4£mé NIEUWS- EN ADVERT. NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 9 Augustus 1888. N". 187. AiJVEHTEftfTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Onschuldig Veroordeeld. i !>e/,e Coiiruilt verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. AöOfóHEfóEWT: Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden f.KO. Prijs per Summer 10 ('ent. 202# Jaargang. Van 1ti repels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. IMenstannbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. IlureclScheepmakersslee» h. Sta ds-B er icli ten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ,,o LEIDEN, Gezien art. 18 der Wet van den 14Sep- Itaiber 1866, StaahbladW138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen tn het onderhoud van het krijgsvolk in de Innsporten en leverantiën voor 's Konings leger of vestingen gevorderd Doen te weten, dat de lijstbevattende de namen der inwoners die voor het ver kenen van inkwartiering en onderhoud in untnerking komenis opgemaakt, op de kleine pers van het Raadhuis aangeplakt en «n beden, gedurende veertien dagen op de I Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter I isuge wordt nedergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht, dit bij voormelde Wet, aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot ruiling met, of litbeiteding bij de op de lijst voorkomende pmoneu, van de inkwartiering of het on- inhoud, mits zij van den wensch daartoe lanis geven aan den Burgemeester, vddr al de uitreiking aan de manschappen ie jnchied bij gebreke waarvan zij verplicht ■ijl un de vordering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. En geschiedt hiervan openbare kennisge- ving door plaatsing in de Leidtche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd; N.L.J. VAN BUTTINGHA WICHERS, Wethr.1°. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Lsidzn, den 8 Augustus 1888. LEIDEN 8 Augustus VERSLAG ros den loeiland der Gemeente Leiden over het jaar 1887. {Per volg.) Op deu spoorweg LeidenWoerden wer- !la vervoerd 90720 reizigers en 19915 tek« psarden en ree. De opbrengst was fl 3230.80' minder dan in 1886. De Noord-Zuidliollandache stoomtramweg- utichappij vervoerde over het tijdperk van II Mei tot 31 December (met gewijzigd jmoneutarief) 63998 reizigers met een op- ihrengst van 1 16982.56. De geheele op kopt bedroeg 4746.66' meer dan in 18S6. De Yselsloomtramwegmaatschappij vervoer de over de lijn Leiden-Voorsclioten-Wasse- naar-Veur-Voorburg-'s Qravenhage (lengte 23 kilometer) 201995 sectiereizigers. De opbrengst van het peraonenvervoer bedroeg 1 30634.58' en van goederenvervoer en diversen f 1968.55. De Rijnlandsche stoomtramweg (door de H. Y. S. geëxploiteerd) vervoerde 310682 reizigers tegen 302138 in 1386. De Noordwijksche stoomtramweg (mede door de H. Y. S. geëxploiteerd) vervoerde 53980 reizigers tegen 53688 in 1886. De Leidsche stoombootmaatschappij De Volharding," zette bare diensten tussche» Leiden, Amsterdam en Gouda geregeld voort, behalve de geheele maand Januari toen de vaart door ijs gesloten was. Vervoerd wer den 193338 reizigers, tegen 208625 in 1886. Een nieuw stoomschip is aangebouwd het overige materieel is in goeden staat. liet telegraafkantoor alhier verzond en ontving 03696 berichten met een opbrengst van f 11701.44. Verzonden werden 30732 eu ontvangen 32964 telegrammen. Het veranderd tarief had geen werkbaren invloed op het aantal telegrammen. De opbrengst wa? per telegram gemiddeld 38 cent tegen ruim 37.6 in 1886. 'In het aantal beamb ten, 1 directeur en 5 telegrafisten kwam geen verandering. Op bet postkantoor bleef het personeel beslaan uit: 1 directeur, 6 commiezen 4 adsistenten, 1 geagreëerde, 1 kantoorknecht, 1 hoofdbesteller en 27 bestellers. De waarde der verkochte postzegels, briefkaarten, brief omslagen en verdere formulieren bedroeg f 116475.89'. Voor de stad werden ont vangen 810260 gefrankeerde en 4019 on- gefraukeerde brieven, 47 1279 enkele en 3082 dubbele briefkaarten384350 couranten (drukwerk le klasse), 49771 1 (drukwerk 2e klasse) en 445880 omslagen met drukwerk 3e klasBe. 