonels der huzaren en van het reg. gren. en jagers, de president van het comité der kunstnijverheidstentoon- stelling, de heeren Lintz, administrateurs van de goederen van den prins en de prinses, baron d'Yvoy van Mijdrecht, administrateur drr groothertogin van Saksen, generaal Ver- spijck, admiraal Van de Capelleu, de oud- inmisteis Wintgens en VVeitzel en vele leden der hofhouding. Van ieder nam de prins roet eenige hartelijke woorden en een hand druk afscheid, terwijl ook de prinses zich met velen aanwezigen, o. a. vrij langdurig roet den burgemeester der hoofdstad onderhield. Uet publiek, dat bij het vertrek tegen woordig was, was zeer talrijk. Als een bewijs dat de malaise", waar over tegenwoordig zoo algemeen wordt ge klaagd, althans te 's Gravenliage, als „eene soort van legende'' moet worden beschouwd voert de schrijver der „llaagsche Brieven" in de Zaanlandsche Courant het volgende aan „Onze Rijnspoorstoomtram zegt hij vervoerde Zondag 17.550 personen van en naar Scheveningen j de Hollandsche stoom tram en de paardentram vervoerde er te zameti minstens evenveel; op onze nationale tentoonstelling in den Koekamp waren be halve de habitués (inschrijvers, inzenders enz.) ruim 4000 bezoekers; in bet Kurhaus te Scheveningen waren gisteren avond circa 6000 menschen, waaronder ruim 2000 met dagkaarten van f 0,75 in de „Seinpost" was het stampvol; bij Zeerust en Uauch, in de Galerie en bij Alteburg zaten houderden bezoekers; de Clingendaal wedrennen werden Donderdag en Vrijdag drukker dan ooit te voren bezocht en de wielerwedstrijd te Sche veningen lokte Zaterdag en Zondag duizenden toeschouwers; in de tent in het bosch bleef bij de Zondag-matinee geene plaats onbezet in onzen Dierentuin was het Zondag en lieden tamelijk druk; honderden liefhebbers togen naar het nieuwe zeebad Loosduineu alle stationeerende rijtaigen waren gisteren tot den laten a-oud in beslag genomen. „En dat alles de „malaise" teu spijt. Onze winkeliers klagen steen en beeu, maar de nieuwe zaken verrijzen als paddestoelen uit den grond; de luxe wordt van jaar tot jaar grooter; men is op dit oogenblik bezig op onze Groenmarkt een monumentaal manu- facturenmagazijn te bouwen, met. eeue put van gekleurd marmer en een hardsteeuen en zandsteenen gevel als voor een vorstelijk paleisin het Noordeinde breekt men een paar kapitale perceelen of om er eene reus achtige goudsmidsaffaire te stichten. Er is ernstig sprake van eene nieuw op te richten „vereeniging tot verfraaiing van Den Haag." „Alles ondanks de groote „malaise". Men bereidt een groot feest voor op den aanstaanden Prinsesjesdag en de inschrij vingen vloeien er mild voor, al hebben de Hagenaars ook heelwat offers gebracht voor bet waarborgfonds der tentoonstelling. Straks wordt ook de groote landbouw-expositie geopend in de Maliebaan, die reeds geheel omheind is; dal zal een enorm mooi ding worden, waarbij ook heelwat geld onder de menschen kan kouien. „Zoo zullen we door al het pleizier maken uit de „malaise" moeten komen." Omtrent de vrouw uit het Konings hofje te 's Hage, nopens wie het gerucht gaat dat haar stiefdochtertje zou overleden zijn tengevolge van geweld, door haar op het kind gepleegd, valt nog mede te deelen dat het verhoor door de politie er niet toe heeft geleid, haar in hechtenis te houden. Tot tweemalen toe is zij eergisteren onder politiegelcidde (om haar te beschermen tegen mogelijke mishandeling van de haar zeer vijandig gezinde bewoners van het hofje) naar het politiebureel aan de Groenmarkt gebracht en tegenover verschillende getuigen gesteld. Zij blijft echter ten stelligste ontken nen, de hand te hebben gehad in den plot selinge!) dood van het meisje. Tegen 9 uren eergisterenavond is zij weder huiswaarts gekeerd. Van den uitslag der lijkschouwing in het academisch ziekenhuis te Leiden is met zekerheid nog niets te melden. De opbrengst der perronkaartjes van 2J cent, die men verplicht is aan het station ia..