li K I I) K A Augustus. VEItSLAG van den toestand der Gemeente Leiden over het jaar 1887. Vervolg.) De labakwerkersvereeniging //Hulp door Vriendschap'' niet 120 leden en 9 donateur». De toestand van de ziekeu- en weJuwenfondsen is bevredigend. De meubehmkeraverecnigiug .Welvaart zij ons Doel" lelt 110 120 leden. Aan ziekengeld moest f 543.48 worden uitge keerd aan 33 leden. De reservekas bedroeg f 337.79. Vier leden overleden; aan de nagelaten betrekkin gen werd f 100 uitgekeerd. De Smeden- en Koperslagersvereeuiging .Nut door Vriendschap" telt 00 gewone en 7 eereleden, alsmede 7 donateurs. In het afgcloopen j,ur werd aan ziekengeld le en 2e klasse ruim f 250 uitgekeerd. De scboenmakersvereenigiug Door Vriend schap Verbonden" telt 67 leden, 8 donateurs en 1 eerelid. l)e toestand der ziekenkas is bevredigend; uitgekeerd werd f 111.50. De kappers-en barbiersvereeniging .llulp door Vriendschap" bleef stationair. De finaii- tieele toestan I is zeer gunstig. De Leidsche fabrieksarbeidersvereeniging .Eendracht uiaakl Macht" telt 140 150 leden. Aan ziekengeld werd f 281 uitge keerd. I e weduwenka», waarvoor elk lid éën cent per week contribueert bedraagt f 211.70. De afdeeling Leiden van het Ned. Werk liedenverbond .Patrimonium" telt 400 leden en 25 begunstigers. Aan haar zijn verbon den een ouderstandskas voor zieken, eene bibliotheek en een Zondagsschool. De af deeling vergadert steeds in haar eigen gebouw op de llooglaudscbe Kerkgracht. De werkliedenvereenigiug .Eendracht maakt Macht" telt 45 leden de toestand der kas is zeer gunstig te noemen. Inrichtingen, in verband staande het de uitoefening van handel en andere bedrijven. Aan het hoofdstation Leiden bedroeg het aantnl reizigers; le klasse 32135 2e 62963 3e 127670 Militairen 19045 Te zamen 241812 zijnde 8076 meer dan in het vorige jaar. Onder het getal zijn niet begrepeu de met retourkaarten terugkeerende reizigers. Het goederenvervoer bedroeg f 62782.86', bet personenvervoer f 243173.91, te zamen f 295956.77', of f 14496.17' meer dan in bet vorige jaar. Van de opbrengst van het peisonenvervoer leverde de le klasse f52678.01 op, de 2e klasse f84131.10', de 3e klasse f 98915.48 eu de militairen f 7449.31. Gedurende bet jaar 1887 zijn naar Lei den vervoerd van de verschillende stations 407263 en van Leiden naar de verschillende stations 406473 reizigers te zamen f813736 reizigers. Het vervoer van en naar Leiden bedroeg in 1887 26551 reizigers meer dan in 1886. (Wordt Vervolgd.) De otf. v. gez. 2e kl. A. J. Van Walsem van bet 7e reg. inf., gedetacheerd bij het militair hospitaal te Amsterdam, wordt overgeplaatst bij het 4e reg. van het wapen en gedetacheerd bij het militair hos pitaal alhier, Door den heer mr. H. L. A. Obreeu, beschermheer van de hiei bestaande vereeni- ging van kantoorbedienden: Kennis is Macht, is eene aanzienlijke bijdrage geschonken tot gedeeltelijke bestrijding der kosten, welke veroorzaakt lullen worden door het feestelijk herdenken van het 12Jjarig bestaan der Vereeniging op den 4den September. (W. R C.) Aan het eindexamen der boogere bur gerscholen in Noordholland werd door alle leerlingen der vijfde klasse deelgenomen. Aan vier van de vijf leerlingen werd hel diploma toegekend, namelijk aanVV. E. Van Eek, M. Happard, J. D. Filippo en L. Tinneveld. Heden had ten raadhuize deler ge meente de openbare verpachting plaats van het bullet in de Slads-Üehoor- of Concert zaal alhier, voor den tijd van tien jaren. Daarvoor waren ingeleverd 8 inschrijving» biljetten van de navolgende heeren als van J. Feun te Warmond voor f2000 'sjaals, van H. Van Goethem en J. Neuteboom te Arnhem voor f 2010 'sjaars, H. A. Van Ingeu Scbenau te Oegstgeest voor f 2200 'e jaars, A. Epbraim alhier voor f 2200 'sjaars, J. F. Wafelbakker alhier voor f 2400 's jaars, C. J. Coster voor f2500 'sjaars, B. M. Duyser alhier voor f2550 'sjaars, en M. T. L'ljee alhier voor f3134 sjaars. Na de opening der biljetten werd tot opbod Ka »--- ma> mma w overgegaan. Vermits door geen der inschrij vers geboden werd, is voornoemde lieer Uljee erkend als de hoogste inschrijver, waarna besloten werd de gunnitig aan te houdeu. De tegenwoordige pachtsom bedraagt f 1450 's jaars. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prijzeu f36.— f 18.f3.70 en f 1.85, laagste prijzeu f35.—, f 18.l'3.70 eu f 1.85. IllltiK, 1.1'.TTKKE.Y K> Hl SST. Uit goede bron vernemen wij, dat de heer W. Kes benoemd is lot directeur van het nieuwe Concertgebouw" te Amsterdam. Het gewicht dezer hoogst eervolle benoe ming springt te meer in het oog, wanneer inen bedenkt, dat voor deze betrekking geen minder kunstenaar dan dr. Hans Von Billow aangezocht wns, die evenwel op overwegende gronden moest bedanken voor deze eerste plaats op muzikaal gebied in de hoofdstad des lands. Dal het voor de toongevende vcreeuigin gen te Dordrecht, als Orkest vereeniging en Toonkunst, een zware slag is hun /6& gewaar deerden directeur le moeten verliezin, be hoeft geen betoog. (Lord. Cl.) UFriCIKGLK ISKKIIHTKV Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen eu dragen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeldF. L. Stracké, te Haarlem, beeldbouwer, ridder der orde van den H. Sylvester, waartoe hij door Z. 11. den Paus is benoemd; J. A. J. W. Van Hal, te Breda, wijnhandelaar, commandeur der orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. II. den Paus is benoemd; F. Berger, te Roermond, ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus is benoemd; G. F. Westerman, te Amsterdam, directeur van het Kon. Zoölogisch Genootschap rNatura Artis Magistra", aldaar, ridder der Leopolds orde van België, waartoe hij door Z. M. den koning van België is benoemd. BIKN KN LANDSC111 BERICHTEN. Blijkens bij het dep. van marine ont vangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Zilveren Kruis, ouder bevel van den kapt. ter zee J. C. Joekes, den 4den dezer te Shanghai aangekomen. Aan boord was alles wel. Naar de Haart. Courant verneemt, zullen de dirigeereude officieren v. gez. 3e kl. D. H. Van Vierssen, chef van het mili tair hospitaal te Leeuwarden, en J. K. Stak- inan Ilosse, in gelijke betrekking te Haarlem, met 5 dezer onderling vau garnizoen verwis selen. Ook te Carlsbad is de verjaardag van H. M. onze koningin door de aldaar aan wezige Nederlanders gevierd. Men schrijft aau de N. R. Cl. vandaar; Een zestigtal Nederlanders vereenigden zich op den geboortedag van H. M. onze koningin aau een feestmaal in het Stadspark, ouder voorzitterschap van den heer v. d. Does de Willebois, minister van staat, oud-minister vau buitenl. zaken. De burgemeester van Carlsbad behoorde tot de genoodigden. De badkapel voerde des morgens de Nederlaud- sche volksliederen uit in de Sprudel-kolon- nade. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft zich te Rotterdam eene commissie gevormd voor de ontvaugst oer leden van de Holland Society of New-York, bestaande uit: den heer mr. S. A. Vening Meiuesz, commissa rissen en directie der Ned. Am. Stoomv. Maatschappij, eene commissie van drie leden uit de kamer van koophandel, den heer mr. 11. D. Levyssohn Norman en den beer Hendrik P. N. Muller. liet voornemen bestaat om aan de leden der Holland Society op nader te bepalen dag een riviertocht naar Brielle en Dordrecht aan te bieden. Zaterdagavond ontstond er op bet Achterkloostrr te Rotterdam een tumult, doordien een man zijne vrouw had mishau- deld en daarbij zulk een leven maakte op den openbaren weg, dat de politie tusschen beide moest komen. De man die aau den raad van den politiedienaar om in huis te gaan geen gevolg wilde geven, beloonde als dank voor zijn raad den agent met eenige stompen en slagen, 166 erg, dal een marinier den agent te hulp kwam. De agent, die nu den woestaard wilde arresteeren, kreeg het nog bovendien te kwaad met andere personen, zoodat bij eindelijk den persoon moest loslaten. Toen er meer hulp kwam opdagen had bij zifh uit de voeten gemaakt. (N. R. Ct.) «a mu wm .