20029 binnenlandsche aangeteekende brie ven werden vervoerd en 2237 buitenlandzche. Vervolgens 2833 binnenlaudsche met aan gegeven geldswaarde tot een bedrag van f 1507.608.45. Aan de pakketpost werden verzonden 67307 pakketten voor bet binnenlaud en 2306 voor het buitenland. Ontvaugen wer den 4109 pakketten. Aan de postspaarbank werden uitgegeven 693 boekjes, ingelegd werd f 130.703.27, terugbetaald f 114.329,69'. De Leidsche begrafenisonderneming blijft steeds beantwoorden aan haar doel om tegen billijke vaste prijzen te zorgen voor de re geling der Ier aarde bestellingen op de ver schillende begraafplaatsen. liet debiet der Leidsche broodfabriek bedroeg in 1887 2.136.927 kilo brood en 1.052 105 stuks beschuiten. Aan de depot houders werd f 35891.89 wegens korting als slijters uitgekeerd. Het dividend der naamlooze maatschappij werd bepaald op 20 pCt. De Leidsche bouwvereeniging verkeert in een gunstigen toestand. Alle woningen in de vorige jaren geboowd of aangekocht ver- keeren in goeden toestand. Zij werden ge regeld verhuurd en over het inkomen der huurpenningen was niet te klagen. 104 nieuwe woningen kwamen in ditjaar gereed. Het Pensioenverbond, afdeeting Leiden en omstreken telt thans 120 leden. Het stelt zich ten doel de weduwen vau rijksambte naren in het genot van pensioen te doen deelen. Naar het oordeel van het bestuur laat het-zich aanzien dat de pogingen eer lang met een gunstigen uilslag zullen worden bekroond. Het district Leiden en omstreken der vereeuiging Eigen Hulp" telde op 31 De cember 1887 121 leden, tegen 125 op den zelfden datum van bet vorige jaar. Getuigt dat getal voor een stad als Leiden niet voor vooruitgang, ook het arbeidsveld bleef dit jaar beperkt tot de gewone werkzaamheden. H'ordt Vervolgd.) De officier van gezondheid 2de kl. K. E. Ziegclervan bet le reg. infanterie thans gedetacheerd bij bet militair hospitaal te Amsterdam, wordt met ingang van 16 Augustus gedetacheerd bij bet militair hos pitaal alhier. De bij de kweekschool voor zeevaart alhier voorgekomen febri» typhoïdea heeft zich niet verder verureid, er. zich alzoo slechts lot enkele gevallen bepaald. (AL R. Ct.) Door den beer Job. Westdijk, te Haar lemmermeer, zijn aan bet Nedcrl. Museum te Amsterdam geschonken drie kruikjes vau Duitsch aardewerk, terwijl de heer Aug. Kleine, te Amsterdam, voor 's Rijke Museum van Oudheden te Leiden, ten geschenke heeft aangeboden: twee graflampjes, het ecne te Pompei, het andere in de catacomben van Rome gevonden drie kleine urnen van Seli- rnuut (Sicilië); een aarden gewichtje; een gedeelte vau een halssieraideen stuk lava van Krakatawa. Aan de schenkers ia de dank der regee ring betuigd. Van bevriende zijde ontvingen we een schrijven uit Aruba (eilanden onder den wind, West-lndië) eeu en ander meldende omtrent de feestviering in Ned. West-lndië bij ge legenheid van de herdenking vau de af schaffing der slavernij aldaar, nu 25 jaren geleden. Op het naburige Curapao vooral werd met veel luister feest gevierd. Daar ia voor de feestvierenden niet minder dan f 16500 beschikbaar gesteld; een fonds zal gesticht worden dat den naam van onzen regeeren den vorst zal dragen, eene volksbibliotheek zal worden opgericht, terwijl een gedenk steen werd onthuld, op den 2en Juli jl., bij den ingang van bet fort Amsterdam waarvan het opschrift hulde brengt aan Koning Willem lil, wegens de emancipatie der slaven. Aan het slot zijn de woorden gegrift Een vrij en dankbaar volk Aan een edel en goed vorst. Allerwege werd bovendien een lied ge zongen in de landtaal waarvan de vertaling aldus lnidt: Gezang vau den grooten dag der Vrijheid 1863 1 Juli 1888. Wijze: Wien Nêerlandsch bloed." Broeders danken wij den Hemel, voor zijne goedheid 1 Laten wij nu zingen, met al onze stemmen „Leve de Vrijheid!" Heden zijn wij gelijk voor de wet en vrij van alle heeren, door den wil van den Koning, en de stem van onie