* jfcu ol cc «sa «ra k joeg van den Hollandschen Spoorweg te 's llage te nemen, als men op liet peiron wil komen zonder op reis te gaan, is uitsluitend be stemd tot st ij ving van het weduwenfonds der ondergeschikte ambtenaren. De commandant en verdere officieten van de dienstdoende schutterij te Schiedam hebben zich als commissie samengesteld tot feestelijke viering van den aanstaanden ver jaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina. Omtrent de plannen voor die feestviering is officieel nog niets bekend. Eergisteravond oustond er in eene accrobatentcnt op het kermisterrein te Rot terdam eene paniek die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Tijdens eene voorstelling in die tent bemerkte men eenige brandlucht en kwam er van onder eene bauk op den tweeden rang eensklaps rook te voorschijnt Dadelijk klonk het geroep van „brand"! en ontstond er eene niet geringe opwinding, waarbij natuurlijk iedereen zich haastte om uit de teut te karnen. Het is licht te be grijpen welk eeue beweging dit onder de talrijke menigte kenuisgangers in dien om trek teweeggebracht. Te midden van het gedrang kwamen er spoedig een paar brand spuiten aanrukken, maar gelukkig bleek het ongeval van dien aard te zijn dat zij geen hulp behoefden te verleenen. Wat toch was er gebeurd? De parapluie van een der toeschouwers in de tent was op de grond ge vallen en daarop was eene weggeworpen brandende sigaar terecht gekomen, met het gevolg dat het doek der parapluie in brand was geraakt. Daarbij is het gebleven doch naar hetgeen uien omtrent de drukte en verwarring hoort, mag het een wonder heeten dat het zonder groote ongelukken is afge- loopen. (TV. if. C.) Ter provinciale griffie vau Noord-Hol land is benoemd tot adjunct-commies de heer mr. A. I. Heshuysen. De Ainerikaansche bezoekers kwamen gisteren tegen 6.15 te Dordrecht en werden met luide toejuichingen ontvangen, terwijl er druk gevlagd werd. Na een bezoek aan de Groote Kerk gebracht te hebben, reden ze in 15 rijtuigen door de stad. Vandaar begaven zich de vreemdelingen weder naar Rotterdam. Aan den historischen optocht op 1 September te Amsterdam zal ook de vereeni ging Het Indische Kruis deelnemen met een wagen die eene oorlogssloep zal voorstellen, bemand en gewapend zooals dat in tijd van oorlog gebruikelijk is. Deze groep zal worden gevolgd door Indische militairen van alle wapens. In de Tieler- en Bommelerwaard breidt zich de aardappelziekte geweldig uit; de prijzen zijn dientengevolge eensklaps tot het dubbele gestegen. De winteraardappelen zijn ook door de ziekte in het volle van den groei gestoord. Al de te veld staande aardappelen laten zich nu reeds aanzien als uitgegroeid, doch zij zijn helaas gestorven. Vreest men zeer terecht voor hooge prijzen, de qualiteit zal ook veel te weuscheu over laten, nl. die voor winterprovisie. Eenige bekende aannemers te Groenloo hebben zich naar Kiel begeven, om mede te dingen bij de aanbesteding van de werken tot den aanleg van het Noord-Oostzeekanaal. Te Akkrum zijn Maandag 74 koeien afgeleverd aan de Spaansche kooplieden, die aldaar 14 dagen vertoefden. Voor die koeien werd door elkander f 210 per stuk betaald. Drie ingezetenen van Akkrum begeleiden het vee tot Saragoasa. Uit de prijzen blijkt dat de Spanjaarden goed betalen, maar zij hebben strenge eischen voor het vee. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Idaarderadeel In bet uommer van 15 dezer, komt een bericht voor uit Pijnakker, meldende, dat de klok in den toren aldaar dagteekent van het jaar 1434, aan welke uiededeeling, in verband met een vroeger in de N. R. Ct. geplaatst bericht uit Wieringe», de opmer king wordt vastgeknoopt, dat bedoelde klok zeker als eene merkwaardigheid op oudheid kundig gebied mag gelden. Dit leidt mij tot het volgende bericht: In bet midden der gemeente Idaarderadeel ligt een dorpje, dat een van de kleinste in Friesland, zoo niet in geheel Nederland is. Het telt slechts 6 boerenplaatsen en één burgerhuis, met een 60 A 7Otal inwoners. Zijn naam is ADgum. Te midden van die kleine huizengroep ligt een kerkhof, waarop een zeer oude, van grooten Frieschen bak steen opgetrokken toren, met een gewoon huisdak versierd, vrij eenzaam prijkt. Vrij eenzaam, ja, want de kerk, die hem te voren gezelschap hield, is sedert 182T9 afgebroken en niet herbouwd. Welnu, in bedoelden toren hangen twee klokken, met Gothische opschriften, waarvan de eene zeer duidelijk het jaartal 1328 draagt, en alzoo meer dan eene eeuw ouder is dan die te Pijnakker, «3 «om «ij «*ra* ja. ruw -.