-*. -ma f» De 15-jarige dochter van een land bouwer te Biervlietdie plotseling haar spraak verloor, heelt die, na 60 dagen sprakeloos te zijn geweest, eensklaps weder terugge kregen. Gisternamiddag circa 6 uur barstte te Amsterdam plotseling brand uit in een hou ten loods, dienende tot werk- en bergplaats van diverse artikelen van het drogedok, staande aan de Dijkgracht, tusschen twee drogedokken in. Der onmiddellijk ter plaatse aanwezige brandweer mocht het gelukken, met behulp van een handspuit en de Jan Van der lleijde, het vuur in korten tijd te overmeesterende oorzaak is onbekend. De loods is uitgebrand en het materieel heeft eeuige schade bekomen. Het is tegenwoordig voor de notarissen en makelaars op Tessel een goeden lijd. Vouitduicnd zijn publieke verkoopingeu van land, vee, enz. aan de orde. Het liep den veehouders dan ook in deu laatsten tijd ontzaglijk tegen, zoodat de welvaart vau vroeger hier een geduchleu knak onderging. Er bestaat echter hoop op betere prijzen eu meer voorraad van gras en hooi dan in de laatste jaren het geval was. Gedurende liet feestmaal van liet „Metalen Kruis" te Breda werd een 84jarige drager van het Kruis plotseling ongesteld; naar een zijvertrek gebracht, overleed hij daar biuuen weinige oogenblikken. buïtënlandscül; berichten BKLfilE. Er worden voortdurend gissingen geuit omtrent het lot van Stanley en den gelieim- zinnigen „blanken man", die met een aantal strijdbare mannen te Bahr Gazelle, ten zuiden van Khartoem, vertoeven moet. Volgens sommigen zouden Emiu-bassa en Stanley daar samen zijn en de Daily Neioi noemt dit geeue onwaarschijnlijke gissing. Volgens berichten van twee boodschappers van Emin- bassa, die in Uganda geruimeu tijd gevangen waren geweest, maar thans ontsnapt en te Zanzibar aangekomen waren, was Einin-bassa iu April iu kritieken toestand; hij had ge brek aan levensmiddelen en zijne soldaten begonnen den moed te verliezen. Hij had toen van tijd tot tijd niets anders dan zeer onbepaalde geruchten omtrent Stauley, die, van stam tot stam overgebracht, hem nu en dan bereikten. Een dier geiuchten zeide, dat Stanley ingesloten was door vijandelijke stammen; een ander dat hij, door inlanders aangevallen, een anderen weg had ingeslagen en dat men niet wist wat van hem geworden was. EVCeLAIt De commissie uit het Lagerhuis om trent het loodswezeu heeft Vrijdag haar rap port vastgesteld. Volgens de Standard be veelt de commissie o. a. aan, dat de bestaande voorschriften ter zake van verplichte loodsing onveranderd zullen blijvendat het uitreiken van loodsbrieveu aan deskundig gebleken gezagvoerders en schippers, zoowel inboor lingen als vreemdelingen, blijve gehandhaafd waartegenover zij echter zouden gehouden zijn bij te dragen tot loodsfondsen binnen hunne vaarwaters; eindelijk dat loodsen be- hooreu zitting te nemen in alle Britsche loodsbesturen. Het Courlcircu/ar spreekt iiet bericht eeDer reis der koningin Daar Baden-Badeu tegen; de koningin onderneemt dit jaar geen reis op het vasteland meer. rttixkitiJK. De president der republiek wordt Dinsdag a. s. te Parijs verwacht om een ministerraad bij te wonen. Gedurende zijn verblijf te Fontainebleau zal hij met dat doel waarschijnlijk elke week een dag naar Parijs komen. Boulauger vertrekt den 9en dezer naar het departement beneden Charente en van daar naar bet departement Somine, om voor zijne candidatuur in de beide gewesten le werken. Gisternamiddag hebben de kellners en kappersbedienden te Parijs iu een bijeen komst op de arbeidsbeurs tot werkstaking besloten. De politie deed de drommen, welke de beurs verlieten, uileen gaan om nieuwe demonstraties van de werkstakers voor de bureaux de placement te voorkomen. Men bood wederstand en de agenten waren genoodzaakt een charge met den sabel te maken. Zij behaalde de overwinning, ter wijl vijftien rustverstoorders gewond werden eu 56 gearresteerd. Onder de laatsten be hoort o. a. de secretaris der redactie van de Cr* du peup/e. De Correspondence de 1' Est beweert dat de Egyptische zaken weldra het onderwerp zullen uitmaken van interessante onderhan delingen tusschen de Porte en het Fransche gezantschap te Constantiuopel. Ten einde zich omtrent den toestand goed op fc hoogte te stellen, heeft De Montebello dn Franschen gezant le Cairo, graaf d' Aubig- ny, naar Constantinopel ontboden. Dt