natieI Laten wij nn geknield, met heiligen eer bied, God aijn zegen vragen, voor bet goede werk door onze natie gedaan. Gij groote Vader! Rechtvaardig en goed, verhoor ona nu! Zend heden uwen zegen af voor al onze wel doeners! FEUILLETON. RU VERTAALD UIT HET ENGELSCH, I VAN w. w. s. «Dij moest nu nog niet zooveel over die pk liooren," luidde zijn ontwijkend ant- „daarvoor zijt ge nog niet sterk rv" «Gt moet mij antwoorden I" klonk het "•■i tweernende naar denzelfden toon p"3? zij vroeger gewoon was tot Bob 'e spreken. „Ik wil uw antwoord N«! Heeft hij den dood verdiend?" kl had het Robert ook het leven ge- bet was hem niet mogelijk geweest uw dood zijn!" antwoordde Robert ver schrikt. Ellen verborg het gelaat in de handen. Met moeite bracht zij uoguit: Slechts een enkele vraag nog. Wie heeft hein vau het ergste gered? Wie was de oorzaak, dat het vonnis gewijzigd, verzacht werd?" „Dat is bewerkt door de rustelooze pogingen van zijn vrieudden kolonel Dufart." Ellen had hare krachten overschat; be wusteloos zonk zij in den leunstoel neder, en de ijlings toeschietende Edith riep haar broeder toe: „Bob, ben je gek. Moet zij weer instorten? Ik herinner mij bet proces van dien manalsof het gisteren had plaats gehad. Hij verdiende zoo hoog te hangen als llaman. Hij heeft een vorstelijk ver mogen letterlijk weggegooid en zijue jonge prachtige vrouw wreed vermoord. Ga uu heen, Bob, ga weg, ge hebt bier alles genoeg in de war gestuurd." Als Ellen Dulart dien nacht op hare legerstede lagzweefde voor haar geestesoog een tooneel in de bibliotheek van deu kolonel. Op den gebeeldbouwden stoel zag zij een leelijken, pokdaligen man zitten, die zijn oudt-n hoed tusschen de beide knieën in- eendrukte eu van onder zijn borstelige wenk brauwen den kolonel aanhoudend bleef gade slaan. Elk woord, dat tusschen baar zoo- genaamden oom en den bode des dooden gewisseld werd, kwam duidelijk in hare herinnering. Haar vader was dood voor de wereld en in ziju gevangeniscel voor altijd begraven. Ja, hij was het wel geweest, vau wien beiden op zulk eene geheimzinnige wijze spraken. Niet schuldig niet schuldig! bad de kolonel gezegd. Hij had gesproken van ongerechtigheid, van een vreeselijk onrecht. Wat kon hij daar anders mee bedoeld hebbendan dat Philip Harmon onschuldig was? Die gedachte deed elke zenuw trillen en liet werd Ellen onmogelijk in eene liggende houding te blijven; zij richtte zich in haar bed op. Waar echter kou zij dien bode des dooien, dien vreemden man, dien Martin vindin? Zij wist zelfs geen enkel spoor, dat haar op den weg kon brengen. Even onmogelijk was het om door vragen en smeeken de verblijfplaats van kolouel Dufart uit te vinden, daar zij niet wist in welk gedeelte van Europa hij zich ophield, waar hij het eerst naar toe ging, waarheen later. Een straal van hoop was tot het arme meisje doorgedrongen, maar allea stond baar in den weg om het volle licht te ge nieten, om haar hoop verwezenlijkt te zien. In het duister strekte zij hare armen uiten riep half luidmisschien om zich zelf moed in le spreken: „O, ik kan wachten, weken, maanden, jaren lang wachten, maar als mijn oompje terugkeert, dan zal noch Constance, noch de geheele wereld mij ver hinderen om hem te zien, om uit zijn eigen mond de geheele geschiedenis te hooren van Philip Harmon." De volgende dag was somber en storm achtig. De eerate sneeuw bedekte de aarde en vinnig woei de wind van de Atlanti sche aee. Bij het middagmaaleenvoudig als altijd waagde miss Edith het, om een onderwerp te besprekendat haar reeds lang op het hart lag. Haar scherpe en toch zoo vrien delijke oogen naar hare bleeke gast slaande ving zij aan: „Mijn beste Koberth gaat naar Boston, om daar als advocaat op te treden. Hij vertrekt al heel apoedig en laat mij alleen achter; het eenzame leven vind ik evenwel zeer vervelend en treurig, vooral omdat ik niet, zoo ala sommige vrouwenliefhebberij heb in katten of kanarievogels. (IVordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1888 | | pagina 1