«sr-» zoodat van haar ongetwijfeld gezegd mag worden, dat zij eene der oudste bekende klokken is. Te Tzuuimarum, gemeente Barradeel, liepen VVoensdagvoormiddag geruimen tijd een 40-tal arbeiders de boeren af, met bet doel de arbeiders het werk te doen staken, hetgeen bun bij velen is gelukt. De bur gemeester is terstond krachtig opgetreden. Hij heeft eene kennisgeving uitgevaardigd, waarin den arbeiders wordt medegedeeld, dai zij, bij hervatting van den arbeid, op be scherming kunnen rekenen, waartoe reeds drie gemeente veldwachters en de rijkspolitie is opgeroepen. Inmiddels heeft hij den ver- koopers van sterken drank verboden lot nader order te tappen. Voor prinses Vou Wied, familie en gevolg, zijn apartementen aangevraagd in liet Bad-Hotel van den heer U. A. De Boer te Domburg. Ongelukkigerwijze was daar voor het oogenblik geen plaats. Tocli zegt men algemeen dat H. K. H. te Domburg verwacht wordt. Er waren dan ook gisteren voormiddag verschillende personen aan liet station oui de prinses te zien aaukomen. Het was evenwel een vergeefsche wandeling geweest. (Z. D Te Lagemierde (N.-B.) zijn, zonder bekende oorzaak, twee groote boerderijen, toebehoorende aan B. v. H. en L. P., totaal afgebrand. Bij eerstgenoemde werd bijua niets gered en verbrandden van het vee eene koe, een kalf, een schaap en een varken. Laatstgenoemde slaagde er in zijn vee en een gedeelte van den inboedel te redden. Bijna alles was verzekerd. Uit Tilburg seint men aan het Rbl. de stoomfabriek van wollen stoffen van Ge broeders Sala is hedennacht geheel afgebrand. PEK TEL EG KA AF. VARNA, 17 Aug. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Porte in haar nota tot de Italiaansche regeering wijst op de verzekeringen, welke Italië bij de bezetting van Massowali ten opzichte van de souve- reiniteitsrechten des Sultans heeft gegeven en herhaald. De Porte bestrijdt daarom bet betoog van den heer Crispi en eindigt al dus „Wij zijn overtuigd, dat de mogendheden bij haar hooge onpartijdigheid haar goed keuring niet zullen hechten aan de verkla ring der Italiaansche regeering betreffende de inbezitneming van Massowali, waartegen wij protest blijven aanteekeuen." WASHINGTON, 17 Aug. De Senaat heeft het voorstel de behandeling der vis- scherijwet (het tractaat tusschen Canada en de Vereenigde Staten) tot December uit te stellen, verworpen. NEW-YORK, 17 Aug. Generaal Solomon, de gewezen president der republiek Haïti, is te Santiago aangekomen. De toestand in Florida wordt gunstiger. De paniek over het uitbreken der gele koorts vermindert, ofschoon op enkele plaatsen nog groote ontsteltenis heerscht. De stoomboot Wieland brengt het be richt, dat op 14 Augustus bij het eiland Sable een botsing plaats vond tusschen twee stoombooten. De Geiser zonk, waarbij 72 passagiers en 33 matrozen omkwamen. [De Geiser kwam van New-Ycrk en was bestemd voor Stettin, de andere boot, de Deensche boot Thingvalla, was op weg van Stettin naar New-York.] LONDEN, 17 Aug. Op bevel der Porte heeft de Egyptische regeering bij den Itali- aanschen consul-generaal een protest inge diend tegen de afkondiging van Italie's beheerschap over Zula. IiKIUGN 17 Augustus. Heden brengen de Amerikaansche reizigers een bezoek aan Alkmaar. Met de stoomboot Graaf Willem, door den heer C. Bosman welwillend afgestaan, vertrokken zij lieden van Amsterdam. Volgens het programma doen zij een rijtoer door de stad, bezichtigen de Kaasmarkt, het Victoria- park en dc Groote Kerk. De aanbrengst van Hollandsche haring van af het begin der haringvangst tot 14 Augustus 1888 is 70,000 ton minder dan in het zelfde tijdvak in 1887. In weerwil der schrale vangst kunnen geen goede prijzen worden bedongen, waar van men de