laatste, welke gelegenheid heeft gehad, dt inzichten van uitnemende Eugelsche politici te leeren kennen, moet er vau overtuigd zijn, dat het Eugelsche kabinet iu beginsel tot ontruiming van Egypte is beslota, maar dat het wensclit den schijn te vermij den van daartoe gedwongen te zijn. (TA LIE. De Agentia Sle/ani verklaart dat, ig strijd met het bericht van The Daily Rem, de Italiaansche regeering geen protest vu Turkije ontvangen heeft betreffende de quaestie van Massowah. Het stoomschip Alesia heeft vas Yew-York 300 Italiaansche landverhuizen medegenomen, die daar geen werk kondeg vinden. Uit Toronto wordt bericht, dit van alle zijden Italiaansche werklieden dui worden aangebracht, geheel onbemiddeld es in deu meest ellendigen toestand. Dt Italiaansche club verstrekt hun zooveel mo- gelijk voedsel. De Italiaansche consul heelt besloten de contractanten te straffen, die dt Italianen ouder het bedriegelijk voorbehoad op vast werk naar Toronto zenden. DlllTëCH LAND. De staatssecretaris en minister gruf Herbert Von Bismarck is voornemens ziel heden evenals vorige jaren, naar de badpluli Köuingstein in het Taunusgebergte te begt- ven en daar eenigen tijd door te breDgen. De Nordd. Allg. Zeitung is gemachtigd tot de verklaring, dat het in de Parijscbe Nouvelle Revue openbaar gemaakte memo randum van den Duitschen rijkskanselier aan keizer Frederik niets anders is dis eene compilatie, welke geen enkel officieel stuk tot grondslag heeft, en dus als een verzinsel moet beschouwd worden. In de Kölnieehe Zeitung komt eene officieuse mededeeling voor, volgens welke bet stuk, in de Nouvelle Revue openbur gemaakt, apocrief genoemd wordt. Geen zinsnede stemt woordelijk overeen met de oorspronkelijke memorie. De inleiding, waarin van een mondeling onderhoud der keizerin met prins Von Bismarck eD van een brief der koningin van Engeland sprake is is zelfs met de feiten volkomen iu strijd. Verschil lende zinnen met rhetorische wendingen verraden dat Von Bismarck niet de schrijver van zulk een stuk zijn kan. De gedach- tengang is echter in het algemeen jaiit. Het is alleen de vraag, of voor het valsche stuk slechts gebruik is gemaakt van dt uitvoerige berichten, welke toen in de bladen voorkwameD, dan wel of de samensteller door mededeelingen van juist ingelichte personen of door eigen oogen van het echte stok kennis genomen heeft. In het laatste geril kan echter de kennisneming slechts zeer vluchtig geweest zijn, hoogstens door bet stuk eenmaal in haast te lezen, daar ook naar de beteekeDis verschillende argumenta ties onjuist zijn weergegeven. Eene zonderlinge vergissing heeft te Kiel plaats gehad. Een officier der FraDsche marine is in die stad als spion gevaDgen genomen, die later bevonden werd Duitsch onderdaan te zijn. „Het is", zegt die Doet van Straatsburg, „de heer Mathieu Ennen, gemeentelijk ai- chitect van Forbach, die den 20n Juli te Kiel is aangekomen met een opdracht vu gebroeders Adt om den bouw van een bos te leiden, dat naar willekeur uit elkanda genomen kan worden en dat de gebroedeti Adt bouwen voor rekening van de direct* der werkzaamheden aan het kanaal vso dt Noord- en Oostzeeën". Omtrent het socialistenproces te Alton wordt gemeld dat 24 aangeklaagden tot ge vangenisstraf van 14 dagen tot 3} mstni veroordeeld en 8 vrijgesproken zijn. De koning van Portugal wordt da 8u Augustus te Berlijn verwacht. DENEJI AKHEN. De hertog van Chartres en prinses Marguerite van Orleans zijn Vrijdsgocbtesd te Kopenhagen aangekomen. Aan het station werden zij ontvangst door deu kroonprins van Denemarken, ij)* gemalin, den kroonprins van Zweden a prinses Marie van Orleans. RUSLAND. Aau de Daily Newt wordt uit Si Petersburg gemeld, dat goed ingelichte knl- geu de geruchten gegrond, gelooveD datot- langs onderhandelingen zijn geopend tuascba Rusland, Duilschland, Zweden en Denemarka over eeue gemeenschappelijke Oostzee- poliwd/ welke de bovengenoemde mogendheden s'a- tueel tot eene binnenzee zouden willen mak"- AFRIKA. Het gerucht, dat Dinizulu in onda werping is gekomen, is van grond ontW*

Leydse Courant | 1888 | | pagina 2