oorzaak meent te moeten zoeken in beperkte oiders, vooral van Duitschland. De commissie, die zich te Leeuwarden beeft gevormd, voor de feestelijke viering van den verjaardag van de prinses, heeft het plan om, behalve een harddraverij, ook volksfeesten op het plein vdor het Paleis van Justitie en 's avonds een gondelvaart langs de grachten om de stad te doen houden. In deu Prinsentuin zal 's avonds een vuurwerk worden afgestoken. Gisterenavond te 8.51 uur kwami, Middelburg H. K. II. de prinses VM Wied en gevolg per gewonen trein au Op bet perron werd II. K. tl. opgem^ door dr. Mezger. Onmiddellijk werd pint, genomen in twee rijtuigen en de reis vourt-1 gezet naar Domburg. Naar men zegt, bet verblijf slechts een paar dagen duren. Gisteravond om 7 uur brak brand uit in de boerderij van P. L., staande aan den Veldweg te Haarlemmermeer tusschen Slotes in de Lijnden. De brand ontstond in het hooi- huis, vermoedelijk door broeiing. Wonin.- hooihuis en twee hooibergen, met ongevec 100.000 pond hooi, werden een prooi dn vlammen. Bijna niets is gered. Alles isver zekerd. TEU -MARKT TE LEIIJEN AANGEVOERD. 1Augustus. Vfc-r-* verkochte hoeveel heid. pr\jzen. LaagsüTT [lQOgl," 2 stuks 20. - 26.- Stieren 50 w - 46. 175.— Melkkoeien 89 - 90.— 196.- 19 1 - 235. - 72 - 86. - 192.— 86 - - 130.—- 265.— Kalveren (vette) 80 25 (magere) 18 7. - - 2n,_ (gras) 8 w 23. 46.» Schapen (magere) 131 0 - 10. - 22- 856 18.— - 32.- Lammeren 440 7.— 14.- Varkens (magere) 44 - 13. 28.- (biggen) •280 8.75 10.- Ter markt aangebracht 324 runderen, 98 kil- veren, 2236 schapen en 440 lammeren. Ter wekelyksche kaasmarkt aangevoerd 63 par. tijen kaas. Besteed werd voor Goudsche kaasvan ƒ20.-- tot 27. Derby -.- Leidsche 150 KG. /45.50.- Edammer 2e qual. f i Delft, 16 Aug. Prijzen der boter 146 ƒ54 ƒ60, per 40 kilo, 807/8 et 68/16 vu. Boter, te zamen wegende 16820 kilogram. BELGIE. Dezer dagen hebben de graaf en di gravin van Vlaanderen, vergezeld vau li jeugdige prinsessen, de Russische afdeeling op de Brusselsche tentoonstelling bezoekt Bornhaupt, vertegenwoordiger der afdeeling, bood de gravin van Vlaanderen bij die ge legenheid een prachtigen, uit kristal gehou wen, inktkoker aan. Antwerpen heeft feest gevierd, ter eert van den 25en verjaardag van het vrymaken van de Schelde. De schepen op de rivier waren 's avotii schitterend geïllumineerd en op de Schelde bad een allegorische optocht plaats van 21 groepen vau schepen. ES«ËLAN D. De internationale conferentie voor it afschaffing der suikerpremiën, heeft gisteren hare zittingen aan het departement van bui- tenlandsche zaken hervat. De zitting duurde ruim drie uren, doch daar het noodig werd bevonden dat de ge delegeerden over zekere punten nadere in- strnctiën aan hunne regeeringen vroegen, werd de conferentie tot 27 dezer verdaagd. Mackenzie's brochure zal facsimile van keizer Friedrichs schrift bevatten tl niet alleen zijn een wederlegging van het rapport der Duitsche doktoren, maar m! een volledig relaas van zijn omgang ut! den keizer. De weduwe zal de proevenm- zien, alvorens die ter perse gaau. Voortaan zullen te Londen in het po- litiegerechtshof van Bow-street alle zaken, waarin vrouwen zijn betrokken, het eerst worden behandeld. Dit geschiedt op hit van den min. van binnenl. zaken, na een rapport over den gebrekkigen toestand der politiecellen. Het eerste gedeelte van het Mal- Chester kanaal in Cheshire vordert snel- 1700 man zijn dag en nacht aan het «ad met 22 locomotieven en 11 stooragraven- Reeds zijn 40 mijlen spoorweg gelegd om de aarde weg te voeren. Aan de Standard wordt uit Athene gemeld, dat ernstige berichten uit Eptm-' ontvangen zijn, waar in vele plaatsen bon- gersnood heerscht, zoodat de bevolking !-f boomwortels en wilde kruiden teert. Volgens bericht uit Simla hebben dat nieuwe compagniën bevel gekregen om n»' Sikkin op te rukken. De Thibetanen in paseugte van Jelapla nemen eene aanw' lende houding aan. Pi* AIKRM K. De president der Fransche republiek maakt aanstalten om in September een w

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2